Vymítač ďábla

• Česko Exorcista (více)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

Raziel_cz

Klasika, o které není co nového napsat. Inteligentní a působivá, vizuálně poutavá, atmosférická, napínavá a především děsivá. Po více než čtyřiceti letech má pořád sakra blízko dokonalému hororu a jsem si jistý, že za dalších čtyřicet na tom bude stejně. "What an excellent day for an exorcism." ()

Rathalos

Vyhanac diabla je hororova klasika,kult,ktory este aj v dnesnej dobe na cloveka zaposobi celou tou skvelou atmosferou a strachom,z ktoreho mate az zimomriavky,vynikajuce triky,herci a hlavne maska samotnej dievciny bola excelentna a strasidelna,jasna volba...:-) ()

Rockerman

Je zajímavé sledovat, jakým vývojem prošel horor za 45 let. Zatímco ďáblem posedlá a na posteli zmítající se Regan vyvolávala v roce 1973 děs a hrůzu, v roce 2018 vyvolává spíše pousmání. Také tempo je tak pomalé, že mezi strašidelnými scénami je spousta času na uklidnění. A těch rozdílů je ještě víc. Navzdory divným střihům a jalovým dialogům se mi to docela líbilo. ()

Volpe

Snad každý, kdo má rád filmy ví, jak je občas těžké popsat své nejoblíbenější, které jeho lásku k filmu budovaly. Pro mě je takovým filmem právě Vymítač ďábla a důvod k tomu není jen atmosféra, zvolený žánr nebo herecké výkony. Od prvního shlédnutí mě něčím nevýslovně přitahoval. Byl jsem jím fascinován, ale nevěděl jsem proč. Při každém shlédnutí jsem se zaměřil na jinou postavu, ale nedokázal jsem si vybrat, která je důležitější. Kdybych vynechal jednu scénu, nedávala by mi smysl jiná. Proč se film třeba nevěnuje Regan tak, jako všem okolo? Dlouho mi trvalo, než jsem pochopil o jak komplexní dílo se vlastně jedná. Že ta, pro někoho až nesnesitelně natahovaná délka filmu je velmi funkční a pro finální vymítání nezbytná. To neustálé sledování všech důležitých postav. Než přistoupíme k něčemu tak radikálnímu, jako je zavření dvou kněží do pokoje malé holčičky, musíme přece nejdříve vyřadit všechny reálné možnosti a odůvodnit to i na uvažování postav. Narace nás v tomto ohledu vede výborně. Předkládá nám všechny důležité motivace k tomu, aby jsme pochopili jednání všech postav, ale přitom tak činní nenásilným způsobem. Vymítačova vrstevnatost může být patrná už jen v jeho pojetí hororu, kdy strach nevytváří jen explicitní projevy démona, ale také ztráty jistot a rozklad morálky. Samotné nadpřirozeno tak napomáhá jen efektivněji podat už tak dost dramatickou látku, se kterou by si obyčejný film dosyta vystačil. Poprvé jsem si naplno uvědomil jak musí být těžké vytvořit svět na plátně tak, aby dával smysl. Vymítač ďábla samozřejmě není zdaleka jediným filmem, který takto pracuje. Vůbec bych se nebál třeba v tomto ohledu srovnání s o rok starším Kmotrem, který postupuje do jisté míry podobně jako právě Vymítač ďábla, kdy nás primárně nezajímá co se stane v další scéně, ale fascinuje nás ponořování se stále hlouběji do sledovaného světa. Pravděpodobně proto je Vymítač ďábla jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Protože mě asi nikdy nepřestane fascinovat komplexnost jeho světa, kterou jsem si v rámci filmu naplno uvědomil právě u něj a pokaždé, když ho sleduji, mě dokáže vtáhnout do cinefilní nálady. ()

domirovec

Podle mě je upřímně totálně zbytečné představovat právě Vymítače ďábla, protože se seriózně jedná o naprostou hororovou klasiku, kterou podle mě zná snad každý a to i ten, který o ní pouze slyšel a neviděl ji. Skvělá a temná atmosféra s famózním nádechem 70. let, skvělé postavy, které celý děj filmu dělají o to zajímavější a skvělé hororové scény ze kterých běhá opravdový mráz po zádech.. Ano, přesně nějak takto bych v rychlosti popsal vymítače ďábla. Do tohodle všeho je důležité také započítat skvělé počítačové efekty, které jen víc a víc přidávají na atmošce filmu, která je budována opravdu děsivým a hlavně nápaditým způsobem, jelikož ve filmu tak úplně nejde jen o samotného démona uvnitř malé dvanáctileté Regan, ale také o problémy a osobní život ostatních postav na kterých také v příběhu záleží. Některým lidem také sice může možná trochu vadit pomalejší tempu filmu, ale já mezi ně rozhodně nepatřím a naopak si myslím, že pomalejší tempo a delší scény filmu jedině pomohly. Film také nevypadá vůbec špatně a kdybych na něj koukal mlčky bez vědomí z jakého roku je, nevěřil bych kdybych se poté dozvěděl že je z roku 1973. Za mě tedy naprostá klasika a skvělá hororová podívaná! 5/5 ()

Wallis3

Tak jako u Přeletu nad kukaččím hnízdem, tak i tady jsem nenalezl moc, jen mnoho povyku pro nic. Děj je strašně natahovaný, snaží se vykreslovat charaktery, ale nic to nedá. Vymýtání je až poslední chvilka filmu, kdy to konečně pořádně zaujme. ()

BOURQUE

Alfa a omega sub-žánru „exorcist“ hororov, ktorý aj dneska je inšpiráciou pre filmárov (a nielen tých, ktorí sa pohybujú vo sfére hororu). Komplexný, ťažký, znepokojujúci, mentálne a vizuálne frustrujúci. Niektoré filmom sa podarilo priblížiť sa k tejto klasike, ale prekonať nie. A tento stav trvá už 50 rokov.  Osobné hodnotenie: 92% (*****) ()

Ivo

Konečně se tento film ke mně dostal a pod dojmem všech okolních komentářů jsem čekal něco opravdu úděsného, umně vygradované napětí, při němž tuhne krev v žilách ... Podíval jsem se na něj ... Mhm ... Toto že má být "nejstrašidelnější horror všech dob ?" To si někdo snad dělá srandu ... Prvních 45 minut nesnesitelná nuda - sled neorganicky propojených scén a dialogů bez jakéhokoliv napětí, člověk vlastně nevěděl, jak to spolu všechno souvisí. DOkonce jsem zkontroloval jestli tam náhodou nemám nějaký jiný disk ... Pak se cosi začalo dít ... Pár momentek v pokoji bylo sugestivních, ale to je vše ... Bát se u toho ? To snad ne ... Logika příběhu chabá, výstavba bez gradace a souvislostí ... Nevím kde se podobné pověsti o filmech berou ... Tento film je hodně nudný - ve svém žánru existují stovky lepších a strašidelnějších ... ()

plagjoklas

najlepsí horor vsetkych cias. Taku hutnu atmosferu som este nevidel. Perfektné horor pri ktorom som sa bál a bál a bál. Bomba! ()

Joeey

Naprosto VÝJIMEČNÝ FILM. Svůj žánr (resp. žánry) splňuje, po filmařské stránce není co vytknout, film je působivý, strašidelný, ale hlavně SDĚLNÝ (to co říká, řekne divákovi v té nejjasnější formě). Atmosféra je tak pohlcující, že téměř není možné při jeho sledování přemýšlet nad režií či střihem. ()

pravo

Film zaraďovaný do kategórie horor ma síce vôbec nepoľakal a osobne by som film ako horor ani nehodnotil, ale ako temná mysteriózna dráma mi film veľmi šmakoval. Autori sa nepokúšali iba navodiť temnú hrôzubudiacu atmosféru, ale prioritne sa zamerali na vykreslenie postáv a následne na príbehovú linku. Film poukazujúci na niektoré praktiky katolíckej cirkvi z minulosti môže v silne náboženských krajinách (napr. Slovensko) vyvolávať kontroverzné nálady a v iných liberálnejších krajinách (napr. Česko) môže otázka náboženstva (napr. scéna s doktormi odporúčajúcimi netradičnú liečbu) ostať nepovšimnutá. ()

FeiNike

Tá ATMOSFÉRA!!! Bezkonkurenčne najdesivejší a najznepokojúcejší horor aký som kedy videl a videl som ho síce poriadne dávno [kedy ma takmer rozložil na atómy] ale stačí keď si naň iba spomeniem a zimomriavky sú zaručené..Mimochodom odporúčam aj prečítanie výbornej knižnej predlohy [William Peter Blatty], ktorej je táto filmová adaptácia neskutočne verná ako aj fascinujúce historky z natáčania, podľa ktorých diabol vyčíňal i za kamerou. ()

Dárius

Byl vyhodnocen jako nejlepší horor všech dob.Co se týče scén ovládnutí malé Regan satanem-myslím že daleko předběhl svou dobu co se týče filmových efektů.Kultovní snímek z kterého čerpají i moderní napodobeniny. ()

nurielka

Horor rozhodne neporovnateľný s ničím iným čo som do tej doby videla, na vek 1973 ma určite prekvapila atmosféra a určite aj hlavné postavy úplne vžité do deja príbehu. S odstupom času, čo som si ho znovu pozrela mi prišiel ešte lepší, réžia je proste vynikajúca, nevidím chybičky. Ako vravím netreba príliš analyzovať, treba sa do deja vcítiť. Rada na záver : pozrieť si to neskoro večer. Zaujímavý komentár: Superpero ()

Helmut02

Jeden z těch opravdu kalitních filmů, které vznikly v hororovém žánru. Rozhodně lepší než všechny ty dnešní vyvražďovačky, to nemusím. Jenže velký problém tohoto filmu je v tom, že hodně ztratil ze své působivosti a některé scény už dnes vůbec nejsou šokující, ani děsivé. Navíc to má velmi pomalý rozjezd. Nicméně závěr to více než plně nahrazuje. Dávám za 4. Tak dobré jako Přichází Satan to není. ()

kuces

Film nepůsobí vůbec dojmem že už je tak starý. Jediné v čem to lze poznat jsou filmove triky. Natočeno je to velmi dobře. Musím se přiznat, že bych to opravdu nechtěl vkině vidět v roce uvedení. Nejspíš by mě taky museli vynést. :-) 8/10 ()

Zemřel režisér William Friedkin

27.07.2021

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (více)

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

26.12.2017

Pokud jste dospívali na konci 90. let, jen těžko vám unikl sitcom Sabrina - mladá čarodějnice. Šestnáctiletá čarodějka v něm žila se dvěma šílenými tetičkami a mluvícím kocourem, a možná ani nevíte,… (více)