Reklama

Reklama

Gamera kontra Gaos

  • Japonsko Daikaijû kûchûsen: Gamera tai Gyaosu (více)
Trailer
Japonsko, 1967, 86 min

Obsahy(1)

Sopečné výbuchy kolem hory Fudži přilákají do kraje obrovitou želvu Gameru pohybující se vzduchem jako létající talíř. Současně se však dostane na povrch další monstrum, jehož obětmi se stanou vrtulník s průzkumníky a reportér doprovázený vesnickým chlapcem Eičim, kterého Gamera v poslední chvíli zachrání. Vědci zkoumají nové monstrum pojmenované Gaos. Mezitím je vydán příkaz k útoku letectva. (Hans.)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (31)

pakobylka

všechny recenze uživatele

Tenhle film se promítal před X lety v kině, které už dávno neexistuje - jako dítě jsem byla naprosto unesená a musela jsem ho vidět ještě jednou. Byl to pro mě tehdy tak silný zážitek, že si dodnes docela dost pamatuju děj - nebo alespoň jeho podstatné části, což se mi úplně běžně nestává. Gamera - OBROVSKÁ želva a Gaos - něco jako zvláštní kříženec pterodaktyla, taktéž obludných rozměrů. Oba dva nebyli pozoruhodní jenom svou velikostí, ale jak už to bývá, i značně zajímavými fantastickými dovednostmi. Jeden z nich "pomáhal a chránil“ a druhý zabíjel, ale tak šikovně, aby film mohl být mládeži přístupný. Nejspíš bych byla zklamaná, kdybych Gameru a Gaose hodnotila dnešníma očima, ale každopádně bych je chtěla znovu vidět. ----- P.S.: 1. 8. 2011 jsem se s Gamerou a s Gaosem díky jedné neznámé spřízněné duši znovu setkala. Co dodat ? Některá přání by se asi neměla plnit ... ;-) ... Ba ne, jsem moc ráda - za tu ŠANCI. Když jsem se vzpamatovala z prvotního šoku a srovnala se s tím, že v rozporu s mými dávnými vzpomínkami ta zvířátka ani vzdáleně nevyhlížejí JAKO OPRAVDOVÁ, dokázala jsem si znovu vybavit to naivní dětské nadšení, se kterým jsem kdysi odcházela z kina. Tím spíš, že tady existuje určitá (čistě náhodná) podobnost: Tenkrát jsem byla moc malá na to, abych četla české titulky - a teď pro změnu nebylo co číst, protože jsem žádný překlad neměla k dispozici ... Jen chci říct, že prostě nedokážu (a nechci) sestřelit snímek, který pro mě HODNĚ znamenal - ale taky mu nemůžu nechat 4*, které jsem mu před časem přidělila. Nakonec - už hezkých pár let k filmu kromě obrazu neodmyslitelně patří i zvuk, tak by nebylo fér šachovat s hvězdami, když si díky jazykové bariéře musím domýšlet, o čem je řeč. ()

Martensson35 

všechny recenze uživatele

Další japonská kaiju chuťovka z šedesátek. Hodnoceno objektivně místem, dobou vzniku a troškou nadhledu, takový nadprůměr. Ano vizuální efekty jsou lehce nad úrovní filmů Eda Wooda, a vlastně nic jiného v tom není potřeba hledat. Ale přiznám, že tady je ta "modelařina" větší a vymakanější než třeba v X-Nestvůře. Příběh standartní jako všech podobných, snad s vyjímkou toho, že tentokrát se na stranu lidí nepokrytě postaví obří létající želva na raketový pohon(!) a jinak mezilidská zápletka v pozadí strhující jak ulomenej nehet. Prostě japonský standart doby. Nechtěný komický prvek tohoto z dnešního pohledu "béčka" je největší přidaná hodnota filmu. Ruku na srdce, kolikrát se u dnešních VFX nabušených příšer od srdce zasmějete. Kdo nemá nadhled nebo nostalgického ducha, pro toho to není. Já vim, Zeman by to natočil lépe :-D ()

Reklama

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Když se na film nedíváte očima desetiletého dítěte a ještě toho ze 70. let, vidíte jak je film slabý, přesněji ubohý. Proti o 21 let starší Vzpouře hraček Hermíny Týrlové se film jeví jako slabý soupeř. Nejenže je strašné herectví, které až až za hranou amatérského divadla, ale film je též špatně svícený. Tam, kde všude mohla být reálné prostředí, je papundeklová dekorace, kde i přes horší rozlišení vidíme papír a špatný nátěr. Nechápu proč je most přes řeku, přes který nekolikrát přejede auto, maketa. Tou je i nádraží, domy město, sopka, hory...Elektrárna či velín, kde se všichni nakonec sejdou je ubohá kulisa.Když porovnáme filmy z konce 60. let, tak je tento film jinde. Je natočen za pět padesát. A pitomoučký scénář, kde Gaos létá jako tryskáč bez mávání křídel a jeho animace je k smíchu i pro tehdejší animátory, vše jen podtrhuje. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Jako malýmu klukovi, kdy v komoušských kinech nedávali lautr nic, mi táta vyprávěl, jak za mlada chodil do kina na různý "monster movies", Sindibáda a různý dobrodružný filmy a starý horrory ... Hrozně jsem mu záviděl, než jsem trochu vyrostl a dostal se k prvním pořádným filmům ... A tak jsem si schválně skoukl film, o kterém mi táta vyprávěl, Gamera kontra Gaos ... No, těžko se to prostě hodnotí, ale mám pocit, že čím novější ty japonský "monster movies" byly, tím byly horší ... První Godzilla (1954) byla špičková a první Gamera (1965) hodně dobrá, temná atmosféra, černobílé filmy, dobré triky na tu dobu... Tohle je ale něco otřesného ... "Maska" záporného Gaose, no to si snad dělali prdel, navíc ve filmu se lautr nic neděje, příšery jsou na obrazovce tak 20% stopáže filmu ... Ale některý scény jsou nezapomenutelný a fakt k popukání ... Jinak ale fakt slabota asi i v rámci žánru, protože znám fakt mnohem lepší filmy z tohoto ranku ... ()

Dreadd 

všechny recenze uživatele

Gamera, raketová šavlozubá želva dštící oheň na straně Japonska a proti ní Gaos, pterodaktyl přetáhnutý žehličkou s dvěma páteřemi, které fungují jako ladička. Příběh je velká fraška, malý kluk radí generálům a vědcům co mají dělat a nakonec přijdou s nápadem Gaose přilákat k nádobě s umělou krví a tu poté roztočit, aby se mu zamotala hlava. Ale všichni víme, že v těchto filmech lidstvo představuje převážně kompars a důležitější jsou monstra a jejich souboje. Jenže triky jsou jízda nahoru a dolů, povedené záběry střídají nepochopitelné kiksy. Nejdřív se krásně rozpůlí helikoptéra a vzápětí z ní začnou až příliš okatě vyskakovat pasažéři, jindy zase Gaos letící s Gamerou v pařátech je úplně statický a ještě má křídla nastavená proti směru letu. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama