Přední sběratelé a proslulé světové galerie se praly o jeho práce. Břemeno slávy bylo ale příliš veliké. Byl mladý, nesmírně talentovaný, úplně chudý a neznámý. Stejný, jako tisíce jiných nezávislých malířů v Americe. Pomaloval ulice, zdi a plechové ohrady. Jeho publikem byli nuzáci a bezdomovci, kteří měli brlohy přímo pod jeho největšími díly. Pak potkal legendárního Andy Warhola. Během jednoho roku se stal Jean-Michel Basquiat senzací celého světa. Přední sběratelé a proslulé světové galerie se praly o jeho práce. Břemeno slávy bylo ale příliš veliké… (HBO Europe)

aLPaC

Výborně obsazený, zahraný, napsaný a zrežírovaný životopisný film o umělci (malíři), kterého jsem sice neznal, ale který měl podle všeho dost zajímavý život. Jeho tvorbu hodnotit nechci, protože se v umění absolutně nevyznám. Jak říkal Burt Reynolds v Beanovi: pro mě je stejný Picasso i nabouraný auto. Jisté však je, že neoexpresionismus mezi mé favority nikdy patřit nebude. ()

Tominecek

Americké nezávislé léto v České Televizi - ocenění ELSA 2002 v kategorii "Zahraniční pořad dramatický (hraný)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

Florfila

Debutující film neoexpresionistického malíře Juliana Schnabela vypovídá o jeho uměleckém cítění nejen pro malované plátno. Režisér si vybral téma a prostředí, které je jeho srdci blízké, tedy biografické drama nadějného malíře Jean-Michela Basquiata. Hlavní hrdinou snímku je černošský graffity writer populární zejména v 80. letech, kdy lidstvo toužilo po nové umělecké krvi. Tím se stal vedle post moderního malíře A. Warhola právě Basquiat, jehož by nikdo nedokázal ztvárnit lépe než Jeffrey Wright. Vedle něj se objevuje jeho přítel David Bowie jako Andy Warhol a své šance zde ve vedleší roli dostává také Benicio del Toro. Tedy dokonalá herecká smršť. Film mimo jiné ukazuje život a trápení umělecké scény na výsluní, vnitřní rozpolcenost a jak se mediální ohlasy mohou dotýkat lidských životů. Hlavním tématem filmu je však poukázat na to, jak jsou některé osoby, zvláště ty výjimečné, velmi křehké a jak je může i maličkost velmi ovlivnit. Je tomu tak proto, že jsou daleko vnímavější, než kdokoliv jiný. Snímek také nahlédne do křehkého přátelství mladého Basquiata a A. Warhola, jež je poznamenáváno mediálním děním a nakonec Warholovou smrtí, která znovuuvrhne Basquiata do temnoty drogové závislosti. Té nakonec v 27 letech podléhá. Divák také zaznamenává jak moc důležitá je zvuková kulisa. V Basquiatovi je někdy až dominující… Dostává nás pod povrch Jean-Michelovi kůže a stává se zároveň s obrazovým vjemem zcela nezapomenutelným zážitkem. ()

Pawlisman

Mám rád, pokud vezmu nějaký film na slepo, nechám se překvapit a ono se to povede. Bezva muzika, milí herci, krásné obrazy a tak vůbec vše hezky poskládáno. Romantika, drogy, umění, skutečné postavy. No prostě asi není film dokonalý, ale ty trojhvězdy tady mi přijdou podceněnním. 4-5 hvězd. 8,5/10 ()

roxy_ellen

Každému se tento film líbit nemůže, mě ale zaujal. Má atmosféru, která zachycuje zhýralý život umělců, jejich vzestup a pád. U Basquiata hodně rychlý, drogy ty hold umí divy. Připomínat úžasného Bowieho bych asi nemusela, ale nemůžu si pomoct, i když Jeffrey Wright se taky výborně sžil se svou rolí. Mimochodem soundtrack je úžasný. ()

Mii

Přiznávám, že téma filmu mně vůbec nezajímalo a jediný můj důvod ke shlédnutí bylo doporučení mého profesora dějin umění, že by nám mohl pomoc při učení na maturitu. Inu, z toho hlediska jsem dozvěděla dost, o existenci nějakého Jean-Michel Basquita, a vůbec celého neo-expresionického hnutí 80. let jsem neměla ani ponětí a jsem ráda, že těd vím. Ovšem jako film to bylo zoufale průměrný. Ale nezlobím se, režisér byl rovněž malíř a film natočil čistě jako poctu svému kamarádovy, což je vlastně hrozně hezký :-) A David Bowie v roli Andyho Warhola byl BOŽÍ! ()

marusaj

Pohodový film do nepohody. Julianu Schnabelovi se podařilo stylově a zábavně postavit tragický příběh - za účasti bezva hereckého osazenstva. David Bowie jako Andy Warhol je skvostný. ()

hloupej honza

Hezky zpracovaný biografický film o americkém malíři, který začínal tím, že kreslil na zeď. Později se stal senzací a součástí neoexpresionalisitického hnutí. Začal mít však čím dál tím větší problémy s drogami. Za příjemou atmosféru, za některá malířova plátna a za použitou hudbu (obzvlášť It's all over now, baby blue od Van Morisona) 7/10 ()

Kvasekus

S tim típkem bych nevydržel ani den, ale obrázek bych si za cigára vzal rád...třeba bych nemusel dneska vstávat tak brzo do práce. ()

ER

Film, který potěšil mou uměleckou duši. A jeden z mála, který dokáže zprostředkovat atmosféru doby, o které pojednává včetně povah reálných postav. Plejádě skvostných herců vévodí začínající star Jeffrey Wright v roli Basquiata a výběr snad nemohl být lepší. Doba Andyho Warhola tak aspoň na chvíli byla "obdarována" přítomnosti umělce, kterému osud připravil slávu s hořkým koncem. ()

junxi91

Příjemný a pohodový film o neznámém pouličním malíři, který byl pohodář, měl rád lidi, miloval drogy, a díky štěstí a odvaze se dostal k lidem, kteří mu zařídili výstavy a kteří kupovali jeho obrazy. ()

polonius

Celkem podařený film, který má pro mě především informativní hodnotu. Kolik bylo takových zmařených talentů? Kdy někdo natočí něco o Jacovi ? ()

Speck

Doopravdy povedená biografie mé osobě do shlédnutí tohoto filmu neznámého umělce JM Basquiata, plná nejlepších herců amerického nezávislého filmu. Opravdu hezky je zde vykreslena dobová avantgarda srocená okolo Warhola, všechny její nešvary, její nespoutanost...Basquiat z tohoto snímku vyšel (dle mého mínění) jako průměrně inteligentní zástupce art brute, a to i přes určitou předpojatost tvůrce. Přesto: skvělá práce. ()

mObscene

Osobne Basquiata dáko neoblubujem...ale film bol skvelý...avšak je to film len pre ľudí ktorých to zaujíma...pretože ostatných to bude nudiť...a nebudu vidieť v tom nič... ()

Plastík

Před 11 lety jsem tomu filmu nerozuměl, ale všelice se mě líbilo, jak v USA umělci tvořili, kde mohli. V tom bylo velké poselství. ()

atlee

Dosť sugestívna hlavná línia vnorená do umeleckého prostredia so všetkým, čo k nemu patrí. Tým chcem povedať, Basquiat ma nezaujal dejom, ale priestorom v ktorom sa odohráva. Pekná ukážka toho, ako rýchlo sa dá dostať z úplného dna na absolútny vrchol, ak vám nechýba talent a schopnosť byť v správny čas na správnom mieste. Skutočnosť, že atmosféra je v tomto filme "o parník" pred dramatickosťou, mi trochu prekáža. Aj bez plejády známych hercov by som teda dal silné 3*. ()

transbeskyd

Fascinující příběh fascinujícího umělce tryskající všemi barvami jeho neutuchající kreativity se těžko převádí do srovnatelně fascinující podoby na stříbrné plátno.I tak díky za tento po mě platný pokus a pozoruhodné setkání. ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie