Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

venus

Pýcha a předsudek si je hodně podobná filmu Rozum a cit, jak jinak, když oba filmy jsou natočeny na motivy románů Jane Austen, avšak režie tyto snímky naprosto odlišila. Musím říct, že Ang Lee se s předlohou popral lépe. V Pýše a předsudek mi chybělo vykreslení citů a charakteru hlavních postav. Celé to mělo být o silné lásce, která byla potlačována pýchou, jenomže z filmu to moc nevyznělo. Joe Wright moc dobře zachytil kouzelného ducha Anglie. Líbilo se mi, jak lesk a honosnost plesu kontrastovala s klidem a krásou venkova. Prostředí filmu je nádherné, kamera je dokonalá, jen mi chybělo vykreslení hloubky celého příběhu. ()

Mahalik

Pamatuji si scénu z filmu Láska přes internet, kdy bohatý majitel knihkupectví přelouskává Pýchu a předsudek a nesmírně u ní trpí. Knihu jsem právě kvůli téhle scéně nečetl a proto jsem si to u Austenové chtěl vyžehlit alespoň Wrightovo přepisem na stříbrné plátno. Úchvatný začátek filmu prozářený sluncem mi vzal dech, aby ho posléze roztrhalo písklavé chichotání nějakých dvou fracků. "A je to tu..." řekl jsem si a už jsem chtěl film odpískat a vypnout. Nedalo mi to a jízda pokračovala. Jízda neskutečně příjemná a je to hlavně z důvodu ústředního páru. Keira & Matthew se k sobě hodí jako hrneček a podšálek, jsou mladí, krásní a hlavně se milují (ač o tom zatím neví). Jejich láska je někdy vyhrocená a po většinu času si on či ona nalhávají, že se nenávidí. A sledování všech těhle zmatků je nadmíru dobrý zážitek. Jako druhý nesmírný klad filmu, je jeho autentičnost. Nemyslím teď něco ve stylu Bournova ultimáta (muhehe), ale třeba takové kokrhání, zpívání ptáků, které film vynáší na "Áčkovou" úrověň. Režisér si zkrátka na takové záběry potrpí a je to jedině dobře, nakonec všechno potvrdil třikrát v úchvatném Pokání. Možná to byla chyba vyhnout se knižní předloze, možná ne. Na druhou stranu nevidět toto dílo by byl hřích. Po dlouhé rozvaze dávám 5*, protože to všechno ve mě bublá už dobrých 24 hodin.... "Slečno Bennetová..." - "Pane Darcy...." ()

lesumir

Já bohužel/bohudík nemám co vytknout. Tohle je sice můj druhá Wrightův film po Atonement, ale začíná si pomalu a jistě získávat mojí přízeň, protože opět ukazuje, že je mistrem, vyloženě čaruje! Scénář je taky brilantně vykouzlen, některé dialogy mezi nádhernou a perfektní Keirou a stejně tak perfektním MacFadyenem, jsou tím nejlepéším. Kamera si s divákem taky pohrává hodně hodbě. Tohle je prostě film v anglickém stylu, skvěle odtočený a hlavně precizní, nic se neponechalo náhodě, což v tomhle příadě muselo být nad míru obtížně, když knižní bestseller je tak obsáhlý a oblíbený, ale nakonec - jak všichni vidíme - to dopadlo víe než dobře! Už dlouho jsem si nebyl jist jako tady svým hodnocením! ()

cheyene

Rozhodl jsem se napsat komentář k tomuto filmu až po více jak dvanácti měsících od zhlédnutí a uvědomuji si, že není vůbec snadné se vyjádřit tak, aby komentář měl nějakou kvalitní úroveň! Jeden z největších kladů tohoto snímku je půvabná Keira Knightley. Příjemná podívaná na nějaký romantický večer s lahvinkou dobrého vína a nějakou spřízněnou duší vedle sebe! Rozhodně doporučuji všem romantikům a romantičkám. Mrzí mě, že dojmy z tohoto filmu již nemám natolik živé, abych se nějak více a smysluplněji rozepsal. [25.6.07 v kině] ()

Hrabka

Film, u kterého jsem si chvílemi myslel, že se unudím k smrti. Ještě že tam hraje Keira Knightley, ta mě vždy dokázala probudit. Romantické drama na jedno použití. Pardon. 55% ()

kinej

Obdivuhodně natočená anglická klasika, které nelze nic vytknout. Námět je již evidentně léty prověřený a jeho adaptace do scénáře je dle mého názoru vynikající. Předlohu jsem nikdy nečetl a vlastně mě nikdy ani zbla nelákala, ale děj a tempo filmu jsou však velice svižné a ne staromódně utahané jak bych u adaptece takové klasiky čekal. Film je nabitý událostmi, zřejmě obsahuje vše podstatné a přesto se v něm najde i prostor pro nějaké sdělení navíc. Krom hlavní zápletky se tak divák dozví lecos o dobových mravech, etiketě, životním stylu, partenrských vztazích atd. Za dokonalé považuji i obsazení, repektive herecké výkony. I ty nejvedlejší role představují skvělé britské herce předvádějící výrazné, životné a zapamatovatelné charaktery (Jane, paní Bennetová, pan Bingley, pan Collins). Všichni včetně hlavních představitelů zkrátka vtiskli do svých postav silnou osobitost. To nejlepší na filmu je ale režie a zejména pak kompozicí nádherná a poetická kamera a také práce s ní při jednotlivých záběrech. Některé švenky, například z plesu, nebo z domu Benettových jsou skutečně dechberoucí. Jména Joe Wright a Roman Osin (kameraman) si určitě zapamatuji. No a film dále zdobí pinaový soundtrack Daria Marianelliho, který je adekvátně krásný k vizuálu filmu. ()

Jamal

Po shlédnutí tohoto filmu musím říct, že jsem byl naprosto dojat, a není to proto, že Keiru tajně miluji, ani pro to, že se jedná o jedno z nejvýznamějších romantických děl, ale tím jak to bylo jednoduše spletené a jednoduše se vyvíjející, a jednoduše zakončené a přitom to nebyl oddechový film. Možná, že jsem si to pustil s vhodnou osobou ve správný čas, ale jsem pyšný na Keiru bez žádného předsudku (( :: ()

nunka

"Pýcha a predsudok" sľuboval všetky atribúty citlivosti, nehy, krehkosti čiže romantiky, čo logicky navádza na príjemne zaláskovane strávený čas. Film bol fajn, až na dejovoú rozvláčnosť, čo narúšalo očakávaný slaďunký nádych, ktorý som si pôvodne mala vychutnať. A tak sa môj dojem zmenil na lepkavú nudu.Ešte jednu a zároveň poslednú výčitku mám ku Keire Knightley, ktorá po estetickej stránke do filmu sadla, no prehrávala až hrôza, takže som ju vnímala len ako teatrálnu herečku, ktorá sa snaží niečo stvárniť a nie ako prirodzenú Elizabeth Bonnet. ()

Kass

Sakra, budu si muset v brzké době od J. Austin skutečně něco prečíst! Adaptace, at' už filmové či televizní, jejich děl mě totiž neskutečně baví. Může za to jistě doba ve které své knihy psala a v níž se tedy příznačně odehrávají. Doba svázaná přísnými společenskými pravidly a konvencemi... prostoupená předsudky, pýchou, rozumem. Doba, v níž jde ale příběhům, předně těm romantickým, jemnocitně naslouchat... a jež mě oslovuje. Ve filmu J. Wrighta je navíc podána neobyčejně poutavě, a z hlediska děje svěže a s humorem. Rovněž vizuálně náramně nápaditě... kamera, kostýmy, výtvarné ladění, výprava a dekorace jsou ve své prosté kráse dokonalé. A herci, v čele s křehkou Elizabeth Keiry Knightley, jen dovršují láskyplný prožitek z plynule se linoucího filmu. Zbožnuju austenovský svět. Minimálně v podobě v jaké ho předkládá "Pýcha a předsudek". A v ten důsledek slibuju, že pro příště nezůstanu jen u jeho filmového zpodobnění ;-) ()

TedGeorge

Film, kterej sem před deseti rokama žral takovým způsobem, že sem se nazpaměť naučil komplet anglický dialogy všech postav a ještě dneska dokážu dobře půlku filmu odcitovat. Moje top 25, lidi kteří v tom vidí jenom Wrightovu přeslazenou limonádu jsou hovada. Jednou za čas si příkrý soud mohu dovolit, no... :D ()

ajuska

Ač jsem to nečekala, tak celá ta krásně starosvětská romantika mě naprosto dostala a pohltila. Film má poměrně pomalý rozjezd a poté plyne pěkně rozvláčně (jako by chtěl ukázat, jak strnulá a neakční, byla tehdejší doba, kdy ženy neměly na starost nic jiného, než jak se dobře vdát) ale má to naprosto úžasnou atmosféru. Druhý dojem byl ještě lepší a proto své původní hodnocení musím ještě o stupeň zvýšit. ()

lamps

Pořád tak úplně nemůžu uvěřit, že tenhle snímek se mi tolik zamlouval. Rozvleklý a nezáživný námět natažený na dvě hodiny, ocukrovaný sladkým úsměvem Keiry Knightley, romantickou výpravou a snovým happy endem... to se mi vážně má líbit? Ach ano, asi jsem zapomněl zmínit, jaké má ten sladký úsměv obrovské kouzlo, jak je ta romantická a historií načáchlá výprava trefná a podmanivá, jak je Joe Wright zručný režisér a příběh pod jeho taktovkou jen překypuje svatbami, zásnubami a pečlivě rozprostřenými emocemi tak nevtíravě a samozřejmě, že prostě nelze odolat. Škoda jen, že režisér občas viditelně přeskočil o pěkných pár stránek dopředu a velmi bohatý děj knižní předlohy se snažil možná až příliš zkrátit a zjednodušit, kvůli čemu mi pokaždé hodnou chvíli trvalo všechno si zase v hlavě urovnat. Jinak ale noblesní a filmařsky skvěle zvládnutá podívaná se vším všudy.. ()

ladynka

Filmová adaptace, která je redukována téměř výhradně na romantickou linii mezi Elizabeth a Darcym, ztvárněnou unylými pohledy a aranžující postavy do kýčovitých scenérií. Kam se poděl vtip a ironie předlohy, kterou tak věrně vystihl seriál? Ne že by se úplně vytratily, ale mají hodně otupené hrany. Zůstávám raději u seriálu. ()

Pepinec

Nemohu se zbavit pocitu, že je toto poměrně výrazně přeceňovaný film. Nepochybuji o tom, že bolavou dívčí duši pohladí lépe, než ruce kteréhokoli milovníka, ale mně k uspokojení rozhodně nestačí, když se film načančá do líbivých šatů a ozdobí chytrými dialogy. U romantického dráma, které zde svého času má 82% a je v pořadí 49. nejoblíbenějším filmem, předpokládám, že zasáhne mou duši, mé srdce. Nestalo se, a tak, ač uznávám jeho spanilost, udílím družstvu poskládanému okolo překrásné kapitánky Keiry Knightley hezké, leč průměrné tři bodíky. ()

JohnnyD

Nie som žena ani gay, tak "bohužiaľ" nemôžem ísť vyššie. No to mi nebráni oceniť skvelé kostýmy, hudbu, kameru a výborných hercov. Ale teším sa na Pride & Prejudice & Zombies! ()

Boogeyman

Pan Darcy je prostě Colin Firth, nevím ale nikdo jiný než Firth mi v roli tohodle nepřístupného nafoukaného, ale přece dobrosrdečného aristokrata prostě nesedí! Kiera Knightley je sice půvabná, přesto její Elizabeth není taková, jak bych si přál!:-) Joe Wrightovi děkuji za zachování pravidel austenovského románu, ač se tím určitě připravil o početné teenagerské publikum! Emma zůstává nepřekonaná! ()

Rosomak

Jedna z nejlepších romancích posledních let. Minimálně kýčovitá, maximálně řemeslně dokonalá. Dlouhé záběry jsou pak jen takový sladký bonus. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)