Profesor chemie Barney se učí ovládat svůj tep a chystá neobvyklý experiment, který osudově zasáhne do života mladých snoubenců Jeffa a Diany. Ti si vyrazili ze Seattlu na výlet, a přestože se cestou pohádali, hned si slíbili, že se nikdy neopustí. Vzápětí však Diana během krátké zastávky u benzínové pumpy záhadně zmizí. Policie se jejím zmizením odmítne zabývat, protože se domnívá, že dívka milence opustila. Jeff se však nevzdává a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Po třech letech, bez práce a bez peněz, však stále nemá žádnou stopu. Ve chvíli, kdy se v baru seznámí se sympatickou servírkou Ritou, všimne si jeho plakátu s prosbou o pomoc skutečný pachatel, který Dianu unesl a zabil, profesor Barney. Přestože žije jako usazený a spokojený otec rodiny, nedokáže odolat nutkání a rozhodne se ve svém zrůdném experimentu pokračovat s Jeffem. Vyhledá ho a přesvědčí, aby s ním odjel na místo zločinu. Cestou mu podrobně vypráví nejen o svých pohnutkách, ale také o přípravách na zločin. Nakonec ho přesvědčí, že pokud chce zjistit, co se s ní opravdu stalo, musí se vydat do jeho rukou. Mezitím Rita zjistí, že Jeff odjel s vrahem své snoubenky a když neuspěje na policii, vydá se ho sama hledat. Podaří se jí zjistit polohu chaty, kam Barney Jeffa odvezl. Dorazí včas? A pokud ano, podaří se jí zachránit Jeffův život? Začíná smrtící závod s časem a ví to ona i vrah. (oficiální text distributora)

DandaPiper

Hmm, škoda, že Sandra nehrála místo té kudrnaté nesnesitelné ženské. Že Kiefer tak dlouho hledal je naprosto pochopitelný, přece jen ten přechod od Bullockový je jiný kafe. Už když sem byl malej, tak mě z toho filmu naprosto mrazilo. Hlavně při těch vysvětlivkách, únosu a představě, že umřete pohřbeni zaživa. Jeff Bridges je fakt dkonalej psychopat. ()

VanBradley89

Ze třech filmů na téma únosu, které jsem za poslední týden viděl, mě tenhle bavil nejméně. Do půlky se to celkem dalo. Paradoxně mě to přestalo bavit ve chvíli, kdy se začalo něco dít. A dokoukal sem to jen kvůli Jeffovi. ()

bmx6

Vskutku pěkné překvápko.Od tohoto filmu jsem nečekal absolutně nic a to se mi vyplatilo.Je to napínavý průměrný film,který rozhodně stojí za shlédnutí.Sandra Bullock také potěší. ()

Saxos

Dvacetiletému stáří tohoto thrilleru odpovídá zápletka, hudba i zpracování. Nejhorší možnost, která může nastat, je psychouš s rodinným zázemím, dobrou prací, pro přátele i ostatní lidi ve všem pohodový. On se zatím v klidu a pečlivě připravuje na splnění svých zvrácených tužeb a představ. Zde pěkně zahraný Jeffem Bridgesem. Pro Sandru Bullock zbyl pouze štěk. Škoda, že film postupem ztrácel tempo a závěr byl vyloženě odfláknutý. ()

GASTON73

Premiéra ČR: 15.7.1993 Lucernafilm. Tržby v ČR - Kč 1 019 102. Tržby celkem - $ 14 543 394, Náklady - $ 20 000 000, Návštěvnost v ČR 42 696. ()

kakapo007

Celkem 2 hvězdičky, z toho jedna a třičtvrtě hvězdičky za naprosto brutálně a geniálně slizáckého Jeffa Bridgese, který zastíní celý film, a když už tak o tom přemýšlím, převyšuje rámec filmu takovým způsobem, že bych příběh sledoval raději právě z jeho psychopatického pohledu... ()

montel

Mladý pár Jeff (Kiefer Sutherland) a Diane (Sandra Bullock) si vyjíždí na výlet a zastaví na benzínce kvůli odpočinku a občerstvení. Diane si odskočí a Jeff na ní čeká u auta, Diane se už ale zpět k vozu nevrátí. Jeff proto zkontaktuje policii, ta ale Jeffovi nepomůže, protože si myslí, že jej Diane opustila. Jeff hledá svou milovanou dlouhé tři roky, bohužel ale bez úspěchu. Proto se Jeff rozhodne začít odznovu a zamiluje se do servírky Rity (Nancy Travis). Když se už zdá, že je Jeff z nejhoršího venku, ozve se mu muž jménem Barney (Jeff Bridges), který tvrdí, že jeho bývalou milovanou Diane unesl před třemi lety z benzínové pumpy...Filmy o únosech mě hrozně baví a i tento mě velmi zaujal. Zde navíc hrají moji oblíbení herci Sutherland-Bullock, takže vše nasvědčovalo skvělé podívané. Tomu by nic nebránilo, kdyby ovšem divák neznal onoho únosce hned od první minuty a kdyby byl jeho motiv o maličku jiný. Takhle mi to připadalo trošičku nelogické. Ale jinak výborná kriminálka. 60% ()

pirate

Šílený profesor se tedy povedl na jedničku. Film se vážně příliš pomalu rozjiždí, ale naštěstí, když už se něco děje, tak to není nudné, takže od poloviny se atmosféra i napětí zlepší a ke konci je to pohoda. Viděl jsem daleko lepší podobné filmy, ale není třeba ho proto přidat k těm horším. Lepších 55%. Pro porozumění, těm horším bych dal pod 50%. ()

Zofinka2

Souhlas s tím, co napsal bassator. Koukat na tento film byla ztráta času. Čekala jsem, co z toho vyleze, proto jsem koukala až do konce. ()

Baroque

jeff, napokon ako takmer vždy, exceluje. som rád, že som nemusel počuť hlas sandry bullock v pôvodnom znení, lebo káčer donald je proti nej pete steele. škoda, že sa kiefer niekde zabudol v béčkových brajgloch, je to herec s potenciálom. tento film je určite nadpriemer. nenudí, má príbeh, kto sa venuje tematike psychopatických masových, alebo všeobecne vrahov, určite ho toto dielko osloví. predstava náhodných zmiznutí je totiž úplne reálna. čo zamrazí. mňa osobne celkom príjemne prekvapila a bola mi zároveň sympatická nancy travis. obyčajné dievča, ktorej to nakoniec zapne, až prekvapí aj "vedca." a replika o alkoholovej kvantite zabodovala. každopádne, príbehu napätie rozhodne nechýba. je to film, ktorý sa vám určite vryje do pamäte. kedykoľvek, keď pôjdete do hôr. majte sa preto radi a vážte si každú minútu, ktorú spolu strávite. buďte na seba dobrí. lebo tam vzadu môže číhať nejaký ten barney. ozaj, volvo je nejaká podmienka jeffa bridgesa, aby ho dostali tvorcovia do svojho filmu? ()

Zabriskie

Tento thriller zaujme především nestandardním způsobem vyprávění a znepokojujícím psychopatem v podání Jeffa Bridgese. Tvůrci Záhadného zmizení vsadili na odvážnou kartu a rohodli se divákům až do poslední chvíle zatajovat všechny informace o základní dějové linii příběhu - o únosu postavy, kterou hraje Sandra Bullock. Dokonce ani nevíme, jestli k únosu skutečně došlo. Velkým kladem filmu bylo netypické obsazení sympaťáka Bridgese do role obyčejného člověka, který se rozhodne zabíjet jen proto, aby zjistil jestli kromě dobrých skutků je schopen i absolutního zla. ()

PRASÁK

Není remake jako remake. Výchozím filmem pro "Záhadné zmizení" byla evropská koprodukce Nizozemí a Francie "Spoorloos" s premiérou na starém kontinentě 27. října 1988. Americká verze s názvem "The Vanishing" vtrhla na plátna kin o necelých 5 let později. Co mají obě díla společného? Vycházejí z téhož zdroje, a sice z románu "Het Gouden Ei" (Zlaté vejce), jenž spatřil světlo knižního světa v roce 1984 a který napsal holandský spisovatel a novinář Tim Krabbé. Zmíněná kniha se mi do rukou nedostala, ale "Záhadné zmizení" bych mohl objasnit. Tak především si myslím, že hlavní a stěžejní role tkví v Jeffu Bridgesovi, který zde "oficiálně" funguje jako profesor chemie na střední škole, Barney Cousins. Jak se zdá, je šťastně ženatý, má dospívající dceru Denise (vytvořila ji Maggie Linderman) a nemusí si na nic hrát. Nemusí? Občas to dělá v rámci svého experimentu. Jednou je hrdina a zachránce, jindy únosce a prasák. Ovšem jak skvěle dokázal Jeff Bridges zahrát tělem, mimikou, gesty a zvláště pak svým pohledem psychopata, který se nezastaví před ničím, to klobouk dolů, pane Lebowski. V roli neúnavného hledače své milované Diane Shaver (Sandra Bullock) se blýsknul se zoufalstvím ve tváři její oddaný milenec Jeff Harriman, kterého velmi dobře zahrál Kiefer Sutherland. Osobně si myslím, že ačkoli jde o remake, je to velmi dobře vystavěný a napínavý příběh. Nebál bych se ho nazvat psycho - thriller. A nejvhodnější čas na jeho shlédnutí je v nočních hodinách. To se budete při své premiéře bát... ()