Přichází Satan!

• Velká Británie The Omen (více)

Narodil se v šest hodin, šestého dne šestého měsíce... Britsko-americký film Přichází Satan! režiséra Richarda Donnera patří ke komerčně nejúspěšnějším hororům s okultistickou tematikou, které prožívaly svůj rozmach ve Spojených státech 70. let. Působeni Satana je v Donnerově filmu dáno do souvislosti s politikou: americkému diplomatovi Robertu Thornovi je za podivných okolností podstrčen k adopci chlapec Damien, ve skutečnosti vtělení Antikrista. Po řadě záhadných nehod, jejichž oběťmi jsou lidé odhalující pravou tvář dítěte, vyhledá Thorn v zoufalství kněze, který mu vyjeví, co musí udělat. (Česká televize)

bari68

Vysokými hodnoteniami ospevovaný horor, ktorý ale postráda to hlavné-strach u diváka .Napätie a atmosféra boli v kľúčových scénach celkom dobré,jediné čo ale fungovalo a čo stojí za väčšie spomenutie je hudba, ktorá právom si zaslúžila získaného Oscara. ()

see_sawandrew

O tři roky mladší konkurent Vymítače ďábla, který mě však narozdíl od něj jaksi minul účinkem. Ve výběru hororů ze sedmdesátých let volím raději kousky z tehdejší italské zlaté éry. 65% ()

Seti

Lehce nadprůměrný... no horor je asi silné slovo. První půlí jsem se musel dost pronudit, než se dostavila ta pravá atmosféra. Film obsahuje několik vážně skvělých a silných momentů, ale na to, jak kultovně je všude The Omen prezentován, jsem čekal víc. Čtvrtou hvězdu vydoloval Jerry Goldsmith, jehož opěvovaná hudba je nepostradatelnou součástí filmu a samostatně funguje snad ještě lépe. ()

Lisabellla

A jeje. Nevím, jak bych popsala pocity, které mám z tohoto filmu. Je to vlažný příběh - na svou dobu jistě celkem originální. Je veliká škoda, že divák mívá ve zvyku srovnávat. Ať už srovnává díla jednoho autora, výkony herců v různých filmech, nebo příběh, ač pokaždé jinak zpracovaný, nicméně stejný, stále ale srovnává. Já jsem divák amatér. I já srovnávám. Bohužel se mé srovnání tentokrát podepsalo na kritickém pohledu na celý snímek. Podívat se na to v roce 1976, byla bych unešená. Já jsem se ale podívala v roce 2011 a jsem na rozpacích, zda mám hodnotit kladně za snahu, celkem příjemné herecké výkony a zajímavě zpracovaný příběh samotný, nebo záporně za to, že se mi film prostě nelíbil. ()

Billie777

Rozhodně jeden z nejlepších satanských hororů a zcela jistě napínavější než Vymítač ďábla. Narozdíl od něj tenhle film nestárne a opravdu baví a děsí i dneska. Výborná hudba, skvěle zrežírováno a parádní herci. Atmosféra vynikající. Povinnost každého hororového nadšence. Ach bože, jak já toho kluka nenáviděla... ()

Mistickzz

Neviem no, nebol to zlý film, ale za prvé by som to nenazval hororom a za druhé to bolo miestami dosť nezáživné. Príbeh bol fajn, tak isto herci, ale myslel som, že ma film viac strhne,pohltí, ako to pri tomto žánri býva. Bohužiaľ sa tak nestalo a musím udeliť len silnejšie tri. ()

Han22

Zatímco v roce 75 svět hororu ovládl bez debat Steven Spielberg se svým obřím žralokem, v roce 76 si to rozdali v boji o trůn krále hororů De Palma s Kingovou Carrie a proti němu dosud neznámý televizní režisér Donner s Přichází Satan, který nakopl jeho kariéru na dalších 30 let do hollywoodské extraligy. Carrie mám o fous radši, ale Přichází Satan je filmařsky přecejen někde jinde. Mistrovsky napsaný, zrežírovaný i zahraný film, ve kterém fungují všechny ty věci, co vyčítám většině hororů. Budování atmosféry, dialogy, příběh. Zatímco první část je hororovější a dojde v něm ke všem těm děsivým věcech ze kterých jsem v dětství nemohl spát (vychovatelka s černým psem, oběšení, smrt kněze před kostelem), druhá se nese v poklidnějším duchu detektivního pátrání po původu Damiena a one man show Gregory Pecka, aby nakonec udeřil horor plnou parou v překvapivě brutálním finále. Kdybych měl něco vytknout, tak snad jen to že nejmíň děsivý je pro mě paradoxně právě Damien a že už to dnes nemá takovou sílu jako dříve. Ale stejně - horor roku 1976. PS: Hudba je nepřekonatelná! ()

Torako.chan

Sice pěkná kamera, ale... Onen pánbíčkářský námět mě dost nudil. Bylo to předvídatelné. Satan toto, Satan ono, 666 tady, 666 támhle.. Nemluvě o některých nepochopitelných rozhodnutích hlavního protagonisty a toho otřesnyho spratka, co akorát blbě čumí. Na konci už jsem se nemohla dočkat až tu krávu s tím malým zmetkem zabije ať už mám klid. Nicméně konec mě zlehka překvapil. Vzdělala jsem se v klasice, děkuji, stačilo. ()

borec999

Omen je pre mňa jeden z najlepších hororov všetkých čias, ktorému nič nechýba a na ktorom sa navyše zub času podpísal minimálne. Gregory Peck v hlavnej úlohe je výborný, malý Damien a príbeh o prevtelenom Satanovi tiež, no a pamätné sú aj scény úmrtí, soundtrack Jerryho Goldsmitha (ústredné oscarové Ave Satani), či napätie a atmosféra počas filmu. Natočené je to po technickej stránke prvotriedne, a tak ako píše JASM: od návštevy cintorína je film perfektný a naberie neskutočnú intenzitu a tempo. Richard Donner bol režijným chameleónom a dokázal natočiť vrcholné diela v rôznych žánroch a že sa podľa jeho slov v súkromí detí dosť bojí, pretavil do Omenu dokonale... 100% ()

Hopper

Jeden z kultových hororov a veľmi dobrý kúsok G. Pecka, kde ani 35 rokov neubralo filmu na drsnote, čo hovorí samo za seba. ()

Theraphosa

Skutečně neskutečně temný a ďábelský horor, při jehož sledování máte husí kůži i na jazyku. Billie Whitelaw vypadala opravdu hrůzostrašně a měl jsem z níl jako z herečky nejlepší pocit. Hudební zpracování bylo vynikající. Škoda jen že jsem vůl. Vidět tohle ještě před The Omen 2006 určitě by byl můj prožitek lepší a nebyl bych tolik zhnusený nepovedeným remakem. 80% ()

Balu...

..díval sem se na tohle se svým pětiletým synofcem. Po shlédnutí se otřepal a prohlásil: "Až budu velkej, budu satan!".. ()

Revolver

Klasický horor ze staré Anglické školy. Kam se na tohle hrabe dnešní Texaský masakr, nebo Saw? Omen se může s klidným svědomím postavit po bok nejlepším hororům všech dob. ()

AngiS

Gregory Peck , napětí a dokonalá hudba, z které jde mráz po zádech. Navíc další z tzv "prokletých filmů" .. ()

JimDoor

Čekal jsem víc. Neni to špatnej film, ale u hororu očekávám, že se budu aspoň trochu bát, jenže mě to strašidelné moc nepřišlo. Filmařina je to ovšem dobrá. A tak jedna * za Pecka, druhá * za scénář, třetí * za režii. Ale jsou to hodně silný tři hvězdy. 70% ()

B4TM4N

Rozhodně jeden z nejlepších hororů, klidně bych se odvážil hrát si s pojmem, jako je například TOP3. Pro mě osobně, horor jako filmově-umělecký žánr kvalitativně skončil někde počátkem devadesátých let nástupem úsměvných brutalit. Omen jakožto správná alte Schule jde na to přes pečlivé budování hypnotické atmosféry kolem démonického Damiena, ze kterého se vám rozšíří panenky i přes malou obrazovku notebooku. Každá scéna, ve které se chlapec objeví, je velmi silná a skutečně ďábelsky rafinovaná. Po většinu času tomu ale šéfuje Gregory Peck, což ovšem vůbec nevadí; a pro mě nejsilnější postavou byl kněz Patricka Throughtona, obvzláště jeho hudebně geniálně vypointovaná "poslední" scéna. Apropo Goldsmithovo téma Ave Satani je jednou z nejpůsobivějších filmových melodií, která se člověku zaručeně zaryje nejen pod kůži, ale i nehty. The Omen je celkově velmi vyzrálé dílo, pevně a cíleně vedené: a já jsem zvědav, co skrývá zbytek Donnerovy filmografie. ()

Hanys_

Další ze snímků, u kterých moc nechápu tu jejich kultovnost. "Ďábelský" Damian byl spíš k smíchu než k děsu, nicméně celkem se mi líbila ta detektivní linie, která jediná dostává statusu atmosférického thrilleru. Ale to je na takhle slavný horror dost málo. Spousta současných snímků tuhle pecku strčí s přehledem do kapsy. 6/10 ()

Sancty

V priebehu deviatich rokov vznikli v hororovom žánri tri podstatné snímky. V roku 1968 Rosemaryino dieťa (Rosemary’s Baby) Romana Polanského, o päť rokov neskôr Vyháňač diabla (The Exorcist) Williama Friedkina a v 76. Prichádza Satan! Práve pri príležitosti môjho 666. hodnotenia tu na ČSFD (žiadna náhoda, ale vhodné načasovanie) som sa rozhodol, že nastal správny čas preveriť túto nesvätú trojicu skúške časom. Najmladší z nich, Donnerov The Omen, prišiel na rad ako prvý. Pravdupovediac, už od úvodných tónov Goldsmithovho majsterštyku ma film, rovnako ako kedysi, celkom pohltil a na nejakú previerku časom som ihneď zabudol. Pomalšie tempo filmu prospieva a spolu s výborným scenárom, presvedčivými hercami, "bohovskou" hudbou a nápaditou réžiou buduje famóznu atmosféru. Fakt nestarnúca klasika. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner