Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

juta

Kachny, kachny, kachny... Všude samé kachny. Nebylo to špatné, ale trocha humoru se mohla ještě přidat a ještě pár kachen k tomu. :D ()

Boogeyman

Občas humor kapku vynechává, na což u dua Smoljak-Svěrák nejsem zvyklý, proto musím dát jen čtyři hvězdičky, ačkoli kdyby to natočil třeba Olmer, dal bych pět! ()

petaspur

Pokud s odstupem času velkoryse přehlédnu topornost Brodského Hlaváčka (Bruknerova vrozená naivita to zkrátka není) a připočtu si dálkové řízení vozidla kulovnicí ("Já to řídím prvně"), všudypřítomné kachny ("Co to tady máte všude za ptáky?"), uzrávání podezřelých ("Šiju klobouky z pašovaného filcu"), rozdvojení Trachty s Václavem či deduktivní práci v křesle ("Jestli vás nějak rušíme, tak my odejdeme" - "My už pracujeme" - "Dobře si synek vybral"), tak dopadlo přenesení divadelní hry na filmové plátno k mé naprosté spokojenosti. ()

Stegr

85% - Když v tom mají prsty Svěrák a Smoljak, je to u mě téměř sázka na jistotu. Opět parádní humor, výborné herecké výkony a nápaditá zápletka. Doporučuji... ()

Ruut

Skvělé nápady. Jen je škoda že S a S jedou často s kadencí gagů na volnoběh. Oproti Lipského filmům kousek pokulhávají. ()

misterz

Tak toto sa vážne podarilo, pozeral som na to ako puk na nové vráta - ten láskavý Svěrákovský humor sa vám tu zaryje až pod kožu. Niektoré dialógy by som počúval aj do rána ďalšieho dňa. Super. Dokonca ani samotný krimi príbeh nebol zlý. Keď si k tomu pripočítam celú plejádu špičkových českých hercov tak nie je o čom, jasný plný zásah. ()

Adam Bernau

Takže Djkoma a Renton si dají za První republiku facku a my ostatní přestaneme remcat a jsme rádi, že víme, jak to vypadá, když Cimrmana hraje necimrmanovský herecký establishment. Ostatně praktikant Hlaváček v podání mladého Brodského je polobůh. ()

Vančura

Osobně mě tento styl humoru neoslovuje, a sledoval jsem to dosti nezúčastněně. Obsazení je bezpochyby výborné a na pár místech jsem se úsměvu neubránil ani já, ale jinak mě to moc neoslovilo, a to vysvětlení ústředního zločinu jsem nepochopil, protože je to na mě příšerně překomplikované. Navíc mám pocit, že mám proti všem těm podobným slavným československým filmovým parodiím určitý předsudek, živený názorem, že v dobových podmínkách by kvalitní čistokrevný žánrový film vzniknout nemohl, a tak místo něj vznikla "jen" parodie, které jsem si umělecky nikdy příliš necenil. ()

kingik

Přemíra absurdního humoru má na svědomí jistou rozpuštěnost a vypuštěnost tohoto filmu. Když by se ubralo na absurdním pojetí a více se pracovalo se serioznějším pohledem na vyšetřovací metody pánů kriminalistů Trachty a Hlaváčka, nebylo by co řešit. Film na to v mnoha ohledech měl zaděláno. Skvělá výprava, kamera, režijní přístup a v neposlední řadě maximální Zahajský s mladým Brodským, to vše se postaralo o dokonalé vykreslení doby v půvabném stylu Hříšní lidé města pražského. Jenže nedílnou součástí filmu je také scénář, a tam už bych viděl přepálenost největšího kalibru. Film se totiž chtěl přiblížit současnému divákovi a potřeboval se s ním skrze specifický Svěrákův a Smoljakův humor konfrontovat. Nevychází to úplně podle mých představ. Dějová linie se prodírá absurdnem a ad absurdum je jeho vyvrcholením. Humorně absurdní pojetí převládá, ale stejně tak z toho mohl být skvělý detektivní film. Nevyšlo z toho ani jedno. Tedy ne tak, aby byl s výsledkem max spokojený. Vzájemně si totiž ve filmu obojí překáží. Zvláště, když jen 80. minutový film se vlivem natahovaných humorných scének jeví o hodně delší, a to zajímavější je odsunuto do pozadí. Rozpuštěný a vypuštěný však své místo v české kinematografii má, ale pro mě až v druhé linii. 60% ()

Legas

Skvělá retrokomedie s vynikajícím hereckým obsazením. Některé vtípky ve hře Vražda v salonním kupé, podle které byl film natočen, vyzní bohužel lépe. Válet smíchy se sice nebudete, ale zato se JEN pohodově pobavíte. ()

Šakal

I proslulý Sherlock Holmes musí blednout závistí nad věhlasným inspektorem Trachtou ( v podání vynikajícího Jiřího Zahajského ), který díky pánům Svěrákovi a Smoljakovi ožívá na filmovém plátně ( jedná se o volný přepis hry: Vražda v salónním coupé ). Neotřelé vyšetřovací metody ( my už pracujeme…. jako teď a co děláte?....Přemýšlíme…Dobře si chlapec vybral :o), DůVTIP-( Ouklíku, teď nám popiš jaké máš pocity?....Tak teď mám právě pocit, že mi teče do bot :o), za každou cenu gentleman….dovolte mi, abych představil mého praktikanta Hlaváčka… a tohle je Hlaváčku první podezřelý, toto je podezřelý č.2…nezapomněl jsem na někoho? :o), to, co ho „ život „ naučil si nenechává pro sebe, ale ochotně se podělí o nabyté zkušenosti s jiným ( zapište si Hlaváčku zásadu č.1 – udělat si mezi podezřelými pořádek…zapiště si zásadu č.2 – vnést mezi podezřelé zmatek :o)….ANO, tak toto VŠE a ještě mnohem více je proslulý inspektor Trachta, který vyřeší i ten nejzapeklitější případ a před kterým se musí míti na pozoru každý zločinec… p.s. pánům Svěrákovi a Smoljakovi a jejich inteligentnímu humoru, já NIKDY neřeknu NE. ()

Anderton

Obával som sa typickej sverákovsko-smojlakovskej zahľadenosti do seba a vlastných postáv a tunajšie vysoké hodnotenia ich vzájomných spoluprácí beriem trochu ako povinné. Lenže Rozpustený a vypustený ide po príbehu, kde skvele načasované fóry vychádzajú práve z neho a najmä sú vtipné. Samozrejme sa nejedná o žiadnu komediálnu pecku (veď je pomerne neznáma), lenže napísať vtipnú komédiu je ťažšie, ako napísať citovo vydierajúcu drámu, takže ja som vďačný za každý môj úprimný smiech pred obrazovkou. Sverákove najlepšie vtípky prichádzajú vždy po určitých hluchších pasážach a na mňa to takto funguje asi najlepšie. 70% pre trochu nedocenené dielko. ()

Frajer42

Nechápu, jak se tomuhle filmovému skvostu dařilo tak dlouho utíkat mi. Konečně jsem ho dostihl a doplnil si filmové vzdělání další super Smoljakovinou. Úžasná krimi komedie, která už by dnes vzniknout v našich končinách nedovedla. Ústřední dvojice mi na rozdíl od několika kolegů kritiků přišla vybrána náramně dobře. Příběh odsýpá náramně svižně. Všude se potlouká hromada známých tváří, které už dnes odpočívají v pokoji, nebo alespoň náramně zestárly. Hluché pasáže neexistují. Filmu vládnou bezchybné dialogy a s tím spojená hromada humoru. Lépe bych je nenapsal snad ani já. Klaním se, smekám širák a pálím 4 hvězdy. ()

boshke

Možná jsem měl přehnaná očekávání, nevím, leč nijak ohromen jsem nezůstal. Obsazení prvotřídní, hudba pěkná... 70% ()

Kothy

Povedené převedení hry Vražda v salónním coupé na filmové plátno. Inspektor Trachta spolu s praktikantem Hlaváčkem vyšetřuje vraždu továrníka Bierhanzla. Používá při tom své neobvyklé metody. A má dobrého dvojníka. Nejlepší je stejně Strstka: "Kachny, kachny." :D ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel