Vymítač ďábla

• Česko Exorcista (více)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

sandis

Tak tohle se mi nelíbilo. Odhlédnu-li od provedení, které jsem díky té mladé posedlé nějak nestihl vnímat, tak mi ten film nenabídl prakticky nic, co by ve mě něco zanechalo. Věřím, že když to v 70. letech promítali v kinech, muselo to vyvolat dost poprasku. Ale dnes? Spíše mi to bylo tak nějak nepříjemné, dívat se na šklebící se tvářičku, než cokoliv jiného. Ale chvílemi jsem se tedy trochu "bál" :) ()

S.Dedalus

no tak nevím zrovna nadšený jsem z toho nebyl začátek a tím myslím první půl hodiny by potřeboval značně zrychlit a bál jsem se jenom dokud ještě nebylo zcela jasné co z tou holkou vlastně je vše ale uzemnil přízemní konec aneb pokud vás něco trápí skočtě z okna doporučuje jeden ze dvou katolických knězů ()

Andronikos

Filmová legenda, ktorú nemožno hodnotiť inak. Teda aspoň v prípade, že vás neunudila takmer k smrti, ako priznávajú niektorí kolegovia. Mne sa to rozhodne nestalo. Dokonca musím vyzdvihnúť finále aktu exorcizmu, ktoré sa mi síce nemusí úplne pozdávať, ale prekvapivé rozhodne bolo. Pôsobivé boli dva (ak som dobre počítal) akoby nepodstatné, mimochodom zaradené zábery na "tú tvár". Naopak trochu lacne pôsobili momenty, ktoré mali zrejme vyvolať hnus (ano, myslím tým najmä istú zelenú kašovitú hmotu), ale inak to rozhodne nebol film prahnúci po lacnom "efekte". Rozhodujúce podľa môjho názoru je, do akej miery sa divák začne zaujímať o osud dievčaťa, ako sa dokáže vcítiť do situácie jej matky (postavy oboch kňazov, ktorí sa nakoniec na exorcizmus podujmú, k tomuto stotožneniu optiky nepozývajú, napriek tomu, že sa o živote mladšieho z nich predsa len čosi intímnejšie dozvedáme). ()

Adm.Nelson

Pamätám si prvé pozeranie na internáte so spolubyvajúcimi - jeden z nich si pri niektorých scénach musel zakrývať oči alebo pravidelne odbiehať na záchod, aby to nemusel vidieť :) Ja som sa prvý krát tiež slušne bál, aj keď po ďalšom pozretí s odstupom času niekoľkých rokov to už nemalo efekt. O to viac som si ale všímal príbeh a veľmi dobre vykreslené postavy Reganinej matky a kňaza Karrasa. Predovšetkým výborne zahraný Millerov Karras, zmietaný pochybnosťami a ovplyvnený smrťou matky je postavou, ktorá si zaslúži pozornosť (som prekvapený, že Jason Miller sa po tomto už v ničom poriadnom neobjavil). Atmosféra hustne každou minútou a hoci sa film nevyhne nudnejším pasážam, zaslúži si veľkú pozornosť nielen medzi žánrovo rovnakými snímkami, ale medzi filmami vôbec. 9/10 ()

CyriC

Horor oplývající takovou propracovaností, kterou v dnešních počinech nevidíme. Od zápletky, dialogů, postav až ke kameře a střihu je to skutečný skvost strašidelné kinematografie. ()

Wolvie

Na svou dobu naprostý skvost hororového žánru,který dodnes ční vysoko nad všemi svými konkurenty.Pro mě nejlepší horor všech dob,který dokáže vyděsit a šokovat i téměř čtyřicet let od svého vzniku. ()

mala_kea

Je to klasika, je to skvěle napsané, skvěle zahrané, výborně vybraná hudba... Jako drama to funguje výborně, skvělá je postava otce Karase i matky, neuvěřitelný výkon podává Max von Sydow, který je ve svých 44 letech namaskován na 80 (nebo to nebyla maska??) a on i toho moudrého a starého kněze hraje jako by byl v jeho věku. Jenže v rovině hororu to selhává a tam kde začíná vymítání, budete se spíše smát než bát, spíše koukat, kdy už to skončí než si kousat nehty jak to dopadne... Je to škoda, ale proto nemůžu dát více než 3. ()

Heroine odpad!

I když by nemělo, přijde mi Vymítač jako totální trapná kravina. Nevím kdo kdy řekl že je ten film dobrý, a nevím ani proč se lidem líbí. Když jsem ho viděla, nevěděla jsem o jakou klasiku se jedná. A tak jsem s čistou myslí viděla jenom děsně trapný horor. Ano, je tam pár slibných herců, jako Max von Sydow, ale celek to nezachrání. ()

mourinho

Nedávno jsem si film připoměl, když jsem si se zájmem a nostalgií zároveň pustil prodlouženou režisérskou verzi a v jednom musím naprosto souhlasit s uživatelem J*A*S*M - ten film skoro vůbec nestárne! I dnes po více než čtyřiřiceti letech, pokud si tento horor pustíte v noci, z některých scén doslova mrazí...Neuvěřitelné! ()

GOREGASM

Údernost atmosféry, kterou je Vymítač Ďábla proslulý neztrácí svou intenzitu ani po bezmála čtyřiceti letech. William Friedkin převádí znepokojivý román Williama Petera Blattyho (sám napsal také scénář) na filmová plátna razantním a nekompromisním způsobem, což vedlo k tomu, že diváci v době premiéry si v kinech jen s vypětím všech sil nezakrývali navzájem oči a slabší povahy kolabovaly. Dominantním prvkem je samotná posedlost ďáblem, kterou nám režisér efektně pumpuje do hlavy kromě sugestivní proměny samotné Regan (doufejme, že měla dublérku :-)), také "podvědomým" problikáváním ďábelského zjevení. Friedkin přesto dává dostatek prostoru postavám okolo posedlé dívky . Psychická vyčerpanost matky v jedinečném podání Ellen Burstyn a nezlomné odhodlání dvou knězů, Max von Sydowa a Jasona Millera, doplňují do detailu promyšlený účinek tohoto hororového skvostu. The Power of Christ compels you! 100% ()

alambert

Ta holka, Linda Blair, a všechno, co se jí bezprostředně týkalo, co se dělo v pokoji atd, bylo naprosto perfektní. Cokoli za dveřmi jejího pokoje mě nudilo a otravovalo...a bylo tam bohužel i pár úplných stupidit a fekálností... ()

owwidius

Pri tychto starsich kuskoch sa ja osobne malokedy viem bat, pretoze som zvyknuty na silnejsie lakacky a atmosferu, ako len dat 'sokujuci' detailny zaber na tvar a do toho pustit hlasny zvuk. Takze aj tu je zopar scen, ktore boli strasidelne mozno tak na tu dobu, ale zase mlada posadnuta Regan je prekvapivo strasidelna!! A to este treba brat do uvahy, ze uz som skorej videl kopu filmov ktore cerpali/kopirovali sceny z tohto kusku. Davam 4, za obstojne banie sa na 40-rocny film (!). Na vyssie hodnotenie by ale trebalo silnejsi, vystupnovany zaver (opat u mna problem starsich filmov) a aj absolultne som nepochopil spojitost s uvodnou scenou. Ale ako klasiku som si to rad pozrel. Tesim sa este na inu klasiku z rovnakeho obdobia. [#105/2013] ()

BeranSon

Toto je naprostý vrchol hororového žánru, který přeskočil dobu nejméně o 20 let!!! Exorcist není ani tolik hrůzostrašný, ani strašidelný film, je šokový. Největších strach přijde vnitřně, ve chvíli kdy zjistíte s čím měli tu čest, ve chvíli kdy zjistíte že něco takového by bylo možné(?). Ještě několik let od premiéry vyvolává doslova hrůzu. Žádný hluchý moment najít nelze, film vás zaměstná po celý čas. Představitelka ďábla měla (a je chyba že ne) dostat oscara. - 9/10 - ()

MikeeTheory

Respekt! Na tu dobu to musel být pro lidi opravdu šok. Dneska už je to asi překonané a existují určitě daleko děsivější snímky, ale ... sakra, vždyť byl rok 1973. Komentář k hudbě: Přiznám se, že na mě tolik nezapůsobila. To takový Goldsmith o tři roky později dokázala přijít s tak nezapomenutelnou atmosférou, že i teď mi z toho až mrazí. Pánové Nitzech a Henze v tomhle ohledu trochu zaostávají. ()

Ombak▼Penari

Ono je to prostě jiné než dnešní horory. Polovinu filmu člověk čeká na nějakou tupou lekačku nebo nechutnost a strašně se diví, že dostává nějaké podivné osudy lidí, kteří se spolu ve filmu ani nesetkali a ani o sobě nevědí. A pak to přijde na závěr, kdy propukne teprve to hororové temno. My jen dnes nejsme zvyklí zajímat se v hororu o to, kdo vlastně jsou hlavní hrdinové, co mají za sebou a jaké pohnutky je vedou k tomu co dělají. Ono to je vlastně především o osudech lidí, kteří přijdou do styku s posedlou a musí tu situaci řešit. Nikoliv o tom, jak s přítomným zlem celý film jen bojují, postupně umírají a každého zajímá jen jak hnusně jsou sprovozeni ze světa, jak je tomu dnes. Proto to je vlastně poněkud nuda. ()

helloween93

Hororová klasika, která si vybudovala kultovní status nejenmezi hororvými fanoušky. Žádný jiný film o vymítání se asi nejspíš už nikdy tomuhle snímku nepřiblíží. Perfektní obsazení, atmosféra a ta mrazivá melodie, to je fakt hnus. 4* ()

Zemřel režisér William Friedkin

27.07.2021

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (více)

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

26.12.2017

Pokud jste dospívali na konci 90. let, jen těžko vám unikl sitcom Sabrina - mladá čarodějnice. Šestnáctiletá čarodějka v něm žila se dvěma šílenými tetičkami a mluvícím kocourem, a možná ani nevíte,… (více)