Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

rigby

Silný, působivý film, který ani po mnoha letech neztrácí na síle a výpovědi. Snad kvůli výběru herců, kteří si získávají sympatie u diváka už od první chvíle. Snad kvůli jistému až dokumentárnímu pojetí celého filmu. O závěrečných chvílích v kostele ani nemluvě. Tam divákovi jen ztuhne krev v žilách a snad každý Čech pocítí hrdost na svou národnost. ()

pold

Výborný film. Trochu mi vrtá hlavou, jak je možné, že se v té době natočil, když tahle akce neměla s komunistickým odboje nic společného a účastníky západního odboje režim víceméně rozprâšil. Trochu jsem měl problém s Jelínkem, ve kterém furt vidím toho smradlavého StBáka Hradce, ale to je problém můj a ne filmu. ()

Kontryhelka

Film jsem viděla jako holka a hrozně mně děsil. Bylo mi líto těch parašutistů v tom kostele a hrozně jsem brečela. Nechalo to ve mně dost silný dojem a dlouho jsem na ten film myslela. Dobré a kvalitní zpracování příběhu našich krvavých dějin a jejich hrdinů. ()

Lendak

Moje milované šesťdesiate roky, kde české filmy patrili nielen medzi európsku špičku. V tej dobe tu vznikali aj takéto filmy, nielen bezvýznamná propaganda, ktoré vyzerajú fakt smiešne, ale aj takéto filmy, ako napríklad práve Atentát. Pre mňa, ako veľkého milovníka dejepisu (a filmu),  je toto priam splnený sen. Tomu dopomáha hlavne úžasná atmosféra, ktorá skvelo ukazuje život v nacistickom Česku. Pripočítajte ku tomu úžasných hercov, nervydrásajúce finále (ktorému by mohli závidieť aj dnešné hollywoodske filmy) a máte jeden z najlepších československých filmov, ktorému ku dokonalosti chýbajú len lepšie a detailnejšie rozpísané charaktery. VERDIKT: 8,5/10. ()

Winster

Nikdy neprekonane zpracovani s nasimi ,,pany,, herci. Jako malej jsem si myslel, ze je to natocena skutecnost. Opravdu to na me tak pusobilo se vsim vsudy. Nejsem si jisty, jestli se nekdy nekomu povede toto zpracovani prekonat. ()

PTuranyi

Výborné spracovanie historických udalostí. Herci sú výborní a všetko klape tak ako má, nikde sa nič nevynechá a nikde sa nezdržiava zbytočne. ()

vykyn

Skvělá rekonstrukce největší akce českého odboje..Nejsem historik ani odborník,ale ten film mi to naprosto strhujícím a uvěřitelným způsobem přiblížil.. ()

Trescha

Vynikající a na české poměry a dobu výpravný film.Výborné herecké obsazení(zejména Brzobohatý,Mrkvička,Kodet,Vinklář a Loyda)dokonale vylíčená atmosféra doby....Příběh je téměř totožný se skutečností(ne že bych ji zažil,zaplať Pánbůh). Prostě pětihvězdičkový hotel Pana Sequense. ()

Aberdeen

Dnes rozporuplně hodnocený Sequens ukázal, že řemeslo nesporně ovládal. Po obsahové stránce je zde několik zjednodušení, která mozná budou "historickým puristům" vadit - "redukce" počtu odlétající další várky parašutistů, použití smyšlených jmen u celé řady postav (Havelka místo Zelenka, Horst místo Thümmel atd.) či celé pozadí atentátu, celkem jednoznačně tlumočené jako akce Intellignece Service, mající krýt nebezpečí hrozící od Heydricha Canarisovi. K maximálnímu popčtu hvězdiček mě mimo jiné přiměly herecké výkony, zejména Brzobohatého a Vinkláře. I když fyzickou podobou byl Opálka (ve filmu vystupující pod příjmením Král, což bylo Opálkovo krycí příjmení) Brzobohatému poněkud vzdálen, typově sedí toto obsazení perfektně. Jeden z Brzobohatého vrcholných výkonů. No a Vinklář? Jako tradičně skvělá studie záporáka. Ale co je pro mě na tomto filmu NEJ? Scéna výcviku v Británii za zvuků Vejvodovy "Škody lásky". Tam člověku běhá mráz po zádech a zároveň cítí, jako by u toho přímo byl.... Není divu, hodně parašutistů tehdy ještě žilo a mohli být Sequensovi zavěcenými a relativně ještě mladými poradci. Mám ten film velmi rád... ()

blackperseus

Za takúto réžiu a podobné technické záležitosti (až na pár nepodarených strihov) by sa nemuseli hanbiť ani súčasné hollywoodske štúdiá... Síce mi to aj pri necelých sto minútach prišlo trochu rozvláčne, výsledný dojem je nadpriemerný. Ti-ti-ti-tá... ti-ti-ti-tá... ;-) ()

Felliniclub

Působivý film, který realisticky podává průběh atentátu na protektora Heydricha. Obsahuje mnoho drobných detailů, které si vychutná ten, kdo o atentátu něco zná, např. před Heydrichovým autem přijíždějícím do Panenských Břežan přejede jeho synek na kole, příští rok zahyne pod koly náklaďáku. Pozornost je také věnována vztahu Heydricha a Canarise. Film sice působí poněkud nekompaktně, ale je mnohem věrohodnější než Tmavomodrý svět. ()

Filatov

Ojedinělý film o tomhle tématu a vůbec nevadí, že se výcvik natáčel u nás a ne opravdu v Anglii. Můžeme být rádi, že film vůbec vzniknul vzhledem k době natáčení. Tříjazyčnost v podobě angličtiny, němčiny a češtiny také není vůbec na škodu, naopak dodává atmosféru, která pracuje velmi dobře po celou dobu. Heydricha nebudete mít rádi, stejně jako naše parašutisty bude milovat. Velmi dobře zpracovaná tématika atentátu se závěrečným: "Vstejte se, nic se fám nestane." Na to se nedá jen tak zapomenout. ()

artcha

Jestli někdy bude anketa a nejadrenalinovější scénu v českém filmu, bude atentát z filmu Atentát v top 5. Pokaždý, když se dívám, tak se nedívám a mám tachikardii ještě druhý den. A nejvíc mě mrazí z toho, jak je filmový představitel Heydricha podobný tomu skutečnému. Fuj, hnusná doba, válečné filmy by se neměly hodnotit kladně... ()

krijka

Česká klasika, a dle mého názoru i jeden z nejlepších válečných filmů, a to nejen v českém kontextu. Natočení na černobílý materiál filmu přidává na hutnosti a bezvýchodnosti, to všechno skvěle dokresluje vlastně dokumentární styl, v němž je snímek natočen. Herectví je tu vlastně potlačeno, žádná z postav, snad s výjimkou Heydricha, tu nemá větší prostor, ani atentátníci ne. Paradoxně to filmu ale spíš prospívá, je o to syrovější. Většinu postav ztvárňují budoucí české hvězdy, v době natáčení snímku to ovšem byli spíše neznámý mladíci, věkově blízcí skutečným atentátníkům. Nic lepšího už Sequens nenatočil. Filmu by se dalo i ledacos vytknout. Kdybych byl opravdový šťoura, poukázal bych třeba na to, že výsadky byly na naše území transportovány bombardéry Halifax a ne dopravními Dakotami, ale to by bylo asi malicherné. Víc mi vadí, že v tomto velmi realisticky natočeném filmu se pro postavy používají podivná a pravdě neodpovídající. U výsadkářů bych ještě pochopil, že používali falešná jména, ale proč se rodina Moravcových jmenuje ve filmu Otradovcova, to opravdu nechápu. ()

FoxxX

Starý československý snímek je i po těch mnoha letech stále působivý a silný. Pořád dokáže vtáhnout do děje a vyvolat silné emoce. Kromě té černobílosti nepůsobí nijak technicky zastarale, tvůrci měli avidentně velký rozpočet, díky čemuž mohli film naplnit velkolepými bojovými scénami. Přidejme k tomu dobré dialogy a herecké výkony, a není téměř co vytknout. Snad jen několik příliš zkrácených scén, které jsou občas trochu nepřehledné. Přesto ale Atentát každému doporučuji, a to i těm, co si hodně potrpí na technickou dokonalost. Vyjímečnost filmu navíc nespočívá jen v dobrém zpracování ale vzhledem k době vzniku také v tom, že neobsahuje žádnou politickou propagandu. ()

Agnostik

Atentát je nejlepší československý válečný film všech dob!Tvůrcům se povedlo vystihnout tak napínavým vyprávěním hrůzy a příkoří našeho nejtemnějšího období v českých dějinách,až z toho jede mráz po zádech.V tomto případě na hrdinský čin našich výsadkářů,i když je doposud sporný jeho ůčel pro to co po něm následovalo..100%!!!Heydrichu smaž se v navěky v pekle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

vaexp

Něco málo z naší historie, pokud o Protektorátu nic nevíte, tak aspoň věnujte pár minut tomuto snímku, budete o trochu chytřejší. ()

ssarka

perfektní film..komentář Matty mě maximálně pobavil...absolutně všechny rádoby chyby jsou tam asi proto,protože tak se to v reálu stalo..prý,cituji: Když už se Sequens rozhodl zfilmovat atentát včetně příprav, včetně pohledu z druhé strany, bylo by žádoucí „zaneřádit“ příběh větším množstvím dramatických situací. Takhle zde máme expozici, výcvik, seskok, nudu, nudu, nudu, atentát, ukrytí, nudu, nudu, zabití..........Atentátníci posledních třicet čtyřicet minut vlastně jenom čekají na popravu, resp. na okamžik, kdy si budou moci prohnat hlavu kulkou. Z filmu příliš číší beznaděj, také smysl atentátu je několikrát zpochybněn, což by si dle mého názoru režisér válečného filmu dovolovat neměl.........Alespoň nějaký záblesk, jiskřičku naděje v samém závěru, bych přijal s otevřenou náručí. Něco podobného mnohým filmům ublíží, domnívám se však, že zrovna tomuto by to jedině prospělo....... Všiml jste jsi,o čem ten film je?A četl jste někdy něco o této akci,jak se doopravdy stala? To není americký film,kam přiběhne jeden hrdina a všechny hajzly zabije včetně sousedovy babičky a odchází do zapadajícího slunce vstříc šťastné budoucnosti. :) ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička