Indiana Jones a Chrám zkázy

• USA Indiana Jones and the Temple of Doom (více)

Indiana Jones se svým dětským společníkem Quanem prchají před čínským zločineckým gangem v doprovodu americké zpěvačky ze Šanghaje. K útěku použijí omylem letadlo, které patří právě šéfovi gangu, což se Indianovi a jeho společníkům nevyplatí. Piloti ze stroje vyskočí na padácích, když předtím vypustili z letadla všechno palivo. Hrozí katastrofa v podobě nárazu stroje do okolních hor. Indiana si však poradí. Společně se svými průvodci vyskočí z letadla v gumovém nafukovacím člunu, který je nejenom úspěšně dopraví na zem, ale díky tomu, že dopadne do řeky, je dopraví i do Indie. Indiana by nejraději pokračoval do Dillí a pak domů do Ameriky. Místní vesničané ho však požádají o pomoc v podobě záchrany vesnice. Vyznavači zla z nedalekého paláce ukradli totiž vesnici její kouzelný kámen, který vesničanům poskytoval ochranu a úrodu. Indiana se se svými průvodci do chrámu vypraví a zde brzy zjistí, že se ocitl přímo v hlavním sídle sekty Thuggů. Ti zde nejenom uctívají bohyni smrti Kálí, ale také zde v jakémsi tajném dole hledají poslední kouzelný kámen, který má dát jejich bohyni moc ovládnout celý svět. Indiana se zprvu snaží najít jak kámen nešťastné vesnice, tak zachránit dětské otroky, které Thuggové nutí v dolech rozbíjet kameny a hledat poslední kouzelný kámen. Velmi brzy jsou však Indiana i jeho průvodci Thuggy zajati a ti se z nich snaží udělat oběti své krvelačné bohyni... (TV Prima)

Lokutus

Pro mě nepředstavují Jonesovky žádnou rozkolísanou linku, ale naprostou klasiku držící se naprosto přesně u 100% hranice.... Navíc Om Puri jako ságský kněz Mola Ram je dokonalý padouch.... ()

NinonL

Zaujal mě nejméně ze všech dílů o Indym, možná stejně málo jako díl poslední. Kate Capshaw mi dost hodně leze na nervy, uctívači bohyně Kálí jsou sice impozantní, ale jejich hrůznost byla komickými scénami příliš potlačena. Tedy jen průměr. ()

zdepapepa

Hromadný komentář: Pro Indiana Jonese mám slabost, dobrodružství objevování nových krajin, souboje mě nikdy tolik nebraly, ale je potřeba nějaký konflikt a nebezpečí. Je ale znát, že se na tom podepsal zub času - občas zastaralé efekty, často hraný title theme a i když červená trochu teče, je tam vidět ten PG rating na hony daleko v podobě příšerného míření nepřátel. Na jednu stranu by možná bylo lépe, kdyby se zůstalo jen u prvního filmu. Na druhou stranu bychom bez této ságy možná nikdy neviděli jednu z nejpopulárnějších fiktivních archeoložek a občas i lepšího akčně-dobrodružného hrdiny jménem Lara Croft. ()

SaNcHeZ_cz

Dvojka trochu zaostává za zábavnosti a načechraností prvního a třetího dílu, avšak na poměry nabízí stále slušnou zábavu. ()

Dero

Z původní trilogie asi nejslabší díl. Willie na Marion nemá ani v nejmenším, i přesto se jedná o perfektní jízdu. Což s ohledem na závěr filmu myslím doslovně. ()

Lamiczka

Honičky, střílečky, bláznivá jízda důlním vozíkem, ne zrovna vhodný film k polednímu obědu (je libo mražené opičí mozečky). Indiana spolu s novou, odvážnou a velice hlasově výraznou kamarádkou podniká opět jedno dobrodružství za druhým. Nezbývá tak moc času na nic jiného, sotva se dají trochu hlouběji poznat hlavní charaktery sličné dámy a malého čínského kamaráda. Trošku škoda. ()

Jillen

Trochu slabší než první díl, ale i tak tomu nemohu dát menší hodnocení než pět hvězdiček jelikož kouzlo se nikam nevytratilo a je to stále ten samý sympatický a vtipný Indiana Jones, kterého milujeme. Dávám 100% ()

GodComplex

Rozhodne nejslabsi dil cele serie (ano, i zatracovana Krystalova lebka me bavila vic). Mrazene opici mozecky bych si sice dal, ale jinak se jedna o jednu velkou monotoni nudu, ktera ma do zabavnosti a vypravnosti ostatnich dilu hodne daleko. Vetsinu casu se zde placate v podzemnim chramu zkazy plnem zhypnotizovanych indu a na kazdem kroku se z toho snazi delat lacinou komedii pridany maly cinan. Navic koukam, ze Steven Spielberg si vybral za manzelku pekne otravnou a nesympatickou blondynu. 5/10 ()

PKD

Přeplácaná srajda, nemající téměř nic společného s výbornou 1, 3 a 4, které se drží zavedeného a nesnaží se býti za každou cenu nepřístupným filmem pro děti. V dětství to bylo šokující. V mládí to bylo ´´správňácky´´ nechutné (dnes by se řeklo hezky česky, cool) a ve stáří/dospělosti je to už jen trapné. :-/ 2 za chlazené opičí mozečky a hada, který má v sobě po rozříznutí, další malé hádky. A černé. Originální hadí matrjoška. Už mi klingonská jídla nepřípadají tak eklhaftózní. Postavy včetně dr.Jonese, netřeba komentovati, neb se většinou chovají i na standardy této série, jako pitomci a ve výsledku z toho pak paradoxně vychází nejlépe a nejrealističtěji, asiat boy (dnes ve filmech otravně povinný, tenkrát zajímavý) Shorty. Skoro bych dnes zpětně neuvěřil, že jde o Spielberga, který zde upaluje lidi, je nechutný (na hranici přístupnosti) a tak vůbec. Ostatně, co chcete od filmu, který napsali titíž fachmani jako Kačera Howarda? Který je sice divný a nudný až hrůza, ale 100x ´´lepší´´ než toto. P.s. Williamsovo main theme (které jsem nikdy nemusel, kam se hrabe na SW či Supermana) je zde obzvláště otravné. Nejhorší díl série a po 22 leté pauze jsem definitivně zjistil, že dalších 22 let, bude bohatě stačiti. ()

Vojcl

Příběhově asi nejslabší díl z celé Indyovské série. I tak se, ale jedná o klasickou popcornovku, která obsahuje dostatek akce i humoru, že je to bez problémů koukatelné a na vyplnění nudného večera naprosto ideální. A kromě toho scéna s opičími mozečky vážně stojí za to :-) ()

numi

Oproti prvnímu dílu je druhý Jones napěchován akcí od začátku až do konce. Žádné oddechové pasáže, ve kterých si odpočinete a dostanete čas na to, abyste se mohli v klidu napít kávy či vínečka. Ale na druhou stranu zde zase bohužel chybí různorodost lokací z Dobyvatelů ztracené archy. Ne, že by to snad bylo až tak markantní, ale během opakovaných rituálních obřadů jsem již dostával něco jako diváckou klaustrofobii. Prostě už toho bylo v tom podzemí (a v jeho hlavním sále) ukázano dost a dost. Pak to ale samozřejmě Spielberg ladně zachrání geniální honičkou na vozících a jěště geniálnějším závěrem na dřevěném mostě. Zkrátka a dobře, i druhý Indy je inteligentně zabávný "béčkový" film se vším všudy. Ach jo. Kéž by všechna "béčka" vypadala jako tahleta archeologická trilogie. [červenec 2006] ()

Jira K

Dlouho jsem odolával tomuto "kultovnímu filmu", nejsem zrovna fanda podobných příběhů. Je tam spousta věcí, které bych filmu vytknul, ať už je to uječená ženská nebo příliš bojeschopný chlapec (ale hlavně funkce toho chlapce, to jest přiblížit ho jako dětského hrdinu, určitě splnila svůj účel)... Je tam i několik zábavných scén. Dlouze jsem se rozmýšlel mezi 3 a 4 a nakonec volím přeci jen 3, ale je to spíš 3 a půl.Film mi prostě tolik neříká, ale uznávám, že na tu dobu to musela být skvělá podívaná. "Jsou tady dvě mrtvoly, úplně nahý!" "To je mam přijít oblíknout, ty huso?!" ()

buldock

Druhé a krapet drsnější dobrodružství archeologa doktora Jonese se nese ve více odlehčeném duchu než díl první a to hlavně díky neustálému popichování mezi Indianou Jonesem , hlavní ženskou postavou Willie a také přítomností dětské postavy asijského chlapce , pro kterého je Indiana Jones velkou ikonou a vzorem. Tentokráte zvolené ústřední téma uctívání bohyně Kálí , provádění obětních rituálů a vše s tím spojené je sice dostatečně temné , šokující a zajímavé , ale nesedlo mi tak jak by mělo a z toho důvodu se tato skutečnost trošku odráží i v mém hodnocení. Jinak akce je povedená , tuny hmyzu a jiné havěti jsou také jednoznačně ku prospěchu věci , ale neztotožnil jsem se s místy až přílišnou komediální tváří snímku v kontrastu s prvním dílem , který považuji za referenční počin selé série a s mírnou nevyvážeností celého filmu. Ale i přes některé mé výtky se jedná o vynikající dobrodružný film nejen pro fandy série , u kterého si přijdou na své diváci snad všech věkových kategorií nejen daného žánru. 89% ()

erased

The times they are a-changin'. Chrám zkázy mi v paměti celá léta zůstával jako Indyho podivná východní odbočka s nedostatkem nácků a přehršlem kouzel. Dnes se k tomu navíc přidaly původně nevnímané ale dnes nepřehlédnutelné orientalistické a rasistické tendence. Ale je to holt produkt jiné doby. Ale možná i díky tomu byla repríza filmu tím nejpříjemnějším překvapením v celé trilogii. Chrám zkázy je temný, zlý, krvavý, špinavý, hašteřivý, kousavý, ve zkratce jiný. Snový. Klidně to může být jen noční můra, která se Indymu zdála na palubě letadla z Bangkoku. Než z něj vykočil jen na fakin-raftu, ve kterém se doplavil až k vesničce, kterou jako správný bílý rytíř zachránil. Na základě těchto dvou vět může být film buď úplná katastrofa, nebo geniální počin. Třebaže původní autorský záměr byl nejspíš nezamyšleně blíž první možnosti, já se přikláním k té druhé. Tento film zestárnul jako málokterý jiný, ale málokterému jinému to taky tak prospělo. ()

gogos

Volné pokračování sice nedosahuje kvalit jedničky, ale i tak si udržuje opravdu vysoký stadart. To je to, proč mám tuto sérii rád, tři téměř vyrovnané díly.... Harrison je opět výborný, přidává si i více akce a fantasy a také humoru.... ideální dobrodržná akční komedie... ()

Bat55

Ja sa ani neviem rozhodnúť, ktorý diel je lepší, či Dobyvatelia stratenej archy alebo Chrám skazy. Ale ak by som to bral z hľadiska scenára a napätia, na plnej čiare by vyhral prvý diel. Úvodná scéna z Dobyvateľov je neskutočne atmosférickou sekvenciou, v ktorej je cítiť správny nádych záhadného dobrodrúžstva. Hoci tomuto dielu sa nedá odoprieť, že je najtemnejší a najbizarnejší, neponúka už toľko originality a príbeh je o dosť jednoduchší a odohráva sa v podstate len v Indii (ak nerátam skvelý úvod v Číne). Taktiež by som vytkol až príliš jednoduché zbavenie sa bojovníkov Kultu vyznávajúceho Káli. Možno že som náročný, ale je to do očí bijúce, že tí bojovníci sú tam len a len do počtu, teda aspoň väčšinou. Ale ak zoberiem, že Indiana Jones je dokonalý bojovník, OK. Lenže on nie je! Lenže toto je film. A film si medze nekladie. A Williamsov soundtrack je absolútne božský - a tým by som začal s pozitívami. A tými je všetko ostatné, opäť bezchybná akcia, nádherná výprava, skvelí herci, sympatický Harrison Ford a pekná nová ženská postava. Nechýba tomu napätie a dobré nápady (scéna pri večeraní s "pochúťkami" ako hadie prekvapenie, opičie mozgy či polievka s očami). Som opäť nadmieru spokojný, Steven Spielberg sa tu opäť nezaprie. /90%/ ()

blackrain

Vždycky čekám na jízdu v důlním vozíku. Na tu se těším jako malé dítě, když mu řeknete, že si uděláte výlet do hračkářství a že si tam bude moct vybrat nějakou hračku. ()

ABLABLABLA

Jak už tu bylo psáno, dvojka je opravdu slabší. Docela mě zklamala, ale i přesto je to stále výborná podívaná která si prostě minimálně 3* zaslouží. Ovšem při rozřezání hada, jak z něj vylezly malé háďata, které potom jedli, jsem nejen byla v šoku díky mé fobii ale ještě mi bylo vážně na zvracení. A některé scény byly až moc přehrávané. Jinak opět film srší nezapomenutelnými hláškami. ()

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (více)