Zítra vstanu a opařím se čajem

• Velká Británie Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
TV spot 2
Československo, 1977, 93 min

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Karel Svoboda

PogoJoe

Zábavně hravý příběh, kde se samozřejmě nějaké ty nelogické prvky najdou, ale v tom je další kouzlo téhle ztřeštěnosti. Geniální herci - kvalitní obsazení do poslední malé roličky, geniální hudba Karla Svobody a desítky hlášek, z kterých v naší rodině citujeme dodnes. U mě tohle dílo stále patří do TOP 10 českých filmů. Viděl jsem hodněkrát a vždy se skvěle bavím, hlavně proto, že již pokaždé přesně vím, co přijde v následující scéně a už se na to těším. ()

Aiax

Asi nejzářivější důkaz otřepaného "takové filmy se už dneska netočí". A opravdu - dokáže si někdo představit, že by dnes u nás vznikla tak jiskřivá, originální, vtipná a vůbec fantastická SCI-FI komedie? O dobré české komedie je v poslední době nouze a navíc sci-fi... Eh, to už máme v těch našich českých luzích a hájích větší šanci uvidět polární záři. Nevím, možná to bylo dobou, snad tenkrát český film ovanulo nějaké kouzlo, že se zrodily perly jako Zítra vstanu, Zabil jsem Einsteina, Návštěvníci apod. Važme si toho, protože to nejsou jen skvělé filmy, to je fenomén, který nám závidí celý svět. ()

L_O_U_S

Vynikající sci-fi komedie s dobrým nápadem a skvělým hereckým obsazením. Vrcholem filmu je scéna u Adolfa Hitlera. „Vyhodit, degradovat, zavřít, a tak dále.“ … „Přinesli jsme admirála Wolfa.“ Kéž by se takovéto filmy točily i dnes. (12.) ()

Colonist

Nejlepší české sci-fi! Pokud tedy nepočítám seriál Návštěvníci, ale tohle je víc "pro dospělé". Ve filmu je bravurní mix napětí i humoru. K tomu všemu příjemné herecké obsazení (jak už bylo ale v tehdejších dobách zvykem). Je tedy pravda, že Hitler se v blízkém záběru Hitlerovi moc nepodobá, ale to můžeme hodit za hlavu. Pár scénáristických bot tam sice je, ale to je ve většině filmů, které se zabývají cestováním časem. Tohle je jeden z mála našich starších filmů, který by se klidně mohl prosadit i ve světě (většina starších českých komedií je plná našeho osobitého humoru, který by v cizině nemuseli pochopit). Nechápu, že ho zná jen pár Britů. A už vůbec nechápu, proč má zde na CSFD jen 76% (září 2007). Zasloužilo by si to osmdesátkovou hodnotu... ()

Aleee89

No, tak mám za sebou jednu z dalších českých komedií. Ze začátku jsem to pár minut kapku nechápala, ale pak se to rozjelo, hlavně v druhé půlce. Film nabral šmrnc a líbil se mi. Nebude patřit k mým nejoblíbenějším, ale pouze k tomu dobrému až lepšímu, co český fond nabízí... teda u mě. ()

Anglie

Další variace na téma cesty časem. Tentokrát do Německa za druhé světové války. Na mne příliš překombinované. A navíc ta časová smyčka... ()

easaque

nostalgické +3* Zlatá sedmdesátá léta byla navýsost plodná na sci-fi komedie a Macourek je uměl opravdu psát a normalizační doba tomu nahrávala, protože to nebylo nic proti ničemu. Tahle podle mě patří k tomu slabšímu, takže víc než silnější 3 hvězdičky dát nemůžu, i když si uvědomuju jaké komedie se točí dnes. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Dlouho jsem to viděl tak na lepší 4*, ale já tomu nakonec těch 5* dám, už jenom kvůli tomu, že už je to pěkně dávno, co jsem se u Československé komedie tak bavil. Pravda, výbuchy smíchu se u mě nekonaly, ale i tak jsem se u toho bavil, příběh to mělo zajímavý i dostatečně šílený, zvláštní je tady i to propojení žánru sci-fi (a pozor, aby toho nebylo málo, letí se tady i do vesmíru) a válečný a obecně je ten film strašně příjemný a klidně bych na něj koukl znovu, i když ze začátku jsem se do toho moc nedostal. Naštěstí po čtvrt hodině ano a proto taky nakonec dávám 5*. V rámci československých komedií jsem tak dobrou fakt už nějakou dobu neviděl, naposledy snad Happy end (a zajímavý, že v obou filmech hrál Menšík). 5* ()

rakovnik

Cestování časem po česku podruhé. Po natočení "Zabil jsem Einsteina, pánové" se u nás objevila další komedie na toto téma. Možná ještě lepší a vtipnější. Jiří Sovák a Vladimír Menšík opět přesvědčují o svém talentu. Použiji parafrázi jednoho uživatele ČSFD: češi dokáží udělat komedii snad ze všeho. V tomto případě se jim povedla vynikající scifi komedie. Neomrzela se mi ani po mnohém opakování, ba naopak. ()

Hennes

Bravurní česká sci-fi komedie. Geniální nápad a skvělé zpracování a to se psal rok 1977. Časové smyčky, návraty na stejná místa, sledování sebe samotného atd.. Miloš Macourek je prostě pánem svého oboru. Film je navíc obsazen těmi nejlepšími herci tehdejší doby. Jedna z mojich TOP komedií. ()

cariada

Hodně nadčasová komedie o cestách minulosti. Velice bláznivé a zároveň i nám snad v prvním a jediném filmu dává možnost vidět Hitllera jak se dívá na to ,že prohraje válku ,že jeho vojsko ženou rusové . Jak vybombardujou Berlín a Drážďany. Někdy se mě trochu pletou kdo je kdo při stále se opakujícím ději. Kdo z nás by nechtěl vidět minulost. A nebo mít onen zelený sprej ,který každý paralizuje. Petr Kostka ve skvělé x roli. ()

MrPierc

Geniální scénář filmu o záměně člověka a cestování časem do minulosti. Musím vyzdvihnout hudbu a hlavně úvodní píseň s mixem A. Hitlera a jeho nezbednou rukou. Ten mix na začátku je tak nadčasový, že i dnes se skvěle poslouchá !!! (Kdyby v té době byl youtube, tak Evropa šílí :-D) ()

Trainspotter

Konečně lze také v české tvorbě nalézt námět ze sféry sci-fi, který neztrácí své kouzlo a význam odstrašujícím zpracováním. ()

tomtomtoma

Velmi zábavná, vtipná a bláznivá komedie o snaze změnit minulost a tím i současnost. Putování časem je turistickou atrakcí, jejíž zneužití je tak lákavé pro zhrzené vyznavače nacistické ideologie s možností znovunastolení této zrůdné hegemonie, která vyráží ze svého latinskoamerického útočiště. Dvojčata Jan a Karel Burešovi (skvělý Petr Kostka) jsou ústřední postavou povedené taškařice, kdy jeden umírá, druhý si bere jeho identitu, aby se díky cestě do minulosti nevědomky, ale též záměrně zdvojil ve prospěch současnosti a tím i budoucnosti, kdy překazí všechny smělé plány stařičkých nacistů s minulostí. Z dalších rolí: nacistický ideologický vůdce na cestě do minulosti Klaus Abard (skvělý Jiří Sovák, v mladší podobě s hlasem Jiřího Schmitzera), natěšený z předání vodíkové bomby Hitlerovi při jeho cestě za úspěchem, nájemný pohůnek Rolf Kraus (dobrý Vladimír Menšík), neštítící se ve prospěch věci i vraždy na sobě samém, nacistický inženýr Bauer (Vlastimil Brodský), dohlížející na zdařilost výpravy po technické stránce, Shirley (dobrá Marie Rosůlková) a Patrick Whiteovi (dobrý Otto Šimánek), američtí turisté náhodně vstoupivší do cesty výpravy do minulosti, letuška Helena (Valerie Chmelová), do které se Jan zamiloval, Eva Kroupová (půvabná Zuzana Ondrouchová), dychtivě čekající na Karla, cirkusáčtí manželé Kroupovi (Slávka Budínová a Josef Větrovec), rodiče Evy, Adolf Hitler (František Vicena), vzteklý z možnosti neúspěchu, šéfpilot Robert Nol (František Peterka), podváděný manžel nevěrné dračice Markéty (Marie Drahokoupilová). Zábavné, bláznivé, strhující, manipulující, hravé, satirické, vysmívající se, časové rozkoše. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016