Což takhle dát si špenát

• angličtina How About a Plate of Spinach? (více)
Z natáčení
Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková (více)

Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje… (Česká televize)

Marek1991

Špenát mám veľmi rád, ale ďalší futuristický, sci-fi film, ktorý má súvis so špenátom a je z komunistických čias, ktorý ma nevtiahol do deja, ale skôr nudil, veľmi rád nemám. Nemienim to nadhodnocovať za to, že je to československý film, poviem to jednoducho, zbytočne šialené, pri niektorých zápletkách. Experiment plný absurdít na ktorom som sa nezasmial, len mi začal už ku koncu liezť na nervy ako sa vraví. ()

corpsy

Géniovia v obore Vorlíček - Macourek v plnej poľnej. Zvraty, humor a osvedčené herecké hviezdy vo filme, ktorý vo svojom žánri mohol v tej dobe viac ako dôstojne konkurovať západnej produkcii. ()

themic

Teď se divim, že jsem tento film ještě nehodnotil a to už jsem ho viděl několikrát..:) Předpokládám, že tento film už viděl téměř každý, tak nebudu psát žádný rozsáhlý komentář..:) Musím pochválit vynikající herecké výkony a skvělé obsazení do rolí... Škoda, že takové kapacity, profesionální herci nejsou stále a hlavně už vůbec né v této době..! Stále se mi to velice libí..:) Dávám pět hvězdiček, nic horšího si to nezaslouží!..:) ()

MikO_NR_1909

Jasný protagonista českej vlny sci-fi komédii 70-rokov v zaužívanej tradícii, ktorú načal Pane, vy jste vdova a jemu podobný, čiže nič nové neprináša. Scenár kráča v tých istých šľapajách diváckeho úspechu narušenia každodennej reality, čo jeho žánrový kolegovia, slovné gagy sú do polovičky filmu približne tiež na rovnakej úrovni, ale potom príde strmí spád v podobe lacnosti dialógov a moc na pílu hraného efektu - špenátománie a jej dôsledkov. Po určitom bode kúzlo humornosti stráca na pôvabe a po slovných šarapatách som si začal pripadať ako v nepodarenej veselohre, ktorej chýba vyciberenejší finiš. A tým špenát zapadá do zabudnutia. Efektnejšie a pohodlnejšie ako Zítra vstanu a opařím se čajem, kvalitou ale nepresahujúcejšie. ()

blackrain

Špenát je delikatesa, která nejlepé chutná s knedlíkem a vepřovou pečínkou. Je to chutná pochoutka, kterou nikde jinde ve světě v takové kombinaci nenajdete, i kdyby jste prstíčkem hrabali. Stejně dobře chutná i komediální sci-fi z československých luhů a hájů, které natočil Václav Vorlíček. Zbývá už jen dobře vychlazené plzeňské pivo. Přeji dobrou chuť. ()

esopesokeso

Jeden z najlepších komančovských filmov. V tej dobe ešte asi nevedeli, že obsah železa v špenáte "bol pomýlený" o jednu desatinnú čiarku. Mnoho detí, vrátane mňa, sa mohlo z toho pogrcať. Fuj, doteraz mi znie v ušiach babkina hystéria za to, že som potajomky hádzal špenát za kuchynskú lavicu. Ešteže som mal vtedy vedľa seba bratranca, čo obkukal odo mňa moje zlepšováky, tak som to mal aspoň na koho zvaliť.. Pesnička od Schelingra je výnimočná, škoda, že jeho posledná. Po tom, čo nahral v Bratislave soundtrack sa opil a skočil zo Starého mostu, kde jeho dalšie piesne pohltil Dunaj.. ()

K.I.N.G.

Příště si určitě dám radši velký nášup toho zeleného svinstva, než se znova vracet k tomu titulu. Nevím proč, není to špatné, občas mě to i pobavilo, ale už od dětství mi tento film nějak neseděl a ani za hereckou elitu, která tu bez diskuzí je, nemohu hodnotit výše, než dvěma hvězdičkami. Zvlášt'ní pochvala pro Ivu Janžurovou za to, jak s noblesou zvládla obě své zdejší role. Ona bude asi věčná skoroadeptka do mé Top 10 hereček. ()

topi

" Liška, Zemánek! No to je ostuda!! " Stovky hlášek a kultovních scének na vrcholu žebříčku české fantastické crazy komedie scénáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka. Nesmrtelná podívaná plná hereckých ES, které si natáčení bezesporu totálně užívali. ()

Aiax

Zdejší výhrady ohledně komunistických reálií jsou samozřejmě totálně mimo (stejně jako v případě Císařova pekaře, Marečka a jiných skvělých českých filmů), ale pravdou je, že tenhle Vorlíčkův film už nedosahuje geniality Pane, vy jste vdova nebo některých bláznivých komedií Oldřicha Lipského. Ve srovnání s drtivou většinou českých filmů jde však stále o špičku, takže ani neuvažuji o hodnocení nižším než pět hvězd. ()

Anglie

Pozor na špenát!! Může z vás udělat dítě(a naopak)!! Na to ale zapomenou hrdinové tohoto filmu a tak se probudí jako desetiletí kluci s hlasem dospělého. Samozřejmě následuje spousta problémů.. Veselé, a to velmi!! ()

dyfur

moja zaujímavosť:Filmovanie prebiehalo v pražských častiach Nové Mesto, Holešovice a Vinohrady. (dyfur) ()

easaque

nostalgické +4* česká crazy komedie se sci-fi prvky, kterou zná určitě každý patří určitě do našeho Zlatého fondu, i když jsem čekal, že tu bude mít vyšší hodnocení. Bláznivý příběh z Macourkova pera je dostatečně absurdní a tak baví stále i po letech. Není špatné si ho z nostalgie jednou za pár let dát, ale špenát je na mém jídelníčku rozhodně častěji ;-). [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

ilemas

Viděno snad po sté na Velikonoce a stále se mi to líbí. Dříve jsme točili velmi kvalitní komedie se spoustou kvalitních herců, dnes je to bída a humor se někam vytratil. Líbilo se mě obsazení mladého Menšíka, jako by to byl opravdu on v mladším provedení, ten klučina ho zahrál skvěle. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr