Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Realmond

Fandim spartě, fotbal mám celkem rád, ale tyhle stáda chuligánů co si myslej že jsou fanoušci bych střílel, to fakt nemá s fotbalem nic společnýho...mimochodem film prakticky o ničem až na to že ukazuje na to jak se tyhle primitivové opravdu chovaj, jinak uplná nuda. ()

BigBang

Typická perestrojková substituce za normální noviny a televizní zprávy. Byli jsme na tom tehdy s gymplem povinně. Nesmyslný film, který spíše vyzněl jako oslava násilí než jeho kritika, což mohlo být myslím docela předvídatelné. ()

Homer.p

Sparťani jsou pořád zmrdi. Tenkrát aspoň dostali nejaké tresty natvrdo. Dnes by sotva dostali podmínky a jejich bohatí papínkové by jim vše zařídili. Je zajímavé, že John tehdy kritizoval co mohl a když se stal ministrem, tak zkurvil také co mohl. VV = Sparta Praha, tedy samá sračka. ()

Jenislávek

syrovy, nechutny, surovy, děsivy, otřesny, bohužel ale ne daleko od pravdy... podruhy bych se na to už nepodíval, až moc mě to drásalo... za mě 76% ()

007.

Po 30 minutách téměř neustálého řvaní hesel jsem to zabalil. Fotbal mi nikdy nic neříkal a film je pro mě celkově nezáživnej na rozdíl od Koženého slunce nebo Okresního přeboru. 40% ()

markotter

Sugestivní popis jedné události ze života fotbalových "fanoušků" . Zkouknul jsem to podruhé po vysílání Kmenů, které se týkaly tématu novodobých hooligans v Čechách a musím říct, že se od té doby moc nezměnilo a že se mi z některých individuií zvedal žaludek. V Proč? mi nesednul casting Langmajera a Dejdara, protože bylo dost vidět, že třeba na rozdíl od Daniela Landy, jim to chuligánství zas tak moc nejde. Určitě by věci prospělo obsadit nějaké neznámé tváře. Ale jinak i po letech silný zážitek. ()

Inozuka

No, tak já nevím, docela mě šokuje dost vysoké hodnocení u snímku, který je jednoznačně ideologicky zaměřený a není nijak bravurně natočený. Není to sice taková vymejvárna jako třeba Horká kaše, ale je to i tak dost brutal. O tom, že ve výsledku měl film spíš opačný než moralizující efekt, není sporu, každý ze starší generace si jistě pamatuje, jestli mu byla sympatičtější banda vylitých sparťanských hovad se svými hláškami nebo modelově upjatí "normální občané z ulice". A nejinak to pravděpodobně bude u současného diváka. Otázka, jak se tohle mohlo stát v naší krásné socialistické vlasti, ční z postojů a uměleckého záměru režiséra i scénáristy kurevsky okatě a o snaze o jakési boření mantinelů v komunistickém režimu nemůže být řeč ... tzn. jediným důvodem, proč dovolili nomenklaturní kádry tenhle film natočit byla možnost dohonestovat všechny opoziční subkultury tehdejšího režimu - nejenom hooligans. Všimněte si jak je poskládán gang výtržníků - punkáč, hippík, metloš, skinhead atd. A z jako takového je mi z tohodle filmu blivno. Herecky vyčnívá snad jen Daniel Landa, který hraje sebe sama, na čemž nemá co zkazit, a Jiří Langmajer, kterému toho jeho hajzlíka zkrátka žerete. Z nostalgie dávám tři hvězdy, ale jinak by to bylo o jednu méně. ()

boni

Ač nesnáším Spartu, tak tohle je kult. Dobová výpověď tak pestrá a autentická, že by i Sigmund Freud valil bulvy. A také můj první film, jenž jsem viděl v italštině bez titulků, což je docela paradox, když je to z Česka (Československa). ()

Tiiso

Silně dokumentaristicky natočený snímek, který v té době u nás neměl obdoby. Museli jsme na něj chodit se základní školou povinně. Přiznám se, že tenkrát mezi námi kluky se výchovný efekt míjel účinkem a spíše jsme prožívali řádění a vandalismus fanoušků. Ale to nám bylo čerstvých náct. Film je dobře natočen a myslím, že se tvůrcům už v životě nic lepšího nepovedlo. Mladí herci si své role doslova užili a ztvárnili je proto celkem věrohodně. ()

Tomket

U tohoto filmu jsem se docela pobavil. Dialogy typu: "Nazdar krásko, jestli něco vykecáš tak tě podříznu", říká chuligán do telefonu. "Kdo volá?", odpoví udavačka s chvějícím se hlasem. "SPARTA!" mě opravdu dostali. Hořší bylo zjištění, když jsem se dozvědel, že film byl točen podle skutečné předlohy a bylo to ještě větší peklo. Suchánek, Langmajer, Landa a spol. odvedli dobrou práci. Možná, že si na opilecké připitomělé fanoušky nemuseli ani moc hrát. Na druhou stranu mi vadí, i když to nemusel být záměr režiséra, že tento film byl podán tak, že většině lidí nedojde skutečný problém a spíše debatují o tomto filmu, jako o filmu pro pobavení. Proč? ()

Leksland

Film natočen dle skutečné události z roku 1985 kdy vlajkonoši Sparty cestou na jedeno z rozhodujících utkání do Banské Bystřici zdemolují vlak a ne jen to... Tento film dali dohromady Radek John a Karel Smyczek. Jednoho dne se sešli na večeři a ruka byla v rukávě a chlapi díky, že jste na tu večeři tenkrát šli, protože jste ukázali krásně to co nemá s fotbalem a fanděním nic společného. U mě palec jasně nahoru! ()

hero_bk

Herecké výkony na úrovni jsou zakopány mizerným scénářem, který skáče chaoticky v čase i prostoru, nebuduje atmosféru atd. Dalo se to pojmout mnohem lépe - vynechat všechno vyslíchání, všechny domácí scény a nechat jen budovat atmosféru ve vlaku, kde se to mohlo dobře stupňovat a prostřihovat přímo se soudem. Scéna s průvodčí měla být zařazena až úplně na konec jako naprosté vystupňování chuligánství, takhle kolem půlky zas až tak nezapůsobí. (Taky ji možná mohli zabít, sice by to ztratilo tu autentičnost, ale rozhodně by to bylo působivější.) Verdikt: Herecky dobré, řemeslně chaotické a odfláknuté. ()

FIAT 500

Rozporuplný film, který se u mě pohybuje na hranici odpadu nebo 5*. Proč? Najednu stranu je to dosti hrozné co se dělo a děje mezi ultras fanoušky nejen Sparty, ale i Baníku, Slavie a dalších klubů..... Proto odpad. Ale na stranu druhou je to pravdivý příběh, který si nesnaží na nic hrát. Nesnaží se být pozitivní tam kde to prostě nejde. Zbytečně !nemaže med kolem huby" o tom jak jsou fanoušci slušní... A za to 5*..... No nakonec jsem zvolil kompromis a dávám 3*.... ()