Zabil jsem Einsteina, pánové...

• angličtina I Killed Einstein, Gentlemen
TV spot
Československo, 1969, 95 min

Kamera:

Ivan Šlapeta

Jana Brejchová, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Lubomír Lipský st., Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Stella Zázvorková, Jan Libíček, Josef Hlinomaz (více)

Fantastický příběh, jehož děj se odehrává střídavě v Americe, někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí, a v Praze roku 1911, je založen na myšlence, zda a do jaké míry by předčasná smrt zakladatele moderní fyziky, Alberta Einsteina, ovlivnila vývoj naší civilizace. Na rozdíl od většiny děl tohoto žánru, která posunují příběh do daleké budoucnosti, se zde děj naopak vrací pomocí „stroje času“ do minulosti. Jako historický fakt autoři označili skutečnost, že profesor Einstein mohl přijít v Praze roku 1911 o život – na této myšlence je postaven celý děj filmu. Příběh se odehrává „v budoucnosti“, konkrétně v roce 1999. Skupinka bojovně naladěných fanatiků si pohrává s nebezpečným vynálezem – takzvanou bombou G, kvůli které ženy obrůstají plnovousem a nerodí děti. Při hledání viníka toho všeho dojde lidstvo k názoru, že všechno má na svědomí zakladatel moderní fyziky. Do minulosti proto odlétá výprava profesora Moora s jediným cílem – zabít mladého Alberta Einsteina… (Česká televize)

curil

Naprostá klasika české   komedie, nezbývá mi než se   připojit k obdivovatelům   režiséra Oldřicha   Lipského. Jak je v jeho   filmech zvykem - perfektní   obsazení. Všichni   spolupracovníci pana   režiséra, kteří se   podílejí na filmu,   odvádějí vynikající   práci. Praha na začátku   století, výprava, kostýmy,   ne v poslední řadě hudba,   vše na nejlepší úrovni.   Pokaždé se rád podívám,   DVD mám, ale v televizi   nevynechám jedinou reprízu. ()

PAVLIS

50% Už nápad cestovat do minulosti, abychom zabránili teroristům, respektive vousům v růstu na ženách, je dost padlý na hlavu. A to je teprve začátek sci-fi hrátek s časem. Přesto tuhle praštěnost a kreativitu tvůrců oceňuji, stejně tak pár vtipných míst a roztomilou Brejchovou. Na bláznivou komedii je tu ale málo vtipu a bohužel někde od poloviny začne být příběh překombinovaný a pitomý až moc… ()

kosaka

Vynikající scifi komedie na téma cestování v čase. Přehlídka elitních herců, kteří excelují ve stále dalších vtipných situacích. Přehrávání Josefa Hlinomaze v podobě velitele strážníků a až příliš šílený smích Einsteina Petra Čepka bohatě vyváží výborné dialogy a děj plný zvratů. ()

krivkin

jedna z nejlepších českých komedií, jeden gag střídá druhý, perfektní herecké obsazení, velice originální zpracování jednoho z nejotřepanějších filmových klišé, totiž cestování v čase :) ()

jakoby

Tento film se mi nelibi. Snad jen Cepek jako Einstein. ale z Brejchove a jejich paruk a sexy oblecku se mi dela zle. Ani Janzurka me nezaujala. ()

swinevenca

Dlouhé, nudné, nechutné míchání pohlaví, zoufale tmavé desetiminutové "finále" a velký prostor pro Stellu. Nic proti ní, ale proti tomu debilnímu přízvuku bez ohýbání slov, jakoby nestačily současné reklamy, kdo se tomu může smát?! Pravda, výjimkou je "no, konečník". Pak ještě hláška s Hitlerem a pár v časoprostorovém kontextu vtipných konstatování a to je všechno. A to je opravdu málo. ()

Stanmi

V budoucnosti skupina fanatických fyziků odpálí bombu po které začnou ženám růst vousy. Veškeré snahy o zadržení fyziků jsou neúspěšné a tak se trio vědců (Jiří Sovák, Jana Brejchová a Lubomír LIpský) vydávají do minulosti, aby svým, pro ně nepatrným, zásahem do dějin (viz název snímku) smazali základy moderní fyziky... Režisér Oldřich Lipský a scénárista Miloš Macourek tenokráte závitali do vod žánru sci-fi a tématu cestování v čase (předlohou pro film byla kniha Josefa Nesvadby) a vytvořili další zábavnou komedii. Ta se odehrává ve dvou časových rovinách jednak v budoucnosti (tato část se pochopitelně odehrává převážně v interiérech) a poté v Praze roku 1911, kde nám tvůrci dopřáli i množství exteriérů a interiérů (koneckonců Oldřich Lipsky měl Prahu rád, takže i v tomto snímku ji dokázal patřičně prodat). Obsazení je opět velmi dobře vybrané, ať už dámská část (Jana Brejchová, Iva Janžurová, Stella Zázvorková), tak pánská část (Jiří Sovák, Lubomír Lipský, Petr Čepek). Zabil jsem Einstena, pánové... je dalším povedeným kouskem z filmové dílny Oldřicha Lipského a i když se najdou ještě lepší komedie, tak tento snímek má díky příběhu, obsazení a provedení pořád, co nabídnout. ()

harycek

Chyba ve filmu: Einstein v době svého působení v Praze 1911-1912 byl ženat a měl rodinu. Jinak výtečná sci-fi komedie! Naši filmaři už tehdy tušili " selfíčko". ()

Eire

Plejáda hvezd konce 60tych let. V podstatě x-tá variace na téma cestování v čase, nuklearni hrozby atd.. ..  AVSAK mene zdarila... 65% trošku to už vysumelo... ()

Kosan

Skvělé herecké obsazení a nádherná Jana Brejchová, ale jinak jeden ze slabších filmů Oldřicha Lipského. ()

p.a.douch

Oldřich Lipský byl formát. Tenhle film dokáže člověka zničit. Už jen při čtení obsazení, se člověk usmívá v očekávaní velkolepého humoru. Koho vyzdvihnout? Nevím, všichni jsou výborní. Při sledování těchto komedií z 60. let, se člověk jen diví, co to dnes vzniká za hovadiny. 85 %. ()

sibskyn

Pěkná komedie, možná jsem se ani tolik nesmál, ale celý ten nápad a to zpracování je prostě tak originální, že jsem pro požitek filmu, ani více nepotřeboval. ()

buchannon

Ženský s vousama, panebože koho to mohlo napadnout. Film, během kterého jsem opět zkouknul Seznam.cz, se snaží být za každou cenu uměle vtipný, ale ve skutečnosti vůbec vtipný není. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012