Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Jarsey

*** MOŽNÝ SPOILER *** Až po zhlédnutí celého filmu, když to celé spojím dohromady, mi z toho vychází celkem zklamání. Němci vždy byli citliví na to, jak jsme s nimi po válce zacházeli. A tento film působí trochu jako omluva a vlastně přiznání. Vždyť v tomhle filmu ti Němci nebyli zas tak špatní. Krom zastřelení pár lidí vlastně nic moc špatného neudělali. Dokonce propustili člověka, kterého pokládali za zločince a vyměnili deset lidských životů za nějaké cetky. Ale co ti Češi? Tak ošklivě se zachovali k člověku, o němž ani nevěděli, že mnohým z nich zachránil život. Ten konec vlastně ukazuje to, co Němci celou dobu vykřikují - odsun Němců po válce byl krutý a násilný. Byl to příběh Němce a jeho rodiny a přátel, byl to příběh o tom, že Češi se chovali možná ještě hůř než Němci. Asi se k nim do vesnice nedostala zpráva o Lidicích a Ležácích, to už by těm vlastně hodným Němcům trochu poškodilo kredit. Ale atmosféru to má dobovou, pochmurnou (jak jinak), proto ty tři hvězdičky dám. ()

mdf

Na českém filmovém poli jde o velmi výrazný počin,který zobrazuje jednu z nejkontroverznějších částí českých dějin o tom jak se z tyranizovaných stali tyrani. ()

Milonak

Chvílemi díky obsahu až nepříjemný film, ale takhle nějak to skutečně v tehdejší době zřejmě bylo - jenže otázka je, jestli zrovna vše bylo tak jak to vypráví film - chvílemi to je až moc černo-bílé. Do 5 hvězdiček tomu nechybí málo, přijde mně, že Herz dokázal výborně vykreslit atmosféru tehdejší doby. V poměrně velkém množství komentářů je uváděno, že film v druhé polovině ztrácí dech, já si myslím opak. Na celou dobu mě film upoutal a "vyvrcholil" velice smutným a hutným závěrem. ()

Ivy_9

Skvělý film! Přestože našemu národu se udály fakt ošklivé věci (slušně řečeno), tak je skvělé ukázat i druhou stranu mince, že i Češi dokázali ubližovat druhým, nevinným lidem. ()

SatanHell

Skvelý film z českej tvorby (teda hlavne českej) dokumentujúci mentalitu českého človeka,ktorý kde mohol tam udával a za dobro a pomoc,svinstvom sa odmenil. Samozrejme,netvrdím,že sú všetci taký,ale boli sú aj budú.Evidentne je to mentalita našeho ČS národa.Film je pútavý,dobre zpracovaný.herci,kostými super.Za mňa by si Karel Roden v tomto filme zaslúžil kludne i oskara.Jeho herecký výkon podľa mňa vysoko prevyšoval herectvo ostatných. I kvôli nemu dávam plný počet. ()

agil001

Sebelepší zpracování neospravedlní překrucování historie. A pokud si film vypůjčí skutečnou událost se skutečnými postavami, pak musí být víceméně podle pravdy. Protože lidé prostě jednoduše věří tomu, co je zfilmováno. ()

topol999

Vždy, když tento film běží v televizi, tak si na něj udělám čas a náladu. Bohužel čím vícekrát se na něj koukám, tak docházím k názoru, že zbabělost Čechů a všechny jejich negativní vlastnosti jsou minimálně stejně odporné, jako chování nacistů.... Kéž bychom byli alespoň v tomto ohledu s to se zlepšit, ale marná sláva!!! 92% ()

DonBohemian odpad!

Vzpomínáte na ten film, jak museli Češi utíkat v roce 1938 do vnitrozemí, jak jim do roku 45 vybíjeli okupanti inteligenci a v plánu bylo konečné řešení našeho prostoru? Tak tento film je bohužel od pohrobků odsunutých kolaborantů. Ukazuje jejich pravou tvář, jak se staví k našemu společnému soužití na českém území po tom, co jim byl sebrán statut nadřazené rasy. ()

ImDude_man

Když to budu hodnotit jen jako film, tak rozhodně nadprůměrný výsledek v naší umírající kinematografii. Nicméně ideově se nám autoři pokoušejí na příkladu naprosté výjimky mezi sudetskými Němci, jakým postava podnikatele Habermanna je, ukázat jak nízcí, podlí a hnusní lidé my Češi většinově jsme. A to prostě není pravda. Takže ideově to považuji za naprostý škvár. Stejně tak skutečnost, že ze 3 miliónů Němců u nás bylo při divokých odsunech zabito cca 3.000 Němců což je 1 promile, dělá z tohoto neustále ventilovaného a zveličovaného problému naprosto marginální záležitost. Sudečtí Němci se provinili vůči československému státu vlastizradou a museli odejít (a to nezmiňuji jejich übermenschské chování vůči nám podlidským Slovanům během okupace). Každá oběť je smutná, ale byla válka a Čechů a Slováků zahynulo 400.000. Takže Herr Posselt: Maul Halten! Použiji stejný způsob hodnocení jako u klimatické sračky Den poté!: Ideově odpad, jako film 80% takže průměr 40% ()

Fidgi_Vole

Zpracování sice nic moc, ale historický pozadí zvoleno skvěle. Čas si konečně přiznat, že divokej odsun byla téměř genocida (ještě podporovaná Benešem) a že těch 30 tisíc mrtvých Němců byla opravdu prasárna. Pouštět na školách v rámci dějepisu. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc