Obřad

• USA The Rite (více)

Nadpřirozený thriller, inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o studentu teologie (Colin O'Donoghue), který je poslán do Vatikánu studovat exorcismus, přestože o těchto kontroverzních praktikách i o své vlastní víře pochybuje. Jeho skepticismus se ale začíná rozplývat, když je přidělen k legendárnímu otci Lucasovi (Anthony Hopkins), jehož praxe zahrnuje tisíce exorcismů. Během obtížného případu, zdánlivě přesahujícího i schopnosti otce Lucase, je mladý seminarista konfrontován s fenoménem, který věda nedokáže vysvětlit ani ovládnout - a se zlem tak mocným a děsivým, že ho donutí pochybovat o všem, čemu věřil. (Magic Box)

st.verka

Takhle podobně si představuji kvalitní horor, kdy se člověk v jediném okamžiku vyděsí k smrti a ten děs se v momentě zase rozplyne. Vynikající herecké obsazení, skvělá , místy nádherná hudba a napětí, které se s ubíhajícím dějem stupňuje. Tenhle film si zaslouží rozhodně víc, než 60%. ()

Mrkvič

Tohle mi parádně káplo do noty. Atmosféra místy kulervoucí a několik scén je tak silných, že si dlouho podobný film nepamatuju. Chvílema parádní dialogy, kdy hlavně škádlení nevěřícího "kněze" démonem stojí za to. Herecké obsazení také nemá chybu a hlavně Marta Gastini by si ho tam i přes posedlost démonem místy zasloužila. Jenže přes všechna ta pozitiva zase!!! (jako u Pokoje 1408) Hafstromovi nestačí to parádní, co umí, a musí tam nacpat pár pitomých a trapných lekaček. Jakoby se snad chtěl vyrovnat nejen atmosférickým hororům, ale i pitomostem typu Saw. ()

plechulka

Asi první film s A.Hopkinsem, kterému dávám jen 2* - a asi jen jeho výkon (a výkon jeho maskérů) stojí v tomhle filmu za shlédnutí. Filmů o vymítání ďábla je docela dost a tenhle je vpodstatě jen kompilát všech klišé, co Vás v souvislosti s tímto žánrem napadne. Bohužel... ()

gjjm

Někteří jsou ďáblem (nebo, řečeno o něco sekulárněji s C. G. Jungem, se svým vlastním duchovním stínem) pokoušeni a upadají v pokušení, jiní vcelku pokojně koexistují ve lhostejnosti k dobru a zlu... A někteří proti němu činně bojují. A ti v první linii jsou nejvíc ohrožení - je s podivem, že si tuhle jednoduchou pravdu doposud v satanských horrorech nikdo neuvědomil. Velice dobrý exorcistický horror a zároveň poněkud filosofující příběh o víře a pochybnostech na pozadí exorcistického výcviku mladého jáhna (ovšem pojatý naprosto neutrálním způsobem a ponechvájící jakékoliv řešení na divákovi; netáže se ani tak po existenci a povazee Boha, ale spíše po existenci a povaze hříchu, což je otázka zdánlivě politicky korektnější a méně závažná, ale ve svém důsledku mnohem palčivější pro všechny formy náboženských a nenáboženských smýšlení), kupodivu nikoli vykrádačka starých satanských horrorů, ale snaha vytvořit něco nového, s novými nápady, novou imaginací a novým stylem (mula s červenýma očima se dost povedla) - ovšem navazující i na klasiku (Hopkins). Film vcelku zajímavě spojuje severskou filosofičnost, americkou spektakulárnost a italskou imaginativitu. Potěšila mne rovněž absence jakéhokoli romantického příběhu, byť se k němu jednu chvíli schylovalo. Že by v této oblasti konečně svítalo na lepší časy? ()

anli

Hororové drama,které dosahuje průměru jen díky skvělému Hopkinsovi.Natočené podle rozhovorů o Vatikánských vymítačských kurzech(což je v tomto případě jen věta,která má přilákat více diváků a tudíž se pro mě jeví jako reklamní trik).Scénář je totiž bez nápadu,příběh nemá vůbec žádnou gradaci a místy opravdu působí jako uspávadlo.A nepomáhá mu ani krucifix,ani svěcená voda.Režisér se snaží a své řemeslo slušně zvládá a tak spousta míst ve filmu zachraňuje.Hodně mu pomáhá Anthony Hopkins a kamera,která skvěle zachycuje ponurou Itálii s neustále pršící oblohou.Je to typický příklad filmu,který nemá žádné vysoké ambice,nechce nic nového ukazovat a je řemeslně celkem slušně natočen a zahrán.Ovšem více než horor je to drama a místy trochu temnější thriller-až na finální vymítací scénu,která opravdu působí hororově a navíc je to bezesporu nejlepší část celého filmu.Za podívání film stojí,určitě nikoho neurazí,ale znovu se k němu(kromě čerstvých absolventů vymítačských kurzů)asi nikdo nevrátí,protože nebude mít důvod.A tak dávám obřadných 60%,které si určitě zaslouží. ()

uiu

Béčkový horor (promiňte, horor ne... rádoby napínavé cosi) s áčkovým Hopkinsem, jehož největší chybou je, že zápletku prozradil už v traileru. Náš hlavní hrdina Michael má na vybranou - buďto bude pokračovat v otcových stopách a povede rodinný podnik - krematorium, nebo se stane knězem. Jelikož si s otcem nerozumí, rozhodne se dát na teologii, i když je ateista, pořád lepší, než být doma. Dostává se do Vatikánu na přednášky o exorcismu a setkává se s Otcem Lucasem, který je prý nejlepší v oboru. A jak už z traileru víme, Otce Lucase posedne Ďábel také a Michaelův úkol je poprvé v životě provést exorcismus a najít víru. A to je celá zápletka a celý děj, který nám vyspoileroval trailer a nic víc ani film nenabízí. Původně jsem chtěla dát 3 hvězdičky, ale happy end mě přesvědčil, že lepší budou 2. ()

oveckaoa

Sám nějak nevím námět by šel ale to zpracování mě nějak nechytlo. Za zmínku stojí jen posedlý Hopkins za něj 2 hvězdy a 1 hvězdu za ty scény vymítání rozhodně jsem čekal více. ()

Tomes83

Po téměř propadáku The Last Exorcism jsem vkládal velké naděje ve film Obřad. Atmosféru jsem čekal o to působivější, když v kině jsem seděl pouze já se svou přítelkyní. Dusivá atmosféra a pocit nejistoty se tu ale bohužel nedostavily! I když se tvůrci při deformaci obličeje Anthonyho velmi snažili, téměř pohádkový konec, to celé zazdil! Za zmínku stojí snad jen místy vydařené efekty (koně se svítícíma očima na mysli skutečně nemám!) a to zejména posedlé 16tileté dívky a její záchvaty zuřivosti, akrobacie těla a v neposlední řadě zvracení hřebíků místo zelené tekutiny, což bylo největším překvapením u tohoto žánru filmu! Naprosto výstižný komentář tu přináší uživatel: POMO ()

venison

Čekala jsem od toho něco jiného, ale to co přišlo bylo daleko lepší, než mé původní očekávání :-) Anthony Hopkins měl široké pole působení a náležitě se ujal své role zkušeného exorcisty. Colin O’Donoghue mě příjemně překvapil, jak lehce svou roli pojal. Ďábelské efekty nebyly nijak přitažené za vlasy, ale zato moc pěkně realisticky vyvedené. Jasně, hororové béčko, ale jedno z těch nejlepších. Chválím „lekací“ momenty podpořené super muzikou :-) ()

Pavlínka9

Pesimismus, ztráta víry, otrávenost, touha najít smysl a cíl svého života a jít si za ním, to vše podle mě prožívá hlavní hrdina, který mi byl silně sympatický. Jedná se o člověka, který si nenechal jen tak kecat do života a chtěl si prosadit to, co si myslel a bylo mu jedno, že si tím pokazí svou budoucnost. Jeho laxnost ke své budoucnosti a touha něčeho dosáhnout, jen ale prvně zjistit co to je, se mi moc líbila. I "kněz" v podání Anthonyho Hopkinse mi nebyl proti srsti a jeho postava, která se rozhodně nechová jako ortodoxní věřící, dává najevo, že žije i "normální" život a sem tam vyhnal nějakého ďábla. Film si pohrává s tímto tématem, ale spíše je o nalezení víry mladého studenta, který dosáhl nakonec svého a mohl konečně pokračovat na cestě svým životem. Moc se mi líbila poznámka uživatele lebik: "...pruser vsech filmu s exorcistickou tematikou je v tom, ze existuje Vymitac dabla..." ;) Jenže - nemůžete za vším hledat souvislost a "kopírování" jiných témat, tímpádem je všechno totiž už jen kopie a nic nového si nedokážete užít... ()

majxik

Poměrně pěkný i když místy moc filozofující snímek který upoutá dějem, ale ne všechny diváky. Občasně se tento snímek i naváží do své konkurence, vymítače ďábla, na jehož kvality však nestačí. ()

lennyd

Michael Kovak (Colin O'Donoghue), je brzy po svém vysvěcení na kněze vybrán jako jeden z mála, který má možnost zúčastnit se semináře exorcizmu v samotném Vatikánu. Pro svůj pragmatický přístup je vyslán k neortodoxnímu Otci Lucaosvi (Anthony Hopkins), který jej může zasvětit přímo do praxe vymítání ďábla. Michael stále věří, že vše s čím se setkává, jsou jen zvláštní psychická onemocnění, než se sám setká s nejhorším ztělesněním svých nočních můr... Když nad tím tak zpětně přemýšlím, tak ani nevím jestli se mi tento film líbil nebo ne. Určitě je jedním z originálních příspěvků k tématu exorcismu, navíc s přídavkem "dle skutečných událostí". I herecké obsazení se vcelku dost povedlo, mladý O'Donoghue více než zdatně konkuruje hereckému matadorovi Anthony Hopkinsovi. Jenže ... něco mi na tom filmu vadilo, možná to, že nešel úplně do hloubky (a přitom témat se nabízelo více než dost) nebo že přes to všechno jsem o hlavního hrdinu neměl obavy (i když pochyboval, v jádru bylo jasné kam jej srdce táhne).Dal bych 2.5 hvězdičky, kdybych mohl.. ()

drake31

Áááále celkom sa to dalo vydržať. Exorcizmus je pomerne zaujímavá vec ale ako spomínam tak spomínam nevidel som ešte žiaden dobrý film na túto tému. The Rite taktiež nespadá do kategórie tých dobrých filmov. Začiatok sa strááášne ťahá ale s nástupom Hopkinsa a prvého vymietania som sa začal baviť a chvíľu som mal pocit že ide skôr o komédiu. Skončilo prvé vymietanie a znovu nastala strááááášne ťahavá sekvencia až po kým sa nestála istá vec ktorá trvala takmer 20 minút a to bolo celkom výživné ale bez atmosféry alebo niečoho podobného. Pochválim herecké trio: Hopkins - skvelý ako vždy, Braga - stačí pozrieť moje obľúbené herečky a je vám to jasné a O´Donoghue - mal také zvláštne charizma a príde mi ako mix Michaela Fassbendera a Eddie Cahilla a týmto skončím lebo fakt tu niet viac o čom písať ... alebo žeby som predsa ešte niečo našiel ? Radšej nie lebo by to nebolo nič pozitívne. ()

Mishqo

exorcizmus podaný s celkom inej stránky, čo ma potešilo lebo veľa som od tohto filmu nečakal no milo prekvapil....juj a ten Michael Kovak......so hot :) ()

skretik

Dalo sa to pozerať... ale keď vezmem v úvahu film "V moci ďábla" (The Exorcism of Emily Rose), tak mu to nesiaha ani po päty. Príliš Hollywoodske, príliš prekombinované, snaha o príliš veľké efekty, ale dej kde ništ-tu ništ a vôbec ma to nevtiahlo do deja. Čo chválim, tak je hudba... výborne vyvážená, pútavá, podporujúca náladu. Herecké výkony priemerné... ()

Danny F.

Jako ''skutečnou událost'' bych byl pro odpad. Budu-li hodnotit film jako horor jde o, díky ději, poslabší kousek. Jedna lekačka mě dostala. To je vše. Příběh bych ale zkrátil. O dost. 55% ()

Petr23

Příjemný film na večer, jen škoda že ho potápí první polovina, ta je sice atmosférou bezchybná ale prostě nemá spád. Zato ve druhé polovině se mince obrátí a najednou si film vychutnáváte plnými doušky. Navíc herecký výkon Anthonyho Hopkinse bylo vzhledem k jeho pokročilému věku obdivuhodné. Jediné co mi kazilo dojem kromě první poloviny bylo herecké obsazení Michaela, snad to bylo tím že se do role nehodil nebo tím že celá ta postava působila nesympatickým a toporným dojmem. ()

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

Anthony Hopkins vymítá Ďábla