Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

maxxxim

Najjvyššie hodnotenie už len za snahu vyrovnať sa s minulosťou a poukázať na jazvy vlastnej histórie. Zastúpenie širokého spektra ľudských pováh, zamotané osudy a dôveryhodné herecké výkony na pozadí dejinných udalostí 30-40. rokov minulého storočia. Kedy sa dočkáme podobného pokusu u nás? Jaj už viem, keď budú dopozerané a zreprízované Paneláky, Domové zástavby, Vypatlané, Ordinácie, Polovypatlaní a ďalšie seriáliky a filmiky rovnakého či podobného razenia. ()

chelseaman22

Když Češi natáčejí historický film, divák může na vlastní oči pocítit brutalitu dané doby. A máme to tady opět. Poněkud stejný motiv, jako v Schindlerově seznamu po "česku" od Juraj Herze. Film se mi nelíbil, ale zde nezáleží na subjektivním názoru. Skvělá hudba, film byl strhující, nejlepší český herec K. Roden v akci, opětovně vyobrazení krutosti Nacistů a "samozřetelně", tak známý nevděk národa českého. 80% ()

HonzaBez

Určitě jde o film se silným příběhem, jen si trošku kladu otázku, zda na něm není až moc znát, že jde o koprodukci s Němci a Rakušany. Tady musím dát částečně za pravdu těm, kdo film kritizují za to, že není z historického hlediska příliš objektivní. Že se během odsunu Němců děla různá zvěrstva, za které bychom se jako Češi měli stydět,to je bez diskuze. Ale aby film vyzníval skoro tak, že Češi jsou ve svý podstatě ti špatní a Němci naopak ti dobří, tak to je v kontextu tragédie 2. světové války (viz třeba Lidice) asi špatně. A proč např. jediný negativní Němec ve filmu musel mít zrovna polsky znějící jméno, to ví asi jen jeho tvůrci... Ale abych jen nekritizoval, můj celkový dojem z filmu je určitě kladný, některé scény jsou fakt silné (např. ta, kdy je Habermann nucen napsat seznam Čechů, kteří mají být popraveni - neumím si představit, že bych byl v podobné roli). Osud Habermanna taky hezky ilustruje jednu obecně známou pravdu, že člověk je často úplně jiným člověkem (z morálního hlediska), než jak ho vnímají druzí. Podobná myšlenka zaznívá třeba i z filmu "Musíme si pomáhat", ale tady to díky tragice Habermannovy postavy vyznívá ještě mnohem výrazněji. ()

octopuska

Jurajko nemůže zklamat, tíživé téma, temné stránky lidské povahy, hutná atmosféra, výborní herci, to je přesně jeho precizní režisérská práce. Nevím nakolik se příběh drží skutečnosti, každopádně tady bylo dobro potrestáno učebnicově. Nácek Koslowski vnesl do mlýna dusnou atmosféru a neklid, žádný lidumil to nebyl a nedalo se od něj čekat nic dobrého. Ovšem osazenstvo mlýna, které si pěkně v závětří a ochraně Habermanna krylo prdel, bylo daleko více zneklidňující a děsívé. A právem. Celým filmem to bylo cítit a je jasné že Koslowski nebude zdaleka tím, kdo se předvede ve své zrůdné kráse! Hamižnost, závist, zlo, strach tady hrají svůj prim. Ale také laskavost, statečnost, sebeobětování, láska, nejsou pozadu, ovšem nemohou být vítězi, když mají proti sobě takové soky. Finální lynč a rabování, na to člověk kouká s němým úžasem a nechápe, kde se tohle v nás lidech bere!!!! ()

Aargh

Nesporné kvality snímku kalí fakt, že se děj dramaticky odchyluje od skutečnosti, jen aby mohl ukázat Čechy v tom nejhorším světle. ()

UhLee

(7/10). Juraj Herz se s tím teda nemazal. Dlouho jsem neviděl tak tvrdý a drsný film. Líbí se mi, že tady jsou ukázány obě strany mince. I když jste byl během války dobrý Neměc, tak po válce jste to i tak neměli vůbec lehké. Herecké výkony jsou výborné. Česká extratřída. Němci z SS jsou taky zvoleni parádně - Slizouni jak se patří. Já osobně jsem byl však byl nejvíce nadšený z volby herce do role mlynáře Habermanna. Zahrál si ho Mark Waschke, který mě naprosto uchvátil svým hereckým výkonem v německém seriálu Dark, který je mimochodem naprostá dokonalost. ()

farmnf

Velmi vydařený Herz! Od Želary jsem nic podobného neviděl a zejména nečekal, neboť novodobá česká tvorba je levným hrncem plným fekálií a ještě ledabyle vysraným. Toto drama je strhující, depresivní a skvěle natočené. Němci jsou tu vykresleni jako fanatické svině. Češi jsou tu vykresleni jako falešné nevypočítatelné svině. O sviních židovských je jen popis jejich osudu. Roden je skvělý herec. Hrušínský toho hajzla hraje lépe než by každý hajzl dovedl hrát sám sebe (máme protagonistů toho typu plný parlament a vládu). Takže děkujeme pane Herzi a mnoho zdraví! ()

KanjiVital

My Češi dokážeme v milisekundě rychle změnit názor, z nejlepšího přítele si udělat největšího nepřítele, z hrdiny padoucha (či naopak), vyhnat velké mozky pryč z domoviny, a hlavně v závisti a lakotě (ne v hokeji či fotbale), to jsme snad nejlepší na celém světě. Je to nešťastná skvrna stinných stránek českého člověka, čím se opravdu nemůžeme pyšnit. Některé z těchto nešvarů přenesl slavný režisér Juraj Herz na příběh vycházející ze skutečných událostí mlynáře Habermanna. Příběh je vskutku silný, ale nebýt charismatického krále českých herců neboli Karla Rodena, tak by to takový zážitek nebyl a tudíž bych to ohodnotil na 4 hvězdičky. ()

capák

Jsem rád, že se konečně někdo rozhodl aspoň touhle formou vypořádat s poválečným odsunem Němců, což je kapitola, na kterou my jako Češi pyšný bejt rozhodně nemůžeme. Jsem rád, že film dokazuje, že nejenom nacisti, ale i Češi byli během války a po ní pořádný svině. A taky jsem rád, že se Herz postavil k tomuhle kontroverznímu tématu čelem a natočil ho objektivně a bez obalu. Habermannův mlýn by podle mě mohl bejt klidně o půlhodinu delší, protože se mi zdálo, že některý postavy mohly bejt víc rozvedený a některý situace víc dotažený. Trochu mně v podobných filmech taky vadí to, když spolu dva Němci mluvěj česky a podobně, protože se tak výrazně vytrácí autenticita. Naopak musim jednoznačně vyzdvihnout herecký výkony, především pak ústřední dvojici Waschke - Roden, a skvělou hudbu. Herz natočil po dlouhý době něco, čím mě donutil uznale pokývat hlavou, a ať si každej řiká co chce, Habermannův mlýn je i přes několik nedostatků jeden z nejlepších a hlavně nejdůležitějších letošních českejch filmů. ()

Mrkvič

Jurah Herz se nelítostně vypořádal s temnou českou minulostí. Asi díky jeho emigračním letům tu vykresluje Čechy jako ty nějvětší šmejdy, kteří na rozdíl od Němcům, jenž mají své rozkazy a přesvědčení, jsou evidentně svině závistivý už od přírody. To mi na filmu docela dost vadilo, ale bohužel se to tak dá také interpretovat. Potom nejkrásnější z Češek a my tam sledujeme dost ošklivou herečku, která je navíc Němka. To fakt moc dík pane Herz za schazování národní pýchy ve světě. Co se týče příběhu, je fajn, že se něco takového natočí, protože jde o silné příběhy. Bohužel i pravdivé. Proč ale divákovi nedopřát stejný pocit jako u Schindlerova seznamu? Kdy víme, že je Schindler dobrý člověk (aspoň se tak pod tíhou okolností prezentuje), a s napětím čekáme, zda mu to osud nevrátí opačně. Tady nám Herz ukáže, jak to dopadne, takže už pak jen vstřebáváme okolnosti vedoucí k už poznanému. A motivace některých postav, které vědí, že Habrman je dobrý člověk? Minimální snaha o podložení jejich motivace, takže jsem si připadal jak ve starých válečných filmech, kde byli Němci a Japonci prostě svině svinský. ()

markuc

Na tento film jsem se chystal delší dobu, ale díky ohlasům v českých médiích jsem se shlédnutím otálel. Nebyla to tak úplně škoda, ale film stojí za vidění. Je totiž natočen velmi dobře, na české způsoby. Bohužel mu pár typických neduhů českého filmu neušlo. Jako například špatné postsychrony (kde je ta slavná česká dabérská škola, že se posledních deset let musím stydět za to, že se v českých filmech dabuje). Další slabinu bych viděl v samotném scénaři. Je to totiž německá verze a samozřejmě již několikátá, takže moc společného s původním námětem asi nemá. Někdy jsou přítomny slabší momenty, film se tím zbytečně vleče. Ale jako největší neduh bych viděl roztříštěnost děje, kdy se na plátně odehrává zbytečně moc malých nedůležitých epizodek - ty jsou natočeny dobře a efektně, ale vzhledem k celému filmu, jsou zde prostě zbytečné. Proč se ale na film podívat? Protože i když opomenu výše zmíněné nedostatky, jedná se o nadprůměrný český film. Výborné herecké výkony (i zahraniční herci), za zmínku zaslouží i kamera nebo kostýmy (prostě to lahodí oku) - a konec konců je to i obstojně zrežírováno, i když jsme od Herze zvyklý na silnější kousky. ()

st.jim

Kdybych psal komentář k tomuto filmu, tak bych pouze opakoval to, co napsal Jeremy.jk, a plně s ním souhlasím. Takže zvonec a konec :)) Snad jen doplním, že to bylo pro mne velmi příjemné překvapení. ()

Jizni Tlapa

Lítostně smutné, depresnivní a emocionálně vyšponované na maximum je toto Hercovo drama, které Vás zavede do období poválečného odsunu Němců z Československa. Úžasné herecké výkony hlavních, ale i vedlejších postav. Velmi oceňuji postavu Rodena, která zde nijak nevyčnívala nad ostatní jak jsme zvyklí. Naopak jeho role je přirozená, decentní a v celkovém kontextu není tím zásadním. Úžasný výkon O.Kaisera, jehož projev považuji v české kinematografii za vůbec nejzdařilejší, společně s přirozeně "sviňským" J.Hrušinským jsou pro mne nosníky tohoto smutného filmového příběhu. Do úplné spokojenosti jsem však postrádal charismatičtější ztvárnění hlavního velitele SS a detailní rozklíčování charakteru jednotlivých postav. ()

Samuel7

Otřesné svědectví o tom, jak se vám může vymstít pomoc bližním, a to ne ze strany nepřátel, ale právě od těch, na které jste mysleli... Silný příběh je podpořen vyváženými hereckými výkony a (nejen) na české poměry výbornou hudbou a kamerou. Dlouho jsem uvažoval 5. hvězdě, protože takových českých filmů si můžeme opravdu vážit. ()

st.verka

Skvěle natočený film o tom, jak jakýkoliv režim dokáže semlít naprosto kohokoliv a je úplně jedno, jestli je to bídák, nebo hrdina. A také o tom, jak spravedlivý hněv oplácí stylem padni komu padni, kdy pudy vítězí nad rozumem a spravedlnost je až na posledním místě. ()

ecceHOMMO

Smutný príbeh.....Smutný príbeh o ľuďoch, ktorí sa chceli stať hrdinami, ale v konečnom dôsledku sa z nich stali "rovnaké beštie" ako okupantskí nacisti. Ale i príbeh o ľudoch, ktorí boli ochotný obetovať život pre záchranu života iných.......smutný príbeh. ***/**** ()

Sfinkter

Citlivý námět, průměrné herecké výkony, průměrná režie - ale za zpracování takto zajímavého tématu v českém filmu jistě palec nahoru. ()

andriy

"Já nekradu, jen si beru, co mi patří." Právě tahle věta a scéna, kde Mašková se synem okrádají Habermanna, mi utkvěla v paměti asi nejvíce. Nemůžu si pomoci, ale konec filmu ve mně silně rezonoval i kvůli současné situaci, kdy se už také u nás objevují individua i hnutí, která by nejraději zrušila (parlamentní) demokracii, a "těm nahoře" (ale hlavně každému, kdo je bohatý a úspěšný) zatla tipec a vzala si, co jim právem náleží. Jistě je dnes úplně jiná situace, přece jen motivaci a jednání některých Čechů na konci války mohla ovlivnit spousta faktorů (okupace, teror, popravení bližních), díky kterým lze okrádání a vraždění německy mluvícího obyvatelstva po válce alespoň částečně pochopit, byť ne omluvit. I tehdy se ale objevila spousta závistivých zrůd, které pod pláštíkem poválečného chaosu a pod maskou vykonavatelů spravedlnosti okrádaly a zabíjely nevinné jen za účelem vlastního obohacení, což mimo jiné film věrně zobrazuje. Dnešní společnost se zdaleka nepotýká s tím, co zažili lidé v minulosti a co zažívají obyvatelé rozvojových zemí i teď, a přesto zaznívají názory, že je potřeba zrušit kapitalismus a vrátit bohatství pracujícímu lidu či vzít těm zlodějům (rozuměj úspěšným a slušným podnikatelům), co nakradli. Právě tento fakt mě děsí nejvíce. Kéž bychom se z minulosti dokázali poučit. Silné 4 hvězdy. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc