Obřad

• USA The Rite (více)

Nadpřirozený thriller, inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o studentu teologie (Colin O'Donoghue), který je poslán do Vatikánu studovat exorcismus, přestože o těchto kontroverzních praktikách i o své vlastní víře pochybuje. Jeho skepticismus se ale začíná rozplývat, když je přidělen k legendárnímu otci Lucasovi (Anthony Hopkins), jehož praxe zahrnuje tisíce exorcismů. Během obtížného případu, zdánlivě přesahujícího i schopnosti otce Lucase, je mladý seminarista konfrontován s fenoménem, který věda nedokáže vysvětlit ani ovládnout - a se zlem tak mocným a děsivým, že ho donutí pochybovat o všem, čemu věřil. (Magic Box)

zdenny

Takový trochu "Exorcista" z roku 1973. Možná to mělo být skutečně připomenutí tohoto kultovního snímku. Proto musím říct, že jeho kvalit tak úplně nedosahuje. Já jsem ale rád i za takovéto provedení, které navíc nebylo vůbec špatné. Katolické filmy točené v Itálii mají své nejopodstatněnější kouzlo. To prostředí na vás svou bigotností naprosto dýchá, to se nedá nahradit nějakými jinými exteriéry. Navíc perfektní Anthony Hopkins, na jehož herecké umění se fakt velice dobře dívá. Navíc jsem velice rád, že film dává naději všem, kteří v Boha věří. Což také bylo ve filmu několikrát zmíněno. "To, že nevěříš v Ďábla, neznamená, že jsi před ním chráněn". Vynikající. ()

Fakipics

Moc pěkný záběry z přednášek ohledně exorcismu. Začáteční zápal byl pro mě ve filmu priorita. V polovině začal film ztrácet jak na zápletce, tak i na napětí. Kdybych neměl určité sympatie vůči vymítání a neohromil mě opět herecký výkon Hopkinse, tak tu hvězdičku navíc, využiji na náhradní spodky . Mikael Håfström má ze své kinematografie k nabídnutí lepší filmy. ()

H.Gordon

Mám ráda filmy s touto tematikou, ale tenhle se mi moc nelíbil. Příjde mi, že ve filmu nebyla ta zprávná síla, to napětí o které se asi pokoušeli. Musím se přiznat, že mě první hodina opravdu nudila. Ovšem posledních 40 min. je mnohem lepších. Ovšem Anthony Hopkins byl opět výborný. Myšlenka byla docela dobrá, ale stále jsou to pro mě slabé 3 hvězdičky. Už to nikdy nepotřevuji vidět. Jen mě mrzí, že jsem to neviděla v originále. Mohlo to být zajímavější ()

Sany33

Azda najväčší pomyselný potlesk zožne po vzhliadnutí snímky starnúci Anthony Hopkins. Svojou mimikou a šialenými gestami exceluje a zatieňuje tak zvyšok mladšieho hereckého ansáblu. Pološialenstvo, s ktorým má skúsenosti už z kultového Mlčania jahniatok, dopadá na úrodnú pôdu. Potvrdzuje tak, že ešte nepatrí do starého železa, ani do béčkovej produkcie. I keď je jeho postava jednoznačne najzaujímavejšou z celého filmu a divák sa doslova teší na jehu prítomnosť v scéne, mladší herci pri ňom neupadajú do zabudnutia. Mladý Colin O´Donoghue síce konkurovať Hopkinsovmu fenoménu nemôže, drží sa však nadmieru statočne. Napriek prvotným pochybnostiam o kvalite, prináša film napínavý zážitok. Na prvý pohľad odsúditeľný, no na druhý rozhodne pozoruhodný. Na svoj žáner ide rozhodne o prekvapivo nadpriemerný počin, avšak zabudnuteľný. 70% ()

blackJag

Osobně bych spíš věřil na mimozemšťany než na ďábla (potažmo boha) a tyto nálepky “podle skutečných událostí“ mne vážně iritují. Odhlédněme ale od těchto počátečních prohřešků a pojďme k filmu. Popravdě žádná sláva. Hopkins je výborný, jeho mladý herecký protihráč to ovšem dost nedává, je nevýrazný a celé představení táhne hodně dolů. Nevýrazné je i dění kolem. Scénář sice pracuje se zajímavými prvky, přetavit je v něco skutečně interesantního se mu ale nedaří. Výsledný produkt tak balancuje kolem průměru, chvílemi je více nudný, chvílemi méně, ve svém resumé si ale nezaslouží víc než ledabylé odfrknutí a jedno či dvě zívnutí. 50% ()

Scar

Zaujímavé je, že až do nejakých dvoch tretín filmu som nechápal, prečo má tento film tak slabé hodnotenia. Paradoxné zasa je, že to, čo ostatných nudilo, som si ja vychutnával. Dialógy a scenár vôbec trochu škripkali, ale celkovo moje hodnotenie zabilo nerealistické, až hororové stvárnenie posadnutosti. Uvýtal by som skôr niečo v štýle "V moci diabla", nakoľo oba filmy sú inšpirované skutočnými udalosťami. ()

Ravi

Toto není čistokrevný horor, ale jakési uvedení věcí na pravou m(v)íru. Nečekejte hollywoodský očirvoucí krvák plný špičatých zubů a šíleného řvaní. Je to dost civilní, ale o to víc za pozornost stojící film o víře jednoho mladého kněze a o až příliš mnoha náhodách najednou. A člověku to fakt vrtá hlavou. Chyběla mi tam gradace napětí a také jsem si tak trochu přál, aby to vymítání nebyla taková legrace, jako v jiných filmech, což se z části splnilo. 70% = 4-/5 ()

KarKulA

Ponuré s tou správně temnou atmosférou ze které mrazí, výborným Hopkinsem a několika zapamatovatelnými scénami, které se vryjí pod kůži a nahánějí strach. ()

JančiBači

Pôvodne som mal tušenie, keď som dnes išiel do kina, že to bude pekná sra*ka.Keďže som mal chuť stráviť popoludnie v kine, dostal film "Rite" zelenú. A čuduj sa svet, bola to ešte väčšia sra*ka ako som čakal. Je fakt, že mňa filmy o exorcisme nebavia a preto som sa rozhodol skúsiť ešte tento.A bol to pokus posledný. Od začiatku sa tvorcom nepodarilo nakopnúť strašidelnú atmosféru.Nulové efekty a veľmi nudný dej. Samozrejme aj som si v kine hodil šlofíka, spánok má pre mňa väčší zmysel ako neskutočnááá nuda. ()

jefff

Poctivě natočený horor, který je remeslně výborně natočený. Herci jsou dobří (Hopkins je snad samozřejmostí - tahle role je na něj jak šitá), atmosféra je dobře budovaná, ale pár klopítnutí také obsahuje. Nadruhou stranu i přes svou kvalitu žánrové výšiny nedosahuje. Vymítačských i Satanských hororů už bylo natočeno hodně a některé z nich i lépe, tím se dostávám k další neduze a to poměrně nízké originalitě snímku. De-facto už bylo vše několikrát viděno a Obřad nic nového nepřináší. Trošku mi i vadí nulové překvapení v ději - žádné pořádné zvraty, žádné překvapivé pointy. Proto ubírám jednu hvězdu. Jsou to sice čtyři hvězdy, ale takové slabší. Mohlo to být zpracované ještě lépe. Obřad stojí na atmosféře, která není špatná, ale mráz mi běhal po zádech jen chvílemi. Nebýt Hopkinse, tři hvězdy by byli akorát. ()

latvar

Pro mě dost velké zklamání a béčkový film, bohužel to nezachránil ani Hopkins, měl jsem, co dělat, abych to dokoukal, po většinu filmu jsem se dost nudil. Ještě, že jsem na to nešel do kina jak jsem měl původně v plánu, 25%. ()

Liqid

Upřímně řečeno čekal jsem od tohoto filmu více. Čekal jsem nějakou pecku, jakou je např. Constantine. Přesto se mi tento film líbil.Hopkins byl opravdu dobrý, dokázal zahrát jak Ďáblem posedlého, tak "normálního" vymítače. Nejlepší scéna jednoznačně vymítání těhotné šestnáctky, to opravdu nemělo chybu. ()

jenik71

Jeden z modernějších pokusů natočit něco nového o vymítání ďábla. Jenže já žádnou převratnou nebo snad šokující novinku neviděl. Jde pouze o další z celé řady tuctových hororů. Musím uznat, že jistá atmosféra s nádechem tajemna tady je, to ale na víc jak tři hvězdičky nestačí. A nepomůže tomu ani solidně hrající Hopkins, který se na scéně objeví až po pětadvaceti minutách. ()

Fox85

Nebylo to špatné, ale styl - přijdu, něco se stane a zase odejdu - mi nepřijde pro tento druh příběhu úplně dobrý. ()

Forsberg11

"Michael Kovak, mladý americký kňaz, ktorý pomaly stráca svoju vieru a začína pochybovať o správnosti celoživotného celibátu, prichádza na príkaz svojho nadriadeného do Ríma, aby sa tu zúčastnil na semináry o exorcisme. Tu sa stretáva s otcom Lucasom, ktorý sa tomuto remeslu venuje už nejaký ten piatok a ten ho pomaly zasväcuje do tajov vyháňania diabla z tela človeka." Pekne natočený film, s úžasnými rímskymi lokáciami, ktoré sa dokonale hodia práve na tento druh filmu a ktoré mi v mnohých predchodcoch v žánri chýbali. Preplnené ulice mesta, staré gotické, barokové a renesančné masívne stavby, chladné farby a priestory, útulné talianské kaviarničky a tajomnosť starodávneho mesta. Práve na týchto pilieroch stavia Håfström svoj ďalší hororový kúsok, The Rite. A aj keď je to tak trochu na úkor príbehu, či nejakých hororovejších prvkov, ktoré som očakával vo väčšom množstve, z obrazov filmu pôsobí na mňa absolútna remeselná dokonalosť. Trošku mi vadili komediálne a humorné vsuvky, ktoré sú v tomto druhu filmu podľa mňa zbytočné, aj keď musím priznať, že mi neprišli ako veľmi rušiaci moment a dokonca som sa na nich aj hlasno zasmial. Záverečná scéna a Hopkinsove diabolské sólo je prvok, bez ktorého by mal The Rite len polovičnú kvalitu a takisto aj hodnotenie... Zhrnutím do jednej vety: Silná réžia s krívajúcim scenárom. 70 %! (Kino) ()

Soweek

V době kdy všechny filmy o exorcismu stojí za hovno a kdy všechny horory těží pouze z vizuální stránky přichází The Rite, který se nepiplá z žádnými detaily, ale sází na starý dobrý strach z nevědomosti a vpochybnosti z vlastní víry.Možná to je i tím, že film jsem viděl na velkém plátně, ale tohle mi ke štěstí stačí natolik, abych dal filmu plný počet. Za posledních pár let nenajdete lepší snímek o exorcismu. ()

BMAJTZ

Je spousta zajímavých a napínavých filmů o vymítání ďábla. Bohužel tenhle k nim nepatří a patřit nebude. Je to dlouhé, je to nudné a napínavé je to jenom tak aby se neřeklo. Apropo během projekce jsem 2x usnul takže to něčem vypovídá. ()

Šakalík

Filmy o exorcismu osobně velmi můžu, pač setkání s démony či ďáblem samotným bývají většinou nesmírně interesantní. Na filmovém plátně se bohužel ne vždycky dočkáme kýženého efektu, což jsme naposledy viděli třeba v případě dost nezáživného The Last Exorcism. Ani tento nejnovější přírůstek do vymítací rodiny vody žánru nijak výrazně nerozvířil, přestože poměrně zajímavým příběhem na to potenciál měl. Je to s podivem, vezmeme-li v úvahu účast herce takového kalibru, jakým je Anthony Hopkins. Jenomže samotná – a přiznejme si že přece jen už stárnoucí – legenda sama o sobě dobrý film neudělá. Kromě závěrečné, asi desetiminutové pasáže samotného exorcismu je film totiž obsahově pohříchu prázdný. Chybí mu ucelená dějová kostra, která by diváka po celou dobu držela v napětí (tak jako třeba vynikající The Exorcism of Emily Rose). Navíc pasáže, kdy se projevují démony posedlé oběti, jsou nějak nedotažené a hlavně k uzívání nudné. Zkrátka a dobře, film až příliš spoléhá na Hopkinsovo charisma, které je sice neoddiskutovatelné, ale pro téměř dvouhodinový film je to prostě málo. ()

Cejny

Obřad je podle mě, se svými 61 procenty poměrně podhodnoceným thrillerem. Náboženské téma vymítání, kolem kterého se celý příběh točí, se v současné ateistické době asi moc lidem líbit nemusí. No tak v tom případě nikdy nepochopím, proč se na takové filmy daní jedinci, kteří toto téma nemusí, dívají. Navíc pokud se hlouběji vžijete do příběhu, tak zjistíte, že o náboženství zase až tolik nejde. Anthony Hopkins je opravdu pan Herec, když v takovém věku předvádí herecký výkon par excellence. 75 % ()

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

Anthony Hopkins vymítá Ďábla