Noc s nabroušenou břitvou

• Francie Haute tension (více)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiální text distributora)

Snorlax odpad!

Stupidní nuda bez špetky nápadu, kopírování tisíckrát kopírovaného. Rozhodně je napínavější i zábavnější sledování růstu trávy. ()

dr.horrible

Absolútne dementný scenár verzus výborné spracovanie. Aja je našťastie dosť dobrý režisér nato, aby dokázal absenciu dialógov, nelogickosti, samoúčelnosť a naivitu, aspoň čiastočne kompenzovať ultra brutálnym, špinavým vizuálom, slušnou atmosférou a super soundtrackom (tá psycho hudba na začiatku + Muse). Bohužiaľ, funguje to iba do záverečnej pointy, zvyšok je evil dead štyrka. PS: Aký význam má vzhľadom na tú pointu masturbačná scéna, nad tým sa radšej ani nechcem zamýšľať. ()

InJo

Konečně zase jednou pořádný horor, který má atmosféry a brutality na rozdávání a který jsem hltal se zatajeným dechem od atmosférického začátku až do vykonstruovaného konce. Litry krve, vychytané nechuťárny, bezútěšnost typického vidlákova, potemnělé exteriéry i interiéry, masturbující hlavní hrdinka, slizký a hyper úchylný vrahoun a pochopitelně "šokující“ (i když už pěkně omletá a kontroverzní) pointa. V tomhle filmu opravdu nejde o obsah (děj je neskutečně přímočarý, psychologie postav se pohybuje někde pod bodem mrazu), ale o parádní formu. Především Ajova brilantní režie může za to, že je Haute tension v mých očích vskutku úchvatnou řezničinou... Škoda toho nesmyslného závěru. 70 % ()

Sobis87

Alexandre Aja je dobrý režisér, který má cit pro atmosféru a dokáže vybudovat napínavou scénu. Gore efekty jsou zde opravdu působivé a slabší povahy tenhle slasher možná ani nedokoukají, faktem ale zůstává, že z hlediska scénáře je Noc s nabroušenou břitvou něčím neskutečně odfláknutým a závěrečné rozuzlení celému předchozímu dění podráží nohy, ničí působivost postavy zabijáka a celkově dělá z diváka tak trochu idiota. Kravina zabalená v hezké formě. ()

dzej dzej

Tohle je ultimátní řezničina a Aja je nej horrorový talent široko daleko. Po pár nevinných scénách začíná děj brutálně in medias res v tom nejděsivějším slova smyslu a až do závěru (který bohužel zpětně trochu zatemňuje smysluplnost celého filmu) neopustí vysokou frekvenci syrově brutálních a lekacích scén. U Noci s nabroušenou břitvou se místy našinec opravdu bojí a už to zaslouží absolutorium - naprostá většina současných horrorů se totiž nezmůže ani na tento základní předpoklad žánru. PS - ranní scéna v lesíku je pěknou variací a na závěr klasického Texas Chainsaw Massacre ()

Socrates

Já nevím, začínám si myslet, že všichni horroroví filmaři jsou snad dementní. Proč se u takhle dobře natočenýho kousku nevyhnout těm nelogičnostem? Ty, kterejm jsem se musel smát během skoro celýho filmu, vysvětluje finální "odhalení", ale proč ty další, v samým závěru? Ovšem když tohle přehlídnu, tak není moc co vyčítat. Jo a bacha, je tam dost hnusáren. ()

Anderton

Takmer už legendárny horor dnes už slávneho režiséra, ktorý viac menej preslávila kontroverzná pointa. Tá je zaujímavá z hľadiska toho, čo chce povedať, ale nedokáže naplno využiť svoj potenciál a viem si predstaviť ešte ďalšiu šokujúcu pointu za ňou, ktorá by tomu mohla dať ešte väčší zmysel. Rýchlo to odsýpa, vraždy sú fajn, celé mi to pripadá tak na úrovni remaku Texaského masakra motorovou pílkou. Ten sa mi na rozdiel od väčšiny páčil a spoločne s týmto masakrom ho hádžem do jedného pomerne kvalitného hororového koša. ()

Frajer42

Pro mě docela koukatelný horor. Rozhodně jsem byl velmi potěšen více než solidní atmosférou, kterou si film drží od samého začátku až do samého konce. Vraždy jsou prováděny rozmanitým způsobem a krásně se na ně kouká. Bohužel ten samotný závěrečný zvrat mě dosti překvapil a ještě více naštval. Samotní herci, o jejichž existenci jsem před tímto filmem neměl ani ponětí předvádí takový ten hororový standart. Takže jsem ochotný si vsugerovat, že film skončil o pár minut dříve a k tomu hloupému zvratu prostě nedošlo, tudíž mi nic nestojí v cestě dát 3*. ()

Smok

No, neviem, mňa to teda nechytilo za žiadnu časť tela. Nevýrazné, ničím nevytŕčajúce z radu, vec ktorá neupadne do zabudnutia len preto, že si aj o rok poviem: "Jáááj to bola tá francúzska rozťahaná klišoidná stupiditka, pri ktorej som si s koncovým rozuzlením ťukal na čelo" ....producent: Luc Besson, tak už tomu rozumiem.... ()

oje

Schopný režisér z několika scén a odlehlého venkovského prostředí dokázal vydoloval nějaké to napětí. To ale nemůže zakrýt fakt, že je to celé scenáristicky slaboučké a téměř všechny horrorové scény dokola řeší tu samou otázku, zda upocený umazaný venkovský prasák hrdinku najde, nebo ji mine. Snaha zaujmout pomocí neskutečných gejzírů krve, jasně popírajících, že v člověku je jí jen 5 litrů, je snad ta nejneefektivnější cesta k vyděšení diváka. Než libovat si ve zkrvaveném oblečení měli raději autoři aspoň občas posunout děj. ()

Němi

Jsou urcite meze, kde si reziser muze hrat s divakem, Muze nam treba "neukazat", ze Bruce Willis je vlastne celou dobu duch. Dejme tomu. Pokud ale cely film vrsite nesmysly, v kazde scene se objevi giganticka logicka dira a pak to chcete "omluvit" pointou, ktera je tak dementni, ze uz neni ani k smichu, pak vam garantuju, ze ty urcite meze neuvidite ani dalekohledem. I kdybyste budovali pracne atmosferu (neni pripad tohodle filmu), natocili par labuznickych vrazd (usly), pak jde stejne vsechno do haje. A divak se bude citit jak papir, s kterym si reziser prave vytrel prdel. Film sam ma jednoduchy, uderny dej. Atmosferu se snazi budovat nejdrive samoucelnymi a nesmyslnymi scenami, aby bez okolku presel k prvni sekany. Ta je bohuzel smesna (zkuste nekomu "ujet" hlavu skrinkou), ale dejme tomu, krve je dost. Pak prijde hra na schovku. Mohla bejt skvela, jenze kdyz se dejou nesmysly, nebudete se bat, reknete si jen: Co to kurva...? Misty slusne, misty k smichu. To hororu nepomuze. Ke konci film houstne a da se rict, ze si i bez problemu udrzi pozornost. Jenze kdyz vrahoun dostane do hlavy nekolikrat klackem s omotanym ostnatym dratem, ani nehlesne, aby pak zase na chvilku ozil... vsechno pohrbi klise. Ovsem to hlavni se teprve chysta: pointa. Bez vahani reknu, ze neco tak spatneho jsem nikdy nevidel. Muzete ji ignorovat - pak je z filmu slabomyslna prehlidka logickych lapsu, muzete ji zkusit prijmout - jenze to vam zdravej rozum nedovoli! Poslednich 10 minut po pointe je pak nejlepsi cast. Dojde na super vrazdu, je to pekne atmosfericke, ale k cemu? Stejne film kompletne nici ubohe "sokujici rozuzleni". Rezignovat na nej, zahladit nesmysly, ponechat sympatickou a zivotnou hl.hrdinku, mohl vzniknout fajn krvak. Jen nevim, jestli by na to Aja mel. [Hvezdicku ponechavam za vydarenou hudbu, kraticke momenty, kdy film byl strasidelny a za vraha, ktery masturbuje s urizlou hlavou] ()

PetrPan

Pro někoho samoúčelná řezničina, pro jiné kultovní horor, někteří zase stojí střízlivě někde uprostřed. Mně je to jedno, já se rád toulám nocí s nabroušenou břitvou a navštívím vás všechny.... ()

Slarque

Celou dobu jsem si myslel, že sleduju sice naprosto neoriginální, ale slušně natočený slasher se sympatickou hlavní hrdinkou (Cécile de France). Jenže pak přišla otřesně pitomá pointa a mé nadšení zchladila až k bodu mrazu. Nakonec tak 30%. ()

klerik

JAZDA DO PEKIEL+WOLF CREEK Nehorázne atmosferický slasher. Bez zbytočných omáčok to rozbieha hneď v prvých minútach a sledovať od strachu trasúcu sa Cécile De France je naozaj nezabudnuteľný zážitok. Film k záveru trochu zvolní kvôli akcii, ale zimomriavkový pocit ostáva. Finále pár veci (ktore boli jemne naznačené skôr) vysvetlí, ale nie každý to musí prehltnúť. Premýšľajúca obeť, ktorá sa chová naozaj reálne, je však vo vyvražďovačke príliš vzácna na to, aby mal film menej ako 7/10 Jednoznačne najlepšia killovačka posledných rokov... ()

SeBig

I když mi to nakonci celé nedávalo smysl.. tak stejně hodnotím spíš pozitivně, jelikož si mě ten film získal už od samého začátku, sympatickou herečkou Cecile a velice napínavým doslova krví nasáklým příbehem. Masakr ()

Crocuta

Průměr, ale hodně slabý. Atmosféra a vraždičky sice jedna báseň, ale do těch děr v logice by mohl zapadnout celý ten náklaďák, co ve filmu figuruje. Rozuzlení jsem uhodl dost dlouho předem, ale to mu neubírá na pitomosti - s takovou nedávají některé scény vůbec smysl! ()

Hellblazer

Skvelá atmosféra ktorú umocňuje vynikajúca hudba a k tomu si pripočítajte nádherné gore efekty (nemyslite si o mne že som úchylák). ()

heyda odpad!

Co to jako mělo znamenat??? Tohle točil Alexandre Aja? Ten perspektivní režisér hororů? To se mi fakt nechce věřit. Velmi trapný horor, který si myslí, jak jen není chytrý, ale je prostě stupidní. Skoro nulové napětí, žádná postava zde není vykreslena, chování zúčastněných totálně mimo mísu, hudba absolutně se nehodící k hororu, jen ta kamera se dá pochválit. Obrovské zklamání, srovnávat to s Texaským masakrem je podobně absurdní jako tvrdit, že meruňky rostou na jabloňi, protože Texaský masakr je o 100% lepší. Jen nechápu, jak mohl Aja natočit tuhle hňupovinu a hned 3 roky na to vynikající Hory mají oči. ()

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (více)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)