Vítězové a poražení

• USA Any Given Sunday (více)

Klubu miamských Žraloků, které vede stárnoucí trenér Tony, se poslední dobou příliš nedaří. V zápase s minnesotskými Delfíny jsou zraněni oba quarterbackové a trenér musí poslat na hřiště zcela neznámého mladého černocha Willieho Beamena, který se okamžitě po nástupu pozvrací. Podaří se mu sice touchdown, ale vinou Tonyho taktické chyby mužstvo opět prohraje. Tony se potýká nejen se špatnými výsledky, ale také s tvrdou majitelkou klubu Christinou Pagniacciovou. Netají se před ním, že se chce zbavit vynikajícího, ale stárnoucího Rooneyho stejně jako odepsaného černocha Lavaye. Při dalším zápase se sice Beamen opět pozvrací, potom se však neobvyklým způsobem hry postará týmu o první vítězství po dlouhé době. Rooney sice stále patří k oporám mužstva, ale cítí se unavený a chce s fotbalem skončit, což s nelibostí nese jeho manželka Cindy, která odmítá pochopit jeho vyčerpání. Fotbalová asociace hodlá zahájit kárné řízení s Christine kvůli nekalým obchodním praktikám. Blíží se poslední zápas a Tony promlouvá v šatně k hráčům, ve snaze vyburcovat je k maximálnímu výkonu. Jeho projev přeroste v osobní zpověď a úvahy o filozofii hry, které trenér věnoval celý život. (TV Nova)

rasto87

Športom k zdraviu, alebo ukážka aký dokáže byť vrcholový a najlepšie platený šport aj skazený. Vynikajúco spracované pozadie amerického futbalu. Oliver Stone opäť týmto kúskom dokázal, že vie točiť vynikajúce filmy a vie si vybrať aj veľkolepé herecké predstavenie či už Al Pacina, Cameron diaz, ktorá to zahrala fakt vynikajúco alebo Jamie Foxxa. ()

Marquis

Je obrovská škoda, že za 156 minut nedokázal Stone do filmu vecpat herní nuance tohoto sportu. Sakra kvůli tomu se to celá Amerika každou neděli těší. Dá se říct, že ten kdo neví vůbec jak se fotbal hraje, nemusí to ani z tohohle filmu pochopit. No ale to by mohl být problém evropana a o tenhle mizernej trh nejde. Prostě tenhle sport, to jsou šachy a my jen pozorujeme jak si nadhazovač breptá nesmyslné zkratky, o kterých nic netušíme. Místo toho 40 střihů na vteřinu a kamera zazůmovaná tak, že vidíme jen černé dresy, nikoli pohyb, čili celkové rozložení sil na hřišti- to jak kdo s kým vydrbal, co ten a ten tým čekal, jak se připravil a jaké bylo provedení, proč kouč zvolil toto provedení atp. No protože na to měl Stone hrooomadu času. Kdyby ne, nevadilo by to. Místo toho to vypadá jak soundtrack a zápasy jsou prostě klip. Dění jaksi za oponou, je mimo realitu. Machinace, napojení na mafii, politiku, úplatky, drogy, doping... to vše je známé a s tímto spojené- opět nula bodow Stone. Prostě to pojal naivně. Všechno ze zákulisí - od vedení až po hráče nudí. Nešlo mi se s postavama stotožnit nebo si vytvořit vztah, jak to u filmu často bývá že jo. Charaktery jsou jen načrtnuty. Nějak s dorasovanýma hráčema mi nejde ani soucítit a o to jde. Přitom co už může být jednoduššího a větší klišé. A nic. Al Pacino se choval když 4x za sebou prohrál- jakoby tým pomalu vlastnil a ani nevěděl, že se hraje o miliony dolarů. Jsem zásadovej týpek. mám svý zkušenosti a nic nebudu měnit, protože já mám slovo a nemusím se nikomu podřizovat. Tak to nechodí. Prostě jde tam všem o existenci, takže takový tým musí být pod brutálním tlakem. Větším než zde znázorněný. Nene čekám líp natočenej film. Zopakuju ještě střih. Kurva nic z té hry člověk nemá, kokotiny s rozostřenou kamerou si můžou taky strčit do prdele.Pokud kamera 45x za minuty přeblikne a vše je bráno v detaili na skrumáž či hlavu hráče tak co asi máme z napětí- z celé hry. To je jak kdyby tenisty zabírali bez rakety, nebo jenom raketu, nebo jenom míček a ještě na přeskáčku. Přišlo mi to jakoby se Stone chtěl nějak zmodernizovat, říct tím, že taky aplikuje moderní postupy- že prostě jde s dobou. Takže děkuju. O to víc to vadi, když tato hra je stejně o kvalitách hráčů jako o sehranosti a týmově zvládnutých strategiích, které ale musíme vidět, ideálně k tomu je i dopodrobna vysvětlit. Dalo by to filmu tu pravou reálnou dimenzi- film o am fotbale a ne polopravdy. Celej fil je tak napůl. Bere si jen co se mu hodí, vše je maximálně v náznacích. Jinak se odepsaným zraněným hráčem se asi top team těžko bude srát. Dostane vyplacenou pojistku, dodrží se oboustraná dohoda, vyplívající ze 300 stránkové smlouvy a pampalá, žádný řešení na city o tom kolik tačdaunů dal hrdina před rokem, včera. Miliony dolarů, 20 vlků čeká na to, až uděláte chybu, aby se prosadili. Lobisti krouží jak supy a tlačí svoje nováčky, aby si utrhli svoje procenta. Amerika- lidí jak sraček. To už tu fotbal náturu shrnul v pár větách líp ex fotbalista/ vyšetřovatel ve filmu Poslední skaut s wyhryzem, když ten ho nachytal jak do sebe láduje drogy, na které si udělal jako profi player návyk. () (méně) (více)

kubilov

Oliver Stone se na samém konci dvacátého století vytasil se skvělou studií konfrontace namyšlenosti s týmovostí, která je zasazena do prostředí fungování týmu amerického fotbalu, Miami Sharks, a staví "proti" sobě quaterbacka Willa Beamena a coache Tonyho D'Amata, což je na první pohled příběh, který by se hodil spíše pro Michaela Manna, ale Stone do toho také dává něco speciálního ze své tvorby. Americký fotbal není zrovna moje srdcovka, protože když už tak upřednostňuju normální fotbal nebo podobnější ragby. Jamieho Foxxe, jehož vnitřní i vnější změnu zde můžeme vidět, mám docela rád a docela mile mě překvapil tím, jak se zhostil ztvárnění té temnější stránky Beamenovy osobnosti, jenže ani to mu nestačilo aby zastínil božského Al Pacina, ale u toho jsem to o jeho dokonalém herectví a nenapodobitelné prezentaci svých postav napsal až až. Stone si opět neupřel své pověstné šokování (scéna s okem v posledním zápase) nebo snad pro mě naprosto dokonalý závěr, kterým to všem skrze postavu Tonyho neskutečně natrhnul. Asi nejlepší film o americkém fotbalu vůbec. ()

calculus

Líbivě natočená a ozvučená kasovní kravina. Tečka. Celé se to dalo zkrátit na jediný, zato hodně povedený dialog mezi týmovými doktory: "Jsou to hovada. Úplně všichni. Čím horší, tím víc je milujou. Jo, třeba může mít subdurální hematom, nebo je to jen obyčejný pitomec. Vbíhají na hřiště každou neděli a je jen jedna věc, na kterou se můžou spolehnout. Jejich sebedůvěra. A jak je začneš nahlodávat nějakými zbytečnými testy, můžeme se s play-off rozloučit!" ()

JacksLFC

Jeden z nejlepších filmů o americkém fotbale, které jsem do dnes viděl (a že jich neni málo) S filmem Expres se asi řadí na první příčku mého dlouhého seznamu filmů s danou tématikou. Skvěle zastoupený film z roku 1999 dokazuje, jak i sportovní stránka může přilákat oko diváka a zaujmout více kategorií. Oliver Stone, Al Pacino a Cameron Diaz. Sestavička snů, kde by se film "podělat" nemohl ani kdyby se točilo o .... za mě 5* ()

jkpj22

Americký fotbal je hned po hokeji můj druhý nejoblíbenější sport - je extrémně rychlý, dynamický.... A tento film považuji pravděpodobně za nejlepší pohled do zákulisí tohoto těžkého sportu... A když říkám těžkého, myslím to vážně. Kde jinde jste ve třiceti na odpis?! ()

Elessar.

Je to dobrý film ja to viem. Stone ukazuje zákulisie toho divného športu kde ľudia naháňajú loptu. Postava Cameron Diaz fajná, vlastne postavám nemám čo, len neviem proste športové filmy ne e... Alova reč inšpirujúca ()

TesterX

Vyborne prolinani na prvni pohled nesouvisejicich zaberu vytvari z filmu temer umelecke dilo. Na druhou stranu by to chtelo dost prostrihat, chvilema je to cista nuda o nicem. Al Pacino rulezzz! ()

nash

Nebál bych se tenhle film označit za jeden z nejleších akčních filmů. Fotbalové scény jsou natočeny opravdu skvěle, vypadá to jako opravdová válka. Mistr Stone prostě válí. A herci? Vyniká prostě bezchybný Al Pacino, ale i Diazová si odehrála svoje. Potěší i mini rolička samotného režiséra. ()

Dr.Lazarus

Neviem či je to pravda, ale počul som, že sa od tohto filmu futbalová asociácia dištancovala. A asi vedeli prečo ;). Zákulisie amerického futbalu znázornil Oliver Stone naozaj fantasticky. Kamera a strih sú fakt podarené. Cameron Diaz hraje chamtivú mrchu ktorá ide len po peniazoch, Al Pacino vyslúžilého a skúseného trénera ktorého už všetci odpísali, Fox mladú a namyslenú hviezdu a Woods fanúšika obrázkov Washingtona (a iných prezidentov) vo svojej peňaženke. Ako by povedal klasik: „No proste idylka.“ ()

TotalFilm

JFK a Nixonovi mnozí vyčítali, že se nedrží historických faktů, Takoví normální zabijáci byli označeni za vítězství formy nad obsahem a U-Turn prošuměl kiny bez většího zájmu publika. Oliver Stone je ale zpátky a znovu ve formě. Což ovšem neznamená, že mu kritici nebudou mít co vyčítat. Určitě si vezmou na paškál mírně přehnanou délku filmu (165 minut v americké verzi a 140 v evropské) nebo přílišnou roztříštěnost a jednoduchost dějové linie. Ale nejvíc jim asi bude ležet v žaludku to, že ačkoliv v první hodině Stone zcela v duchu svých předchozích filmů útočí na svět amerického fotbalu, televizních přenosů a peněz, které tento sport ničí, v závěru úplně obrátí a Vítězové a poražení končí jako zcela tradiční sportovní film. Což mimo jiné znamená, že se můžete těšit na obligátní závěrečný zápas, který se rozhodne v posledních několika sekundách a během něhož hráči poznají, že jsou na světě i důležitější věci než vítězství. Vítězové a poražení se nejspíš zařadí mezi Stoneovy nejméně kontroverzní filmy. Fakt, že v moderním sportu jde spíše o peníze než o ideály, je všeobecně známý a nikoho asi také příliš neudiví, že existují lékaři, kteří posílají na hřiště zpola uzdravené hráče a že mladým sportovním hvězdičkám může sláva a peníze stoupnout pořádně do hlavy. Na tom všem není nic originálního ani překvapujícího, a přestože příběh je ve své podstatě velmi prostý a postavy značně schematické, v podání skvělých herců a pod Stoneovou režijní taktovkou to docela dobře funguje. Takže se tu až na výjimky (třeba scéna před úplně posledním zápasem sezóny) dají vydržet i jindy obvykle trapné scény rozhovorů starého moudrého trenéra s mladým horkokrevným sportovcem nebo motivační sedánky před zápasy. Oliver Stone totiž dokáže ze svých herců vyždímat to nejlepší, co v nich je, a tentokrát to jenom znovu potvrzuje. AI Pacino je tradičně přesvědčivý, i když v podstatě jenom opakuje svoji úspěšnou formuli, kterou v podobně vrcholné formě předvedl třeba v Ďáblovu advokátovi nebo Insiderovi: Muži, který věděl příliš mnoho. Pod Stoneovým vedením se jím ale nenechává zastínit ani Cameron Diaz, která si po nedávno uvedeném V kůži Johna Malkoviche připisuje do své filmografie další výraznou roli. Ve hvězdném obsazení dále najdete třeba Jamese Woodse v roli zkorumpovaného týmového lékaře nebo Matthewa Modina jako jeho idealistického zástupce a v menších rolích se tu mihne mimo jiné hollywoodská legenda Charlton Heston nebo sám režisér filmu. Stone tentokrát znovu sáhl do svého tradičního arzenálu filmařských technik a vytáhl z něj zejména zběsilou kombinaci zpomalených záběrů a ultrarychlých střihů (na filmu pracovali celkem čtyři střihači). Kamera na poli celovečerních filmů debutujícího Salvátora Totina (který až dosud natáčel pouze reklamní spoty a videoklipy) se ani na chvíli nezastaví a výsledný dojem je tak sugestivní, že máte pocit, jako byste byli přímo na hřišti, ze všech stran obklopeni urostlými zadáky, kteří už se nemůžou dočkat, až vás v hromadné skrumáži pořádně zmáčknou. Místy ale Stone svůj agresivní styl lehce přehání a první zápas, nasnímaný jako něco mezi Statečným srdcem, Armageddonem a úvodní sekvencí ze Zachraňte vojína Ryana působí lehce chaoticky. Další utkání už jsou ale naštěstí sestříhána lépe a křupání kostí a zákeřné fauly se v nich střídají se zpomalenými záběry fotbalového míče majestátně plachtícího vzduchem, takže výsledek je podmanivý i pro člověka, kterému americký fotbal vůbec nic neříká. Vítězové a poražení sice nejsou podobně „zásadním" filmem jako JFK, Četa nebo Narozen 4. července, ale po povrchním U-Turnu jsou vítaným (byť přeci jenom pozvolným) návratem ke Stoneovým předešlým snímkům. S přihlédnutím k délce filmu by ale Stone udělal lépe, kdyby se úplně zbavil některých vedlejších postav a méně podstatných zápletek. Film by pak nemusel trvat mírně přehnané dvě a půl hodiny a už tak velmi pozitivní výsledný dojem by mohl být ještě o stupínek lepší. () (méně) (více)

ku8ba

Nejlépe natočený sportovní film, jaký jsem kdy mohl vidět. Musím smeknout poklonu za skvěle natočené záběry. V málokterém sportovním filmu najdete záběry ze hry, které působí tak reálně. Dynamičnost a rychlost je podporována skvělou hudbou, která posouvá tyto scény do neuvěřitelných rozměrů. Skvělý příběh nás zavede do zákulisí amerického fotbalu, kde Stone mistrovsky ukazuje tvrdou realitu vrcholového sportu. Být profesionálem na nejvyšší úrovni nepřináší jen peníze nebo potěšení ze hry, ale především velkou dřinu a obrovský tlak na vaši osobu. Jseš zraněnej? Fajn, nevadí, stojí tady za tebou dalších pět borců, co tě dokážou nahradit. OK, necháš se vopíchat injekcema proti bolesti, polkneš pár prášků a jdeš na plac. Za pár let sice sotva vstaneš z postele kvůli problémům s koleny, při pochování svého dítěte je bolest v loktech nesnesitelná, ale takový je život špičkového amerického fotbalisty. Tlak na vaši osobu a celý tým je neskutečný. Celý film se točí kolem jedné sezóny fotbalistů Miami Sharks – zranění quarterbacka (D. Quaid), strmý vzestup jeho náhradníka (J. Foxx), charisma a strategie jejich kouče (A. Pacino), chuť po úspěchu majitelky klubu (C. Diaz), intriky klubového doktora (J. Woods) a na závěr i postup do play-offs. Úžasná sportovní podívaná, skvělá (převážně negerská) hudba, nezapomenutelný A. Pacino, ale také v té době málo známý J. Foxx a se vším všudy reálně vykreslený pohled na americký fotbal, to všechno jsou důvody, proč tento film miluji! ()

Sekel

Jeden z nejlepsich sportovnich filmu vubec. Al Pacino, jako vzdy velmi silny charakter, zvlada cely tym uveritelnym zpusobem a je prirozene sympaticky. Klanim se Dennisi Quaidovi, ktery ve svem veku nasel takovouhle fyzicku. Cameron Diazova je obsazena dokonale. Tohle se Oliveru Stoneovi velmi povedlo, nikdy bych od nej necekal takhle civilni film. ()

brasek

Úžasný snímok o úžasnom americkom futbale... s úžasným Al Pacinom... a záver filmu je absolútne geniálny :-) ()

John Dunbar

Měl jsem možnost si během jednoho týdne střihnout 2 filmy z prostředí amerického fotbalu. Byly to Vítězové a poražení a Nepřemožitelný. U mě se vítězem překvapivě nestal tento film Olivera Stonea, a to nejen proto, že vizuální zpracování hry samotné je zde na horší úrovni. Při sledování tohoto firmu číhá na diváka spousta rušivých elementů, kterými jsou časté střihy mnohdy s kulometnou kadencí či obrazy v obraze za doprovodu zvukového guláše vyrobeného z rapové a metalové muziky. Kladem zůstává pokus o upozornění na zkažené prostředí NFL, což oceňuji, protože se v tomto případě jedná o tzv. "sraní si do vlastního hnízda". ()

Jamall

Nebýt pro mě rozpačitého úvodu, byl bych si těmi čtyřmi jistější, možná bych i přihodil. Ovšem nikdy jsem neviděl lépe sestříhané fotbalové zápasy. ()

milhouse86

Americký futbal je pre mňa neskutočne nudný šport a preto ani film o ňom mi nemá čo povedať. Najmä ak ho prestrelia na dve a pol hodiny. Al Pacino mi ako tréner absolútne nesedel a vytáčala ma tá predvídateľnosť a klišé. (výhra v poslednej sekunde, chcem hrať tréner, na moju zodpovednosť - a prekvapujúco sa zraní, ale zachráni šancu na výhru) ()

Paserak

Kdybych mohl tak dám 6. Dle mého soudu nejlepší film se sportovní tematikou. Naprostá šlechta mezi filmy...že by režisér? Nejen on. Prostě tohle je fakt bomba. Krásnej film... ()