Dům ďábla

• USA The House of the Devil

Píše se rok 1980 a mladá vysokoškolská studentka Samantha má finanční problémy. Rozhodne se proto přijmout podivnou nabídku a jeden večer postaršímu páru hlídat dům. Jenže ten večer se nevyvíjí zrovna podle jejích představ. Obrovský starý dům na samotě skrývá víc tajemství, než by mohla vůbec tušit. (Chatterer)

Corpsegrinder

70. léta jak svině. Je vidět že Ti West má hodně nakoukáno protože tohle by klidně mohlo bejt natočený před 40 lety a nikdo by nemohl nic namítnout. Od stylovejch úvodních titulků přes oldschoolový nájezdy kamerou až po celkový vyznění filmu se to prostě zuby nehty drží od moderních hororů. A to se v tom filmu krom posledních asi 10 minut nic neděje což by mi většinou vadilo ale zde to umí držet atmosféru a tak když (pěkná) hlavní hrdinka prochází barákem tak člověk sedí, poslouchá šustění v domě a má pocit jako by tam byl taky. Škoda že rejžovo další počin (Innkeepers) nebyl natočenej ve stejným stylu protože se očividně rozhodl poslat styl starejch hororů do háje a díky tomu se další pokus o oldschool horor natočenej v moderním období nezdařil. ()

MulaNula

Nějakým způsobem mi to stále připomínalo Kubricka a jeho Shining a to í tím způsobem, že mě tenhle film vůbec neoslovil po stránce horroru. Rozjezd zajímavý, i docela lákavý na příběh, ale celek se mi nelíbil až tak moc. ()

Anderas

Až s house of the devil jsem si uvědomil, jak málo mi v hororových vodách stačí ke štěstí. Precizní a pomalá kamera s ligetyovskymi zvuky a hudbou, spousta temných předtuch a hodně málo explicitního děsu (násilí, krev, strašidla atd). Prostě klasika jak má být. Problém ale je, že house of the devil je opravdu jen návrat k tomu lepšímu, co se v minulém století vyprodukovalo ... aniž by sám přicházel s něčím vyloženě novým. Nechci to brát jako velké mínus, zvlášť v záplavě dementních remaků remaků, prequelů k sequelům, restartů a reimaginací, horor jako takový trpí snad nejmenší originalitou ze všech žánrů a v takovém světle musíme být vděční za každý (pseudo)novátorský přístup. A dům ďábla má vše, co od dobrého hororu cheme ... skvělou atmosféru! ()

Ondracius

LFŠ09: Lidi, vy ten film asi berete moc vážně. Ono je to schválně udělané za cílém napodobit styl starých, klasických hororů. A cíl to podle mě splnilo na výbornou. ()

Teabag

Jsem z toho nějaký rozpačitý. Nejpalčivější otázka, která se mi po celou dobu promítání drala na mozek, byla: proč? Proč vytvářet kopie něčeho, co už tu bylo? Ta snaha, aby všechno vypadalo, jako by šlo o film ze 70. let, vyústila k překvapivému závěru: film skutečně vypadal, jako by byl ze 70. let. Hurá, ale opravdu nevím, k čemu je to dobré. Pochopil bych, kdyby takováhle pocta klasickým hororům byla vytvořena prostřednictvím typických výrazových prostředků té doby, ale tohle mi už přišlo trochu moc - totální stylistická i vizuální kopie. I přesto dávám 3* za velmi dobrou atmosféru v druhé půlce filmu. ()

Jespi odpad!

No to si děláte prdel ? Já, ani nevím kde začít. Možná tak, že nejsem klasický "moderní" mladý člověk, který jak všude nevidí krev, stupidní lekací scény a "mladé lidi jedoucí na chatu k jezeru", tak mu to přijde jako kravina. Ne. 70's 80's horory dokážu velmi dobře ocenit. Poltergeist se mi líbí, Hellraiser 1 a 2 miluju, Osvícení je taky super, Pátek třináctého atd atd. To jsou moc pěkné filmy. Horory nehodnotím podle toho jak se bojím, ale jaký mají děj, vzhledem k tomu, že mi nějak nic nepřijde strašidelné, nelekám se a nějak necítím takové to "napětí". Proto u všech hororů, hodnotím jen příběh, zápletku...no prostě scénář. A tadle blbost ? HODINU A ČTRNÁCT MINUT se tam nic nedělo. Nic. Úvodní část filmu (zasvěcení do postavy hlavní hrdinky) trvala půl hodiny! Půl hodiny rozebíráme jednu postavu, která ani nemá zajímavý příběh?! Super, už tam jsem se nudil, ale bral jsem to a doufal jsem, že jakmile se dostane do domu, začne se něco dít...ale co čert nechtěl, po nudné půl hodině dalších 45 minut NIČEHO. Absolutně ničeho !!! Baba chodí po baráku, nic nedělá...a je tak blbá, že i když ví, že nahoře je stará žena, tak se leká vrznutí prken a bere si na chudinku babičku nůž. Teprve po 75. minutách filmu se začne něco dít, ale i to něco absolutně nemá hodnotu 80's hororů. Já to prostě nechápu, co vidíte na tom filmu ? CO ? Jaká atmosféra, jaké napětí ? Napětí z čeho, že se baba prochází po přízemí a občas přejde do prvního patra ? Omlouvám se vám všem, vím, že se nemají lidé urážet za jiný názor, ale všichni, kteří jste dali 3 a více hvězd, jste dementní vypatlanci, kteří stojí v galerii nad obrazem černé tečky na bílém pozadí a přemýšlí nad HLOUBKOU A STYLISTICKÝM ASPEKTEM TAK DOKONALÉHO DÍLA. Jste idioti, jděte se vyšetřit, todle naprosto nemá co dělat s 80. tkovejma hororama. Zatím je můj nej-nejhorší film GAMERA (Želva s raketovými tryskami v krunýři), uvažuju, že se toto stane mým nejhorším filmem, u Gamery jsem se aspoň smál nad tou komičností trapnosti. Vraťte mi prosím 95 minut života ! Požitek z filmu bych přirovnal mozkové obrně DiCapria z Vlka z Wall Street. 0% ()

J*A*M*A*L

Když zapomenu ten styl jakým byl film natočený a tu nudnou hodinu ve které se nic nedělo tak celkem slušnej napínavej horor. ()

TERRORDROME

Za mňa teda sklamanie aj keď neviem čo som vlastne mohol čakať od režiséra toho najidiotskejšieho príspevku v Abecede Smrti, lebo toto je vlastne niečo dosť podobné, len dlhý čas solídne maskované. Hneď od počiatku som si užíval tú štylizáciu 70-tych či 80-tych rokov a pomalé precízne budovanie zápletky kde okrem rôznych náznakov vôbec nevieme k čomu to chce sakra dospieť. Potiaľ dobre, problematické to začne byť vo chvíli keď sa hrdinka počas svojho "bejbysittingu" snaží nejak zabaviť a ukrátiť si dlhú chvíľu, pričom ja ako divák mám presne tie isté pocity. Expozícia je definitívne prepálená ako stará panvica, moc času do konca neostáva a to čo na nás napokon vybafne je len krátka zmätená naháňačka so satanistami, kde si hrdinka rozviaže uzly na všetkých končatinách rýchlejšie než harry Houdini zatiaľ čo okolo nej kultisti bezradne poskakujú a potom zapichne chlapíka ktorý vyzerá ako presná kópia Obi-van Kenobyho zo Star wars prequelov. No a na záver rádoby šokantná pointa, ktorá ale šokuje len toho kto nikdy nevidel žiaden horror so satanskou tematikou. Takže satanisti ju oplodnili, ale čo to vlastne znamená? Bude to nejaký antikrist? A kto sú tí kultisti a čo chcú? Najprv pomalé prepomalé budovanie čohosi čo vyústi len v štandardne debilnú naháňačku a pointu čo nič neznamená lebo nemáme žiadne informácie o ničom. Dobrá práca! ()

Tomin88

Velice atmosférický retro horor, který nejenom, že se odehrává v 80 letech, ale taky vypadá jakoby v té době byl natočen. Bohužel se všemi pro a proti! První hodinu se tam vůbec nic neděje a ta poslední půlhodina už to nezachrání. 55% ()

mosnak

Proč se v roce 2009 musíme vracet zpět o 30let? Pro mě osobně to bylo zdlouhavých 93 minut nudy a sežraných 2 kg křupek (dokonce jsem se je pokoušel nadhazovat přímo do úst - ano!...až tak mě ten film "bavil"). 13,8% - kousek a byl by to odpad :-) ()

sona123

Bylo to dlouhý. Pořád se nic nedělo. A pak litry krve. I to bych ještě přešla, ale aby se hrdinka chovala tak nelogicky! To ne! Retro styl byl zbytečný a jen na efekt. Škoda, skutečně jsem doufala, že konečně kápnu na horor, kde se budu bát, kde si užiju všechno to napětí....tak zase nic. ()

Kejf.

Vsechny tady ty pozitivni ohlasy me navnadily na super horor, ale co to doprdele melo bejt? Vazne nechapu to vcelku vysoky hodnoceni! Davam jednu hvezdu za vizaz sedmdesatek (pripadne osmdesatek) a titulky na zacatku, ktery i ty ve mne vyvolaly nadeje na super podivanou. Opravdu uz nikdy nehodlam cekat cca 75 minut na nejakou akci pri 90-ti minutovy stopazi filmu. Zadna hororova atmosfera, zadny lekacky, proste nic... Pro me nejvetsi zklamani snad uz od Zahady Blair Witch, kterou jsem videla nekdy ve 13-ti letech... ()

matmanX

V současné záplavě hororových řezničin, které na diváka vrhají hloupé lekačky s kadencí vyšší než AK-47, se objevil film, který bych klidně zařadil mezi osmdesátkové kopie Amityville, nebýt zestárlého Toma "Červeného draka" Noonana. Navodit zdání 30 let zapomenutého dílka se filmu daří překvapivě dobře a velkým obloukem se vyhýbá ohraným klišé typu sebeuvědomělých vtípků o zastaralé technice a největších hitů minulých let řvoucích v každé druhé scéně. Nesnaží se nacpat styl celé dekády do jednoho filmu, místo toho pracuje s nenápadnými náznaky v dialozích, detaily v mizanscéně a pomalejší, neustále zoomující kamerou. Bohužel to vypadá, že jedinečný vizuální styl je to jediné, s čím si tvůrci dali skutečnou práci. Příběh filmu ja tak prostoučký, jak to jen celovečerní stopáž dovoluje. Samozřejmě, ne každý horor potřebuje překvapivý zvrat, ale způsob, jakým film buduje tajemno a jak pracuje s distribucí informací, mi dával čím dál silnější podněty k očekávání komplikovanějšího a zajímavějšího vývoje, jen aby pak ukázal, že celý příběh by nemohl být předvídatelnější. Postavy na tom nejsou o moc lépe. O hlavní hrdince se toho příliš nedozvíte, přestože většinu filmu je jedinou postavou ve scéně. Nemá žádný zajímavý "backstory" (kvůli nepochopitelným nedostatkům českého jazyka musím použít anglický výraz), který by obohacoval příběh o psychologickou úroveň a dával hrdince hlubší characterizaci. Pokud se tedy film nezaměřuje na příběh ani na postavy, co se těch 95 minut vlastně děje? Krátce: nic. Dlouze? Inu, dalo by se říct, že The House of the Devil je přesným opakem lekačkových hororů. Na rozdíl od nich je veškerá strašidelnost postavena na očekávání bez naplnění, na budování bez vyvrcholení. Asi bych ani nedokázal spočítat, kolikrát záběr zůstane příliš dlouho na postavě provádějící běžné činnosti, nebo kamera zazoomuje do prázdna a napjatý divák čeká, zda se tentokrát pohne alespoň moucha na zdi. Na mě to fungovalo zhruba do poloviny snímku. Když jsem totiž viděl už desáté důležitě se tvářící pomalé zoomování, které nevedlo vůbec k ničemu, uvědomil jsem si, že se opravdu nic strašidelného nestane a veškeré napětí opadlo. Je to jako když předstíráte, že psovi házíte hračku. Poprvé ho to překvapí, podruhé se pro jistotu podívá, potřetí se ani neotočí a počtvrté se postaví na zadní a plynulou češtinou řekne, že byste už měli přestat a dát mu ten blbý míček, jestli ho vůbec ještě máte. The House of the Devil je nekonečné lákání na odměnu, která, když už konečně přijde, vás donutí se zeptat "To je všechno?". ()

Kacitr

Osmdesátá léta měla něco do sebe. Začátek více než slibný...postupem času nám ale dějová linka krapet skřípe. Závěr nestojí za řeč. ()

Geller

Jen více takovýchto hororů se působivou stylizací, mrazivou atmosférou (pro mne zejména v první polovině tohoto filmu), ale zároveň s méně hluchými místy. Bohužel občas nudné a film jako celek mě tolik nepohltil (i přes to, že jsem jej viděl o půlnoci při naprosté absenci světla u jeho sledování - což je ostatně nutná podmínka pro sledování každého hororu!!!!!! :-) ). ()

bolan

Jako retro dobrý, ale jako film, kde sledujeme 30min. nudící se dívku v cizim baráku je to k uzoufání. ()

maty39

Strašidelné filmy které sázejí na ponurou a dusivou atmosféru mě bohužel přestávají bavit asi po deseti minutách. Asi proto, že mě nikdy nepřijdou děsivé. To už raději ty novodobé japonské lekačky. Tam se alespoň leknu něčeho co na mě vyskočí. Asi to bude tím, že si podobné věci nespojuji se strachem. Asi to bude tím, že procházka lesem v noci za úplňku mi přijde jako zábavná kratochvíle a ne něco strašidelného. ()

kluk z Na

Ale jo, na poli hororu to má svoje nezpochybnitelné kvality, ale ten závěr no. Posuďte samy. Já se přiklánim k volbě čtyř hvězd, sice za ten závěr sem měl chuť jednu ubrat, ale nebylo by to fair. Tedle horůrek mě totiž hodně potěšil, celý to budování atmosféry, netuctovost a odkazy na zlaté časy hororu. Palec nahoru. ()

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse