Obřad

• USA The Rite (více)

Nadpřirozený thriller, inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o studentu teologie (Colin O'Donoghue), který je poslán do Vatikánu studovat exorcismus, přestože o těchto kontroverzních praktikách i o své vlastní víře pochybuje. Jeho skepticismus se ale začíná rozplývat, když je přidělen k legendárnímu otci Lucasovi (Anthony Hopkins), jehož praxe zahrnuje tisíce exorcismů. Během obtížného případu, zdánlivě přesahujícího i schopnosti otce Lucase, je mladý seminarista konfrontován s fenoménem, který věda nedokáže vysvětlit ani ovládnout - a se zlem tak mocným a děsivým, že ho donutí pochybovat o všem, čemu věřil. (Magic Box)

ScarPoul

Pre takéto druhy filmov mám slabosť. Nemusí sa jednať o nejaké veľdielo, ale má v sebe presne tú dávku spiritualizmu a náboženstva aký som u filmu schopný tolerovať. Hopkins výborný - hlavne v poslednej časti filmu a aj napriek tomu, že je O´Donoghue veľmi nevýrazný, jeho prechod je vykreslený dostačujúco. Mám pocit, že snaha o vykreslenie prerodu z neveriaceho na veriaceho je to čo film v mojich očiach značne zvýhodňuje. Nie je to snaha o bezduché strašenie a čím k filmu pristupujete ako k niečomu mysterióznemu, než hororovému, nebudete sklamaný, ale celkom potešení. Hafstrom vie - a to je jediná jeho devíza - pracovať s atmosférou. A tá by sa tu dakedy dala krájať. Ja som osobne spokojný a je to tiež prvý film režiséra, ktorý mi neprišiel až tak priemerný ako to dokazujú hodnotenia. Pretože prísť s takýmto nápadom a spracovať ho takou formou aby nepôsobil nudne a smiešne nedokáže len tak hocikto. Aj keď pravda sa musí nechať. Na scenáre ma často smolu. Pre mňa osobné guilty pleasure. ()

Genero

Pokud chcete vidět na vlastní bulvy, jak to zaručeně chodí na vatikánské Katedře bubáků, hastrmanů a exorcismu, je pro vás tenhle film výborná volba. Pokud ale chcete vidět slušný horor a pořádně si u něj zavymítat, budete muset táhnout o diecézi dál. Tak nudné posedání už tu nebylo hodně dlouho, a to včetně středosvazijských a západobengálských eposů o posednutí džinem, vhodných zejména pro místní arťany. Pan Maelström se musel zajisté během natáčení poprat s nemalými překážkami a komplikacemi, když mu při čtení scénáře začali přímo na place usínat herci. Nezachraňuje to tentokrát ani pan Hopkirk, který vrhá do kamery přesně ten výraz, jako kdyby vzpomínal na nějakou svou mladickou milostnou aférku s Miss Port Talbot, v té době již čtrnáct dní zesnulou. Víte pane Antoníne, když vás ovládne sám rohatej, mnohdy to nestačí herecky vyjádřit univerzálním stoickým výrazem MUDr. Lectera. To musíte ovládat pavoučí chůzi, otáčet hlavou dozadu, zvracet podivnou zelenou kaši a strkat si do kundy krucifix, jak na rozdíl od vás dovede kdejaká čtrnáctiletá kravka. ()

BoPo

Ďiabol patrí medzi najčastejšie obsadzovaných hercov. Len málokedy je však jeho výkon dostatočne pôsobivý. Takže čím to je, že dostáva stále priestor? Zrejme má naozaj kvalitného agenta a trošku toho osobného kúzla. Škoda že o tieto atribúty postupne prišiel Sir Anthony Hopkins. ()

Avalon820

Řemeslně skvěle natočený film s Hopkinsem v hlavní roli, pro kterého mám skutečně slabost a jemuž jsem schopen odpustit snad vše. Avšak ani to a ani vcelku odsýpající děj nemění nic na tom, že jde o zcela průměrný film, který nenabízí zhola nic nového a navíc až nezdravě připomíná jiné filmy stejného ražení, Vymítačem ďábla počínaje. Rovněž Colin O'Donoghue byl značně nemastný, neslaný, takže mi do role skoro-kněze vůbec nesedl. Tak či onak to na horor, který sám tak docela neví, jestli je áčkový nebo béčkový, nuda rozhodně nebyla a spíše než na zcela neinovativní zpracování daného tématu budu vzpomínat na Athonyho Hopkinse a jeho podmanivý herecký výkon. ()

brutale

No asi takto. Keby hral Anthony a Rutger v "Paneláku" (prid*baný seriál SK produkcie), tak to budem sledovať. Čo je aj jediný dôvod prečo som vydržal s vymietaním diabla v podaní Mikaela Håfströma do konca. Okolie filmu okrem spomínaných pánov, vrátane ostatných hercov stálo za howno... Takže * za Anthonyho a * za Rutgera... ()

Terva

Boj z Ďáblem jenž je hlavním úkolem svatého archanděla Michaela, probíhá i dnes. Protože Ďábel ve světě stále žije a působí - PAPEŽ JAN PAVEL II. Následující příběh je inspirován skutečnými událostmi. Úvod nám dá nahlédnout do přípravny mrtvol. Zajímavostí je, že v úvodních titulcích jsou všechna T ve jménech psána z vodorovnou čárkou o trochu níže, než je zvykem. Písmeno T tak vypadá jako kříž. CITÁT - Ty mrtvý máme v domě, co může být horší ?.......... Hlavní hrdina příběhu Mikael Kovak má sice otce pohřebákem, ale odchází do Vatikánu na čtyřletou fakultu, aby se stal knězem. Osud však z něho udělá exorcistu. CITÁT - To, že se rozhodneš v Ďábla nevěřit, tě před ním neochrání.......... Víte, říká se, že kdo nevěří v Boha, posedne ho Ďábel. Já spíše věřím v Ďábla v lidech, ale nepřijímám existenci Boha. Je to trochu zamotané. CITÁT - To si snad děláš prdel ??!!.......... Kůň z červenýma očima je opravdu Ďábelský. Mikael Kovak se setkává z pastorem Lukasem a učí se od něj věřit v Ďábla. A jak to tak v životě je, kdo s čím zachází tak taky schází. CITÁT - Neslyší tě, není tady, Bůh je mrtvej.......... Průměrný snímek ze stárnoucím hercem. Otec Mikael Kovak je jedním ze čtrnácti exorcistů působící v současnosti ve Spojených státech. CITÁT - Aj, světlo pravdy nepohasne.......... Knihu o těchto skutečných událostech napsal Matt Baglio. Kamera - Ben Davis b. s. c. Hudba - Alex Heffes. Scénář - Michael Petroni. Mikaela Kovaka si zahrál Colin O'Donoghue. ()

Chermy

"podle skutečné události" Tak tuto kouzelnou formuli splňuje asi jen to, že velšský pohřebák odjel do Říma :-) Håfström si trošku nepohlídal konec, jinak je to slušná řemeslná práce... ()

moviesfan

Při sledování The Rite mi chybělo více "akce" nebo cokoli, co by film dokázalo vymanit z určité linie, která mě nedokázala ničím překvapit a po chvíli již byla nudnější. I přes toto negativum je několik pozitiv. Určitě jsou jimi herci a (i když kolísající) děj. Dejme tomu, že film u mě jakžtakž obstál. ()

JohnCZ

Žánrovým zařazením zde na ČSFD a dobrým režisérem i obsazením film trochu evokoval projekt, který by mohl jít o něco dál za hranice žánru, tedy dál od obyčejného vymítačského hororu, který už je dneska poněkud překonaný, neb nedokáže přinášet nic moc nového, k něčemu myšlenkově propracovanějšímu. A v první třetině opravdu film správně mate a nechává diváka podobně jako hlavního hrdinu na pochybách. Nakonec z toho vyleze ale úplná rutina, která je přesně taková, jak jsem se jí obával - doslovná, jednoznačná a prostě taková dost panbíčkářsky hloupá. Anthony Hopkins se tu ale herecky rozjel a vizuálně to taky není vůbec špatné. Atmosféra, i díky zasazení do hezky ponurého Říma, se tomu upřít nedá. ()

corpsy

Po krátkom exorcizme, jedna postava druhej: ,, A čo si čakal? Otáčanie hláv a hrachovú polievku?" A ja hovorím, úprimne povedané radšej to, ako túto nudnú báchorku. ()

prsvl

Hip-Hopkins hraje dobře, strašidelný to je, ale chybí tomu jakákoli soudná dramaturgie, která by film zbavila balastu. Jako film při párty pro 6 lidí to ale použít jde. ()

liquido26

Hororů s exorcismem a lidmi posedlými démony jsem viděl už docela dost a tento je spíš průměrný, takže nemůže moc překvapit. Nejvíc mě potěšil Cirián Hinds (Gaius Julius Caesar ze seriálu Řím). ()

PauloZ

Obřad nemá špatnou atmosféru a ani není zle natočený. Přijde mi ale lehce utahaný, za dvě hodiny se nestane nic zásadního a vymítaní také není s těch nejdrsnějších, navíc je v podstatě jenom jedno. Závěr to trochu napravuje a je vcelku napínavý, ale zase velmi rychle useklý. Filmů o vymítaní je celá řádka, ale tenhle patří mezi ty slabší. Např. vymítaní v Constantinovi je úplně jinde než tohle. pěkné 3*. ()

Astaroth12

To si zo mňa dela prdel!!! To povedal Michael keď videl plnú izbu žiab.A to som povedal aj ja po záverečných titulkách.Priznám sa vyhladávam filmy o exorcizme a pár ich mám naozaj obľúbených napr.V moci diabla tu po záverečných titulkách som bol riadne dosratý.Tento film hlavne padá na dlhých a dosť často aj zbytočných dialógov ale aj na Michaelovi,ktorého zahral nie moc dobrí C.O Donoghue,alebo mohlo byt aj čo mal napísané v scenári.,lebo asi tri krát som sa zasmial na jeho dialógoch,ale v takomto filme by to nemalo byt.Jedno pozitívum som aj tak našiel-A.Hopkinsa už si ho nebudem pamatat,len ako Hannibala Lectera ale už aj ako posadnutého Otca Lucasa.tá rola mú pristala. ()

DEXTER099

Pro mě slabší film o exorcizmu kde člověk ani moc nepocítí tu atmosféru,kterou by měl.Opravdu je pozitivum jen výkon Anthony Hopkins.ZA mě 55 % a tři hvězdy. ()

Tryskomyš

Inspirováno skutečnými událostmi. Pěkný počin Švédského režiséra. Poprvé jsem zde narazila na zajímavou herečku Martu Gastini. ()

spaceboyCZ

Tomu filmu chybi rad. Tvurci si meli hlavne rict, jestli to bude horror, thriller nebo komedie, protoze to kloubi vsechno dohromady. Opravdu mi neprijde vhodna scena, kdy Hopkins vymita, v tom mu zazvoni telefon, on zacne vtipkovat a nakaze ucni MIchaelovi, at dokonci vymitani za nej. Jedina mraziva scena pak je ta z nemocnice, kdy obet zemre a Michael konecne zacne verit. Jako totalni fraska uz pak vypada vymitani dabla z Hopkinse. Clovek cely film ceka, ze prijde neco velkeho, neco orhomujiciho, do ceho se ponori a film ho pohlti. Jenze nic, ani naznak, se proste nekona. Nemohu se zbavit pocitu, ze od dob The World's fastest Indian hleda Hopkins marne scenar, kteremu by na platne vtiskl svou osobnost...a tak nam zrejme nezbyde nic jineho, nez si pockat na Hemingway & Fuentes... ()

hous.enka

Veliké zklamání. Od Anthony Hopkinse a prostředí tajuplného a mystického Říma bych čekala rozhodně víc. "Čekal jsi snad zvracení a otáčení hlavou?" Ne, to asi ne. Ale vic akce a tajemna a momentů překvapení... Jde o průmerný... horor? Thriller? Zkrátka tomu chybí šťáva. A navíc je to zbytečně dlouhý. ()

ledzepfan

Exorcistické brekekeGrrrc horrory mě nikdy moc nebraly, ale tohle černoprdelnické porno mi kupodivu parádně sedlo-možná proto, že to byla více konverzačka než kekeloidní soutěž ve vrhu tělní tekutinou na cíl. Herecky to utáhli myslím všichni, pseudořímské kulisy tomu dodaly správně oldschoolovou atmosféru a ve výsledku to nebyla tak nechutná propaganda jakou jsem čekal. =V rámci subžánru, solidní nadprůměr. ()

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

Anthony Hopkins vymítá Ďábla