poster

Zabil jsem Einsteina, pánové...

Sci-Fi / Komedie

Československo, 1969, 95 min

Předloha:

Josef Nesvadba (kniha)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Jiří Sovák, Jana Brejchová, Lubomír Lipský st., Iva Janžurová, Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Svatopluk Beneš, Jan Libíček, Viktor Maurer, Miloš Kopecký, Stella Zázvorková, Oldřich Musil, Josef Hlinomaz, Karel Effa, Josef Bláha, Josef Kemr, Vladimír Hlavatý, Josef Beyvl, Zdeněk Dítě, Andrea Čunderlíková, Vlastimil Hašek, Ivo Gübel, Václav Vydra ml., Helena Růžičková, Josefa Pechlátová, Karel Pavlík, Regina Rázlová, Jaroslav Štercl, Jarmila Gerlová, Zdeněk Braunschläger, Marta Richterová, Jiří Hálek, Vladimír Zátka, Jindřich Narenta, Antonín Jedlička, Jan Pohan, Oldřich Velen, Vladimír Hrubý, Dana Hlaváčová, Jiří Lír, Luba Skořepová, Josef Hajdučík, Stanislav Litera, Mirko Musil, Jitka Cerhová, Stella Májová, Marcela Nohýnková, Jana Fořtová-Krampolová, Petra Černocká, Lorna Vančurová, Oldřich Dědek, Karel Engel, Jiří Plachý, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Ladislav Dražan, Jana Sedlmajerová, Karel Hejsek, Rudolf Jokl, Jaroslav Kupšík, Václav Štekl, Hana Houbová, Vlastimil Chejn, Oldřich Lukeš, Jan Maška, Vladimír Navrátil, Robert Morávek, Pavel Navara, Otakar Rademacher, Josef Mojžíš, Jarmila Orlová, Jiří Krampol, Otto Lackovič, Ivo Palec, Jan Víšek, Zuzana Talpová, Eva Rubínová, Svatopluk Skládal, Václav Halama, Miroslav Smrček, Antonín Soukup, Pavel Jareš, Vilém Lipský, František Šeba, Adolf Široký, Josef Puffler, Alois Zouhar, Alena Kreuzmannová, Slávka Hamouzová
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • BoredSeal
  ***

  Celý film je k pobavení dnešního diváka nabitý jakousi genderovou filozofií, úvod filmu dvou líbajících se fousatých bytostí působí jako homoerotická scéna, ve filmu se setkáme s fousatými ženami a prsatými muži, obojí v neplodných verzích nebo vzpoura žen proti holení, což by v dnešní jednoduché době antigay aktivisté a konzervativci jistě brali jako varovné sci-fi poselství proti liberálním změnám ve společnosti. Na lechtivém podtextu si štáb nechal záležet ze všech efektů na diváka asi nejvíc, ať už jsou to sexy kostýmy (po striptýzu služebných se dost možná řada českých divaček poptávala, kde seženou tak zajímavé prádélko) nebo laškovný výkon Jany Brejchové nebo Ivy Janžurové. Cestování časem je vděčné téma a nápadem převrátit na základě informací z budoucnosti životní směr důležitého člověka se zabývalo nedávno třeba i sci-fi s Mattem Damonem The Adjustment Bureau, tady je ale plán využíván jen krátce a snaží se diváka zabavit ne vždy úplně zdařilým humorem. Tenhle film se tak úplně nepovedl, řada scén dnes narozdíl od pecek tandemu Macourek-Vorlíček a vlastně i od zdařilejších Macourkovských komedií Lipského působí nudně, málo vypointovaně. Zaujalo mě, že se jedná o adaptaci Nesvadbovy povídky.(19.10.2016)

 • Terva
  *****

  Jiří Sovák ve svém prvním filmu o cestování časem. Zda - li pak tušil jakou roli si zahraje o osm let později a jakou větu tam řekne. ( ...dáme vůdci vodíkovou bombu !!! " Zítra vstanu a opařím se čajem " ). V tomto snímku zase řekne : DIALOG : PROFESOR PECH ( Oldřich Lipský ) - Tak vám gratuluji, ten váš stroj času funguje. PROFESOR DAVID MOORE ( Jiří Sovák ) - To by se teď dali dělat věci. Například usmrtit Adolfa Hitlera..... Zde letí Jiří Sovák do roku 1911 zabít Einsteina ( Petr Čepek ) , pánové ( i ženy ). Scéna " Hledání prstenu " (a nejenom ona ) by mohla klidně dát filmu přídomek ...lehce erotické sci - fi. V této scéně totiž Helena Růžičková, Iva Janžurová, Jana Brejchová i Jiří Sovák dělají striptýz. Jinak je to pěkná střeštěná česká komedie se spoustou dobrých a kvalitních herců a z perfektním koncem alá SPOILER ( Tajemná záře nad Pacifikem ) KONEC SPOILERU. ...Albert Einstei je neschopný fyzik, ale výtečný houslista.... Hudbu dělal Vlastimil Hála a hraje Filmový symfonický orchestr, řídí Dr. Štěpán Koníček + Taneční orchestr Václava Hybše.(10.7.2010)

 • ajuska
  ****

  Vesměs nápaditá a povedná komedie, která většinu času funguje tak, jak má. Jen ke konci je film možná zbytečně moc zašmodrchaný a trochu přehnaný, čímž ztrácí na půvabu.(4.10.2007)

 • EdaS
  ***

  Není to špatné, ale Lipský natočil spoustu lepších filmů. Moc srandy tu přes tu neskutečnou koncentraci komiků člověk nenajde. Ale pár kouzelných scén se tu najde, např. současně prováděný striptýz Janžurové, Brejchové a Růžičkové. :o)(21.6.2004)

 • anderson
  ***

  Macourek mal hlavu plnú naozaj bizarných a absurdných nápadov. Nie zo všetkých ale dokázali skúsení režiséri vyextrahovať naozaj zábavnú komédiu. To je aj tento prípad. Tri lustre aspoň za Brejchovej striptýz. Bože tá ženská bola fakt kus. (9.1.2016)(9.1.2016)

 • - Ve filmu z roku 1969 si Betsy (Iva Janžurová) v jedné ze scén pořizuje teleskopickým přístrojem selfie snímek se svým manželem, profesorem Frankem Pechem (Lubomír Lipský st.). (Gwaihir)

 • - Filmovalo se v Praze a Horních Beřkovicích. (M.B)

 • - Ve scéně, kdy Smith (Jan Libíček) polemizuje nad otázkou, co dělala Gwen Williamsová (Jana Brejchová) v Praze roku 1911, přemítá, zda se náhodou neprocházela po zoologické zahradě. Ta však byla otevřena až v roce 1931. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace