Profesor chemie Barney se učí ovládat svůj tep a chystá neobvyklý experiment, který osudově zasáhne do života mladých snoubenců Jeffa a Diany. Ti si vyrazili ze Seattlu na výlet, a přestože se cestou pohádali, hned si slíbili, že se nikdy neopustí. Vzápětí však Diana během krátké zastávky u benzínové pumpy záhadně zmizí. Policie se jejím zmizením odmítne zabývat, protože se domnívá, že dívka milence opustila. Jeff se však nevzdává a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Po třech letech, bez práce a bez peněz, však stále nemá žádnou stopu. Ve chvíli, kdy se v baru seznámí se sympatickou servírkou Ritou, všimne si jeho plakátu s prosbou o pomoc skutečný pachatel, který Dianu unesl a zabil, profesor Barney. Přestože žije jako usazený a spokojený otec rodiny, nedokáže odolat nutkání a rozhodne se ve svém zrůdném experimentu pokračovat s Jeffem. Vyhledá ho a přesvědčí, aby s ním odjel na místo zločinu. Cestou mu podrobně vypráví nejen o svých pohnutkách, ale také o přípravách na zločin. Nakonec ho přesvědčí, že pokud chce zjistit, co se s ní opravdu stalo, musí se vydat do jeho rukou. Mezitím Rita zjistí, že Jeff odjel s vrahem své snoubenky a když neuspěje na policii, vydá se ho sama hledat. Podaří se jí zjistit polohu chaty, kam Barney Jeffa odvezl. Dorazí včas? A pokud ano, podaří se jí zachránit Jeffův život? Začíná smrtící závod s časem a ví to ona i vrah. (oficiální text distributora)

kobejn

Záhadné zmizení jsem, jako spoustu dalších filmů, viděl v "zlatých devadesátých", muselo to být někdy v polovině roku 93, zřejmě červenec nebo srpen, to už si nevzpomenu...jako mnoho dalších jsem ho viděl v kině a jen jednou....až do dneška. Dal jsem si opáčko poté, co jsem shlédl originál nazvaný Spoorloos. Dobrá příležitost oba filmy porovnat. Sluizer měl v roce 93 roztočený film Dark Blood, který bohužel nemohl dokončit...takže místo toho, domnívám se, natočil "rychlovku" v podobě remaku vlastního filmu z roku 88. Nebyla to příliš invenční činnost, což prostě remaky nejsou, přesto i tato kopírka zůstává stále velmi působivým psychothrillerem odehrávajícím se navíc v přitažlivých přírodních scenériích v okolí a v Seattlu - jo, holt rok 93 se nezapře a vlna grunge se promítla i do filmu. Sluizer zvolil zajímavé herecké obsazení, ještě málo známá Sandra Bullock jako "zmizelá" a o něco známější Kiefer Sutherland jako ten, který pátrá a především výborný Jeff Bridges jako podivný druh "domácího" psychopata, všechno mohlo být perfektní až na závěrečnou půlhodinku...zde už je znát jasný vliv amerikanizace, takže nesmí chybět klasický natahovaný souboj s psychopatem a happyend, který už je prostě jen nutným zlem obecně hlavně v amerických filmech...i tak je ale Vanishing po letech stále hodně působivé, nicméně né tolik jako originál... ()

jondzavid

Som veľmi rád, že som najprv videl originálnu verziu tohto filmu (Spoorloos) ako tento americký remake, pretože sa mi potvrdilo všetko, čo som čakal od amerického prístupu k tejto látke. Originál staval na postupnom odkrývaní neznámeho a vytvoril tak mrazivú atmosféru očakávania. Američania (aj keď film režíroval ten istý človek čo originál, čo je však väčšinou mínusom ako poukazujú filmy Grudge, Ring 2, dánsky Nightwatch atď.) vsadili na osvedčený štýl budovania tempa filmu rýchlejším plynutím deja, väčšou silenosťou a vŕšením žánrových stereotypov (najmä finále originálu schová do vačku ten silený zlepenec remaku). Ak by som nevidel skôr originál, tak by som Záhadné zmiznutie považoval za solídny, ľahko nadpriemerný thriller, takto ustáva u mňa len čistým priemerom. Spomeniem ešte na záver výborného Jeffa Bridgesa v hlavnej úlohe, aj keď mi z neho nenaskakovali zimomriavky ako z jeho predchodcu, dokázal si slušne poradiť s touto postavou. ()

MATADOR

Ten typ filmu, který má vlastně skoro vše, co potřebuji. Perfektní výkony, příběh a napínavost. Spolu s Únosem z roku 1997 top svého žánru. ()

Skip

Takový podivný thriller, kterému poněkud chyběla hlava a pata. Jednou se to zkouknout dá, ale podruhé a víckrát? Asi jen v nouzi, že by nic jiného nebylo. ()

kajas

Tenhle film si pamatuji už z dětství, kdy jsem se nikdy nedostala ke konci. Vždycky jsem doufala, že Diana bude živá a zdravá. Až asi při čtvrtém pokusu jsem "dala" celý film a byla jsem trochu zklamaná ;), také proto, že Rita je mi krajně nesympatická. Film je ale opravdu dobrý a Kiefer je prostě sexy. ()

gumli

Priemerný thriller aj napriek známym hercom.Sandra Bullock hraje síce veľmi dôležitú úlohu,ale v celom filme ju vidieť len chvíľku.Keď zmizne na začiatku filmu ,už ju uvidíme len na fotografii.Jeff Bridges podal asi najlepší výkon,vypadal ako naozajstný psychopat.Ja by som tento film nazval skôr psychodrama ako thriller,ale to je jedno.Tento je ale remake,pôvodný film som nevidel,myslím že originál je francúzsky,alebo holandský.Škoda len,že v tomto filme sa dá hodne predvídať.Lepšie by bolo asi najprv si pozrieť originál a až potom tento film.Originál má názov Spoorloos.Je to taký slabší priemer,ale dá sa. ()

ilemas

Film jsem viděl v devadesátkách na VHS a dnes mě ho připomněla jedna kniha, ve které byla o něm zmínka. Výborné herecké obsazení, ale Sandra Bullock zde nědostala moc místa. Děj pomalý, až konec trochu napínavý, jako vždy, skvělý Jeff Bridges. ()

Jino

60% za výborného Bridgese a za hudbu Jerryho Goldsmithe. Jinak by bylo Záhadné zmizení podprůměrným thrillerem s jednoduchou zápletkou a minimem zvratů, které by obohatily děj. ()

annihilation

Samotná myšlenka filmu se ukazuje jako celkem slibný nápad, v mnoha místech dokonce i příjemně překvapí, ale ve finále je celý tento koncept převýšen klasickými hollywoodskými trapnosti, které mají okouzlit méně inteligentního diváka a po čase místo slibovaného napětí začne spíše nudit. Jediné, co pak reálně táhne děj kupředu je - jindy okouzlující - Jeff Bridges v roli nebezpečného šílence, kterou ztvárnil brilantně do posledního puntíku. Ale dobrý herecký výkon dělá jen polovinu filmu, proto ho řadím mezi průměrné. ()

ic

Excelentní thriller, ale jako horor by taky vůbec nedělal ostudu. 5* nedávám jen z důvodu, že některé scény byly opravdu nudné a film byl zdlouhavý. ()

Fallen_One

Zajímavé, ale v realitě by se tohle asi stát nemohlo. Postava Bridgese je určitě zajímavě psychopatická, jinak než všechny ty ostatní, i když výsledek je vždy stejný. I přes chvilkami značně nudné tempo dávám filmu tři hvězdy, jelikož jiné další zápory tam nebyly...tedy s přimhouřením oka. Ale jinak příliš ničím výjimečný film. Průměr v pravém slova smyslu. ()

papaJA21

Jeff Bridges hraje ledově lhostejného profesora na universitě, pro kterého jsou jeho oběti pouze součást doktorandské práce a jeho vlastní zkouška morálky, dobra a zla. Přitom má celou dobu na tváři úsměv milého a rozverného úchyláka. A hraje ho skvěle. Bohužel v tomto filmu nemá sobě rovného protivníka. Sutherland je dost nečitelný a moc jsem mu nevěřil. Naštěstí na konečné zůčtování není sám a film vcelku graduje. ()

lennyd

Mladí snoubenci Jeff a Diane (Kiefer Sutherland a Sandra Bullock) si vyjeli na obyčejný výlet. Ani jeden netuší, že tento den změní jejich životy na vždy. Po jedné zastávce u benzínky, Diana ... prostě zmizí.. Ani po třech letech se Jeff nevzdává pátrání, a snaží se zjistit, co se ten den stalo. Jeho nová přítelkyně k tomu nemá velké pochopení, a když už to pomalu chce vzdát - objeví se nová stopa. Kontaktuje jej sám únosce (Jeff Bridges)... Začátek filmu je dost drsný, když si člověk uvědomí, že se cokoliv podobného může stát i jemu, stačí padnout do oka nějakému šílenci. Jeff Bridges je v roli psychopatického únosce naprosto skvělý (scéna kdy vystraší svoji dceru pavoukama, aby zjistil jestli je slyšet v okolí křik), Kiefer v roli pátrajícího přítele unesené ženy taktéž. Sandra Bullocková se objevuje ve filmu jen pár minut na začátku..... Dost nechutná je scéna s "pohřbením zaživa", brrrr ()

venison

Celkem slušný thriller s perfektním slizákem máklým vrahounem Jeffem Bridgesem.. Jen místo hlavního hrdiny Kiefera Sutherlanda bych tam střihla nějakého většího sympaťáka.. ()

YumiOkami

TO CO BYLO ZA KONEC? vazne to chteli tak moc pokazit? chtela jsem tomu puvodne dat 4 hvezdicky; rikala jsem si “ne, v pohode, nekdy to byla nuda, ale jinak pohodka, psychous vyhraje...” NOPE. protoze vzdycky z tech “zlych” charakteru musi udelat neskutecny blbecky. “coze?! tys unesla moji dceru? tak to ti verim, ted tady neco vypiju a ty me klidne muzes pak zabit❤️” NE, PROC??? a Sandra Bullock tam byla zas jenom chvilku a ja jsem se musela hodinu divat na tu jinou dementni herecku, ktera me vubec nezaujmula. sracka blba vole, chtela jsem dat odpad, ale Jeff Bridges byl proste uzasnej (aspon nekdo lol)♡ ()

VanTom

Sžíravý pocit nevědomosti, co a proč se stalo, v netradičním "nepolicejním" psychologickém krimi thrilleru i po 3 letech vytrvale pohání sebedestruktivní snahu objasnit zmizení své milé. Kromě unaveného, ale odhodlaného přítele dává nahlédnout i na neobhajitelně malicherné motivy slizkého pachatele - spořádaného, milujícího otce od rodiny (lehce úchylný Jeff Bridges). ()