Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Lukoboss

Kéž bychom takových filmů měli víc. Juraj Herz ukázal po kontroverzním filmu T.M.A., že umí točit kvalitní filmy. Dobře jsou zvolení herci, vynikající je výprava a ta drsná atmosféra tehdejší doby na vás dýchá ze všech stran, až člověka mrazí. Jediným problémem byl dabing... kdyby byly titulky všude tam, kde herec mluví cizím jazykem (německy), bylo by to mnohem lepší. Takhle to trochu působí jako zvláštní slepenec. Taky není jednoduchý v tak krátkým čase shrnout události několika let, ve kterých se film odehrává. Ale jak jsem řekl na začátku, víc takových českých (koprodukčních) filmů! ()

Maynard.

Po dlouhý době návštěva českýho filmu v kině a veliká spokojenost. Juraj Herz perfektně vystihuje a zachycuje válečné období a diváka nechá nakouknout pod pokličku tohoto chmurného období. Udělal moc dobře, když vybral do předních rolí rodilé a neokoukané němce a rakušany. Z těch českých vybral absolutní špičku, která ani zklamat nemůže. Spolu s Želarami tvoří opravdu silnou válečnou dvojici. Říkám si tak, co to muselo bejt za peklo žít v tomto období. Člověk si nebyl ničím jist, nikomu nemohl věřit, každodenně prožíval strach. Svou roli zde perfektně sehrál Jan Hrušínský - kam vítr, tam plášť. No a samotný Habermann, celý život byl dobrým člověkem, za což po válce zaplatil tu nejvyšší daň. Naštěstí na režisérskou židli neusedl Renč, ten by byl schopen zazdít i takto brilantní scénář. Hrušínský zde pronesl smutnou, leč pravdivou větu : Okupanti přicházejí a odcházejí, jenom my češi stále zůstáváme... ()

MaMitti

Po shlédnutí filmu jsem si říkala, co to se mnou je….téma, které mě zajímá a téměř vždy osloví a moje pocity jsou - jaké?? Nemohla jsem na to přijít, ty pocity byly nevalné, nemastné a neslané,…a bylo mi to líto. Ten film mi přišel povrchní a nějak jsem nemohla přijít na to proč, když v něm bylo všechno, tak jak to bylo….Pročítala jsem si pár komentářů a Enšpígl to vystihl za mě – to prostě nejde. Nejde natočit hluboký film o hlubokém tématu, který trvá 104 minut a předkládá nám celou druhou světovou válku (ještě s dobou před ní) i s jejím koncem. Souhlasím se vším, co píše Enšpígl, ale když nad tím tak uvažuju, byla bych možná spíš radši (na rozdíl od mnoha jiných uživatelů), kdyby tento film nevznikl – nemyslím to tak drsně, jak je to napsané, ale podle mne by víc užitku opravdu přinesla nějaká minisérie, která by neklouzala po povrchu a trošku soustředěněji by nás provedla psychologií doby a postav. Toto téma by si to opravdu zasloužilo. Film samotný měl několik takových scén, které tuto mojí vizi splňovaly, ale bylo jich málo, prsty jedné ruky by stačily a nepotřebovala bych všechny…A to je to, co je mi nejvíc líto. Porevoluční filmy s tématikou druhé světové války na mě vlastně vesměs působí povrchním dojmem, je to těžké, nepopírám, ale jde to….osobně mám laťku nastavenou Moskalykovým snímkem Kukačka v temném lese a té žádný film zatím nedosahuje. Ještě k Habermanovi - herecké výkony hlavních představitelů byly příjemné, s těmi jsem byla spokojená. Nemůžu to říct úplně zcela o hudebním doprovodu, ten mohl být lepší, podmanivější. ()

j.anek

Obvykle jsem líný něco psát, protože ostatní už to všechno dávno řekli za mě. Když jsem ale tentokrát pročítal jednotlivá hodnocení, napadlo mě, že ti, kteří dali dvě nebo dokonce jednu hvězdičku, čemuž tedy opravdu nerozumím, mají větší problém s českou historií než s filmem samotným. Obávám se, že Herzovi nejde ani tak o to, zda jsou větší svině Češi, nebo Němci. Jako svině se v tom filmu chovají skoro všichni. To je asi proto, milé děti, že jsme všichni pěkný kurvy... Tak si to konečně přiznejme. A přiznejme Herzovi, že je machr. Protože zatraceně je. ()

BMAJTZ

Po emotivní stránce hodně silný zážitek. Bohužel kdybych se u toho nudil trochu méně mohlo to být lepší. Mimochodem po herecké stránce mi to přišlo poměrně toporné, zcela upřímně tím nemyslím Rodena, ale takový Keiser mi nepřišel nic moc. ()

Cejny

Téma, které by si zasloužilo trochu více pozornosti, než jen posledních pár minut v celovečerním filmu. Habermannův mlýn měl prý být o poválečném odsunu Němců z Čech. To je ovšem nastíněno až ve zmiňovaném závěru a celý film je spíš rozdělen na jednotlivé epizody, ve kterých se řeší každodenní dění okolo mlýna, před válkou, během ní a na jejím sklonku. Na toto téma by se zasloužilo zpracovat propracovanější seriál, ve kterém bychom mohli poznat celkový vývoj všech postav, jak Němců, tak Čechů a jejich vzájemnou konfrontaci. Tím ovšem nechci říct, že by toto Habermannovu mlýnu chybělo. Ať už v hlavní roli srdečného mlynáře Habermanna, tak i například na vedlejší roli Jana Hrušínského můžeme vidět vývoj postav. Ale jak říkám, toto téma by si jistě zasloužilo větší pozornost a rozpracování. 85 % / mé 1000. hodnocení a komentář :) ()

LuciusWlk

Mám už nějakou vžitou averzi vůči české kinematografii. Zásadně na české filmy nechodím do kina! Párkrát jsem to udělal a vždy jsem litoval peněz za vstupenku! A Habermannův mlýn je příjemné překvapení. Nutno říct, že mám radost, za takový film! Celý snímek, prostředí, herci, vše vypadá dobře. Dobrý scénář a samotný příběh je velké plus. J. Herzovi skládám poklonu, za odvedenou práci. Téma již tisíckrát ohrané, ale zase trochu jinak. Válka je hnus, nacisti a jejich praktiky total hnus, ale bohužel i oběti jakmile se dostanou z útlaku změní se ve zvířata lačnící po osobní pomstě. Já to nezažil, a tak si nedovolím kritizovat chování Čechů. Kdo ví, jak bych se zachoval já, zažít to na vlastní kůži. A tak nehodlám být moralista. Jen doufám, že se něco takového, už nebude opakovat! ()

Sdoom

V prvé řadě musím říct, že se jedná na české poměry o velmi povedený snímek, který v mém osobním hodnocení strčí do kapsy většinu filmů oceněných lvy z posledních let. Samo téma je sice samozřejmě silné, ale bez kvalitního zpracování by se to mohlo vytratit, což se ovšem zde nestalo. Je pravda, že snaha postihnout celé dlouhé období před, během i těsně po válce je spíše na škodu, protože je to příliš skokovité a je těžké pak najít vysvětlení pro chování postav. Čili chtělo to určitě delší stopáž. Jinak ale nemůžu než chválit - scénář, herecké výkony, hudba, kamera - prostě jednou zase kvalitní český film, který zasluhuje pozornost a uznání. A připomíná nám události, které by neměly být nikdy zapomenuty. ()

slovan1

Pěkná sonda do člověka. Že jsou němci svině, se v těchto létech vědělo, ale možná hodně lidí překvapí, že na stejné úrovni byli i češi, nebo radoby češí, kteří si prostě chtěli přijít k lepšímu... Jak už to tak bývá, zde opět utře dobrý člověk, a ony svině stojí hned vedle a s radostí si kopnou... Tohle je film o člověku a co s ním udělá těžká doba, o tom, jak se kdo k takové situaci postaví... To je zde zobrazeno skvěle. Herecky vyčnívá Ben Becker, kterému odporný nácek sedne jako na míru ušitá košile. Neztratí se ani Roden a Habermann Waschke. Habermannův mlýn, byť je sebelépe natočen a zahrán, ale na plný počet není. Nabízí se mi srovnání se Želary, které byly pro mě bezchybné. ()

Ferinka

S odstupem času: Herzovi patří obdiv za to, že šel do českých kin s filmem, který ukázal náš národ i v té druhé - stinné, pomstychtivé, závistivé a zakomplexované - stránce. Divoký odsun popírat nelze, tím ovšem neuzavírám žádný soud nad aktéry. Jen je třeba vědět, že ne všichni Češi byli charakterní odbojáři a oběti bez viny. Ona brutalita, která mě zasáhla tímto dílem nebyla určitě špatná ve svém slova smyslu, dokonce se domnívám, že byla účelem, jen z toho vyvozuji závěr, že jsem maximálně spokojená s tím, že jsem film viděla v teple a soukromí domova, než v neosobním prostředí kina. Btw: to že "mlýn" ani např. občanský průkaz nebyli oceněni na lvech, považuji za nesporné selhání oné akademické poroty a začínám dosti pochybovat o jejích cílech. ()

made1

Mráz mi lezl po zádech, jak to bylo hrozné, nikoli však film nýbrž zde zobrazený děj. Film byl strhující. Souhlasím ve všem s larelay. ()

OughJay

Český filmy poslední doby neoplývaj zrovna oskarovou kvalitou, proto jsem byl zvědavej jak dopadne film o tak silný záležitosti. No a nejspíš jde o nejlepší českej film posledních pár let, aspoň pro mě. Můžete mít sebelepší scénář, ale pak to všechno beztak roste a padá s hercema a s režisérem. Herecký osazenstvo zvolil Herz znamenitě a co víc, ukočíroval ho s přehledem, k tomu nemám co vytknout. Vidno, že se všichni vžili do svejch rolí, a ono to pak zapůsobí i na diváka. Na mě to teda zapůsobilo na chvalitebnou, nějaký rezervy tam ještě byly. Přesto by si tenhle film neměl nechat nikdo, kdo má rád naší historii, ať už byla dobrá, nebo špatná. ()

solskjaer

Na české poměry průměrný film, pro mne však nesmírné zklamání. Jednoduše mi přišlo, že snad všechny scény, které lze ve filmu nalézt jsem již někde viděl. Pro mne jen další plagiát... ()

KOffi

Řemeslně kvalitně zpracovaná propaganda se strašným dabingem.Pravdivé je pouze to, že byl jakýsi Haberman a vykradli mu po válce mlýn. To se stalo poté co ho zastřelil opilý holič při kartách. Děj filmu je vybásněná blbost německy mluvících producentů. Pravdivější pohled na sudetské němce podávají i Krkonošské pohádky. Dvě hvězdy za Rodena a řemeslo. ()

herr_carter

Jelikož se tématika filmu i nepřímo týká osudů mých prarodičů za poválečného období, samozřejmě mě film zajímal úplně od začátku a musím tedy říct, že lepší film z novodobé historie českého filmařství (a válečné tématiky) tu asi natočen nebyl, surové, drastické, reálné, lepší 4*...................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

sedm.1

O vlásek lepší než velice špatné Lidice, ale český filmový zázrak se opět nekoná, jinak řečeno, bída, bída a ještě jednou bída, a to ve všech ohledech. Nevýrazný, téměř až televizní look, který jen vyvolává laciný dojem z celé té podívané, což navíc pak podporuje ještě i opravdu mdlá a nudná výprava, k tomu velice nezáživně odvyprávěný příběh, bez zajímavých momentů, bez nápadu, bez spádu, s fádně navozenými dramatickými situacemi, bez gradace a emočního vypětí, a ani závěr, který mohl být díky vývoji silnější a působivější, tak se mnou také ani nepohnul. Co mě alespoň trochu potěšilo, tak i přes celkově nevydařený casting se ukázalo, že čeští herci jsou na tom o několik tříd lépe než jejich zahraniční kolegové, což byl jeden nesympatický a otravný ksicht vedle druhého, a to ať se týče pánského, či dámského pohlaví, jednoduše děs. Čeští herci byli skutečně daleko působivější, herecky vyspělejší a především jejich výkony byly vyváženější a uvěřitelnější. Tvůrcům se pak nepodařila navodit ani žádná atmosféra, o nějaké stylovosti se také nedá hovořit, a tak Habermannův mlýn je zkrátka jen další nepovedený český filmový počin, který mě vůbec neoslovil, a mé trápení s tuzemskou kinematografií tak i nadále zoufale pokračuje. ()

vitekpe

O okupaci, protektoratu, odsunech, koncentracich, esesacich, zradcich atd., proste o vsech spatnosech co vypodukovala druha svetova valka, byly natoceny kvanta filmu rozdilne urovne. Tenhle nicim nevybocuje, ale je slusne vyrobeny a je v nem moje oblibenkyne Hannah Herzsprung. Takze u me dobry. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc