Obřad

• USA The Rite (více)

Nadpřirozený thriller, inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o studentu teologie (Colin O'Donoghue), který je poslán do Vatikánu studovat exorcismus, přestože o těchto kontroverzních praktikách i o své vlastní víře pochybuje. Jeho skepticismus se ale začíná rozplývat, když je přidělen k legendárnímu otci Lucasovi (Anthony Hopkins), jehož praxe zahrnuje tisíce exorcismů. Během obtížného případu, zdánlivě přesahujícího i schopnosti otce Lucase, je mladý seminarista konfrontován s fenoménem, který věda nedokáže vysvětlit ani ovládnout - a se zlem tak mocným a děsivým, že ho donutí pochybovat o všem, čemu věřil. (Magic Box)

Maq

Umím si představit dva způsoby, jak přistoupit k tématu exorcismu. Jeden je popkulturní a může stavět na jeho horrorovém potenciálu. Druhý je intelektuální; posedlost Zlem - ať už nábožensky personifiovaným nebo ateisticky chápaným jako (socio-)psychologický jev - je fenomén docela reálný a zajímavý. --- Tento film bohužel nevyužil ani jednu z nabízených možností. Pokud jde o pouťové efekty, je dost skromný. Snad to měl být pokus o seriózní přístup. Jenže tím víc bolí absence jakéhokoli nápadu, překvapení, napětí, či intelektuální potravy. Slabý scénář, bez inspirace. --- A že to údajně někdo z Vatikánu pochválil? Tak leda uklízečka, nebo hlídač parkoviště. Doufám. --- ()

type_B

Exorcistu měli přizvat tvůrci filmu na scénáristu(y), zjevně ho posednul zlý duch z Hollywoodu, který ho donutil napsat laciný scénář s klišovitými dialogy i zápletkami. ()

Herr_Flick

Silný námět, kvalitně zpracovaný s precizně provedenými efekty navozuje skvělou atmosféru. Přesto mi v mnoha pasážích schází napětí, které dramaticky stoupá pouze s nástupem famózního Anthony Hopkinse na scénu. Obzvláště během velmi pomalého začátku bylo pro mě jen velmi těžké udržet pozornost. Děj ovšem graduje do posledních okamžiků a v celkovém obrazu pak působí již velmi slušně. I když pro mne představuje tento snímek zatím nejpovedenější Håfströmův počin, přesto byl pro mne bohužel mírným zklamáním. ()

Thomassi

Na úvod bych chtěl napsat, že film Obřad se stal mým tisícím hodnoceným snímkem :-) Teď ale k tématu. Asi takhle, čekal jsem něco a přesně to jsem dostal. Film to není špatný, má dobré pasáže, ani ne tak hororové, ale celkem napínavé až nervy drásající. Příběh celkem slušně ubíhá a i když jsem zhruba věděl, jak to bude pokračovat a dopadne (aníž bych viděl ukázky, prostě to bylo jasný jak facka), docela dobře jsem se bavil. Exorcizmus je sám o sobě zajímavý téma. Scény při vyhánění ďábla jsou parádní, až šokující. Anthony Hopkins znovu zazářil a bezkonkurenčně je právě on nejlepší na celém filmu. Ale připadlo mi to, jako bych to už viděl. Proto dám nižší hodnocení, ale vidět to mezi prvními filmy pojednávajícími na toto téma, byla by to bomba. 69%. ()

FilmFan24

Z jalové krávy tele nikdy nebude...to mi napadlo při sledování tohoto hororu. Zručně režírované a obsazené dobrými herci (Hopkins, O´Donoghue) ale nevím proč tak nějak studené a bez šťávy. Srovnám-li s takovými tituly jako "Vymítač ďábla" nebo třeba i "V moci ďábla". které měli v sobě "cosi" co i po létech se neomrzí a mě spolelivě vždy zvednou ze sedačky, tady se jedná o film jedné sezony, na který si bohužel za pár let nikdo nevzpomene...Bohužel ani ten Hopkins ďáblem posedlý nestačí. ()

AlistairMir

Obřad je horor, kterej se mi hodnotil fakt špatně, protože na jednu stranu je to vše správně jak to má být, prostě solidní řemeslo, ale na druhou stranu mi tam chybí něco navíc, co by mě posadilo do židle s mrazením v zádech a hubou u kolen. A to je to co dělá suprčupr horor hororem. Obřad to alespoň pro mě nemá a i když několik scén vypadalo velmi nadějně, tak nakonec zůstává pocit nenaplněného potenciálu, protože právě vymítací scény jsou dle mého docela nemastné neslané a tím podrážej nohy, dobrýmu příběhu a podkopávaj i vše okolo. ALE...hudba super, pár těch scén bylo fajn, herecké výkony dobrý a dle všeho podle skutečné události...tak okej nebudu zlej a o jednu nadhodnotím. ()

halogenka

Člověk občas musí jít do kina na něco, u čeho už dopředu předpokládá, že to bude sr°°°ka (díky, kouzelné úterky). Ale i tak může být pořád ještě překvapen, jak moc velká sr°°°°a to nakonec je. V kině bylo vedro, obraz byl rozostřený, přemýšlela jsem, jestli to náhodou není schválně, v rámci budování atmosféry. Režisér totiž evidentně potřeboval trochu pomoct, protože atmosféru filmu vytvářel opravdu dloooouho, takže polovina z téměř dvouhodinového snímku je příšerná zívačka, neustále pozorujete mladého týpka, který řeší, jestli jako věří nebo jako nevěří - má to být asi psychologické či co. Pak je tam Hopkins, trocha vymítání, happy end, hotovo. Shrnuto a podtrženo - vezměte x desítek milionů a Hopkinse, dobře promíchejte a vylijte do kanálu. ()

jurama525

Obřad byl velice dobry horor. Ovše z poněkud táhnoucím se dějem . Někoho to nudí ale já jsem si to užíval . Divák se tak lépe v táhne do děje samotného . Rozbíha se to pomalu ale nakonec se dočkáte. O hvězdičku meňě za ropuchu v polštáři. Jinak Antony nesklamal. ()

Skip

Co se týče tématu exorcismu, každý filmový divák asi hned vyloví ze své paměti slavný film Exorcista, který je považován již za klasiku. Obřad patří do této kategorie, i když se asi klasikou nestane, ač bych řekl, že za svým slavným předchůdcem nijak zvlášť nezaostává. Má dobrou atmosféru, herecké výkony jsou na dobré úrovni a scény vymítání mají ten správně hrůzostrašný esprit. ()

kalap

Remeselne to bolo zvládnute veľmi dobre aj, keď evidentne na objednávku Vatikánu, ktorý sa nás nepriamo snaží presvedčiť, že to nie farári natrhuju zadky veriacim deťom, ale démoni nevychovaní, ktorí si chcu zapíchať s fararskými vtákmi. ()

dee-key

Je pravda, že v kině to vypadalo dost působivě, ale to vypadají prakticky všechny filmy na velkým plátně. Plusem Obřadu je, že se vyvaroval takových těch krkolomných scén, kdy si posedlá vykloubí hlavu o 680° a pak si s inkvizitorem dá slovní fotbal v aramejštině. Film se snaží být co nejvíce "věrný" spřípadům obsese, ale hrozně mi tam neštimuluje to, že dvě hlavní postavy prakticky nejsou věřící a jsou to největší vymýtači světa. Za atmosféru a posedlého Hopkinse maximálně tři. ()

GILLWANDER

Ako oddychovka v pohode, no nič vážneho by som v tom nehľadal. I keď tvorcovia tvrdia, že je to natočené podľa skutočných udalostí. 60% ()

berusche

Tak jak už se všeobecně ví, jsem pose*ka lekavá, takže já se teda bála a asi tak 10x vážně lekla. Nicméně, je to slabý odvaz, ve všech ohledech. I když to má docela slušný nápad, scénář se zas tak nezadařil a efekty nejsou úplně strachuplné. To tomu ubírá na vážnosti. Nepomohl tomu ani výběr hrdinů, který mě osobně oslovil už při prvních zmínkách o tomhle kousku. Celému dílu samozřejmě vévodí dodatek "inspirováno skutečnými událostmi", což přiznejme, v dnešní době, kdy toto spojení budí automatickou skepsi vůči námětu, film vlastně pokazilo. A i když Lucas skutečně patří mezi světové exorcisty (já mám doma takovou pěknou knigu), příliš věcí se o něm nedozvíte. Co je ale zajímavé, že pořád ovšem vystává ta otázka, která ve mně při každém dalším filmovém exorcismu hlodá: není existence tohoto fenoménu jen otázkou víry? A můžete věřit jen v ďábla a v Boha ne? To je totiž podle všech dostupných verzí o tomhle hloupost, buď oba nebo nic. ()

Beagle

Už na Smrti v Šanghaji Hafstrom ukázal, že cvičení stylu mu jdou a žánr zvládá bez chyby, jeho snímkům ovšem chybí to pověstné něco navíc, co diváka osloví. ()

honajz2

Další film, co jsem viděl a bůhvíproč nehodnotil. Vůbec to není špatné, hororové to je akorát, jenom se mi zdá, že je to zbytečně moc dlouhé. Tu čtvrtou hvězdu zachraňuje snad jen to finále a skvělý Hopkins, každopádně atmosféru to má, ale být to o něco kratší, bylo by to lepší. Dobré to ale je, navíc to natočil Håfström, který natočil, jak jsem se teď podíval, skvělý horor Pokoj 1408 a celkem dobrý film Zlo mezi námi. 4* ()

M.i.k.e

mohlo to být za čtyři,ale nakonec je to za tři.Hafström velmi slušně buduje atmosféru a po celý film se mu daří diváka udržet v určitém napětí.Velká škoda,že už vedle toho nezvládnul příběh odvyprávět ve vyrovnanějším tempu a to tak místy hodně kolísá a dost možná by filmu prospělo lehčí krácení.Jako celek Obřad nenudí a za vidění rozhodně stojí,ale mohlo to být ještě o fous lepší...70% ()

Caminzind

Vymítání ďábla, anebo vymývání mozků konzumního obecenstva? Zcela jistě druhá možnost. Už proto, že příběh je fake! ()

Martin741

Na temu exorcismu som videl uz dostatok filmov, z ktorych zatial suverenne vedie Exorcista 1973 a Exorcism of the Emily Rose 2005, ale toto je tak priemerna zalezitost, ze az. Cely cas som cakal na nejaky hrozostrasny moment, ale nestalo sa a ten sa nedostavil. A nepomohol ani kvalitny vykon Hopkinsa a rezia Mikaela Hafstroma. 51 % ()

rakovnik

Rozhodně se nejedná o žádnou bombu v rámci žánru a Colin O'Donoghue nikterak neoslnil a umím si v jeho roli přestavit řadu herců, kterým by slušela více. Scénář je v podstatě velice jednoduchý a snadno předvídatelný. Několik zajímavých nápadů a především excelentní Anthony Hopkins činí z toho filmu lehký nadprůměr. Dal bych 3 a půl hvězdy, ale pro celkem dobrý dojem, který ve mě ještě zůstává, ponechám 4. ()

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

Anthony Hopkins vymítá Ďábla