Zabil jsem Einsteina, pánové...

• angličtina I Killed Einstein, Gentlemen
TV spot
Československo, 1969, 95 min

Kamera:

Ivan Šlapeta

Jana Brejchová, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Lubomír Lipský st., Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Stella Zázvorková, Jan Libíček, Josef Hlinomaz (více)

Fantastický příběh, jehož děj se odehrává střídavě v Americe, někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí, a v Praze roku 1911, je založen na myšlence, zda a do jaké míry by předčasná smrt zakladatele moderní fyziky, Alberta Einsteina, ovlivnila vývoj naší civilizace. Na rozdíl od většiny děl tohoto žánru, která posunují příběh do daleké budoucnosti, se zde děj naopak vrací pomocí „stroje času“ do minulosti. Jako historický fakt autoři označili skutečnost, že profesor Einstein mohl přijít v Praze roku 1911 o život – na této myšlence je postaven celý děj filmu. Příběh se odehrává „v budoucnosti“, konkrétně v roce 1999. Skupinka bojovně naladěných fanatiků si pohrává s nebezpečným vynálezem – takzvanou bombou G, kvůli které ženy obrůstají plnovousem a nerodí děti. Při hledání viníka toho všeho dojde lidstvo k názoru, že všechno má na svědomí zakladatel moderní fyziky. Do minulosti proto odlétá výprava profesora Moora s jediným cílem – zabít mladého Alberta Einsteina… (Česká televize)

Rockerman

Věřte nebo ne, ale včera jsem tuto téměř padesát let starou komedii viděl celou poprvé! Vcelku zdařilá taškařice, ale od Miloše Macourka jsem viděl daleko lepší filmy. ()

gombarix

Tenhle film je jaksi divný, což možná nějak souvisí s tím, že Nesvadba se mi dost těžce čte. Tematicky podobné Zítra vstanu... se mi líbí o dost víc. Tady je výborná Kemrova epizodka, naopak slavný striptýz je naprosto wtf scéna, kterou jsem doslova přetrpěl. Taky nemám rád Brejchovou, která je tu za hlavní sexbombu, a vůbec všichni jsou tu více či méně nesympatičtí (což je právě společné s jednou Nesvadbovou knihou, kterou už mám rozečtenou asi deset let). Tak 60 % je ještě vlastně docela hodně. ()

inutihar

Co když to byl ten Rus, ten... - Eizenštein.- Ten v Praze nebyl. - Né? To se divím. Rok 1969 a další hlášky, které vyznívají mnohem sarkastičtěji, když to divák začne vnímat v dobovém kontextu. ()

Jeand´Boa

Hrátky s historií se spoustou vtipu..."změna v programu" coby hlavní heslo příběhu...jedna z českých klasik, která zkrátka funguje a fungovat bude... ()

rainman93

Pokud by Lipský nenatočil cokoli jiného, byl by tento film výborný. V širším kontextu musím bohužel konstatovat, že film ztrácí švih a lehkost, občas upadá i do trapnosti. Na druhou stranu se zde setkáváme s originalitou námětu Lipskému vlastní. ()

Biopler

České sci-fi komédie ma stále neberú. Vtipu je málo a debilín mnoho. Lipský nakrútil o dosť lepšie kúsky. Zapamätám si akurát vtedy veľmi peknú Brejchovú a hihúňajúceho Einsteina v podaní Čepka. ()

tranquill

Zpočátku to bylo zajímavé, ale pak se kouzlo této sci-fi komedie nějak vytratilo. Téma cestování v čase se podstatně lépe povedlo o necelých 10 let později v Zítra vstanu a opařím se čajem. ()

Ozzy2

Jo,tohle už nikdy, nikdo nenatočí.48 let stará komedie a pořád skvěle koukatekná.Dnešní filmy člověk zkoukne a už za hodinu ani neví, o čem to bylo. ()

upas

s kuchařkou růženou jsme si to tak trochu počítaly a vyšlo nám, že je vesmír mírně zakřivený... pozor na lustry, pánové! ()

FireTight

Nemůžu si pomoci, Zítra vstanu a opařím se čajem je pro mne daleko podařenější komedie, ale uznávám, že tahle byla v žánru "české komediální sci-fi" první. Navíc má něco, co ta "druhá" ne - krásné dobové kostýmy, Einsteina a hlavně Janu Brejchovou. Jak ta byla v té době krásná, to... to nemá cenu nějak hlouběji rozebírat. Jenže jsem se u filmu zkrátka nepobavil tolik, jako u o osm let staršího bratříčka. Pár dobrých hlášek tu sice padlo taky ("Jste zatčeni pro podezření z nekalých úmyslů proti jistému Adolfu Hitlerovi, malíři pokojů." mě dostalo do kolen), ale jinak...? Jinak nic moc, až na hledání prstenu! ()

Chip89

Zahraniční divák by asi vůbec nechápal, ale pro nás Čechy, je v tomhle filmu plejáda známých tváří a výborných herců. Vše je zakomponováno do českého humoru, kdy jsem se opravdu výborně bavila. Pár drobností mi tam nesedělo, ale jinak vcelku příjemná česká komedie. ()

Inozuka

Zabil jsem Einsteina... má tu smůlu, že obsahuje minimum zapamatovatelných hlášek. Snad kromě Libíčka a kočičího očička, Einsteinova přitroublého smíchu a diskuzi kuchařek nad teorií relativity, tu nejsou vysloveně vtipné scény. Mám ten film rád kvůli panu Sovákovi a tématice cestování časem, ale vždycky jsem ho považoval za průměr, který spíš zapadá než by vyčníval z Lipského geniální komediální tvorby. Mnohem lépe dopadla recyklace tématu a vlastně i zápletky v podobě pozdějšího Polákova Zítra ránu vstanu a opařím se čajem. To je mnohem větší jízda ... ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012