Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

MJMilan

Problémem tohoto velice kvalitního snímku je především negativní duch, ve kterém se celý film nachází. Jsem asi stvořen pro lepší konce a rád asi hledám ve filmech to pověstné "bude líp". Ale nebude - doba byla zlá, krutá a lidé se s ní vyrovnávali každý po svém ... někdo to bohužel musel odnést, jiný vyvázl a žil dál ještě lepším životem. Kate Winslet zahrála opět na jedničku a prokázala, že je jednou z nejlepších současných hereček. ()

E=mc2

Vadila mi prílišná explicitnosť ich vzťahu. Záver bol príliš depresívny. Inak veľmi nadpriemerný film, hlavne vďaka Kate, ktorá je ďalšou Meryll Streep ()

andrii

"Když jsem tě spatřil, když tě líbám..." Jsem vítán, ale jen jedno léto, jedno osudové léto. Osud mi tě vybral, přivedl do náruče. Unášen jsem byl tvou nezaměnitelnou krásou, které se mi dostávalo vrchovatě. Ucítil jsem s tebou doteky prvních rozkoší i prvních vzlyků, proudy chvění, nově nepoznaných paprsků okouzlení. Probírat se četbou, listovat v nejrůznějších svazcích. Oddáni jsme dnům, břehům emocí, blankytně milostným nebesům i příběhům, které tíží opředly mysl. Tvůj tajemný závoj, omotaný pavučinou, roztržen byl. Na lavici obžalovaných justice, mrazivá identita obviněna jako mučicí nástroj historie, bodavá špice jehlice. Celá ta léta nad stránkami literárními, mým hlasem předčítanými, se nadále střetávat budeme, obohacovat se duševní stravou. Vzpomínky s mou Hannou pak jako vytržená pochodeň v myšlenkách rozlévat se budou. První láska se zrodí, bolí, přetrvá. Mé tělo i duše nasáklé tebou je nadosmrti uchová. ()

Hafran

Podprůměrně natočený film, který si nedokázal uvědomit co si z původní předlohy vzít. Zda řešit téma osudové lásky, náhody, morální a etickou otázku viny, či strach z toho co si o vás lidi myslí a boj o překonání sebe sama. Film se pokusil do dvou hodin natlačit asi deset různých motivů (z nichž každý sám o sobě je docela zajímavý), takže výsledkem je chaoticky uplácaná všehochuť, v nichž jediný detail není rozveden tak, aby to alespoň trochu přemýšlivého člověka zaujmulo. Jediné co zbyde je tuctový příběh o lásce, která nevyjde a to už sem viděl tisíckrát lépe ztvárněno... ()

Klenotka

Možná bych vypustila část té první poloviny, ale teď chvíli po dokoukání si říkám, že byla důležitá pro udání budoucích událostí v Michaelově životě. Film má víc vrstev, není to jen o lásce mladého kluka a nacistické dozorkyně. Je to o vině a trestu, o hledání viníka za každou cenu, a o tom, že to, co je morálně správně, nemusí být populární. ()

Kulik.Z

Nemám slov... Bylo tam všechno! Ale ta NEVĚDOMOST... A kdybych to musel přirovnávat k mému osobně nejlepšímu a nejúžasnějšímu filmu Hodiny, tak nevím nevím. Sice jsou asi Hodiny propracovanější než Předčítač, stejně... - Pro mě jsou oba na prvním místě, protože jsou tam emoce, silný příběh, u někoho plačtivost a kapesníky. Zajímavé je to, že mé tři nejoblíbenější snímky (už zmíněné Hodiny, Předčítač a Billy Elliot) jsou od jednoho režiséra - Stephen Daldry! Takže? 100% :) ()

farmnf

Po 2 letech marného pátrání po slušném americkém filmu, musím uznat, že toto je slušný americký film. Ani španělé by se za něj stydět nemuseli! Na filmu se povedlo vpodstatě vše. Winsletka je uvěřitelná, krásná a stárnoucí. Všechny časové roviny ustála na výbornou. Příběh je reálný (i mě se to stalo v 17ti), nese určité závažné poselství-někdo namítne-bylo to už 100x-mě nevadí. Ralph Fiennes je vůbec nejlepší volba hlavní mužské role. Co to kurva muselo bejt práce vybrat tohoto skvělého herce, kde je do jeho mládí vsunut David Kross, chlapi jsou si vážně podobní. Kamera na 1-, hudba na 1*. Jenom detail. který mě vadí téměř na všech velkofilmech. Příběh je o Němcích a je z Německa. Proč ti kokoti na jakémkoliv písemném projevu užívají angličtinu? Serou mě. ()

chelseaman22

Nevím, jestli to bylo cílem filmu, ale nevinné poukázání na fakt, že se v Německu cigánská "menšina" nevyskytovala byla žertovná. Dva sympaťáci vás donutí akceptovat skutečnost, že se vám to prostě líbilo. Ani hlubší zamyšlení nad vcelku nezajímavým "plotem" (anglicky - zápletka, francouzsky - zevní ženský pohlavní orgán) nepřineslo žádný významný důvod, proč to bylo tak fajn. Jediným možným řešením je axiom, že každý muž má své dny. 86% Výdělek k 15.10.2012: $108,901,967 ()

