Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

andriy

"Já nekradu, jen si beru, co mi patří." Právě tahle věta a scéna, kde Mašková se synem okrádají Habermanna, mi utkvěla v paměti asi nejvíce. Nemůžu si pomoci, ale konec filmu ve mně silně rezonoval i kvůli současné situaci, kdy se už také u nás objevují individua i hnutí, která by nejraději zrušila (parlamentní) demokracii, a "těm nahoře" (ale hlavně každému, kdo je bohatý a úspěšný) zatla tipec a vzala si, co jim právem náleží. Jistě je dnes úplně jiná situace, přece jen motivaci a jednání některých Čechů na konci války mohla ovlivnit spousta faktorů (okupace, teror, popravení bližních), díky kterým lze okrádání a vraždění německy mluvícího obyvatelstva po válce alespoň částečně pochopit, byť ne omluvit. I tehdy se ale objevila spousta závistivých zrůd, které pod pláštíkem poválečného chaosu a pod maskou vykonavatelů spravedlnosti okrádaly a zabíjely nevinné jen za účelem vlastního obohacení, což mimo jiné film věrně zobrazuje. Dnešní společnost se zdaleka nepotýká s tím, co zažili lidé v minulosti a co zažívají obyvatelé rozvojových zemí i teď, a přesto zaznívají názory, že je potřeba zrušit kapitalismus a vrátit bohatství pracujícímu lidu či vzít těm zlodějům (rozuměj úspěšným a slušným podnikatelům), co nakradli. Právě tento fakt mě děsí nejvíce. Kéž bychom se z minulosti dokázali poučit. Silné 4 hvězdy. ()

Blacks

Neskutečně silné, syrové ...a skvělý Roden. Další film, který ukazuje, jak dokáží být lidé zlý a krutí. Čech, nebo Němec nebo žid, je to jedno, všichni jsme v základu stejní. Všude jsou lidé hodní i zlý, obětavíi svině, kteří se natočí podle toho, jak vane vítr, bouchnou si do slabšího, kterého ještě včera plácali po zádech. Všechno tohle zlo a nenávist mezi lidmi zvládlo rozpoutat pár jedinců, kteří šli doslova přes mrtvoly jen aby měli moc nad ostatními. je mi z toho všeho špatně a skoro do breku. Super komentář viz. Malarkey ()

dzira

Nedávno jsem si uvědomil, že současní školáci už brzy nebudou mít možnost pohovořit si s přímými účastníky událostí z doby 2. světové války. Točit o nich filmy má proto i dnes opravdu velký smysl. Zejména, když uvážíme, že je ještě spousta událostí, o kterých doposud filmaři mlčeli, nebo jen mlžili. Díky za Habermannův mlýn. ()

Helmutek

Celý to na mě působilo dost filmově, ale účel to vlastně plní obstojně - sympaticky nezaujatej film o hodně zaujatejch časech. O tom, že nacionální ideologie a národnostní vymezování se je papírově a "oficiálně" jedna věc, ale praktickej život věc druhá; a jak Češi, tak Němci na obou stranách Sudet byly i za války pořád jenom lidi, podlí i charakterní, s podobnejma potřebama a starostma. Jen bych místama ubral trochu toho patosu. Lavíruju mezi *** a ****. WTF moments: Nijak to sice nesouvisí s filmem jako takovym, ale to, co z něho udělal ten příšernej dabing německejch dialogů, to je naprosto trestuhodný - a hlavně zbytečný. Zachování němčiny (navíc když už ten film byl tak natočenej!) by tomu jenom dodalo mnohem větší autentičnost a důvěryhodnost. Zážitek to kazí naprosto spolehlivě. ()

Ryuuhei

Podle mě hodně zdařilý a drsný český kousek, který vzhledem k mé neznalosti válečného tématu (a válečné doby obecně) nemohu porovnávat s přibližnou realitou, ale film mě upoutal již od začátku a s napětím jsem očekával, jak vše dopadne. ()

Lachtaan

Filmů z období konce války a jejích důsledků je už strašně moc. Originalita je zde tedy nejočekávanějším chodem, které jsem se bohužel u Habermannova mlýna dočkal jen zčásti. Velmi oceňuji, jak komorně pan Herz pojal samotný příběh, že jej zasadil pouze do komunity jedné pohraniční vesnice a že jsem se také dočkal pohledu z odvrácené strany. Byl mi naskytnut až nechutný náhled na to, jak si válkou zhrzení Češi vybíjeli vztek na německých příslušnících, u kterých stačilo, že mají s Hitlerem společnou národnost. To, že jeho činy opovrhovaly, už na stole rozprostřeno nebylo. Body strhávám také za fakt, že ač je Karel Roden prezentován jako ústřední hrdina, v kontextu celého filmu jej skoro nebylo potřeba. ()

uiu

Žádný zázrak se nekoná. Češi opět dokazují, že točí jen válečné či poválečné filmy a doba je pro ně důležitější než příběh. K postavě Habermanna jsem nenašla žádné sympatie, natož k jeho ženě či bratrovi. Role Karla Rodena alespoň nějaké emoce dokáže přitáhnout, ale to je tak vše. Film je seskládán z několika událostí v rozmezí několika let před a během války a abych pravdu řekla, tak nevím, o čem přesně ten film je nebo co měl režisér v plánu divákům nabídnout. Pro mě to je jen nudný příběh o mlynáři a jeho židovské ženě, o pár udavačích a osinách v zadnici a o jiných hyenách té doby. Nějakou zápletku, gradaci či rozuzlení film naprosto postrádá.(!!!) ()

Javad

< Bravo Pán Herz! > HABERMANNŮV MLÝN má jediný nedostatok – že to nie je dlhšie. Takto skvelý príbeh by si zaslúžil niekoľko minút navyše. Napriek tomu som s výsledkom nadmieru spokojný. 4* a ½* ()

sallyann

Velice povedený snímek reflektující zlo na obou stranách. Jen mě utvrdil v tom, že svině se najdou všude. Je jedno, jestli jste Čech, nebo Němec.... ()

terunka003

Tvrdé, drsné, historické, vlastenecké, české, charaktery, citlivé téma. Na to, že se na českou kinomatografii posledních let moc nedívám, tohle bylo opět něco, co mě zaujalo. Téma druhé světové války českým tvůrcům jde víc než dobře. A odsun Němců ze Sudet, to je tedy stále ožehavé téma. Všichni jsou zlí i dobří, a všude jsou výjimky, jako hodný a dobrý Němec, nebo práskačský Čech. A charaktery postav? Perfektně vystižené vlastenectví, vztek z utiskování, ale hned v závěru rabování a házení lidí do jednoho pytle. Herecké výkony excelentní. Dost drsné. Rozhodně nesledovat v dobrém rozpoložení. ..to se vždycky tak naštvu, když tam jsou ty namachrovaní Němci, co si na nás dovolují.. ()

venison

Tak se nám tu vyloupl hodně kvalitní film :-) Mnohokrát zpracované téma, ale stále je třeba 2. světovou válku opakovat, aby na ní ani nové generace nezapomněli.. Tak trošku český Schindlerův seznam, ale proč ne? Super herecké výkony, super kostýmy, kulisy, hudba.. Prostě bomba :-) ()

tnp101

Víceméně velice pěkně zpracované, ale hlavně dějově ne zcela dotažené válečné drama. První polovina je docela slabá a celkový zážitek stojí na zhruba poslední půl hodině. Musím pochválit velice uvěřitelnou atmosféru, kostýmy, hudbu, ale i herce, u nichž mi sice docela vadil velice častý dabing (mám však s dabingem problém obecně, takže to neberte na tak velkou váhu), ale jinak nemám k jejich výběru takřka co vytknout. *SPOILER* I přes všechna ty pozitiva mě někdy uhodili do očí různé nelogické až nesmyslné chybky v ději (náhlé objevení se manželky a dcery Habermanna po odvezení němci bez žádného konkrétního vysvětlení, jak se tam dostala) nebo v chování postav (ultra rychlé rozpoznání, že je Habermann mrtev). *KONEC SPOILERU* Na takové zbytečně hloupé maličkosti je celý film docela bohatý, což jej alespoň pro mě docela podráží a udělit čtvrtou hvězdu mě nakonec donutil jen opravdu silný konec. 70% ()

Pavlínka9

Po shlédnutí tohoto snímku, jsem měla poněkud rozporuplné pocity, což si myslím, že není moc dobré...Vlastně jsem totiž vůbec nevěděla, zdali se mi snímek líbil, či nikoliv. Nic konkrétního jsem od něj nečekala...Proto se vyjadřuji skrz komentář, který se mi zdá nejvíce podobný tomu mému... uživatel viperblade: Juraj Herz je zpět a dokazuje, že nezapomíná. Habermannův mlýn má sice slabší místa (hlavně díky horlivému střihači, který některé scény hodně špatně utne, takže nemají šanci vyznít tak, jak by měly) ale jinak - klobouk je dole. Waschke, Roden, Hrušínský, Holub (dejte mu roli pořádného psychopata a garantuju vám, že hned si více lidí všimne, jaký on je geniální herec!) a v menších rolích Kaiser, Stránský a Hryc - ti všichni dokazují, že je z cesty generalizování. Ano, za války byli nuceni dobří lidé dělat špatné věci. Nicméně je hodně slepé (jak zde čtu některé komentáře) vidět pouze Čechy jako ty špatné (stejné by bylo špatné generalizovat Němce jako "ty hnusné svině"). Tenhle film nám totiž sděluje něco, co někteří, zdá se, nepochopili. Nezáleží na tom, jaké jste krve, národnosti či vyznání, ale jak se kdo v konkrétní situaci zachová. Nejsou "špatní Češi" nebo "špatní Němci". Jsou, byli a vždy budou pouze špatní lidé. A je jedno, jakým jazykem na vás mluví nebo kterého Boha vyznávají.. ()

Raven0

Zručně natočený válečný film evropského formátu. Z velké trojky (jak říkám třem evropských filmů, Mlýn, Lidice, Katyň) má u mě slušené druhé místo... ()

lennyd

Česko-německé pohraničí nikdy nebylo příliš idylické. Ale podnikatel August Habermann (Mark Waschke) byl vcelku rozumný, a dával práci bez rozdílu národnosti, Čechům i Němcům. Poté, co byly Sudety začleněny do Třetí říše, vyvolávalo jeho jednání velký odpor u místního zástupce SS Koslowskiho, který Čechy urputně nesnášel. Jakmile někteří z Habbermanových zaměstnanců začnou aktivně bojovat proti Němcům, Koslowski postaví Habbermana před nelehké rozhodnutí ... Film jsem viděl při cestě autobusem do Rakouska, a snad poprvé za celou dobu co tam jezdím, autobus zastavovali celníci a kontrolovali. V kombinaci s tímto filmem jsem si připadal, jako bych se vrátil časem :). Jinak se mi ale Herzův počin hodně líbil, a to po všech stránkách - zajímavý příběh (s hodně překvapivým závěrem, až mi z něj bylo hodně smutno), obstojné herecké obsazení (trochu jsem nepochopil roli Karla Rodena - možná bylo nutné najít nějaké známé jméno, aby se diváci na něco chytli), depresivní prostředí a kamera, hudba - prostě všechno to klapalo jak skvěle namazaný mlýn. Habbermanův mlýn... ()

pytlik... odpad!

Film jsem neviděl a nikdy vidět nehodlám. Odpad dávám za tu neskutečnou drzost, že Herz použil skutečná jména a doopravdickou událost, ale vůbec se nedržel skutečnosti, příběh si v podstatě vymyslel, a ještě si na něm ukájel své perverzní sadistické choutky (Haberman byl ve skutečnosti zastřelen). Takovou ohavnost si nedovolili ani komunisti v majorovi Zemanovi, Botostroji a podobných svých veledílech. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc