Reklama

Reklama

Panství Downton: Nová éra

  • Velká Británie Downton Abbey: A New Era (více)
Trailer 5

Obsahy(1)

Za dobu své filmové a seriálové existence už Panství Downton zažilo ledacos, ovšem asi nikoho by nenapadlo, že se v minulosti babičky Violet (Maggie Smith) ukrývá tajemství, které může otřást základy celého šlechtického rodu Crawleyů. Vše odstartuje šokující zpráva, že se Violet stala dědičkou zámku v jižní Francii, který jí odkázal muž, s nímž se setkala v mládí. Co se mezi těmi dvěma mohlo odehrát, že si na ni po tolika letech vzpomněl ve své závěti a odkázal jí takové bohatství? Část rodiny nadšeně vyráží na Francouzskou riviéru, aby nově nabytou nemovitost prozkoumala, skeptický Violetin syn Robert (Hugh Bonneville) má však podezření, že se za dědictvím zámku může skrývat příběh, který by raději neslyšel. Vlády na Downtonem se po dobu Robertovy nepřítomnosti ujala jeho nejstarší dcera Mary (Michelle Dockery), která se musí vypořádat s invazí amerických filmařů, kteří v kulisách nádherného zámku hodlají natočit pravý hollywoodský biják. Střet upjatých britských tradic s americkou bezstarostností a rovnoprávností by mohl mít jen těžko zábavnější podobu, zvlášť když se do filmového natáčení aktivně zapojí i obyvatelé a zaměstnanci panství. (CinemArt)

(více)

Videa (5)

Trailer 5

Recenze (46)

novoten 

všechny recenze uživatele

Řada šťastných příhod. Díky nové lokaci ještě optimističtější podívaná, která možná první film nepřekonává měřítkem, ale nějakým zázrakem dokáže epizodky mnoha a mnoha postav poskládat do dvou samostatně funkčních mile hořkosladkých linek, překlenout (divácké) generace a v duchu britštějším než britském nejspíš i definitivně uzavřít osudy dnes již legendárního klanu. Přes slzy jsem neviděl na plátno a stejně mi úsměv neslezl z tváře. ()

MrHlad 

všechny recenze uživatele

Crawleyovi mají problém. Vlastně dva. V jejich domově chtějí natáčet hollywoodští filmaři film a na měsíc se tam nastěhovat. Zároveň zjistili, že na jihu Francie zdědili vilu a může za to babička a její půl století staré tajemství. Druhé filmové Panství Downton vrací do hry staré hrdiny i starý přístup. Nekonfliktní seriál plný skvělých kostýmů, dobrých herců, ale i zápletek a příběhů, které nejsou příliš komplikované a neruší od obdivování atmosféry meziválečné Anglie. Fandové seriálu budou spokojení, náhodní návštěvníci kina to bezbolestně zvládnou. Je ale otázka, proč by na to měl chodit kdokoliv, kdo seriál a jeho hrdiny nezná. ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Nikdy bych nečekala, že druhý film Panství Downton bude reverzní poctou Anny Ondrákové v době natáčení Blackmailu. Ale stalo se tak a je to prakticky dokonalé. Zatímco první film povinně došel k happy endu i mezi poslední třískou a klikou od dveří, druhý film se konečně mohl svobodně nadechnout a najít nové příběhy v nové době. Skvělé éře plné fantastických nápadů. Nástup zvukového filmu, zrcadlovky, objevování dovolených ve Francii... a samozřejmě nechybí ani pátrání po tajemství v minulosti. Co záběr, co jednotlivý kostým či dobový detail, toť slast. A nakonec se spravedlnosti dočkal i Barrow. Jedním slovem nádhera. ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Úspěšný seriál Panství Downton se v roce 2019 dočkal filmového pokračování, po pár letech je čas na další film. Na režijní pozici nahradil Michaela Englera Simon Curtis, kromě starých známých se tentokrát objevili i nové postavy a samotný podtitul lákal na novou éru. Tento titul je možná sám o sobě zavádějící, protože by lidé vlastně zcela něco nového očekávat neměli. Pokud ovšem měli rádi staré Panství Downton i filmové pokračování, ani druhý film je nemusí urazit. Největším handicapem druhého filmového Panství Downton je možná tak trochu dějové roztahání. Už v prvním filmovém Panství Downton bylo více příběhových linek, ty ovšem pořád fungovali sami o sobě a především směřovali k smysluplnému vyvrcholení. Děj druhého filmového Panství Downton je rozdělen na dvě ústřední zápletky. Jedna spočívající v pátraní po tom, proč rodina Crowleyových náhle získává vilu ve Francii a potencionálních rodinných tajemstvích. Druhá poté o natáčení filmu přímo na Panství Downton. V tomto ohledu film těží z toho, že se odehrává na sklonku 20. a 30. let a diváci tak mohou dostat pohled na to, jak se kdysi natáčeli filmy. I díky jisté postavě může filmové Panství Downton 2 náhle připomenout Zpívání v dešti, právě pohled do zákulisí filmu na sklonku němé a zvukové éry je na filmu jedna z nejzajímavějších věcí. Ústřední zápletka není komplikovaná, i tentokrát chybí filmovému Panství Downton stěžejní konflikty. Pořád ovšem platí, že se na film krásně dívá. Ať už skrze pěkný vizuál, solidní dobovou výpravu či špičkové dobové kostýmy. Druhé filmové Panství Downton rázem vypadá ještě o poznání filmověji než předchozí film. I tentokrát platí, že se dá v početném počtu postav zorientovat, téměř každá z nich má i něco jako svou stěžejní úlohu. Většina postav je nadále velmi sympatická, především ovšem opět výtečně zahraná. Například 87-letá Maggie Smith si svou roli hraběnky Crawleyové nadále očividně užívá, stejně tak dobří jsou nadále například Hugh Boneville nebo Michelle Dockery. Menší háček tkví možná v tom, že ještě o poznání více dokáže druhé filmové Panství Downton více uspokojit znalce seriálu. Nadále platí, že není nutné zdát veškeré pozadí postav a orientovat se v ději původního seriálu, menší výhodou ta znalost ovšem přeci jen je. Především i díky závěru, který může fungovat jako pomyslná tečka za celým Panstvím Downton. Pokud se při případném úspěchu tvůrci vydají cestou třetího filmu, i díky povinné absenci jednoho stěžejního elementu už Panství Downton nejspíš přeci jen nebude tím, co kdysi.  Druhému filmovému Panství Downton se nedá upřít solidní vizuál, výprava, kostýmy, velmi dobří herci ani přítomnost funkčních emocí. I přes jisté problémy s tempem, příliš jednoduše probíhající zápletkou a zároveň příběhovou roztěkanost si i druhé filmové Panství Downton jde užít. Pro fanoušky původního seriálu ovšem pochopitelně půjde o silnější zážitek..... ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Abych byl upřímný, i ta nejprůměrnější z televizních epizod Downtonu měla výživnější zápletku než druhý film. To hlavní, co mi během sledování běželo hlavou bylo, jestli si tvůrci něco udělali s Matthew Goodem, že minule se objevil na pět minut a teď pro jistotu vůbec (oficiálně pracovní vytížení). Odchod lady Violet je zářez, který pravděpodobně utíná zajímavost dalších pokračování, ježto bez jejích poznámek by další Downton byl atraktivní jako Malmö po nájezdu migrantů, ale přesto nemůžu říct, že by na mě tenhle moment udělal zvláštní dojem. Formální stránka ano, ale to bylo vše. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (2)

  • Problémy nástupu zvukového filmu v Anglii jsou inspirovány reáliemi z natáčení filmu Její zpověď (1929), ve kterém se první dabovanou herečkou stala Anny Ondráková. (NinadeL)
  • Imelda Staunton a Jim Carter (Carson) sú manželmi od roku 1983, tú majú spoločnú scénku, keď si v obchode skúšajú a kupujú klobúky. Takisto aj Laura Carmichael (Edith) a Michael Fox (Andrew) sú v skutočnosti partnermi, herečka bola počas nakrúcania niektorých častí filmu tehotná. V marci 2021 sa im narodil syn. (vydumnica)

Reklama

Reklama