Dům ďábla

• USA The House of the Devil

Píše se rok 1980 a mladá vysokoškolská studentka Samantha má finanční problémy. Rozhodne se proto přijmout podivnou nabídku a jeden večer postaršímu páru hlídat dům. Jenže ten večer se nevyvíjí zrovna podle jejích představ. Obrovský starý dům na samotě skrývá víc tajemství, než by mohla vůbec tušit. (Chatterer)

Binne

Tohle bylo výborné. Fantastická žánrová klasika, po které jsem si musela pustit "Rosemary má děťáko". Snímek je z roku 2009 a každý detail mě přesvědčil o osmdesátých letech minulého století. Velmi sympatická protagonistka potřebuje peníze a přijme tak nabídku na hlídání domu staršímu páru. Od samého začátku je ale se staříky něco velmi špatně, navzdory tomu je touha po penězích podstatně silnější a Samantha v domě zůstává. Od toho momentu roste velmi pomalu ale velmi šikovně napětí, které umocňuje i sebemenší detail. My, jako diváci víme, že je něco špatně téměř od začátku, hlavní hrdinka to zjišťuje velmi chytře a přirozeně po celou dobu trvání filmu. Co se týče konce, který je v komentářích níže celkem hojně kritizován. V samotném vyvrcholení se nám dostává satisfakce, která je velmi dobře vypracovaná, ačkoli se okultisté chovají poměrně hloupě a neobezřetně, divákovi to příliš nevadí, jelikož ten si svou stranu zvolil. Závěr jsem nepředpokládala, ačkoli vize, které protagonistka měla v kombinaci s krví, kterou konzumovala mohl napovědět. Okultismus jako téma hororu byl velmi populární v minulém století, namátkou "The Wicker Man" (1973), "The Blair Witch Project" (1999), "The Omen" (1976), "The Exorcist" (1973) nebo výše jmenovaná "Rosemary's Baby" (1968), nebo aspoň jsem měla takový pocit. Nicméně i v novém miléniu vznikaly horory, které svědčí o tom, že toto téma je mezi scénáristy velmi oblíbené do dnešní doby. Tenhle snímek je ale něčím zcela jedinečný, vzdává hold každému z výše uvedených a neopakuje ohraná klišé, která byla populární především v novém tisíciletí. ()

oliveros

Zaujímavý príspevok do súčasného horrorového žánru v old-schoolovom šate odetý. A komu sedí onen šat, musí byť veľmi spokojný z dvadsaťročného comebacku. Pracovito budovaná atmosféra odkláňa pozornosť od jednoduchej dejovej línie a logických zádrheľov. Diablov dom je šablónovitý horror, ktorý sa chce podobať na dobové diela a bez výhrad sa mu to podarilo. Dnes je jeho vznik jedinečným práve z tohoto hľadiska, pred 20 rokmi by podľa mňa však nijako výrazne nevyčnieval. Žánrovým fandom vrele odporúčam, je radosťou občas upustiť od kečupákov, vírusákov a zlomyselných vlasatíc a "zahmmkať" si tóny klasiky. ()

Cechyno4

No já nevím. Já prostě od hororu čekám, že se budu bát. A to tady nenastalo. Líbí se mi horory, které se odehrávají v domech. Vrzání dveří, skřípaní atd. V tom se vyžívám. Jenže toho tady bylo taky málo. Film v kterém se přes hodinu nic neděje a vše podstatné je až v posledních 20 - 25 minutách. Beru originální nápad film zasadit do 80tých let. Okultismus a satanismus také v moc hororech z poslední doby nenajdete. Ale toť vše. I když konec byl více než dobrý za tu hodinu nudy víc než dvě hvězdičky dát nemůžu. U mě 45% ()

natalie15

Toto je horor z roku 2009? Akoby som sa pozerala na oveľa jednoduchšiu verziu Rosemary's baby, samozrejme, bez úžasnej Mii Farrow a Polańského talentu narábať s psychikou a napätím. Na jednej strane sa príbeh príliš pomaly rozbieha, ale to nijako nevadí, pretože hlavná postava je sympatická študentka, ktorej obyčajný život (až do onej osudnej noci) radi sledujete. Potom sa to všetko zmení na nočnú moru a v 20 minútach plných napätia a strachu sa celý film odbije. Priznávam, že vo filme bolo zopár strašidelných momentov a že celkovo mal film zvláštnu atmosféru, ktorú účinky poznáte, keď vám srdce bije rýchlejšie a vy tŕpnete, čo bude nasledovať ďalej, ale v konečnom dôsledku ma nijak zvlášt nezaujal. Zaujímavý je jedine tým, že sa podobá hororom z 70, 80 rokov, ale som si istá, že keby bol nakrútený v tomto období, nikto by mu nijak zvlášť nevenoval pozornosť. Súhlasím s hodnotením, 65% a ***. ()

CrazymanM

Uff,velmi dobrý horor,skoro bych nevěřil,že není aspoň 20 let starej!Výborná atmosféra,hudba,chvílemi jsem měl "zimomriavky" jako blázen!Někomu se možná může zdát,že film je o hovně,ale já miluju tu atmosféru strachu,něčeho nevysloveného,neviditelného a přece všudypřítomného!!! ()

kacir

Mám rád horory z 80-tych rokov, ale toto ma teda nebavilo...skratka som sa nudil. Nechápem ako toto mohlo niekoho vystrašiť. ()

elanista1

Nie je to horor, na ktory su dnesne decka zvyknute, preto mozno porozumiet tolkym odpadom a nie prave najspravodlivejsiemu hodnoteniu. Pre fanusikov hororov minuleho storocia to vsak bude silny zazitok. V Dome diabla nevidat lakacky, ani neprijemne zaporne postavy /aspon nie 70 minut/. Cele si to vystaci s Jocelin Donahue a prazdnym domom, a naozaj sa pritom da bat, nikdy neviete kedy sa to spusti a prilezitosti kedy to mohlo zacat bolo neurekom, neustale som sledoval pozadie. Mnozstvo otazok, na ktore dostavame odpoved az v zavere je dalsim lakadlom /tajomny stary ujo, ktoreho umysly nie su zname, ale nevieme sa dockat co ma v plane/. Pobyt v dome prejde rychlo, teda najma kvoli sympatickej hlavnej postave a zaverecne 20minutove gore toto vsetko len podciarkne. Na rok vyroby naozaj mimoriadny horor, ktoreho kvalitu nedocenia vsetci, ale vdacni divaci budu spokojni. ()

CorvusBlek odpad!

Pak že cestování časem není možné, zatím co film se vrátil do béčkových 80let.já ztratil 95min.svého času,abych viděl tenhle tuctový příběh, ve kterém se nic podstatného nestane.Nevím jestli je to nějaký trend v roce 2009 natočit takový film, ale když se na to podívám s nadhledem a hodnotím příběh, výkony herců atd. je to docela brak... ()

Rudy77

Slušných 3 a pol. Film si takmer po celu dobu drží vysoký štandard. Vážne som mal pocit, akoby sledujem horor zo starých dobrých 80.tich rokov. Atmosféra pomaly hustne a keď má prísť grandiózne vyvrcholenie, príde dačo, čo so mnou takmer nepohlo. Škoda, mohli to byť čisté 4 hviezdy. Ale i tak zaujmavé dielo, ktoré určite stojí za zhliadnutie. Hlavne v dobe, keď poctivé a niečím originálne horory pomaly vymierajú... ()

mikessc

po par velmi zlych hororoch bol tento horor velmi milym prekvapenim. napatie sice vladlo ale jako nabralo isty stupeň uz sa prestalo zdvihat. film si 4* urcite zasluzi ()

jkpj22

Ne, tohle si nezaslouží víc jak dvě hvězdy. Chápu, že jde o poctu na téma osmdesátkových hororů, ale mě to prostě nebavilo. Čekal jsem a čekal, až se něco začne dít a potom tohle??? Ty dvě hvězdy jsou možná přeháňka, zaslouží si to spíš jen jednu. ()

sAreOn

Pěkná stylizace alá 80. léta. Perfektní atmosféra, ano, konečně po dlouhé době jsem měl ten nepříjemný pocit strachu. Bohužel mi však film jako celek úplně nesedl. Pravdou však zůstává, že se jedná o jeden z nejlepších hororů roku. Hlavně proto, že toto je opravdový horor a ne film, který se tak jen tváří. ()

Tristanian

Prdlajz oldschool, tady prostě někdo pochopil, v čem spočívá horor. Tohle si ale asi vychutná jen opravdový hororový fanda. Ten, kdo považuje sérii SAW za nejlepší horory, ruce pryč!!! ()

mrakoplasH

Horor u kterého se první 3/4 trochu nudíte a jen sledujete jak to v 80. letech v USA frčelo. Zbytek je docela zajímavý a místy i lekavý. Jde prostě o retro horor, jelikož přiblížení se starším stylům je opravdu patrné nejen podle kostýmů, ale i díky hudbě a stopáži. ()

Lancer

80% filmu se pěkně pomaloučku kolíbalo v příjemně znepokojivé atmosféře pěkně ztvárněných 80.let. Škoda, že samotný konec nebyl již tak zvládnutý. A vlastně i celková atmosféra byla příliš "učesaná", než se na horor sluší. Chtělo by to více mlhy či ohně. Přesto ve svém žánru z poslední doby to lepší/nejlepší. ()

david666

Pocta 80 rokům, kdy podobné horory letěly. I přes skutečnost, že se zde víceméně nic neděje a akce přichází až v posledních minutách jsem byl napnutý a čekal, kdy odněkud něco/někdo vyleze. Atmosféra by se dala krájet a postavy manželů budí nedůvěru hned po pár minutách, co se objeví na scéně. Hodně dobrá práce ()

Skretule

Velmi povedený atmosferický i když trošku zdlouhaví začátek narušuje krvavá vyvražďovačka, která můj osobní dojem trošku boří a jako rozuzlení mi moc nesedle. Závěrečná scéna a bad end celek už bohužel nezachrání. Veliká škoda, mohlo to být opravdu nadprůměrná podívaná. ()

Majollica

Tvůrci vsadili na starou známou pravdu, že divák se nejvíc bojí toho, co nevidí, možná jen mlhavě tuší ... Tedy, divák jako já ... Bála jsem se přímo královsky a užívala si tu ryzí děsivou atmosféru, dokud mi můj strach trošku nepříjemně nerozptýlilo závěrečných 15 minut filmu ... Ale i tak jsem spokojená :-) A ještě něco: hned úplně první záběr mě přenesl do skutečných 80. let - skvělá práce! ;-) ()

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse