Jack Ryan: V utajení

• USA Jack Ryan: Shadow Recruit (více)

Vzhledem k nízkému věku toho má Jack Ryan za sebou poměrně dost – těžké zranění z války v Afghánistánu, které ho málem doživotně zmrzačilo, náročnou rekonvalescenci, doktorát z ekonomie a práci ekonomického analytika v CIA, kterou před svým okolím a dokonce i před vlastní ženou (Keira Knightley) úspěšně tají. Když zachytí nestandardní operaci provedenou ruským finančním gigantem, pošle ho jeho řídící důstojník (Kevin Costner) do Moskvy, aby na místě zjistil, co se děje. Jack se hned po příletu musí proměnit z finančního úředníka v akčního hrdinu se vším všudy, protože jeho přítomnost v ruské metropoli není vítaná a jeho původně přátelský průvodce mu to dá dost jasně najevo tím, že se ho pokusí zlikvidovat. První kolo Jack přežije a postoupí do druhého – k setkání s oligarchou Viktorem Čerevinem (Kenneth Branagh), který osnuje plán, jenž může zásadně otřást světovou stabilitou. Zdánlivě má k dispozici všechny trumfy, včetně Jackovy ženy, která se impulzivně rozhodla manžela na moskevské služebce překvapit. Pokud má Jack Ryan zachránit svět i svou Kathy, bude se muset z roztřeseného zelenáče proměnit v chladnokrevný stroj, který se nebude bát myslet a střílet najednou. (Cinemart)

VojinRyan

Na dnešné pomery akčných filmov ( ktorých nie je zrovna málo a tlačia sa tak rýchlo ako peniaze ) je to až príliš odlišné a nie moc akčné. Chrisa mám rád už od prvého dielu Star Trek, a opätovne dokázal ukázať svoje nadanie pre akčné filmy v druhom pokračovaní Star Treku a vo filme s Tomom Hardym "This means War". Ale tu to ani on nezachránil. Čakal som až príliš moc od tohto filmu. Kenneth Branagh ( režisér Thora, Hamleta či Frankenstaina ) je režisér celkom dobrý a uznávaný ale tu mu to moc nevyšlo. Ako herecky hral dobre aj spolu s Keirou a Kevinom, ale chýba tomu iskra podobná u Bourneho. Len priemerný "akčný" film, ktorý naláka na známe mená, ale tým to aj končí. 55% - 3*. ()

agentmiky

Když bych film měl hodnotit jen podle akce,tak se film celkem povedl.Ale když se trochu více zaměříme na příběh,tak víme,kde hledat slabou stránku filmu.Na konci filmu jsem si všiml,že film režíroval Kenneth Branagh,který si ve filmu zahrál jednu z hlavních rolí,a to hlavního ruského záporáka.Je vidět,že když film nerežíruje nějaký lepší režisér,tak se film málokdy povede.Chris Pine se celkem hodí na hlavního hrdinu.Film aspoň zachránil výborným výkonem Kevin Costner,který byl výborný.Hodnocení:60% ()

maddy

Podobne staromilský špionážny thriller ako nedávny Jack Reacher. Rozdiel je akurát v tom, že Reacher bol jednoznačná pocta oldschoolovým krimi thrillerom. Ryan by sa napriek svojmu oldschoolovému poňatiu chcel podobať skôr moderným Bournom. A výsledok je ten, že vznikol pomerne obyčajný, všedne pôsobiaci akčný thriller, ktorý má skutočne problém výrazne zaujať dnešných divákov rozmaznaných vysokorozpočtovými akčnými blockbustermi. Branaghova réžia každopádne odvádza očakávaný štandard. Neponúka síce veľa akčných scén (dohromady asi tak tri a z toho tá v kúpeľni z prvej polovice je veľmi dobrá a záverečná naháňačka s bombou v dodávke je až také príjemné guilty pleasure), ale aj napriek tomu sa mu darí po celý čas udržať slušnú dynamiku a bezproblémové tempo. Dopomáha si úderným hudobným doprovodom, efektným strihom a kamerou, a tak budí dojem akčného snímku aj v scénach, kedy sa v podstate len nenápadne uteká z budovy. Po scenáristickej stránke to je však len čistý priemer bez jediného prekvapivého zvratu, momentu alebo nápadu. Zápletka o hrozivom Rusku dnes pôsobí zastaralo, ako by vypadla zo špionážnych thrillerov 70. rokov a nedopomáha tomu ani fakt, že danú story film berie pomerne seriózne. Miešajú sa tu už rokmi obohrané klišé ako zlí bohatí Rusi, bomby s časovačmi a v úvode na scénu nastupuje aj téma teroristického útoku na dvojičky, ktorá vo filmoch prestala byť zaujímavá asi tak rok potom, čo k tomuto nešťastnému útoku došlo. Navyše v závere začnú pribúdať aj pomerne prestrelené momenty ako žiarovka v ústach alebo bitka počas jazdy v dodávke, pri ktorých mi nebolo jasné, či ich film ešte stále berie smrteľne vážne alebo sa má jednať skôr o uťahovanie si zo žánrových konvencií (nanešťastie asi skôr to prvé). Aspoň, že ten plán zloduchov vyvolať kolaps v USA skrz ekonomický úpadok dolára je značne nevšedný a neopotrebovaný. Obsadenie hlavnej úlohy sa tiež podarilo a sympatický Chris Pine dokazuje, že dokáže bez problémov utiahnuť film aj mimo série Star Trek. Akurát Keira Knightley je v tomto prípade až nečakane otravná. Vo výsledku síce Jackovi Ryanovi nie je možné dať vyššie hodnotenie, ale aj napriek tomu sa nejedná o film, ktorý by vyslovene otravoval alebo výrazne nudil. Tých 100 minút sa dá bez najmenšieho problému prežiť a občas si ich dokonca aj užiť, za celý čas síce neponúkne ani jeden výraznejší moment, ale v rámci takého „priemerného akčného štandardu“, v ktorom sa pohybuje neurazí. Ambície tu však boli určite vyššie. CELKOVO: 3* (6/10) ()

wikked

Na Koeppa & Branagha velmi smutný výsledek, akční reřie mu imho nesvědčí. Naprosto generická a naivní spy akce vymetající všechny myslitelné klišé (v čele se zlým ruským oligarchou), která vůbec nectí postavu - close combat se 100kg černochem, neohrožené honičky napříč Moskvou s tyčí v ruce za jeepem padouchů atd. Pine hraje svůj akční standard, ale většina mimiky Kiery mi přípominala spíš mladého hošíka, co právě kousl do limetky. Jakž takž to zachraňuje pouze hyper cool Costner. ()

MartinezZ

Na jedno zkouknutí je to dobré. Kapitán Kirk si takhle během zachraňování Federace planet odskočí na holopalubu do simulátoru vyzkoušet si také roli poblázněného soupeřícího tajného agenta a asi se mu to zalíbilo, protože hned poté skočí do vedlejšího simulátoru zahrát si Jacka Ryana. Koukat se na to dalo, ale. Ale je to dost věcí, které nějaký velký úspěch, zapamatování si restartu značky a smysluplnost dění tak trochu zabíjejí. Studená válka byla cool kdysi, tady to vypadá, jak když nikoho nic lepšího nenapadlo. Jack musí svět (čti: USA) zachránit před něčím, čemu nikdo nerozumí, krom něj. Bohužel ani divák. Znovu jsme tak vrženi do víru dění živočišného thrilleru, kdy autoři vymyslí něco tak složitého ve své jednoduchosti, že je záměrem, aby na to divák ani nemyslel - protože vymyslet něco uvěřitelného a pochopitelného a ne blbého by stálo čas a lepší lidi a víc peněz. Z thrileru se nám ale stává poněkud lehce nesmyslně romanťárna, když se tu objevuje na scénách KýhoVýra (čti: Keira) a Jack se musí starat ještě o ní. Jeho nadřízený mu to zjevně nemá moc za zlé, že nějaká cácora, co si z nemocnice jen tak odletí do Matičky Rusi, mrví operaci zachraňující Federaci planet (nebo tak nějak) a Jack pak běhá nezpozorován a nedetekován super zabezpečenou 100% prosklenou a div ne naprosto průhlednou budovou. Naštěstí to ale všechno mile a romanticky končí, Jack a jeho milá v náručí, vrah ze spolku vrahů za vyšší cíle a jeho milá, díky němu permanentně ohrožená na životě a jako skvělá páka na libovolnou manipulaci s Jackem těmi zlými nejen z ex-Ruské federace (planet). Je to nesmysl? Je. Nudí? Ne. Za sto minut to ani nestihne. Vidět jednou? Ano. Litovat? Ne. Vidět znovu? Ne. Výsledek? 2:3 pro NE. ~ "Počítači, spustit simulaci znovu! Tentokrát to zahrajeme lépe, jako že se Kirk jmenuju. Chekove, entreé..." ()

zlabus

Analytik, ze kterého se přes noc stane James Bond, anorektická (a obligátně toporná a nesympatická) Keira Knightley, agenti CIA, kteří nepoznají na fotce Wall Street a film, kterej je tak hloupě a nudně napsanej, že to nemá obdoby. Díky, nechci. 30% P.S.: Kennetha Branagha mám rád, ale měl by se držet klasiků, protože jeho poslední tři režijní počiny jsou jeden horší než druhej. ()

SaNcHeZ_cz

Jack Ryan patří mezi nejzajímavější postavy, které se podívaly ze stránek knih na filmové plátno. Ne že by to ovšem hrálo roli v tomto rebootu celé série, který se snaží představit Jacka jako zelenáče při jeho prvním džobu pro CIA. Branagh a spol totiž z postavy udělali neskutečně rádoby inteligentního generického agenta, který svými vyšetřováními a udělátky strčí do kapsy i Horatia Cainea s Gilem Grissomem. Nuzná hovadina, která zdecimuje i to málo co se jí z počátku daří prodat, padá do neskutečných nížin totálně překombinovaným finále, které má působit jako liga mistrů a přitom to vypadá jako zápas okresního přeboru. Patrick Doyle je hudebně docela fajn, nicméně zbytek je po všech ohledech hloupost, která se nevyvedla. A to ani nezačínám o Keiře... [35%] ()

Wysch

Vono to zas tak špatný není. Jistě, trpí to na to, že hlavní postava má být Jack Ryan. Kdokoliv, kdo se s Jackem Ryanem setkal, ať už v podání Harrisona Forda nebo Aleca Baldwina (ale rozhodně ne v podání Bena Afflecka), nebo alespoň v knižní podobě (kterou mimochodem doporučuji), bude zklamán. Nový Jack Ryan totiž je Jack Ryan v nový době, a oproti Bourneovi se mu nepodařilo překlenout propast z doby vzniku do současnosti. A tak se Jack Ryan snaží být moderní špionážní thriller, ale uvíznul někde uprostřed cesty. Není ani dost špionážní, ani dost napínavej, a dokonce ani dost akční, rozhodně není dost moderní svým... ehm... poetickým vyzněním. Různý fidlátka a tak podobně totiž nedokážou zakrýt fakt, že myšlenkově je film na pokraji studené války. Pro mě je to z pohledu Kennetha Branagha velký zklamání, protože od takovýho milce Shakespeara bych čekal aspoň kus toho poetična, který by dokázal nějak překlenout propast mezi "potenciální předlohou" a současností. Nic to nemění ale na tom, že v herecký pozici byl podle mě Branagh z celýho filmu nejsilnější. Knightley i Pine podle mě velká šlápota vedle, i ten Ben Afflect byl víc Ryan, Costnera mohlo být o trošku víc. Závěrem: Průměrný snímek, spíš zakázka než snaha resuscitovat velkýho hrdinu 90. let se ctí. ()

javak810i

Průměrný akčňák postaven na scénáři inspirovaným příběhy Toma Clancyho (budiž mu země lehká). Solidní technické zpracování a příjemné herecké obsazení. Škoda té nevyváženosti a hluchých míst. Příchuť Jasona Bourna je tu hodně znát, ale na něj tento film zdaleka nemá. I tak ale 3*. ()

Praxis

V rámci žánru nejde o žádný průser. Prostě velmi příjemný akčňák, který se drží zajetých kolejí víceméně tradičně. V hodině a půl dostaneme prostě ten skvělý koktejl toho, co máme v tomhle stylu rádi. Trošku tajnosti, trochu akčnosti, trošku dementnosti a i něco jako tu romantiku. Jinak jde o slabý vývar Mission Impossible nebo Bonda. Na to Pine nemá koule. Jinak Cosťa i hrající režisér Branagh si své role docela užívají. A Keira je pořád kost. 70% ()

MikO_NR_1909

Ešte v tretej štvrtine som bol ochotný hodnotiť (so šťastím) priemerne, čakal som predsa len rýchlejší, charakterovo zanedbaný akčňák v štýle Taken 2 či Bournovku 2012. Do tej fázy ma čiastočne "zaujali" dialógové zábery a neustála špionáž(v pozitívnom slova zmysle). Ale treba si povedať pravdu... Jack Ryan, ak by som to mal definovať veľmi jednoznačne, nemá čím zaujať. Tie pasáže pôsobia príliš statickým dojmom a filmová formulácia je maximálne strohá(ako je to v tomto žánri zvykom) a vzhľadom k dlhšiemu priebehu nepoteší ani záverečné vyústenie. ()

Mr. Filuta

Americká akce pod britskou taktovkou? Výsledek nijak nevyniká, ale to neznamená, že divákovi tenhle kulturní happening nic nedá. Vypnout hlavu, nohy do vodorovné polohy a užít si posledního Jacka Ryana stejně, jako se dá užít průměrná epizoda seriálu Chuck. Když už nic, tak musíte milovat koule Kena Brannagha, se kterými se vytasil se svým urputným "Matka vlast volá" záporákem, místo toho aby nudně použil okoukané provařené ksichty typu Rade Šerbedžija. ()

erased

Těžko říct, co stojí za smíšenými recenzemi restartu série o Jacku Ryanovi, nasnadě je ale jednoduše spojení značkou ovlivněných vysokých očekávání a nevýjimečnosti výsledku. Samozřejmě si dokážu představit i lepšího představitele hlavního hrdiny a nezapírání britského přízvuku Keiry. Ve finále však ani jedno filmu nijak extra neškodí, na Chrise Pinea se dá rychle zvyknout a Keiře ta američtina kupodivu jde. A toho, o co jde ve filmu především, tedy povedené špionážní akce v rámci typicky Clancyovského zachraňování světa, je tu habaděj. Navíc Kenneth Branagh oproti podobně vztahově-akčně pojatému Thorovi dokázal, že zvládá ukočírovat jak své typicky napnuté konverzace, tak i adrenalinovou akci, a přestože jeho Shadow Recruit vlastně ničím příliš nevyniká, zároveň na něm ani není ani nic vyloženě špatného. Za tu svou hodinku a půl nestihne začít nudit, naopak baví od začátku do konce, a tak bych se vůbec nezlobil, kdybych se někdy dočkal jeho přímého pokračování. ()

Alementina

Rikala jsem si, ze to nemuze byt tak hrozny, ale ono je to jeste horsi. Krasna hudba, ktera ale ve vetsine scen pusobila smesne, bohuzel cely je to tak extremne prehnany, ze se neda... a ten zaver, s tim potresenim rukou... no to proste neni ani na 3* z milosti. ()

gogos

Neznám předlohu ani Ryanovskou mytologii, toť pro začátek. Během několika pár úvodních minut si projdeme výcvik i osobní život ústředního hrdiny, načež se film stěhuje do Ruska a stane se z něj dialogová špionážka. Akce je poskromnu, herecké výkony průměrné, záporák nevýrazný. Potěší celkem sympatický námět i pevná ruka Branaghova ruka, která dokáže z prdu vytvořit kuličku. Jack Ryan má určitě potenciál do budoucna, avšak do pánů Hunta a Bourna má hodně daleko. "Nízkorozpočtová" rádoby akční špionážka se holt musí pojmout trochu jinak... Jack Ryan pro mě není ani zklamání, ani překvapení. Jedná se o průměrný film, který podruhé vidět nepotřebuju, ale na pokračování se někdy v budoucnu podívám s chutí... ()

Tony.cs

V dnešní době natočit originální špionážní film je opravdu kumšt. Branaghovi se to povedlo. Nenechte se zmást zdejším hodnocením. Tohle je opravdu dobrý film. ()

movieband

Jack Ryan je vcelku průměrná detektivka s nadprůměrným napětím a hereckým obsazením. Právě tyhle dva aspekty filmu mi nedávají spát, protože nevím, jak film ohodnotit. Právě díky tomu průměrnému a vcelku (lehce) předvídatelnému ději by to šlo na ten čistý průměr, ale herci to zvládli dost dobře a napětí bylo místy fakt hodně solidní, že nevím esi jít na tři nebo slabší čtyři. Soundtrack pěkně podbarvoval děj a akce byla taky dobře zvládnutá. Jediné, co mi vadilo bylo hodně rychlý spád událostí (hlavně v první půlce filmu), kde mi to přišlo, jak kdyby scénář psali za běhu a zároveň se ho snažili natočit s tím, že počítali, že je zachrání herecká esa v podání Costnera a Branagha. Keira je půvabné zpestření filmu a v rámci milostné části filmu funguje perfektně bez přehrávání. Stejně jako Alec Baldwin v Honu na ponorce, tak Chris Pine zvládl roli Jacka Ryana taky hodně dobře. Co je druhé a poslední mínus filmu je rozklepanost Zambarloukosovi kamery při akci. Ryan je solidní, výplachový akce, která si lepší hodnocení dle mě zaslouží. 72% ()

Kaluž

Hm. Nějak se mi to nezdá… ze špičkového analytika v obleku s kravatou a ultimátní predikcí teroristických kejklí nám udělali Jasona Bournea. Což by ani tak nevadilo, kdybychom už jednoho opravdového Jasona Bournea neměli. Nebo Aarona Crosse. Nebo Ethana Hunta. Nebo Jamese Bonda. Nebo Jacka Reachera. Ne, pane Ryane, mezi elitou je plno. Vraťte se hezky ke stolu a zkuste to znova. Naštěstí to hodně nahoru táhnou Kenneth Branagh coby ústřední padouch se slizkým východním přízvukem a Kevin Costner v roli CIA mentora bez skrupulí, takže se na to dá koukat i bez toho, aby vám z velenesympatického hereckého antitalentu Chrise Pinea bylo blivno. ()

Philcze

Nepříliš efektní, ale poctivý špionážní thriller ze staré školy. Branagh sice na režijní sesli ani napodruhé nijak extra nestrhne (a stále střihá v dialozích dvakrát víc, než je nutno), ale co nesplní za kamerou, tak bohatě vynahradí před ní v roli slizkého záporáka Čerevina. Přímočarý, nepřekvapivý, ale zároveň i promyšlený a překvapivě zábavný thriller, který odkazuje na Ryanovi kořeny ve Studené válce, ale zároveň i solidně uvádí jeho updateovanou verzi pro 21. století. Chris Pine tak svým frackovitým projevem úspěšně modernizuje dalšího dinosaura filmové/literární historie. 70% ()

Filmový Rainbow Six je na cestě

Filmový Rainbow Six je na cestě

17.01.2023

Studio Paramount čerstvě oznámilo novou adaptaci Toma Clancyho. Tentokrát se bude jednat o román Rainbow Six, jenž bude navazovat na snímek Tom Clancy: Bez výčitek a tudíž se v něm vrátí i Michael B.… (více)

Rainbow Six obsazuje hlavního hrdinu

Rainbow Six obsazuje hlavního hrdinu

21.09.2018

Herec Michael B. Jordan (Black Panther, Creed) získal hlavní roli v chystané sérii filmů podle knih Toma Clancyho od studia Paramount. Jordan by tak měl ztvárnit postavu Johna Clarka, a to nejprve ve… (více)

Akční klasiky míří do televize

Akční klasiky míří do televize

04.10.2015

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)