Sonnik

How far would you go to protect a secret? Musím srovnat s "Nouzovým východem", dalším TOP dramatem s Kate. Rader je pro mě lepším filmem. Přes obdiv k Mendesovi je Reader emotivnější, první část by mohla být víc živější, ale zase pěkně připravuje hřištátko následující DEPRESI. U některých scén ze soudu nebo při pohledu na ztroskotaného Fiennese mě orpavdu mrazilo. Pro slabší povahy určitě těžký film. "Read to me, kid" ()

markuc

Hodne dobry snimek, Kate Winslet ma zaslouzene dva Globy - jeji herecky part je bezchybny. Ona hlavne pozvedava tento snimek vyse a cini z nej vice, nez je. Jinak je dalsim plusem filmu atmosfera a Ralph Fiennes (tohoto herce muzu). Film mi trosku pripomel Nouzovy vychod (Revolutionary Road), hlavne hereckymi vykony, atmosferou filmu a trosku zbytecnou zdlouhavosti. Kazdopadne nadeje, bezradnost, tajemstvi a soucit z tohoto filmu cisi na vsechny strany - bohuzel film neni pro vsechny, chovani postavy Kate Winslet je obcas podivne a chovani mladika v podani Davida Krosse jeste podivnejsi. ()

JimmyII

Stephen Daldry natočil nekompromisní a syrový příběh o tom, že láska je na celý život, ať je jakkoliv dlouhá a mezi jakýmikoliv lidmi. Příběh nádherně graduje od spalující touhy, erotična a smyslnosti, k lásce jako takové, přes pochyby až k zjištění, zoufalství a později i studu a nejistotě. Všechny tyto emoce nám pak zprostředkovává vynikající David Kross a později standardně skvělý Ralph Fiennes v titulní úloze Michaela Berga. Jeho osudová láska Kate Winslet je ovšem zlatým hřebem filmu, ač pro sebe nemá tolik prostoru, její výrazový repertoár je prostě fascinující. Předčítač je jedna velká deprese a citová vydíračka, ale je to velký příběh natočený tím nejprofesionálnějším způsobem, a já se k němu rád vrátím. ()

Karush

Hlboko dojemný a podnetný film plný nádeje, ktorý prehovára do srdca diváka??? U mňa rozhodne nie, pre mňa nudný, zdĺhavý príbeh plný nahoty s nedotiahnutou myšlienkou a zrazu záver, keď som to najmenej čakala. Možno som na tento film ešte nedospela, možno neskôr mu dám ešte šancu, možno nájdem ten skrytý poklad v tomto filme a možno prepíšem tento komentár. Až príliš veľa možno aby to to bola pravda. ()

Honzíno

Snímek režijně citlivě ale i řemeslně poctivě natočený. Výkony ústředních postav v různých časových rovinách jsou velice nadprůměrné, ale nejslabší mi z nich přijde oscarová Kate Winslet, blbě se kouká celou dobu, dvakrát se rozbrečí a párkrát souloží, většinou bez změn výrazu. Nejvíc se mi pak líbil Ralph Fiennes, ten svoji polohu zvládl skvěle. Scénář vás vrhne rovnou do děje, ale tempo nevystupňuje, celou dobu jede v jedné hladině. Určitá dávka ponurosti je rozhodně přídavkem k lepšímu. Celkově je to už za čtyři ale těsně. Naprosto chápu uživatele, co dávají nižší hodnocení. ()

Eglantine

Na tento film jsem se těšila i přes řadu negativních reakcí, neboť jsem předpokládala, že režisér Billyho Elliota a Hodin mě prostě nemůže zklamat. Avšak bohužel, zklamaná jsem byla dost. Tematicky jde o film neobyčejně nosný, ale práce s těmito tématy je mnohdy velmi neinvenční, povrchní, plytká. Po tom, co Daldry s obrovskou citlivostí nahlédl do specifik ženské vnímavosti, jsem nemohla uvěřit, že najednou tu mám další jeho film, kde motivace postav často zcela chybí. Při scéně, kdy se hlavní hrdina vydává do koncentračního tábora, jsem vysloveně trpěla, didaktický apel tohoto typu ve filmech nenávidím. Hodnotím, jak hodnotím, protože i tak se mi na to dívalo nádherně a zanechalo to ve mně silnou emocionální stopu. ()

rodo

Zajímavě vystavěné drama, které se nesnaží zbytečně moralizovat, ale nechá zcela na divákovi, jak se k tématu viny a odpuštění válečných zločinů postaví. Škoda jen celkem dlouhých protahovaných scén. Film by mohl být klidně o půl hodiny kratší, stejně by neztratil nic ze své atraktivnosti. Kate Winslet je ve své roli samozřejmě výborná, i když si vystačí skoro celý film s jedním výrazem. Přesto zůstává neuvěřitelně přesvědčivá. Ralph Fiennes s příšerným účesem není také špatný a o mladém Davidu Krossovi ještě do budoucna určitě uslyšíme. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž