Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

marek29

Hodně drsný.. :-/ mrazivě aktuální i po 26 letech. Hra s retrospektivou od Smyczka také poměrně nadčasová. Podle mě kvalitní film, který by měli ve fanclubech promítat "rádobyfanouškům" povinně. Naštěstí dnes už na to existují recepty jako: zákaz návštěv na zápas (tudíž hra bez publika), popřípadě zákaz vstupu na stadion. Je-li to důsledně dodržované, nevím. Nechápu, že to tenkrát nikoho nenapadlo - vzít jim to jediné, na čem jim záleží a sice možnost sledovat svůj klub ;) Mimořádně silný příběh 4 z 5 ()

rezistence

Životní role Dandy Landy a takový ten pocit o natočení dokumentu pomocí skryté kamery v uvozovkách. Přirozenost nade vše. Nenávidím. 80% ()

Bery21

Naprosto nadčasový film, který ukazuje kam až může vést jednání pod vlivem davu. Na výsledném dojmu přidává i fakt, že je inspirován skutečnou událostí. ()

kubilov

Legendární dobrodružná jízda tvrdého jádra sparťanských fotbalových fanoušků z jednoho venkovního tripu vlakem, který rozhodně nedojede ve stejném stavu, v jakém vyrazil. A entropií to vážně nebylo. Dnes již zkultovnělý a ještě před pár lety dost aktuální (dnes už je to krapet lepší) film, který svým poselstvím jen tak nezestárne. Co se týče osmdesátých let, tak Smyczek s Johnem dokázali vytvořit perfektní obraz doby, za který by se nemuseli stydět ani Angličané. Langoš, Dejdar a věčně nalitej Kraus jsou sice parádní, ale na Dana Landu v žádném případě nemají, ten dostal a i si odehrál pro sebe totálně padnoucí roli. BRUSEL!!! ()

subic

V malých štěcích Roman Holý a Miloš Kouhout, dokonce tu má pár vět jako fotbalový trenér, kteří od roku 1993 spolu moderovali Kinobox. Legendární hláška: Brácha vstávej! Proooč? Milan ti šuká Anču. Ať šuká, stejně už je druhej. Dost hustý film a dodnes nechápu, že mohl vzniknout v roce 1987 a jít do kin. Nemusím vidět zase tak často, proto "jen" 70%. ()

Mire

Nič moc. Ak by sa film viacej venoval tomu dianiu vo vlaku a nebol by prerušovaný tými debilnými výsluchmi, tak by to bolo lepšie. Takto maximálne za dve hviezdy. ()

donnovann

Já ti nevím, jestli ten snímek měl poukazovat na problém s dnešní mládeží, jak dopadne pokud se postaví proti systému, tak mě by naopak lákalo po shlédnutí tohoto filmu zajít si na fotbal, pořádně se vyřvat a do něčeho si kopnout. Prostě na těch 90min vypustit ventil, asi jsem jinej. Každopádně musím vyzdvihnout 19letého Landu, to je perla filmu :) ()

pestak

Tvůrci poodhalili v době vzniku filmu dost odvážně režimem tabuizovanou pravdu, že v socialistickém Československu byly zjevné projevy agresivity a vandalismu. Film polodokumentárním stylem vypráví příběh z několika rovin pohledu, jak rodičů tak zůčastněných osob. Je to nadčasový příběh. ()

kotasbk

Musím zde reagovat na komentář nescafexe, který napsal, že se jedná o nechutně zpracovaný komunistický film. Dám to na pravou míru, ten film je zpracován velice dobře. Ukazuje pravdu, která se stala a bohužel někteří stále páchají podobné zločiny. To, že je to natočené před revolucí neznamená, že je to špatné, ba naopak, je to poučné do dnešní doby. 5 hvězd, rudých hvězd. Měli je ztřískat do modra, chuligány. I kdyby se děj odehrával za císaře pána nebo Klause, tohle jsou zločiny, které do civilizované společnosti nepatří. ()

SAINTS

Metodou fiktivneho dokumentu s prelinanim dejovych a časovych vrstiev ,sud,sukromie obžalovanych,dramaticke situacie z vlaku,priebeh vyšetrovania,hrane ankety s ludmi z ulice atd. sa tvorcovia snažia vystopovat korene agresivity,vandalizmu,a deštrukcie moralnych hodnot vyčlenenim niekolkych hrdinov z anonymneho davu. ()

ostravak30

Film sám o sobě není příliš hodnotný umělecky. Větší přínos vidím společensky. Navíc je zvláštní, že si ho vybral zrovna Karel Smyczek, autor Bylo nás pět, Dobrá čtvrť nebo Místo nahoře a také Lotrando a Zubejda. Moc mě nebavil scénář, ale ten společenský dosah je skutečně velký. Že jsou někteří fanoušci hlavy vypatlané je jasné i z toho, že napadali herce na stadionu při natáčení, demolovali auta před stadionem a zařízení v kině při promítání. Bohužel to vše je také důkazem, že socialismus v té době už byl slabý na to, aby takovým incidentům zabránil a pomalu se rozkládal. A dnes? Dnešní demokracii pochopili někteří jako vládu lidu aneb můžu si dělat co chci. A systém je na ně opět slabý. Nikam jsme se od té doby neposunuli. Fanoušci demolují stadiony a vlaky dál a my s tím nemůžeme nic dělat. Jen jako daňoví poplatníci tomu přihlížet. A kluby pro změnu alibisticky svým fanouškům přizvukují a klidně ty agresivní na stadiony pouští dál, hlavně, že se točí vstupné. Další důvod proč nechodím na fotbal a raději si zajdu na hokej. Škoda, že jako národ neustále selháváme a tak nezavedeme pravidla jako v Anglii. A že také neumíme viníky řádně potrestat. Tento film, jak už jsem zmínil, má velký společenský dopad. A jeho hlavní pozitivum je, že dnes je aktuálnější než v době svého vzniku. Smutné. ()

hrumsrt

Přestože to působí vizuálem a některými prvky jak z dobových vzpomínek Sagvana Tofiho, tak na aktuálnosti to zase tolik neubírá. Doplnit to pak dokumentaristickým postupem není tak okoukané a jen to příjemně nabourává styl filmu. Téma a "poselství" zůstává. Někteří fotbalový fanoušci jsou hovada! Fotbal je více než sport, je to styl života... Ale některé skupinky lidí mají pocit, že musí do těch devadesáti minut ještě míchat vandalství a roztržky. Celá ta pasáž ve vlaku, a že to na ní defakto stojí, je opravdu nepříjemná a místy až odporná. S každou ženou tam zacházejí, jak s "mluvící vagínou" a velmi surově jim to dávají najevo. Krásná ukázka davového efektu a toho nejhoršího z jakéhosi bouráctví. Jak si je však posadí příslušníci 5.B k podání vysvětlení, tak jsou jak malý nevinní kluci - "Já nic, to někdo jinej." 75% ()

Binne

Jeden z opomíjených klenotů české filmografie, který se odehrává v prostředí skalních fotbalových fanoušků. Trochu mě mrzí, že je definován pouze na úrovni vandalství spojeného s touto specifickou subkulturou. Film skutečně závažný je, primárně ale z důvodu, že poodhaluje pozadí událostí. Pakliže má člověk zájem o to, dozvědět se více ze života Hooligans záhy zjistí, že se z valné většiny jedná o jedince, kteří postrádají jakoukoli smysluplnou náplň života. Z velké většiny jsou to právě potlačované emoce v kombinaci s podprůměrnou inteligencí, které vedou k agresi. Potlačovaným emocím nepřispěl ani režim, ve kterém se děj odehrává a který subkulturám příliš nepřál. Dojem jakéhosi undergroundu a boje proti totalitnímu režimu přispěl celkové eskalaci situace. Tito jedinci potřebují mít pocit, že někam patří. Právě agrese, která je lidskému druhu blízká jim dává pocit sounáležitosti, kterou tolik potřebují. "Proč?" je toho zářným příkladem. Jako v každé skupině je zde několik hlavních postav, které určují směr - jejich silná povaha je bez ohledu na inteligenci přivede k vedoucímu postavení, oproti tomu ač inteligentnější jedinci, kteří nedisponují natolik silnou povahou mají pocit, že si musí získat uznání "silnějších". Je to vzorec chování aplikovatelný na velkém množství skupin. ()

Romadoor

Viděl jsem to 15 let po natočení a stejně mi z toho běhal mráz po zádech i když je to velmi odlehčený spoustou tragikomických situací i postav. Nejhůř na mne působily některé scény z domovů "fanoušků" - hlavně asi rodina toho popeláře ("Mě stejně bolela ruka, tak nemělo smysl abych do práce chodil" nebo jeho projížďky s kočárem do hospody) a síla bylo i znásilnění a teror na cestujících. Jinak mě fascinoval Moucha (ten pseudohipík s jabčákem s okenou) a hlavně jeho: "Někdo to práská jak nepříčetnej!". Hudba skvělá. I dnes potěší když se někomu do telefonu představíte "SSSpartáááá". ()

TerP

Na doporučení táty jsem se na to podívala. Svůj zážitek mám pořád u sebe. Tehdy to bylo snad ještě horší než je to teď... ()

smrtubohem

Perfektně zmáknutá věc, film hodně zapůsobí, a to i po vícenásobném zhédnutí. Hodně dobře mi k tomu sedla hudba i zajímavá dějová linka - prostřihy do minulosti, soud, domácí dění hlavních protagonistů. Ps. všimnete si, že rabiják Dan Landa nemusí nic hrát, přesně takovej totiž bejval v dobách působení v rámci Vlastenecké Ligy. Herci byli vybráni dobře a věrohodný je to ažaž. ()