Dům ďábla

• USA The House of the Devil

Píše se rok 1980 a mladá vysokoškolská studentka Samantha má finanční problémy. Rozhodne se proto přijmout podivnou nabídku a jeden večer postaršímu páru hlídat dům. Jenže ten večer se nevyvíjí zrovna podle jejích představ. Obrovský starý dům na samotě skrývá víc tajemství, než by mohla vůbec tušit. (Chatterer)

necrosrandist

Více než děsivě působí film skoro celou stopáž spíš znepokojivě, což se dnes u tohohle žánru příliš nenosí. Stylizace zprvu naprosto dokonalá, a to včetně hudby, kdy jsem měl pocit, že koukám na horror z doby Carpenterova Halloweenu a ačkoliv to i díky tomu vypadalo na výbornou jízdu, nakonec právě to působí v celku trochu prvoplánově. ()

Carnosaurus

Tvůrci se očividně snažili celý film stylizovat do sedmdesátkoosmdesátkového hávu. Úvodními titulky počínaje, závěrečnými konče. Každý detail, včetně oblečení i automobilů, je jako vystřižený z tohoto období. Tempo vyprávění se plazí jako šnek a Vám nezbývá než sledovat osudy mladé studentky ve zvláštních riflích, která se potýká s neutěšenou finanční situací. Co se může jevit jako pomalý rozjezd, je ve skutečnosti jenom prostor pro budování husté atmosféry, která se shlukuje sice nenápadně, ale o to víc Vás na konci zaskočí a mile překvapí. V dnešní době, kdy spousta hororů sází na šílené střihy a brutální násilí (nic proti tomu), se Dům ďábla jako vánek prohání zapšklou žánrovou škatulkou a čistí vzduch. V jednoduchosti a úspornosti je síla, což pro horor platí dvojnásob. Musím zmínit i vynikají zvukové efekty a výborné herce, kteří Vám přirostou k srdci, pokud se Vám ho nepokusí zaživa vyrvat z těla. Spousta lidí si při sledování připadá jako při čekání na Godota, já se ho však dočkal a tenhle milý výlet do minulosti nemůžu už pár dní pustit z hlavy. ()

Mkoren

1 hvězdu dávám za atmosféru a celkem dobrý soundtrack, jinak se film hemží stupidními momenty (1. Kamarádka hlavní hrdinky se k smrti naštve, protože nejde o hlídání dětí, ale o hlídání staré báby. 2. Hlavní hrdinka je přivázána za ruce a nohy, stojí u ní 4 fanatici ale před jejich očima se během 3 vteřin vyvlíkne ze všech provazů a oni jen stojí a čumí. 3 Hlavní hrdinka se plácá po zemi postřelená ale ze země vyskočí aniž by se postavila na nohy a násilníkovi podřízne hrdlo - žeby ruka Saxany??!! 4. Nechá násilníka ležet na zemi, vedle něj je pohozená FUNKČNÍ NABITÁ zbraň, ale raději odběhne se svým nožíkem...), navíc je hlavní hrdinka krajně nesympatická... ()

zazka

Skvelá atmosféra 80tych rokov. Až dnes som sa vlastne dozvedela, že film bol natočený v roku 2009. Nájdete v ňom staré autá, populárne walkmany (asi z múzea :D ), či účesy a lá Charlieho anjeli. Veľmi hodnoverné skutočné scény, na konci filmu ma zo záveru až rozbolel žalúdok, a to vôbec nepreháňam. Až na malé logické nezrovnalosti ako napr. nevyhľadanie pomoci u roznášača pizze či záver na cintoríne, keď halucinácie vyhrajú nad pudom sebazáchovy, sa tento horor radí medzi jeden z lepších. Asi najepickejšia scéna pre mňa, pri ktorej som snáď ani nedýchala, bolo "vybitie elektriny" v dome. ()

Tomasson93

Čekal jsem víc, navozená atmosféra sice velmi dobrá..hlídání matky záhadného staříka ve velkém domě na kraji lesa za úplného zatméní měsíce..ale kromě 10 minut se tu vlastně vůbec nic nedělo, což je velká škoda. ()

kolodej1 odpad!

používám takové hodnocení velmi zřídka, ale toto se ani jinak hodnotit nedá. Tady totiž bylo špatně úplně všechno. Větišnu času strávíme s hlavní hrdinkou, jak šmejdí po baráku, zjevně z nudy, ovšem já se nudil společně s ní. Ano, vůbec by mi nevadilo, že se na první akci čeká až do samotného závěru a trvá asi 5 minut, ale bohužel, film selhává v tom, aby byl něčím zajímavý. Budování napětí je zjevně disciplína, kterou si režisér jen myslí, že ovládá, ale to se naprosto mýlí, vůbec to nefunguje. Akorát ke konci jsem byl napjatý, v dychtivém očekávání, kdy mě z tohoto filmu vysvobodí titulky, tak jestli to náhodou nebylo jeho cílem. Kdo ve svých komentářích tvrdí, jak film skvěle buduje atmosféru, tak zřejmě viděl svůj první horor a nemá s čím srovnávat. Opravdu si nemyslím, že by byla moje vina, že jsem pořád čekal, kdy se aspoň trochu začnu bát a ono to přijde, a to ještě v značně dietní verrzi, až 15 minut před koncem. To, že film střídal nudné pasáže s ještě nudnějšími, by nebyl jediný problém. Dalším bylo například zcela nelogické chování hlavní hrdinky, které navíc neodpovídalo ani tomu, jak byla v úvodu vykreslena. Takže pak je možné, že holka, která je vylíčena jako taková slušná puťka, se objeví prvně v životě u cizích lidí v domě a hlídání si vyloží tak, že musí prolézt celý dům, všechno zotevírat a prozkoumat a vůbec se chovat jako by jí to tam patřilo. Taky je zvláštní, že tam lítá se sluchátkama na uších přesto, že má zadání hlídat starou paní, navíc si je nasadí krátce poté, co si objedná pizzu, asi aby měla šanci donášku přeslechnout. Později si vyrazí po baráku s nožem, aniž by tomu odpovídala situace, nebyl důvod, aby byla tolik vystrašená, zvlášť v kontrastu s tím, jaká byla ještě před chvíli suverénka. O pár filmových minut později se vypraví na další výlet, tentokrát už v duchu podivné logiky, pro změnu bez nože. Co se samotné akční pětiminutovky týče, tak vlastně bylo dobře, že byla tak krátká. Byla totiž zcela nesmyslná. 19-letá sušinka se zničehonic přeměnila v predátora a dostala se do takové formy, že by dala na páku i Arnolda v nejlepší formě. Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že na ní fyzicky nemá ani mladý chlap. Pochválit film nelze ani za další disciplínyy, muzika je mizerná, kamera nestojí za nic, herecky velmi mdlé, je to učebnicový příklad, jak by horor neměl vypadat. A jen kroutím hlavou nad vysokým hodnocením snímku zde, zvlášť, když tento žánr bývá tady spíš podhodnocený. A co by mě přimělo změnit hodnocení tohoto filmu? Stačilo by málo, třeba muset jinak sledovat tenhle film ještě jednou. Všechny milovníky hororu před filmem varuju, vyhněte se mu širokým obloukem, je to mimořádně pitomé ()

Ruadek

Velmi zajímavý příklad starého hororu, kde se do posledních cca 20-ti minut buduje atmosféra a konec je jeden velký masakr. A to skutečně nevídaný a naprosto intenzívní. Klišé hororových postav, které se prostě neumí chovat jako normální člověk (určitě bych se sluchátky na uších procházel "prázdný" barák uprostřed lesa - vedle hřbitova, jehož majitelé byli divní, dějou se tam divné věci a mám za to 400 dolarů na ruku abych měl důvod tam být) tu bohužel jsou, ta úplně závěrečná scéna si vystačí s málem, kde je řečeno vše. Nedivím se tomu, že film vešel do historie, ve své době to muselo být poměrně zjevení a nebývale krvavé scény asi zvedly hodně lidí ze židle. Paráda.**** ()

Jamall

No sakra, to byl horor! Nikdy jsem se nebál tolik jako při procházení se domem ďábla. Neustálé a všudypřítomné napětí, strach, mrazivo, byl to nápor na moje srdce. Konec je sice neskutečně uspěchaný, ale i tak pálím plnými, protože 4/5 filmu jsou nejlepším hororem, který jsem kdy viděl. ()

Keytt

Oceňuji nápad vrátit se k hororovému žánru bez potoků krve a klišé lekaček. Co si budeme povídat, strašidelné domy stejně jako satanismus, jsou stále nejužívanějšími tématy a trocha takovéto nostalgie neurazí. Nicméně, ačkoliv snímek zabere jen hodinku a půl, nemohla jsem se dočkat konce. Dvě třetiny filmu jsou neuvěřitelně rozvleklé a celé velké vyvrcholení proběhne v podstatě během deseti minut. A že by to čekání stálo za to...50% ()

johnnie78

Ačkoliv tři čtvrtě filmu sledujeme holku, co chodí po prázdným bytě, tak mě to bavilo a nenudilo. Film má takovou hodně specifickou, mrazivou atmosféru, umí diváka vtáhnout. Za zmínku stojí velmi dobří herci (zvláště obě hlavní role, sympaťačka Jocelin a podivín Noonan - měl jsem husí kůži už při jeho prvním telefonátu) - jen některé věci jsou docela předvídatelné, hlavně SPOILER headshot a pizza SPOILER END. ()

Hammond

Hororový snímek z roku 2009, inspirovaný skutečnými událostmi, se kamerou i atmosférou snaží vrátit do 80. let. Autoři zašli až tak daleko, že film vydali na VHS kazetách, ikdyž je už asi nikdo nepoužívá. Film pomalu buduje atmosféru, na žádné překvapivé lekací scény zde nenarazíme. Vše funguje dobře, až do okamžiku, než se začne něco dít... pak film sklouzne spíše do podivné, bizarní podívané. I přes několik zdařilých režisérských nápadů a záběrů tedy film jako celek příliš pozitivně hodnotit nemohu. ()

F2003F

Atmosféra ako sviňa. Žánrovo nesmierne poteší, že ide jednoznačne o žmurknutie na staré hororové béčka, ktoré ale schová bez mihnutia. Film sa nesie veľmi dusne ponurým štýlom a odsypáva nehorázne rýchlym tempom až sa zdá byť príliš krátky a stručný. Prebiehajúci zážitok je naozaj silný a vytvára zdanie bezchybne precízneho tlaku na napätie a DES, ktorého je totiž neúrekom. Miestami sa to dostáva k skutočne hrozostrašnému lahodne nezvládnuteľnému pocitu, ktorý kazí priame vyzradenie okolností, ktoré mali byť iba naznačené. Aj preto záver naivne haní celý poctivo vybudovaný dojem a funkčnosť vyvrcholenia. Zhliadnutiu som doprial možnosť plného využitia predpokladov (v noci osomote) aby mi bolo dožičené poriadnej nálože (podľa ohlasov). Aj k tomu prišlo, ibaže nerovnomerne. Príbeh si efektivitu sám narúša tým ako povrchne pláva vedľajšími postavami a pozadím keďže sa sústredí len na hlavnú a jej priestor. Škoda nevyužitia celého potenciálu s vlohami akými oplýval. Štvrtá * je za nezameniteľne podstatný rukopis a uspokojenie dlhodobo nenaplnených túžob voči žánru. Na piatu by sa zišiel sofistikovanejší scenár alebo tajomnejšie (ne)zobrazenie obsahu aby sa viac zapojila divákova predstavivosť a vedľajší herci by nemohli byť na nič, lebo tí takto len dopomáhajú k obalu neserióznosti a umelej plytkosti. Lepšie by bolo od bočnej línie s rituálmi úplne upustiť a sústrediť sa radšej iba na ducharinu a strach, pretože vo výsledku sa to samé mierne strápňuje a zhadzuje. Ale pri scéne so zapaľovačom som odskočil na strop a následný zvrat ma strhujúco odrovnal a vrthol násilne dnu. Pamätná jazda. ()

Emperor1

Nemůžu tomu upřít řemeslně poctivé zpracování a zdařilý retro feeling, ale z hlediska žánru či příběhu nic překvapivého, pocit už několikrát viděného tu byl velmi silný. Film chápu jako poctu klasickým osmdesátkovým hororům, mě to bohužel nezaujalo. ()

morbido

Dalo sa na to pozerat.Keby som to pozeral v noci tak myslím že atmosféra by bola hustá a možno hodnotenie vyššie určite tomu venujem ešte nejakú strašidelnú noc.K tomu na Jocelin Donahue sa velmi dobre pozerá.Určite príjemné prekvapenie. ()

Reesha

Tak tohle fakt nebylo pro me. Mit na celovecerni film scenar s tremi (to jen hadam) stranami je fakt moc jednoduchy. Nevedel jsem, ze kdyz budu chtit udelat horor, staci napsat par radku textu, vymyslet stokrat ohranou pointu a pak jen natahovat vsechny zabery ktery ve filmu jsou. Zajimavy komentar: Flipnic ()

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse