Dům ďábla

• USA The House of the Devil

Píše se rok 1980 a mladá vysokoškolská studentka Samantha má finanční problémy. Rozhodne se proto přijmout podivnou nabídku a jeden večer postaršímu páru hlídat dům. Jenže ten večer se nevyvíjí zrovna podle jejích představ. Obrovský starý dům na samotě skrývá víc tajemství, než by mohla vůbec tušit. (Chatterer)

Korbitch

Skvělá stylizace osmdesátých let, ze které by si mohli pánové Tarantino s Rodriquezem vzít příklad. Jenže téma je naprosto žalostné, tempo to má jako osmdesátiletý kardiak na nákupu v Kauflandu, že jsem musel polknout Semtex, abych neusnul i s malým Mišákem na hrudi /syn/, klasické a klišovité iracionální chování postav viz sejmeš týpka s pistolí a tu necháš ležet na zemi, to jako pardón, ale WTF a konec nekonec tomu už vůbec nepřidal, tudíž nemůžu tohle "osmdesátkový" dítko hodnotit výše než třema shurikenama, byť po režijní stránce je zvládnuto s přehledem. ()

LV.Helter

Retro look starých kvalitných haunted house-(ov) a kvalitné remeslo. Ti West pre mňa už v nezávislej hororovej scéne niečo známená, takže týmto flickom to znova potvrdil. Trochu zbytočne pomalá tretina v znamení vzťahovky k hlavnej postave ma trochu nedostávala, ale už potom začne fakt peklo. Žiadné bubácke ľakačky..kdeže.. skvelá mašinéria veci, "čo je v tom dome"..Tým pádom som bol posratý vlastne z ničoho, takže pocit z neznáma je tu vydretá až do kosti, takže záver už je len taký malý bonus. ()

mysiak

Nie som tak nadšený ako väčšina..pre mňa je to síce príjemný retro horor..ale možno to nič nediane sa a vlastne pomalé napredovanie ku dajme tomu šťastnému koncu...možno to nie je môj šálok kávy..ale mne toto prišlo ako také obyčajné posadnuté retro hororové predstavenie.... ()

Sandiego

Stylově velmi přesná nápodoba hororů staršího data, jež však přebírá i narativní schémata, což se možná může jevit jako problém. Po atmosfericky dokonalé a plíživé polovině děje nastane prudký zvrat, odklízející jakoukoliv logiku stranou a ve jménu estetiky krve narušují předchozí pocitovost filmu. Film tedy přebírá i narativní berličky a divácké poklonkování z dobových okultních hororů, čímž je iluze dokonalá, i když mě samotného i ve snímcích, jimž je dána pocta, tento druh zakončení hodně irituje. ()

Freemind

Retro mám rád, ale ne když je jedinou náplní celého filmu. Kultovní horrory, ze kterých zde bylo nakradeno, totiž kromě cool atmosféry nabízely taky solidně napsaný scénář a postavy - a obojí zde bolestně chybí. Dům ďábla stojí na hlíněných nohách a víceméně se zde není čeho zachytit, protože rozdrkotaný, zdlouhavý děj je završen vyloženě antiklimaktickým závěrem. Blah. ()

kaylin

Je to takový zvláštní horor, který vás může naprosto odrovnat svou stylizací, anebo vás nechá chladným a budete na něj koukat prostě jen proto, že je to horor poměrně originální. Jsou zde hluchá místa, ale jsou zde dobré myšlenky, které celkově vytvářejí zvláštní obraz, který vás určitě nenechá chladnými. ()

Gorehound

Zasadenie do osemdesiatych rokov filmu sadlo dokonale, ako aj tichá, plíživá atmosféra a očakávanie hrôzostrašných vecí, skrytých za zavretými dverami. Stačí starý dom, nádherná horrorová klavírna hudba a tajomné kroky a zvuky kdesi nad hlavou hlavnej hrdinky. Herci sú vybratý dokonale, účesy, oblečenie aj správanie perfektne odráža atmosféru horrorov z ranných 80´s. Aj tie žlté titulky a zmrazenie obrazu na začiatku sú nádherné. Natočené je to krásne, množstvo uhlov a lahôdkových záberov a príbeh, o ktorom čím menej viete, tým lepšie. Musíte mu podať ruku a nechať sa viesť. Film sa nebude páčiť každému, ale osobne som si vychutnával každú minútu. Ak vám film sadne, najlepšie je pozrieť si ho v noci pri zhasnutom svetle. ()

K.I.N.G.

To, že současní hororoví filmaři neumějí ve svých snímcích vybudovat prakticky žádnou atmosféru je holý fakt, který sere velkou spoustu lidí, včetně mě. Ti West se to ale pokusil udělat jinak, a to přesně obráceně, takže to v podstatě zůstalo zase jenom někde napůl cesty. Skoro celý film je totiž jen jakoby pořádně dusivý, pomalý zlý sen, ale pro nějakou vetší akci tu už nezůstalo místo, což je samozřejmě taky velká škoda. Je to film, který nic moc nového nepřináší, jen se vleče a ke konci je to trochu nadstandard, ale jako celek to až tak perfektně nešlape. Nedokážu posoudit, do jaké míry se tu podařila navodit atmosféra golden-age hororů osmdesátých let, ale já osobně bych nikdy neuvěřil tomu, že byl tento snímek natočen někdy před třiceti lety, ta novodobá produkce je z toho přeci jenom pořád cítit. Takže je zřejmě nemožné v dnešní době natočit horor jako ze staré školy, ale při snaze o vynechání celého konceptu současných hororových snímku a pokusu o vlastní cestu může vzniknout pořád něco fajnového a to je dobře. ()

movieband

„V 80. letech minulého století věřilo 70% Američanů v existenci agresivních satanských kultů. Dalších 30% si zdůvodnilo nedostatek důkazů v důsledku vládních kamufláží. Následující příběh je podložen skutečnou, ovšem nevysvětlitelnou událostí.“ Nevím, co jsem od snímku čekal, ale když ho srovnám s jinými horory, co se točí kolem satanismu, tak tenhle je nadprůměrný. Děj se táhne pomalu, ale to pomáhá jako základ pro napětí, které se stupňuje, až do neúnosných výšin a v tomhle spočívá obrovské plus domu Ďábla. Když nad tím, tak přemýšlím, tak film má celkově děj, který je předvídatelný, ale člověk je na konci stejně překvapený z toho co se tam stalo. Film má rozhodně co nabídnout, ale, jak už je to napsané v popisu děje - Spíše než otrlého diváka si žádá trpělivé a vnímavé publikum, které na oplátku odmění intenzivním zážitkem. - Film je jak už jsem psal v ději zdlouhavý a dal by se urychlit. To co, ale vzejde, a v závěru vám film nabídne, je něco co jsem už dlouho u žádného hororu nezažil. Herci byli dobře vybraní a Jocelin Donahue mě okouzlila už v prvním momentu. Hudba byla znepokojující a skvěle podbarvovala atmosféru. Dům ďábla je precizně zpracované retro dílo, vypracované na úroveň – Nervydrásající horor. 80% ()

topi

Film má sice pomalejší rozjezd, kolikrát jsem si říkal, ať už se něco děje, ale na druhou stranu ten pomalejší rozjezd výborně předcházel k suprově vygradovanému finále. A hlavně ty různé zvuky v baráku, vrzání, skřípání a podobné, pekelně dokreslovaly houstnoucí atmosféru. Nabízí se srovnání s kultovním Polanskeho snímkem Rosemary má děťáko, už jen kvůli tísnivé a vleknoucí se atmosféře. Já jsem si film užil na výtečnou. ()

gojackill

Takovy poctivy horor, na ktery se mi dobre divalo. Nebyl jsem zrovna vydeseny a ani prilis v napeti, ale to muze byt muj problem. ()

stration

Výborná chuťovka pro příznivce žánru a pro ty, kteří sledují horory už nějaký pátek. Perfektní atmosféra, tajemno, zatmění a jiné llahůdky, které slupnete jak středně velkou pizzu s pálivým salámem. ()

Philcze

Vrcholné dílo mumblecore hororu, dnes už částečně odumřelé větve žánru z přelomu předminulé a minulé dekády, kdy parta kolem Westa, Wingarda a Barretta vládla indie trhu. House of The Devil už tehdy umně kombinoval postupy tehdejší americké nezávislárny se starosvětským hororem, postupem času je však zajímavé sledovat, že se čím dál víc jeví jako skutečný skrytý klenot vzdálených osmdesátek (kdybychom v něm neviděli Gretu Gerwig a další známé tváře scény). Pracuje přitom s ryze obyčejným námětem, obyčejnými postavami a naprosto obyčejným vyústěním, jen naprosto neobyčejným způsobem. Fantasticky budované napětí dává tušit, že se hlavní hrdinka řítí do obrovského loje, její kroky jsou však v rámci příběhu dobře ospravedlněné. Závěrečný výbuch násilí funguje jako jakýsi záblesk noční můry, z níž se za malý moment probudíte, jen vám bude celý den kroužit myslí. ()

JohnMiller

Jediné čo sa mi tu páčilo, a beriem ako pozitívny prvok, je to že sa film tvári ako osem-desiatkový horor. Všetkým možným klišé, a neduhom ktoré sa v týchto nových filmoch parodujú, sa vyhýba no nezaprie lásku k týmto flákom. Veľmi jemne zrnitý obraz, synťákový soundtrack s čvachtajúcimi elektro bicími a walkman zaručujú tento pocit. A teraz k tým negatívnym prvkom..... Je to jednoducho o ničom ! Viac ako hodinu sa v celej snímke nič nedeje, dokonca ani len trápna zvuková lakačka doslova nič, atmosféru to stráca každou ďalšou nudnou scénkou. Posledné minúty satanistického rituálu síce stáli za hriech ale, po pravde, trvalo to extrémne krátko a v tom relatívne najlepšom sa to skončilo s tým najhlúpejším najnelogickejším a tvorivo najsfušovanejším možným scenárom. Nahnevalo ma to. ()

Eldrick

Krásně stylizovaný a pomalu dávkovaný oldschool horor s okultními motivy (trošku inspirace OMEN je znát), kde se bohužel vůbec nic neděje, kromě poslední čtvrthodiny. ()

gumli

Dobrý horror,ale len za tri.Viac ako hodinu sa tam vlastne nič nedialo.A koniec filmu s tou samovraždou tiež nie moc dobrý.Predtým dievčina už dvakrát zamordovala,prečo by teraz mala páchať samovraždu.Ináč to určite nebol zlý film.A naviac bol zbavený dementných dialógov,ako je to teraz zvykom.Lepší by bol,ak by z neho urobili krátkometrážny horror.Ja osobne som čakal niečo iné,niečo viac. ()

berusche

Bože, uff, cože? Tak jo, vypadalo to zajímavě, vážně se mi libí spojení "motivuje celou stylovou paletu filmu" (cože? podruhé)...no mě teda upřímně tenhle počin motivoval akorát k tomu, že jsem ho chtěla vypnout. Třeba by mi přišel normální, kdybych ho viděla v těch osmdesátých letech. Asi jsem bohužel na ty prvoplánové lekačky, každopádně nejsem na filmy, kde se neděje asi 1:11:13 vůbec, skutečně vůbec, nic. To se snad raději budu prvoplánově lekat. ()

BoredSeal odpad!

Už jsem dlouho neměl smůlu zkazit si večer takhle k uzoufání nudnou, nenápaditou záležitostí. Tak 40minutová bakalářská povídka, pardon, epizodka hodící se do Krajních mezí, je tady roztažená do proklatě nudné courající se stopáže. Sílicí příslib čehosi, co film nezvládne samozřejmě naplnit, je nastavován několikaminutovými trýznícími sekvencemi např. stupidní taneček s walkmanem v cizím domě. Postavy na zabití, dialogy na zabití, "děj" na zabití, ultranudně nasnímaný obraz. Režisér očividně věnoval víc péče zrnění obrazu a retro-stylu než ději, aniž by se zamyslel, proč se proboha tohle musí odehrávat v 80. letech. ()

West natočí western pro Blumhouse

West natočí western pro Blumhouse