Jack Ryan: V utajení

• USA Jack Ryan: Shadow Recruit (více)

Vzhledem k nízkému věku toho má Jack Ryan za sebou poměrně dost – těžké zranění z války v Afghánistánu, které ho málem doživotně zmrzačilo, náročnou rekonvalescenci, doktorát z ekonomie a práci ekonomického analytika v CIA, kterou před svým okolím a dokonce i před vlastní ženou (Keira Knightley) úspěšně tají. Když zachytí nestandardní operaci provedenou ruským finančním gigantem, pošle ho jeho řídící důstojník (Kevin Costner) do Moskvy, aby na místě zjistil, co se děje. Jack se hned po příletu musí proměnit z finančního úředníka v akčního hrdinu se vším všudy, protože jeho přítomnost v ruské metropoli není vítaná a jeho původně přátelský průvodce mu to dá dost jasně najevo tím, že se ho pokusí zlikvidovat. První kolo Jack přežije a postoupí do druhého – k setkání s oligarchou Viktorem Čerevinem (Kenneth Branagh), který osnuje plán, jenž může zásadně otřást světovou stabilitou. Zdánlivě má k dispozici všechny trumfy, včetně Jackovy ženy, která se impulzivně rozhodla manžela na moskevské služebce překvapit. Pokud má Jack Ryan zachránit svět i svou Kathy, bude se muset z roztřeseného zelenáče proměnit v chladnokrevný stroj, který se nebude bát myslet a střílet najednou. (Cinemart)

claudel

Kenneth Branagh je výborný ve všem, ať hraje kohokoli, v kladném či záporném světle. Chris Pine je naopak špatný ve všem, v čem se objeví. Keira je okouzlující za všech okolností a Jack Ryan nebude nikdy můj šálek čaje. Ale jako oddechovka slušné. ()

ARI50

Politická akce mě nepřesvědčila a film je akčně hodně slabý začátek sice navnadil ale to bylo vše nepovedené. ()

becki_tu

Ani se mi nechce věřit, že tohle má na starosti ten samý Kenneth Branagh, který mě před pár lety v kině odrovnal prvním Thorem. Jakkoliv totiž na papíře vypadá spojení špionážního žánru a výše uvedených herců zajímavě, filmová realita je bohužel jiná. Spousta logických chyb, absence jakýchkoliv scénáristických překvapení a v neposlední řadě překvapivě sterilně natočená akce dává spíše vzpomenout na žánrovou béčkovou produkci v rumunských lokacích než na áčkové kinohity. Jason Bourne a Ethan Hunt tak mohou zůstat v klidu. ()

Morholt

Připomnělo mi to jeden díl seriálu Jak jsem poznal vaší matku, který pojednával o naprosto tupé, hloupé a naivní holce a takové byly hlavními protagonisty označovány za "zlato". A tohle byl přesně takový "zlato" thriller. Občas to bylo tak hloupé, až se chtělo brečet. Branagh si vzpomněl na starého dobrého nepřítele z dob studené války a vypustil ho tropit neplechu do světa americké ekonomiky. A tomu se samozřejmě postaví analytik nejanalytičtější, Jack Ryan, dobrovolník afghánské války, jenž vyslyšel volání vlasti po 11. září. No a schválně, kdo vyhraje. :D Porce patosu, brutální dávka klišé a šampón s tváří skautíka v hlavní roli. Akce nebyla nijak výstavní, ačkoliv rvačka v koupelně ušla, napětí zcela nulové a herecky dokáže oslovit snad jen Branagh, ale pozor - ona to neni nuda. Pořád se něco děje. Sice jsou to většinou strašný blbosti, kterým se vesměs zasmějte a vše vrcholí "analytickou" scénou, kterou už zmínil Enšpígl, ale tempo film má, to zase jo. Jenže marná sláva, bylo to tak hloupé, že víc, než 40% vytlačit nedokážu. ()

Shaqualyck

Branagh je mistrem dialogu a jeho shakespearovská průprava dělá z konverzaček hlavních postav nejlepší momenty filmu. Statické obrazy mají dokonalou kompozici, scénám nechybí napětí, herci dřou. Dokonce i hlavní ženská figura zde představuje víc než jen hrdinův sexy přívěšek. Tak proč si scénáristé spletli Jacka Ryana s Jamesem Bondem?! Protože na edukativní dramatický dialog o bankovním terorismu by do kina nikdo nepřišel. A tak se rozhodli naředit příběh sterilní akcí „bournovského“ střihu a lacinou odbočkou o spících agentech. Ve výsledku jsou z toho dvě slušné scény, z nichž jedna vykrádá Casino Royale (koupelnový wrestling) a druhá Nudu v Brně (žárovka). ()

ScarPoul

Scenáristicky bez výraznejších prešľapov. Nejedná sa síce o žiadnu prvotriednu žánrovku akou bol naposledy Jack Reacher s Cruisom, ale aspoň sa to nenesie v štýle debilných a nudných konšpiračných thrillerov akými sú preplnené všetky televízne stanice. Branagh má cit pre postavy a v tomto smere mu to funguje. Pine je sympatický, Costner neustále v pohode, chladný Branagh ako záporák a očarujúca Knightley. Keď sa postavy stretnú na plátne vidno tam precízne réžijne vedenie. Čo pri filme zamrzí a čo ho vlastne ťahá do vôd priemeru je nezaujímavá formálna stránka. Od kamery, strih, akčné scény, atmosféru, alebo vytvorenie pamätnej scény sa film nesie vo veľmi prízemných vodách. Tým postráda napätie aj tempo a stáva sa len peknou atrakciou kvalitných výkonov v špionážnom prostredí. Ale filmom s podobnou tématikou posúvajúcich žáner dopredu sa nevyrovná. Ktokoľvek si zahral od Clancyho Splinter cell bavil sa rozhodne viac ako pri tomto. Ale na jedno zhliadnutie je to pomerne neškodná záležitosť. ()

Tommassi3

"Ježíši, vy jste fakt nekecal !! Jste od CIA !!" - "Někdo to dělat musí.." ;) Shakespearofil a do jisté míry i staromilec Kenneth Branagh mě neustále přesvědčuje, jak moc svému řemeslu rozumí, a to rozhodně i tomu režisérskému, když v době pobourneovské zcela bezostyšně, chce se mi říct až hrdě, přichází s nesmírně sympaticky starosvětským, zde mnozí vidí právě tu cílenou naivitu, špionážním thrillerem, který rozhodně velmi zdařilé sérii kolem Jacka Ryana, kterého stvořil spisovatel Tom Clancy, ostudu nedělá, ba právě naopak, nicméně pouze v případě, že se divák řadí k milovníkům bondovek, potažmo spyovek ze staré školy, na niž se Branagh se svým snímkem Jack Ryan: Shadow Recruit odkazuje tak zdařile, že se až tetelím blahem !! Co se týká obsazení, nemám výhrad, Kevin Costner jako admirál Thomas Harper po delší pauze zahrál fantasticky, když se konečně vybodnul na ty své ustavičné psí pohledy, Keira Knightley coby doktorka Cathy Muller výborná, dokonale ztělesňuje hrdinovu lásku a zároveň vyrovnaného protivníka v milostném souboji pohlaví přesně v duchu klasického Hollywoodu, díky čemuž dostává divák druhou stejně plnotučnou příběhovou linii k té primární špionážní, velmi mě znovu překvapil fantastický Chris Pine v hlavní roli, který mimochodem dokázal mladému divákovi přiblížit další jinou klasiku, totiž Star Trek, a rozhodně se mu to daří i tentokrát !! Kenneth Branagh jako padouch Viktor Cherevin, samozřejmě když zlo přichází z Kremlu, už zase, díkybohu, se zdá lehce teatrálním s tím svým přízvukem, jasně naznačuje, že ta poloha herectví takříkajíc na půl plynu jde rovněž naprosto logicky a očekávaně přesně v duchu pokerových hráčů, tedy archetypů zdánlivě mrtvého žánru.. Režisér Branagh si velmi efektně pohrává se stylistickými i dějovými vzorci již zmiňovaných bondovek, baví skvostnými sebeironickými vtípky, které jen potvrzují kvalitu Koeppova scénáře a uchvacuje nikoliv akcí, která nakonec právě při tom závěrečném rozuzlení budí dojem pouze jakéhosi mechanicky opulentního vyvrcholení, ale zejména předlouhými dialogy na ostří nože a zákeřnými direkty padouchů.. Kameraman Haris Zambarloukos se také předvedl v tom nejlepším světle, či spíš tmě, zde ani ten zběsilý střih znovu se odkazujíc ke svému bondovskému předobrazu nemůže naštvat, když pouze v rámci dané stylistiky dotváří dojem úžasného svojského snímku rebelujícího proti současným žánrovým kódům a modelům.. Atmosférická pecka místy až neskutečně graduje, na čemž má samozřejmě lví podíl i machr Patrick Doyle se svým opravdu luxusním soundtrackem.. [ Dabing 8/10 ] Tak tentokrát se Tvůrčí skupina Josefa Petráska hodně vytáhla, především mladej Brousek se zřejmě dobře koukal. ()

GeusX

Relativně tuctový, ale slušně napínavý thriller. Po první seznamovací třetině nabere film svižně napínavé tempo (hodně pomáhá hudba), které vydrží až do konce. 70% ()

Ouwen

I s nedostatkem akce se jedná o našláplej film s ideálním tempem a slušně zpracovaným příběhem. Dialogy jsou naprosto přirozený, je to hodně realistický a akce je docela fajn. Jen mi vadí, že tu není moc dobrá choreografie soubojů, ale to je maličkost. Pine se osvědčil, jedná inteligentně a i když z něj asi Bourne nebude, dvojce bych se nebránil. Dobrej film. 7/10 ()

Beznoh

Žádná hitparáda. Ani v rámci žánru to není nijak vynikající film. Příliš přehnané, moc nereálné, nijak inovativní, nijak přitažlivé. Přesto to je alespoň průměrný film, protože dokáže alespoň přiměřeně zaujmout a lehce pobavit. Jedna z takových těch slabších oddechovek, když máte doma náladu na něco co se v televizi hýbe, nemusí se přemýšlet a má to alespoň trochu děje. ()

JohnCZ

Nakonec vlastně i docela příjemné překvapení vzhledem k nízkému procentuálnímu hodnocení. Novodobá "ryanovka" je úplně jiná než ty předchozí - méně politikaření, více akce a nechybí ani nadhled a humor. Prostě takový ten mix charakteristický pro současný akční thriller. Nudné mi to rozhodně nepřišlo, ale pravdou je, že s původním Jackem Ryanem to už nic moc společného nemá. ()

jahol

Celé tři čtvrtiny filmu to docela jde, ale finále se nepovedlo - naivní, málo logické a uspěchané. Postavy Rusů jsou pojaty hodně šablonovitě, včetně konce těch největších záporáků. A doprovodná akce se ani nepřibližuje tomu, co odvedl Jason Bourne. ()

corpsy

Sláva Jacka Ryana vo svojej filmovej podobe je už dávno preč. Nič na tom nezmenil ani tento ( ináč ho nazvať neviem ) ´´suchý´´ thriller, ktorý neponúka nič, čo by stálo za reč. Vyzerá to skôr ako veľkolepejšia televízna produkcia, než regulárna kino produkcia. ()

Marsik

Typický průměrný krimi akčňák, který naprosto, podotýkám naprosto, ničím nenadchne a nepřinese absolutně nic nového nebo zajímavého. Nechce se mi vypisovat všechny ty nedostatky, wtf momenty, absurdity, atd. Zkrátka jsem se snažil na 100 minut vypnout a pozoroval, jak se Costnerovy herecké dovednosti za ta léta změnily (neviděl jsem s ním film spoustu let). Udílím utrápených 60%. ()

Anchi

Ukamenujte mě, ale mně se to vážně líbilo a bavila jsem se od začátku do konce. Moje nejdražší Keira tu byla v tak sympatický roli, že pro mě s přehledem utáhla celej film a já chvílema utírala slinu. A jak mě moc nebere Pine, tak tady mi jeho modrý oči vyloženě nepřekážely. / Ad1: Objektivně upozorňuju, že moje subjektivní zaslepenost k oné ženě mohla lehce pozměnit mou perspektivu. ()

Džany

Ano, klišoidní, jednoduchý, ale svižný, živý, zábavný, sympatický. Asi jsem našel první snímek roku 2014, který mi nebude vadit pouštět si při deštivém nedělním odpoledni. ()

schizmo

Jestli tenhle fim něčím vyniká, tak svou nazáživností a nudou. Podobných filmů na podobné téma bylo natočeno už mrak a ještě bude, ale pořád myslím, že to jde mnohem zajímavějším a především uvěřitelnějším způsobem. Jenže to by nesměl Chris Pine v každém záběru vypadat, jako když se právě probudí. ()

Filmový Rainbow Six je na cestě

Filmový Rainbow Six je na cestě

17.01.2023

Studio Paramount čerstvě oznámilo novou adaptaci Toma Clancyho. Tentokrát se bude jednat o román Rainbow Six, jenž bude navazovat na snímek Tom Clancy: Bez výčitek a tudíž se v něm vrátí i Michael B.… (více)

Rainbow Six obsazuje hlavního hrdinu

Rainbow Six obsazuje hlavního hrdinu

21.09.2018

Herec Michael B. Jordan (Black Panther, Creed) získal hlavní roli v chystané sérii filmů podle knih Toma Clancyho od studia Paramount. Jordan by tak měl ztvárnit postavu Johna Clarka, a to nejprve ve… (více)

Akční klasiky míří do televize

Akční klasiky míří do televize

04.10.2015

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)