Válečný veterán a farmář Ted Naracott, který si rád přihne, koupí za přemrštěnou cenu koně, vhodného spíš na ježdění než na polní práce. Při dražbě tak sice před zraky okolního obecenstva trumfne i místního zbohatlíka Lyonse, ale v alkoholovém fanfarónství si neuvědomuje, do jakých potíží tím dostane svou rodinu. A tak přivádí domů koně s bílou hvězdou, kterému jeho syn Albert dá jméno Joy. Navzdory všem předpokladům, přírodě a Lyonsově potměšilé předpovědi ho naučí orat a Albert si s ním vytvoří hluboký vztah. Ve chvíli, kdy vypukne válka, se s ním rodina musí rozloučit. Joey je Albertovým otcem prodán britské jízdě a následně poslán na frontu, kde začíná jeho pozoruhodná pouť. Navzdory překážkám, kterým je na každém kroku nucen čelit, Joey ovlivňuje a mění životy všech, se kterými se na své cestě setká. Albert, který na koně nedokáže zapomenout, opouští domov a vydává se na francouzská válečná pole, aby ho našel a přivedl ho zpátky domů. (TV Nova)

gegina31

Každý, komu se ten film alespoň trochu nelíbil, se na něj buď díval zadkem napřed, nebo to je degenerovanej imbecil. I koně si za války dost vytrpěli, tak jsem ráda, že alespoň jeden film se tomu věnuje. ()

dom156

Toto se určitě povedlo, a je to jeden z těch velmi povedených kousků Spielberga. Až na mírnou roztahanost je to perfektní. Irvine se do této role opravdu hodí. Nemám co bych dále napsal, jen maximálně že doporučuju. ()

K.B.L.

Můžete mi někdo prosím říct, co byla pointa? Shledání chlapce s koněm?! Z mého pohledu - hezky natočíno, ale tim to hasne. SPOILER Jako co měl znamenat ten začátek? Od kdy hlava rodiny jen tak z hecu riskne životy svý rodiny, aby koupil předraženýho koně, kterýho nepotřebuje?? Proč ten kluk oral do omdlení??? To to nemohlo počkat na druhej den?? Hromady mrtvejch, nebo utracenejch koní, ale u tohodle hned každej jen tak od pohledu věděl, že je nějakej spešl a např. má cenu riskovat strategii války, jen aby toho chuděru vysvobodil z drátů? Od kdy slepej po 4 letech pozná, že 100m od něj je jeho bejvalej kůň? Ten konec!?!?!?!? Takovýhle téma by asi frčelo před 20 lety, ale teď je to jedno velký klišé. ()

TominoLa

Válečný kůň vypadá na plátně naprosto úžasně. Zvukově je to rovněž velký zážitek. Těžko tedy něco Stevenovi vyčíst. Přesto si mě tentokráte jeho příběh nezískal. Z kina jsem odcházel bez nějakých emocí a už teď vím, že po druhé bych to vidět nechtěl. ()

Aleee89

(viděno 13. 1. 2012) Spielberg už dnes není, co býval, ale spíše těží z dřívější slávy. To ovšem neznamená, že jeho nejnovější počiny musejí být špatné. Z Válečného koně jsem měla trochu strach. Jedni jej velebí, druzí řadí k odpadu pro všechen ten přítomný kýč. Ano, někomu může vadit líbivá hudba, obrazy krajiny jak malované, příběh místy přitažený za vlasy, mnozí tam vidí lacinost a patetičnost. Někde ve skrytu duše je chápu a zároveň lituju. Tyhle aspekty jsem ale dokázala přehlédnout a naopak se věnovat filmu, příběhu jako takovému a užít si to. Také přijdou skvělé scény z války (ty Spielberg vždycky uměl a umí pořád)... No, mě prostě Spielberg chytil na udičku, vůbec se za to nestydím a hrdě to přiznávám :-). Jo a pro anglickou krajinu mám slabost. ()

Skip

Něco tak šíleně patetického jsem už hodně dlouho neviděl. Natočené je to sice velmi dobře, ale ten děj, to byla hrůza větší než válka sama. ()

Dont

Chvílemi zdlouhavé, scénáristicky nevyvážené (scénu rytí pole bych se nebál označit za trapnou) a místy neohrabané, úplně nejvíc sedí slovo prvoplánové, vždy se dalo odhadnout přinejmenším následujících několik minut plus úplný konec. Těch klišé tam bylo zkrátka až příliš. Steven Spielberg si u mě tímhle snímkem zrovna nešplhnul, no jsem zvědav, co provede s Lincolnem. Jinak abych jen nekritizoval, obrázky z Devonu určitě krásné, hudba Johna Williamse také neurazí a scény ze zákopů jsou jednoznačně tím nejlepším z celého filmu, a nevadily mi ani některé komické vložky, např. tu reakci na prosbu o další kleště beru jako fajn oživení. Z hereckého obsazení bych zmínil některé vedlejší role – v rolích britských důstojníků se představili Tom Hiddleston alias Loki a jako obvykle nesympatický Benedict Cumberbatch, buržoust David Thewlis v kontrastu k jiným svým rolím tentokrát nevýrazný, Emily Watson mě také nepřesvědčila, hlavní hrdina byl úplně prkenný (a tím nemyslím toho koně, ale Jeremyho Irvina). Nejlepší byl nakonec vlastně ten kůň. :)) ()

Patw

Film mě příjemně překvapil. Není nic co by se mi nelíbilo. Za mě dostává film plný počet hvězdiček. ()

corona

Film mal byť zrejme poctou všetkým zbytočne zabitým koňom počas vojen. Stal sa však len nepodarenou kópiou výborného http://www.csfd.cz/film/10632-krasavec-beauty/, jedná sa totiž o takmer identický scenár. Black Beauty sa však dokázal vyhnúť lacnému sentimentu, na druhej strane citové vydieranie vo Vojnovom koni nepozná, tak ako film, hranice, BOJLER ALERT ak dal vojenský lekár posledné lieky koňovi, koľko ranených vojakov muselo zahnúť? ()

GILLWANDER

Vojnový kôň na spôsob rodinného filmu? Spielberg asi nevie čo od dobroty. 2 a pol hodiny neznesiteľnej nudy, a keď sa zdalo, že to môže niečo odvrátiť, čo i len náznak, splavila to masa vody. Od Spielberga riadny podraz. Tintin sa mi zdal o trošičku viac zaujímavejší. I keď asi u obidvoch šlo skôr o komerčný úspech. 65% ()

d-fens

Rodinný vojnový film sa tak často nevidí. Ono je to naozaj prezentované v gýčovej forme, ale to isté som cítil aj pri filmoch "Babe:galantné prasiatko" alebo "Čaroděj ze Země Oz", a napriek tomu som ich videl rád. Je to náhodou celkom zaujímavý návrat v čase, zo začiatku 21. storočia na prelom 40-50. rokov storočia 20. Pri amerických filmoch z tej doby tiež málokto rieši(l) sofistikovane podanú hĺbku príbehu, gýčovosť, povrchnosť, priamočiarosť alebo trápnosť. Vtedy sa filmy pozerali čisto pre "radosť z pozerania". A práve takúto radosť som pociťoval aj počas tohto filmu, radosť že nemusím nič riešiť, nič dešifrovať, nijak zvlášť sa sústrediť. Film som videl počas leta 2013, kedy som kamarátovi pomáhal pri stavbe domu, niekedy večer po ťažkom pracovnom dni v malej chatke pri stavbe. V ten večer sa mi na takýto druh filmu pozeralo veľmi ľahko. Pre mňa je "Vojnový kôň" niečo ako opačný pól Norštejnovho "Ježka v hmle". Toto má formu vojnového filmu, Jožik v tumane má formu rozprávky. Toto je v skutočnosti rozprávka, Jožik v tumane je v skutočnosti psychologický film. Oba filmy "klamú telom" :) ()

OG_Swifty

Tohle je přesně ten typ filmu, u kterýho mámy mojí generace (pár let před nebo čerstvě v důchodu) budou ronit slzy jako po zásahu slzným plynem do očí. I přes ten veškerý patos nabalený kolem, je Válečný kůň řemeslně dobře zvládnutý a hlavně dobře koukatelný film. Přesto všechno se nemůžu oprostit od dojmu, že knižní předloha bude asi působit o něco lépe.. ()

berusche

Prej u toho brečela i budoucí královna Kate z VB. No holka, moc si toho evidentně v životě ještě neviděla, protože buď si naivní huska a nebo to měl být dobrý marketingový tah. Já jsem sice taky vypadala, že brečím, ale bylo to tím, že mám rýmu jak blázen a teče mi z očí. Takže ne, mě to nedojalo. Je to tak patetický a vyděračský, že z principu mě to prostě nerozpláče. A to i kdybych se měla rozkrájet. Neupírám tomu to množství peněz, které do toho bylo vraženo, ale to dobrý film nedělá. Otřepaná klišé, klasický námět na téma "důvěrný vztah k mazlíčkovi", trpící scény, západy slunce a na závěr scénář, který někde pozbývá logiky - - - tohle si zaslouží pozornost jednou. Tak akorát abyste mohli říct: jo, to je to do Spielberga, co dostalo ty Oscary, to jsem viděl. ()

maverick10

Steven nenatoci nikdy spatny film. Ale uz jsem mozna trochu presycen jeho emotion "cliche" pictures a dost mi tu i vadi ten preslazeny naivni pohadkovy konec, ktery se do valecneho dramatu proste nehodi a film to trochu strazi do spodniho supliku s napisem rodinny film. ()

Cl3ricK

Velká škoda, že někdo nenatočil dobrý film, vyloženě o bojích v první světové válce. Je to sice válečný snímek, ale válka tu je okrajovou záležitostí. A proč? Protože kůň. Kůň je zde hrdinou svého světa, mění majitele jako ponožky, zastává se starších koňů a vždy splní rozkaz. Kladem je britský útok a britský venkov, bohužel záporem je stráášně dlouhá stopáž, fakt dementní první majitel oře a jeho hloupý parťák. Osobně jsem tedy nečekal nic, ale dostal jsem aspoň něco. ()

buchli

Na to, že se mi Koník vůbec (no, dobře, možná jen převážně) nelíbil, jsem se u jeho trochu přetažené stopáže vlastně podezřele málo nudila. Možná za to mohla kromě všeprostupujícího, příšerného, až do morku kostí pronikajícího a duševní vývoj vašich dětí a dětí vašich dětí (a možná i jejich dětí, kdo ví?) poznamenávajícího patosu i celková absurdita podání příběhu - je to příběh koně. Protože jde ale o film hraný a ne tak úplně pro děti (pan Spielberg tam přece musel dát pár naturalistických bitevních scén - jediná světlá místa filmu... přeneseně - jinak šlo pochopitelně o scény dost tmavé a depresivní), na charakterový vývoj koníka/jeho cestu k dospělosti/hledání pravé lásky se asi může zaměřit jen stěží, titulní postavu tedy sledujeme téměř jen jako pozorovatele/objekt zájmu lidských postav. Těch je tam ale tolik, že se ve filmu mihnou jen jako kýčovité skicy, k nimž si jako diváci nestačíme vytvořit žádný vztah. V důsledku toho pak jen nezúčastněně pozorujeme, jak koník (se svým koňským potenciálním milencem - jestli jejich láska došla naplnění, se bohužel nedozvíme - možná by to vyžadovalo dospělejší rating - ale ***SPOILER***z toho, jak chudák koník reagoval na přítelův tragický skon ***KONEC SPOILERU*** (to jsem vždycky chtěla udělat), soudím, že láska to skutečně byla) potkává další a další alegorické vozy, aby se nakonec vrátil ke svému pravému (lehce zoofilnímu... nebo jen nevybouřenému?) páníčkovi a ve scéně, která svým barevným laděním a hudbou jako by vypadla z Jihu proti Severu, se mohli všichni šťastně obejmout (Všichni? V absenci Husy v závěrečné scéně vidím skrytou temnější rovinu příběhu - zvídavého diváka napadne pouze jediné vysvětlení: rodina tuto prominentní postavu první poloviny filmu musela za války sníst!). Chápu, že sentimentální hudba a kamera zde měly nejspíš něčemu sloužit, ale u mě se minuly účinkem (jsem v pokušení sem vměstnat nějaký nepovzbudivý vzkaz tvůrcům, ale mám podezření, že většina z nich všechny komentáře uživatelů čsfd ani nečte, tudíž by to bylo zbytečné a nebudu se pokoušet). To, že celá Evropa zjevně mluví anglicky (s většími či menšími přízvuky) skoro ani netřeba zmiňovat... koneckonců, co my víme, třeba se tak před 100 lety opravdu mluvilo. Ale trochu to ztěžovalo orientaci v tom, která armáda je čí - ty uniformy byly docela od bahna a když se v takové věci splete Clint Eastwood, jakou šanci máme my? Doporučuji jen, pokud jste přehnaně sentimentální, přehnaně staromilští, posedlí koni, nebo sarkastičtí skrz na skrz (ano, pak je to vtipné). ()

Jigy

Další velký lidský příbeh v těžké době od Spielberga. Je to zdlouhave, plné kliše a celkově předvídatelné. Přesto válečný kůň něco do sebe má. Je to hezký hřejivý příběh z temné doby o koni, kterého nezastaví nic a o chlapcí, který se s ním snaží setkat. Počítat sice neumí, ale našel v sobě dar spojovat lidi a to i během války. ()

Slyšet Vltavu očima

Slyšet Vltavu očima

14.07.2018

Česká filharmonie ve spolupráci s renomovanou londýnskou společností 59 Productions připravila k 100. výročí založení Československa audiovizuální instalaci Má vlast – zblízka a nahlas. Speciální… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga