Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

francis

Jeden z nejvtipnějších a nejinteligentnějších scénářů, který jsem v poslední viděl (slyšel). Sice jsem ani na chvilku neuvěřil tý šílenou pubertálnosti mladších sester a maminka byla tak nesnesitelná, až to bylo vyloučeno (tý jsem to ovšem kupodivu věřil), ale většina herců byla opravdu skvělých. Tak široký panoptikum výborně rozpracovaných rozličných charakterů tady už dlouho nebylo. Pan Darcy byl v první polovině filmu tak dokonale nesympatickej, že mi pak bylo úplně líto, když se ukázalo, že je to vlastně skoro takovej hodnej bobánek. No jo, láska je lotr. Každopádně historická kostýmní komedie, jak má bejt. Dokonce ani ta romantika na konci mi tam vůbec nevadila. ()

Hedka

Milé, modernejšie spracovanie krásneho námetu, viac oslovujúce mladšiu generáciu. Dúfam, že Wright dobre pozná éru, v ktorej sa dej odohráva. Prevrátil ju naruby a zmodernizoval, ale ku podivu mi to nevadí. A aby som nezabudla - FASCINUJÚCA hudba Daria Marianelliho ! ()

Frajer42

Citově naprosto prázdný film o rodině plné žen, které se rodiče snaží za každou cenu provdat. Děj naprosto stupidní vytáhnutý bůh ví odkud. Omlouvám se, ale nepatřím mezi nadšence do tohoto žánru, do žánru, kde se pěkně tančí, všichni jsou zdvořilí a jinak se nic závratného neděje. Přesto jsem názoru, že film disponuje určitou noblesou, tudíž si myslím, že hodnocení odpad sem prostě nepatří. Zkusím vypíchnout pár věcí, kvůli kterým se snad film může líbit. Kostýmy, hudební doprovod, Keira Knightley, Matthew MacFadyen. Myslím, že z tohoto se ta hvězdička vytáhnout dá. Víc ode mne nečekejte, na dvouhodinovou nudu je moje hodnocení až přehnaně vysoké. ()

boshke

Co mi utkvělo a co mi zřejmě jako jediné zbyde z Pýchy a předsudku - úklony na tisíc způsobů, jediný smysl života - provdat se/udat všechny dcery, pan Darcy a jeho tupý, celý film neměnný výraz a klíční kosti Keiry Knightley. Za dvě hodiny se vůbec nic nestane, pořád jen sledujeme Lizinu tvář (hezký pohled, pravda) hledící všemi směry. Sem tam se před kamerou sejdou Liz s Jane, a to se pak kouká dvakrát tak hezky... Kdyby byl film pojat jako studie Keiřiných rysů od pasu nahoru, šel bych určitě výše, neb tento účel byl splněn na jedničku, o tu tu však asi nešlo, takže 50% ()

Kothy

Beru, že je to sice anglická klasika, ale mě to prostě nic neříká... Kromě hlavní Keiry Knightley se tu ve vedlejší roli představí i rozkošná Rosamund Pike. :) ()

Mia...

Dokonalá hudba, dokonalá něžnost a milostné napětí. Od prvni chvile, kdy jsem tento skvost shledla v kine, je to muj nejoblibenejsi film ze vsech. Ma vsechno to, co ja miluji. Me oblibene casove obdobi, popelkovsky pribeh krasne Liz, tajemneho a citliveho Darcyho a dokonale sehrane velkolepe sceny s vyznavanim lasky ... Každá by chtěla pana Darcyho =) ()

swamp

Snímek dle románu světoznámé spisovatelky Jane Austen, zpracován již méně známým režisérem Joe Wrightem, je vlastně studií aristokratických poměrů v Anglii koncem 18. století. První polovina je spíše o představování postav. Je trochu nudná a zdlouhavá..ovšem s přelomem do druhé půlky se přiostřuje a člověk pochopí, že předcházející část byla od režiséra zkušeným krokem. A co vám budu povídat..ten nádherný úsměv Keiry Knightley.. :) "'So this is your opinion of me. Thank you for explaining so fully. Perhaps these offences might have be overlooked had not your pride been hurt by my honesty..' 'My pride?' '..in admitting scruples about our relationship. Could you expect me to rejoice in the inferiority of your circumstances?' 'And those are the words of a gentleman. From the first moment I met you, your arrogance and conceit, your selfish disdain for the feelings of others made me realize that you were the last man in the world I could ever be prevailed upon to marry.' ()

Sašenka165

Hned po prvním shlédnutí jsem dospěla k názoru, že je to úžasná konverzační romance. Austenovou jsem četla - ne sice "pýchu", ale tak zhruba vím, jak vypadá její lehce humorný styl a myslím si, že film se ho drží. Navíc byli ke ztvárnění jejího největšího díla vybráni skvělí herci - Knightleyová s MacFaydenem k sobě sedí, celá rodinka Benettových je také dobrá (od matky, jejímž jediným a pochopitelným cílem je provdat dcery, přes pokryteckého bratrance, až po lehce rezignovaného otce). Jediné, co bych tomu vyčetla jsou některé Keiřiny prapodivné úsměvy, které se tu často objevují :-). ()

teutates

Na môj údiv veľmi príjemné dielo... "konfrontácia" ako na bitevnom poli. V podstate neviem čo sa mi na tomto páčilo, pretože v popredí su klebety, pýcha, predsudok koniec koncov láska... Anglicko meštianská atmosféra, pomalé tempo no a výsledný dobrý zážitok. Keire Knightley to tuna ozaj sluší. 8/10 ()

mil@n.fanatik

Určitě pěkný film, škoda pro mě jen s tím, že mě vůbec citově nechytl, nedostal jsem se do toho, a tak proto jenom 2*, kdybych dal víc, tak bych lhal. Když to vezmu k jiným romantickým filmům, které v sobě prožívám a dávám 3,4*, tak proto tady nemůžu dát víc... ()

nascendi

Povinne sledujem filmy presahujúce 80 %. Niekedy som nimi udivený, inokedy sklamaný. Pýcha a predsudok reprezentuje obe možnosti. Pravdepodobne to spôsobila už samotná predloha spisovateľky od ktorej som neprečítal ani ň. Ale to som neprečítal ani od Boženy Slančíkovej-Timravy, napriek tomu, že patrila medzi povinné čítanie. ()

Slarque

Joe Wright dokázal tuhle romanci docela slušně rozhýbat. Zasazení o dalších pár desetiletí hlouběji do historie podívanou rázem odlišilo od všech ostatních austenovských adaptací, film vypadá jednodušší, živější a z dnešního pohledu „normálnější“. Za pozornost rozhodně stojí i kamera a hudba. Keira Knightley je úžasná a abych se tu nerozepisoval o kompletním obsazení, tak z mužských představitelů jen vypíchnu Donalda Sutherlanda. I díky němu je poslední scéna opravdu vyvrcholením celého filmu. Na tohle nikdo z mladíků neměl. ()

Arsenal83

Krásna a krehká Keira Knightley spolu s nie o menej atraktívnou Rosamunde Pike vo filmovom spracovaní veľdiela Jane Austen, to nie je film len pre ženy. Matthew MacFadyen zahral výborne, a rolu uhladeného city neprejavujúceho lorda pojal za svoju na tej najvyššej úrovni. Kvalitu zaručujú dialógy, ktoré sú hlavnou formou určujúce tok snímku. Takisto prostredie anglického vidieka prináša tú nefalšovanú atmosféru a nádych histórie. ()

Rocky62

Je možné jednoho člověka stejně vášnivě nenávidět jako milovat? to jest věta, která mě donutila tento film shlédnout. Abych pravdu řekl, měl jsem co dělat abych to vůbec dokoukal, některé pasáže byly tak nezáživné, že jsem si musel oční víčka podepřít parátkama abych sledoval dál, nepopírám, že se jedná o vážný film s inteligentními dialogy, ale na můj vkus je to co se týče do romantiky a emocí v nesprávné míře. 65% ()

eLeR

Jedna z mojich najobľúbenejších romantík ... videla som tento film snáď miliónkrát, poznám každú jednu sekundu ... jedným slovom nádhera. A muzika? ... geniálna. ()

FrodoF

Nikdy jsem nečetl Jane Austen a možná ani neviděl žádný film podle její předlohy, ale tahle Pýcha a předsudek mě fakt dostala, dokonce jsem v sobě nalezl romantika:) I Keira, ač jí moc nemusim a nepřijde mi ani zvlášť pěkná mě přesvědčila o svých hereckých schopnostech. Stejně tak ostatní herci jsou skvělý (staří bardi Suherland a Denchová jsou skvělý snad v každém filmu)a scénář je dobře zadaptovaný, dialogy promyšlené ťaneční scény nejlepší). Austenovská romantika se mi moc líbí a dost mi to připomíná podobně asketické korejské romantiky a možná si to díky tomuhle filmu i někdy přečtu. ()

dopitak

Naprosto nudný film, kde se nic podstatného nestalo. Prázdné plkání a příšerné zvyklosti tehdejší šlechty (vím, že to tak bylo, ale stejně). Půl bodu za pana Benneta, který byl jediný stravitelný a vtipný. Zbylá půlka patří Keiře, protože je to prostě kočka. A to si troufnu tvrdit, že historické filmy mám moc rád. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)