Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

sator

Toto a Nebeští jezdci, nejlepší válečné filmy...Žasnu jak se podařilo natočit film bez komunistické indoktrinace... ()

VaHo

Můj oblíbený "válečný thriller", který nestárne. Dokonalá mrazivá atmosféra, skvělé herecké výkony a strhující příběh. Černobílá kamera vytváří úděsnou atmosféru beznaděje a bezvýchodnosti. I kdyby divák nevěděl, jak to skončí, tak by tušil, že to stejně nebude mít happyend. ()

filmmovier

Dobrý, a v kině Lucerna navíc i s náležitou atmoškou. Ale... nevím, jestli jsou takové všechny projekce, ale my jsme chytli projekci s neskutečně rychlýma titiulkama, které tam byly vteřinu a rozhodně se nedaly dočíst dokonce, nebo tam naopak byly dlouho. Je to škoda, ale za tohle film nemůže, to já jen tak na okraj. Natočené je to rozhodně velice dobře, podmanivý soundtrack v podobě Beethovenovy Osudové je fakt stylový a herci hrají o stošest. Brzobohatý je skvělý, Vinklář vynikající, Heydrich jako pravý. Nejlepší byla scéna samotného atentátu, ta se skutečně povedla. Scénář také velmi nadprůměrný, jenomže obsahuje spoustu nelogičností a zvláštních berliček (Slovák celou dobu mluví česky, aby pak řekl dvě slova ve slovenštině a zase přešel na češtinu a na mě lehce směšně působící akce "fsdejte se, nic se fam nestane"). Ke konci je toho čím dál víc, aby se toho nedalo nepovšimnout, obzvlášť v závěrečné akci v kostele. která byla sice dobrá, celkem stylová a (opět) dobře natočená, ale scénář to na některých místech pěkně zprasil. Jinak je to ale opravdu kvalitní film, který se mi líbil, jenomže mohl být lepší. Mnohem lepší. Ale jak říkám, je to přesné, je to působivé a přesné a to je skutečně pro film to hlavní, takže si té kritky klidně vůbec nevšímejte. 80%. ()

HonzaBez

,,Jenom jsme splnili rozkaz. Naše svědomí je čisté." Tenhle film je určitě silný už jen tím, že se věnuje snad nejvýznamnější odbojové protinacistické akci nejen na území Protektorátu Čechy a Morava ale možná i v celé nacisty okupované Evropě. Vždyť atentát na Reinharda Heydricha byl vskutku majstrštych. O samotném filmu se toto však dá říct jen z půlky. Naprosto výborná je určitě ta druhá půlka filmu popisující události po provedení samotného atentátu (a zejména pak ty spojené s jejich ukrýváním kostele). Zde má film úžasně tísnivou atmosféru a ten závěrečný boj v kryptě kostela je natočen vážně naprosto věrohodně a autenticky. V první půlce mi ale přišlo, že se tvůrci filmu mohli více věnovávat popisu příprav atentátu (a třeba problémům výsadku Operace Antropoid). Co mi naopak moc nesedlo byla ta paralelní dějová linka spojená s osobní rivalitou mezi Heydrichem a admirálem Canarisem. Ale tyhle výhrady k filmu nejsou tak podstatné, abych kvůli nimž musel snižovat své původní čtyřhvězdičkové hodnocení. ()

Helmutek

Super, ani jsem nevěděl, že o atentátu existuje takhle dobrej film s tak dobrym hereckym obsazením. Zážitek mi trošku umenšovalo (to ale vinou mý nevědomosti) použivání krycích jmen, který jsem původně neznal, takže jsem se občas lehce ztrácel v tom, kdo je kdo. Sympatický ale bylo, že se z atentátu nesnažili dělat nějakou extra efektní akci, protože to pravděpodobně nic moc efektního prostě nebylo, a že to natočili tak, jak přesně se to mělo stát; subjektivně ale za sebe musim říct, že na můj vkus akce samotná proběhla až moc rychle, pořádně jsem si nestačil uvědomit, že "tohle už je vlastně ono". Trochu nevyvážený mi taky přišlo, že celá druhá půlka filmu byla v podstatě jen o dobývání parašutistů v kostele, klidně bych pár minut věnoval i dalším souvislostem a osudům. ()

Endyis

velmi poctivě a s citem natočený válečný film, jenž je zároveň perfektní rekonstrukcí onoho slavného atentátu. Malinko bych vytknul lehkou občasnou nepřehlednost, ale to se může vychytat při následujícím opětovném shlédnutí. Jinak bych neměl, co bych vytknul - filmařsy zvládnuto dobře, hodnocení tak nějak vystihuje to mé osobní - 85% ()

Fleetguard

Jeden z mála českých filmů, který nám autenticky přibližuje dobu nacistické okupace českého národa. Realisticky zachycuje osud tří parašutistických skupin, kteří mají jediný úkol : "Atentát na říšského protektora H.Hayndricha". J.Sequens natočil opravdu napínaví a srdcervoucí film. Najdete v něm vše, přátelství,zradu,hrdinství i smrt (zejména závěrečná scéna pusobí hodně emotivně), k hereckým výkonum, ani není třeba cokoliv psát jsou prostě skvělé, nezbývá než dodat, že tenhle film opravdu stojí za to abyste ho viděly! ()

Krysa SPK

Vynikající a nadčasové válečné drama a spolu s Nebeskými jezdci naprostá špička československé válečné tvorby. Jen nechápu někdy zcela zbytečnou fabulaci některých historických faktů - hlavně záměnu jmen. Že by komunistická cenzura ? OK, u parašutistů to beru - zde byly použity (na jednu stranu správně) krycí jména: Kubiš: Strnad, Gabčík: Vyskočil, Opálka: Král, Valčík: Toušek, Čurda: Vrbas, Bartoš: Sedlák, ale například rodina Moravcova byla změněna na Otrádovcovu a Jan Zelenka-Hajský na Pavelku. Postava, kterou hraje Jaroslav Moučka pro mne zůstává záhadou, ale je možné, že se jedná o Ladislava Vaňka. Samotný atentát pak naprosto neodpovídá dostupným poznatkům (Gabčík nepřebíhal přes silnici, ale pokoušel se střílet na vůz z pravé strany z vnitřní strany zatáčky. Kubiš pak házel bombu spodním obloukem. Po výbuchu následovala honička Gabčíka a Kleina - Heydrichova řidiče, kterému parašutista provrtal devítkou nohu...). Při závěrečné scéně pak parašutisté neměli při obraně samopaly ale jen pistole. Jan Kubiš se nazastřelil, upadl do bezvědomí po zásahu granátem a vykrvácel. Vadí mi i přílišné vyzdvihování vedlejších a zcela zbytečných postav (Jacobi, Canaris...) na úkor postav hlavních. Což je ale známý Sequensův nešvar. Na druhou stranu, vše musíme vnímat jako filmařskou licenci. Kvalitně je divákům předložena atmosféra Protektorátu i všudypřítomný strach před okupanty. Hlavně je však třeba pochválit casting. Je neuvěřitelné, jak se tvůrcům podařilo nalézt i parašutistům podobné herce (R. Brzobohatý je prototypem nefalšovaného velitele, jakým Adolf Opálka bezesporu byl) Pěkné jsou i některé skryté odkazy pro lidi, kteří znají i podrobosti okolo operace Anthropoid. Obléhání Chrámu sv. Cyrila a Metoděje je pak dle mého názoru jednou z nejlepších scén české kinematografie. Přes všechny výhrady (a jsou to výhrady člověka, který se celý život o operaci Anthropoid zajímá:) můžeme děkovat tvůrcům za kvalitní zfilmování příběhu našich národních hrdinů, protože hlavní je fakt, že alespoň nějaký film o nich vůbec existuje. PS: Pro ty, kteří by ztráceli, kdo vlastně jaké historické postavy hraje, tu mají takový malý přehled: rtm. Kubiš: R. Jelínek, rtm. Gabčík: L. Mrkvička, npor. Opálka: R. Brzobohatý, ppor. Valčík: J. Kodet, rtn. Čurda: J. Vinklář, kpt. Bartoš: L. Munzar, Zelenka-Hajský: J. Holý, Moravcová: V. Matulová, Moravec: V. Hlavatý, Aťa Moravec: P. Oliva, Vaněk (?): J. Moučka, rtn. Švarc: V. Čaněk, rtm. Potůček: J. Dufek, čet.asp. Bublík: J. Molčík, čet. Hrubý: V. Kutheil, plk. Moravec: J. Vršťala. ()

lucascus

nevěděl jsem, že my češi máme natočený takový válečný skvost, film je opravdu úžasný, možná že jediná malá vada na kráse je ta, že mi připadal krátký. U tohoto filmu by taková hodina navíc (tj...zdetailizovaní celé akce) vůbec nebyla na škodu...Opravdu úspěch...kam se hrabou jiné válečné filmy.. ()

hroubek

Atentát na mě působí, jako další český snímek o českých vojácích za druhé světové války a to Nebeští jezdci.Začátek mě moc nechytl, ale jakmile jsme se seznámili s hlavními hrdiny, tak to bylo úplně o něčem jiném.A konec v kostele je opravdu moc nádherně natočen. ()

Castrator

Nebýt atentátu, stal by se Heydrich nejspíše prvním mužem Říše, a dopadlo by to s námi všemi zle nedobře. Tam v té zatáčce, která už neexistuje (kdo mohl tohle dovolit), se zachraňovaly naše české životy a asi i celý svět. Až budete na Atentát koukat a Kodet začne házet Mrkvičkovi do ksichtu prasátka, vzpomeňte si na to. Skvělý film, české Kam orli nelétají. ()

nevermore

Asi nejlepší film a nejvěrnější rekonstrukce atentátu na Heydricha. Zároveň jedna z nejlepších rolí R. Brzobohatýho. ()

Brain-D

Ke konci se mi už začal silně svírat žaludek a běhat mráz po zádech. Velmi autenticky natočená hrůza jakou byla 2.sv. Hnus obsazení nacisty, kteří vraždili český národ. Atentát na Heydricha bylo na jednu stranu hrdinství a na druhou zkáza spousty životů. Mělo to význam ? ()

davidek

Jenom pro to, že tohle bylo povinné školní sledování v kině, za čtyři. Jinak báseň nezapadající do totality. Kdo by mohl zapomenout. ()

Autogram

Asi som od filmu očakával viac a už začiatok na mňa neurobil dobrý dojem. Obrázky z nejakého nemeckého veliteľstva by boli fajn, keby ich nebolo príliš, a kým sa dej dostal do anglického exilu, bol som dosť otrávený z nikam nevedúcich nemeckých dialógov. Pripomínať, že fašizmus je sviňa, myslím nebolo až také nutné. Výsadok lietadlom bola asi najlepšia scéna spolu so samotným atentátom, a hneď po ňom tam akoby z filmu niečo vystrihli. Tieto a mnohé ďalšie dôležité udalosti sú podané príliš skratkovito, niektoré vynechané úplne a príliš veľký priestor sa venuje záverečnému beznádejnému boju o záchranu. Hlavný hudobný motív „Škoda lásky“ je prítomný na konci aj na začiatku, divákovi spríjemňuje zúfalú situáciu aj úvodný výcvik v exile. Menej príjemný je zvuk vo filme, niektoré dôležité postavy majú nezrozumiteľný mumlavý tichý zvuk, pričom streľba alebo nemecké hlasy sú v poriadku. Zmenené mená hrdinov sú pre mňa celkom nepochopiteľné. Netvrdil by som, že všetko je podľa skutočnosti, časť je určite vecou vtedajšieho pohľadu a znalostí historických udalostí. ()

Pedross800

Když dva dělají totéž, není to totéž. Asi jako mnoho jiných, i já po shlédnutí Anthropoidu dostal chut na zopáknutí naší, hodně zaprášené černobílé verze, kterou jsem si víc nepamatoval, než naopak. Nuž a vidím to tak, že u mě na celé čáře vyhrála nejnovější anglická verze, čímž ale neříkám, že Atentát není dobrým filmem. Ale....to co většina lidí vyčítá Anthropoidu, přílišné zaměřění pouze na Gabčíka s Kubišem a události těsně spjaté s atentátem bez širšího ozřejmění a uvedení do děje, to se tady stalo základním kamenem neúspěchu. Tady to vše je, zaměření na výcvik i daleko větší prostor pro Němce, ale je na to vše strašně málo času, vždyt film nemá ani sto minut. Takže je to díky tomu hodně útržkovité a výrazně to člověk cítí hlavně pod vlivem viděné nejnovější verze. Ani jsem nedokázal rozeznat kdo je kdo, který je Gabčík, kdo Kubiš. Obyčejní lidé a hrdinové všedního dne, kteří pomáhali jsou tu upozadění a třeba výslech syna Moravcových, to co je zde ukázáno to je parodie na výslech. Jen tak střihem bez vysvětlení proč se tam a jak dostali jsme postaveni před fakt, že jsou najednou všichni schováni v kostele, stejně tak samotná scéna atentátu, střih a jsou všichni zpět v bytě a tak dále. Prostě ten film toho chce říct a říká tolik na tak malém prostoru, že nejde v ničem do hloubky. Já si tady prostě nedokázal vytvořit nějaký vztah a pouto k nikomu a závěrečná přestřelka? No tady prostě ten zub času byl nejmarkantnější! S dech beroucí a neskutečně gradující nejnovější verzí se toto nedá vůbec srovnávat. Tady je vidět, jak hodně šlo kupředu umění filmařů v zobrazení akčnosti a dramatičnosti válečných scén, kdy se doslova cítíte být uprostřed té vřavy. Naopak úplný závěr filmu, pohled na zaplavující se kryptu a čtyři výstřely následované osudovou ten chválím a hodně. Mít tento film minimálně o půl hodiny více a větší prostor na hlavní i vedlejší postavy a dějovou propojenost byla by to dokonalost, tak je to jen dobrý film. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička