Mladý, ještě nedostudovaný právník Rudy Baylor, se dostává k případu, který na první pohled vypadá prostě a průhledně. Čím více se s ním seznamuje a čím více poznává své klienty, tím více odkrývá kolosální řetěz pojišťovacích podvodů, v němž jde především o obrovské zisky na úkor zdraví lidí. Rudy si uvědomuje, že narazil na ojedinělý případ v historii civilního práva, že jde o miliony, ale také o holou existenci. Protivník je až příliš silný a sebevědomý. Proti mladému a ještě nehotovému právníkovi stojí jeden z nejlepších státních obhájců USA. (Vapet Production)

filipvrbik

Dobré,ale šlo by to ve skutečnosti? Pochybuju (myslím,že film je jen slabým odvarem skutečného světa právnických machinací)...80% ()

Klajnik

Řemeslně je to samozřejmě velmi dobré, protože Coppola a všichni herci odvádí rovněž dobrou práci. V rámci justičních / soudních dramat (což je jeden z mých nejoblíbenějších subžánrů) se však jedná o poněkud lehčí kousek. Mladiství a ideálů plný právník (Matt Damon) přišel k velkému případu hned, co dodělal práva a nyní žaluje pojišťovnu z podvodu na klientech - totiž oni chamtiví hlavouni firmy odmítali klientům hradit léčbu, na kterou měli nárok a jeden kluk, jehož jménem právník žaluje onu pojišťovnu, kvůli tomuto přístupu podlehne své nemoci. Každý ať posoudí sám, ale já viděl soudní/justiční dramata, jež mají za předmět zajímavější případy: Kdo Seje Vítr a náboženský fanatismus, Chicagský Tribunál a svár mezi establishmentem a kontra kulturou v šedesátých letech, Norimberský Proces o zločinech Třetí říše nebo Philadelphie o diskriminací lidí HIV pozitivních. Konflikt mezi pojišťovnou a obětí však diváka nevede ani motivu lidské hamižnosti a tak dále a Rainmaker tak nedosahuje potenciálu možného rozsahu svého obsahu. Postava té oběti pojišťovny také nedostala moc prostoru (prakticky skoro žádný) a divák si k němu tedy spíše nevytvoří vztah a bude mu jedno, jak to s ním dopadne. Samotný průběh soudu vyloženě strhující není a dle mého je vždy lepší, když scénárista vytvoří situaci, kdy soudce není nakloněn straně hrdiny, protože v případě vítezství navzdory nepřízni je zadostiučinění o tolik sladší. Rainmaker má situaci opačnou - soudce je hrdinovi nakloněn, ale úspěch stejně moc uspokojivý není, protože hlavouni firmu vytunelovali, aby nic nemuseli vyplatit. Nejzajímavější je tedy možná lightmotiv zaprodaných právníků (kterého se rovněž dotýká třeba i film ...a Spravedlnost pro všechny). Kéž by byl film více psychologický a stavěl hrdinu do situací, v nichž je tvrději zkoušen jeho mravní kredit. Ani tomu se však film moc nevěnuje - což je zvláštní říci, protože hrdinovu jsou nabízeny prachy, v obraně přizabije jednoho chlapa i zamlčí vraždu, ale do příběhu to moc nezasahuje. Film dále pracuje s tím, že hrdina si svou mravní integritu udržel. Myslím, že ten můj pocit vzešel i jistou lehkostí tohoto filmu, kterou však umožňuje i to, že hrdina nikdy není v pořádných úzkých a není tedy nouzí pokoušen. Snad získá titul, práci, parťáka, případ, bydlení i zájem holky.... Hrdinův monolog na konci filmu je však, dle mého uvážení, skvělý: "Každý právník někdy překročí hranici, kterou nechtěl překročit. Stává se to. A když ji překročíte mnohokrát, tak se navždy ztratí. Pak už nejste nic jiného než vtip o právnících. Jen další žralok v kalných vodách."  ()

Maslord

Silný a veľmi smutný príbeh, ktorý zas len dokazuje že v Amerike je možné všetko a že pre prachy sa navzájom pokillujú. ()

Atheas

Matt Damon a Denny DeVito, kdo by si pomyslel jak ti dva se k sobě úžasně hodí. Mladý Matt Damon nám ukázal stinné stránky zkaženého práva. Svědomí vždy vyhrává, bla,bla,bla. No zachraňuje to, je to čistě kvalitní herec, a poctivého právnika zahrál opravdu na výbornou. Jenže na Coppolu se mi to zdálo slabší. No toho Kmotra už nikdy nic nepřekoná,. ()

bolan

Dobré soudní drama, které nijak nevybočuje z klasicky zajetých kolejí právnických filmů. Tak mě napadá jestli jsem někdy viděl film, kde by Danny DeVito nehrál advokáta, právníka, nebo jiného liškutína. ()

majec4

Zaciatok pomalsi, ale potom sa to pekne rozbehlo. Herci sa mi velmi pacili. Dobre sa na to obsadenie pozeralo. Suboj Voighta a Damona bol zaujimavy. Na konci s tym mikrofonom ma riadne pobavili. Urcite sa jedna o jeden z najlepsich pravnickych filmov aky som mal moznost vidiet. ()

Pawlisman

Oj oj to je slátanina a průměrný až špatný film. Především první půlka. Film nepřežil dobu a pro dnešní čas už jde o nepoužitelný snímek. Přeceňovaný Coppola, v čem? ()

Gastovski

Velmi povedené "advokátské" drama, které i přes pomalu se rozjíždějící začátek má vynikající atmosféru, která opravdu umí vzbudit pozornost. Na filmy s podobnou atmosférou bych se mohl dívat pořád. Herecké obsazení je svělé (jak bývá u Coppoly zvykem) a jsou tu scény jak vtipné tak i smutné. Prostě film jak má být! ()

jandula00

tý jo, tak tohle mě fakt dostalo! Po dlouhé době jsem viděla film, který mě bavil od úplného začátku do úplného konce. Nevim jestli je to Coppolou nebo perfekními hereckými výkony, ale The Rainmaker je jedno z nejlepších dramat, které jsem kdy viděla. Skvělá zápletka (mam ráda boje proti větrným mlýnům), skvělé obsazení, hudba..prostě paráda. Tenhle film určitě nezasunu na dno mého hard discu, ale zařadím ho mezi mé osobní evergreeny.. ()

rusty09

Rozjezd pomalej, možná i nudnej, ale pak to byla velk paráda. Soudní filmy miluju a tenhle patří určitě k těm lepším filmům s Matthewem, ale Matta nemám tak rád a navíc mi příjde, že se ty filmy tak nějak opakujou. ()

Narciska

Tomuto kousku vlastně chyběla jen nějaká špetička originality. Možná je to tím, že je z právnického prostředí a takový bývá i přístup k těmto filmům, střízlivý, racionální, až chladný a odměřený, u nich to tak očekáváme, ale někdy prostě neumí chytnout za srdce. Taky zapadá do doby vzniku, která filmům podobného typu přála. M. Damon a D. DeVitto odvedli, co se od nich čeká, soudní případ je ostudný a je důležité na takové věci poukazovat, perspektiva vypravěče vzdor výše uvedené kritice dění popisuje velmi lidsky a odhaluje celkem neortodoxní jednání člověka, který je si vědom úskalí své profese a limitů psychiky. Je to napínavé a konec takový, že myslím, že si jej dlouho ponesu, zas jednou obohatil o něco víc poznání o světě. ()

Radek.SCH

Jediná moje výtka směřuje k místy přílišnému soucitu. Beznaděj poškozených, sociálně slabých a nemocných je tu až příliš "vidět". Ta totiž nepotřebuje zdůrazňovat. Divák je inteligentní. Všímavý. Dojde mu to samo a nemusí mu to režisér vnucovat. Pak to působí o to silněji. ()

Hapretor

Hrozné to není, dobré ale také ne. Spíše nudné, než chytlavé. Koukat se na to dá, ale já vřele doporučuji radši předem přečíst knihu, než ztrácet čas u filmu, nebo potom doufat, že film bude takový podobný jako kniha - zdaleka není. ()

mala_kea

Tento film je ukázkou kvalitní filmařiny, to beze sporu. Výborně zrežírovaný, precizně zahraný, s lidským příběhem, inteligentními dialogy a jemným humorem...jen postrádá větší porci originality (jemu podobných filmů je natočených opravdu hodně, ale Vyvolávač patří k těm nejlepším z nich). Hodnotím poctivými 4*, rozhodně doporučuju. ()

Lyžař

Nechápu, že mi tenhle snímek takovou dobu unikal..ať žije boj za pravdu..takhle by to mělo vypadat i v životě.. ()

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005