Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

(TV film)
  • Velká Británie Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson spolu s režisérem Chrisem Columbem a dalšími herci ze všech osmi filmů o Harrym Potterovi putují zpět do Bradavic a společně oslavují dvacáté výročí od uvedení prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Retrospektivní dokument Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic vypráví okouzlující příběh o natáčení prostřednictvím zcela nových rozhovorů s herci, zvoucí fanoušky na magickou cestu z pohledu první osoby na jednu z nejoblíbenějších filmových franšíz všech dob. (Magic Box)

instageek_cz

Neviděl jsem loňský speciál Přátel, ale byla z toho všude spousta fotek apod., proto jsem očekával, že potterovský „slučák“ bude stejný – herci se sejdou na jednom místě, kde si budou povídat, vzpomínat a vyprávět historky z natáčení. Takže mě překvapilo, že se pod tím krkolomným českým názvem skrývá klasický dokument. Jednotliví účinkující mluví jak mezi sebou (vždy v menších skupinkách, žádné velkolepé setkání všech se bohužel nekoná), tak do kamery. Prochází místy, kde se natáčelo, a u toho se dojímají, jak to bylo všechno krásné, kouzelné a výjimečné. Co se mi líbilo nejvíc – bylo super vidět, s jakou láskou na to natáčení vzpomínají Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson i všichni ostatní, kteří před kamerou začínali jako neznámé malé děti a končili jako dospělí lidé, globální celebrity. Nemáte pocit, že by je to nějak poznamenalo, spíš to pro ně bylo úžasné dobrodružství, jako kdyby se tehdy přenesli do skutečného kouzelného světa. Navíc jeden v druhém, a i v těch hereckých velikánech, kteří je obklopovali, našli druhou rodinu. Abych se přiznal, nejsem velký fanoušek téhle filmové série. Zatímco knižní předlohy jsem četl nesčetněkrát, potterovské filmy jsem kromě prvních dvou viděl všechny jen jednou. Štvalo mě, že vynechávaly spoustu věcí z knih a vždycky mi přišlo, že by to šlo celé udělat lépe (byť třeba casting byl perfektní, hudba Johna Williamse taky, i výprava), jet méně po povrchu a jít víc do hloubky. Chci říct, že to pro mě nikdy nebyla srdcovka, ale pro spoustu dětí a lidí po celém světě ano. A přesto i mě tady některé momenty hodně dojaly, závěr je fakt náročný, a po skončení jsem se cítil emočně úplně vysátý!:)) Takže nejzarytějším fandům doporučuju připravit kapesníčky, budou rozhodně potřeba!:)) Hodnocení: 7/10.     ////    Další recenze nejen na filmy čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:) ()

Arkagas1989

V první řadě - nejsem generace HP, jsem generace LOTR, k Harrymu jsem se dostala defakto až když jsem měla malou dceru. Filmy ale díky tomu znám skoro nazpaměť, knihy jsem přiznávám nečetla, i když se na ně letos konečně chystám. Nikdy jsem nebyla to dítě, co stojí o půlnoci frontu na nový díl, ale stála jsem tam hrdě s kamarádkou, zatím co jsem si četla Pána prstenů, nebo Silmarilion.  Tenhle výroční díl ve mě ale zanechal hezké pocity, pár slziček ukáplo, protože co se nedá HP odepřít je hvězdné obsazení. Když začali herci vzpomínat na Alana Rickmana, tak bylo psychicky po mě. Navíc vidět kulisy HP jak vypadají teď, navíc s herci, pro které to byl domov je rozhodně zajímavé. Určitě nebylo natáčení tak po másle jdoucí, jak se jeví v tomhle díle, určitě mělo i tmavé momenty, ale tohle je především o přátelství lidí, které zde vzniklo a o dílu, které je prostě dobré.  Je to milé, doporučuju horký čaj a kapesníčky k tomu. :) ()

MartinTerran

Dobrý pohled do zákulisí této ságy. HP má velkou výhodu, že jedna generace postupně dospívala společně s herci a také se dle toho měnila atmosféra jednotlivých filmů a to je i ústředním motivem i tohoto "dokumentu". Nejsem velký fanoušek, takže mnoho věcí jsem nevěděl. Je hezké vidět jaký měli/mají mez sebou herci vztah ať už ti mladší či starší. Hodnocení: 72/100. ()

Kanalizato

Prvni hodina je docela snesitelna, protoze mluvi o zajimavych hercich. Zbytek zaznamu uz je bohuzel poplacavani po zadech a nostalgicke vzpominani na filmy ktere mne zase tolik  neoslovily. ()

Rayen1

Fajn dokument, kterej je v poslední čtvrtině trochu zdlouhavej... Ale jo, chápu, že natáčení dlouhý 10 let vám vezme prakticky dětství... Asi si přečtu knížky znova... 😅 ()

MirkaP

Pro fanoušky HP povinný sentimentální návrat ke vzpomínkám účastníků. Chybí autorka předlohy (proč?), je tam aspoň na nějakých starších záběrech, ale jinak se o ní mlčí jakoby byla ten, jehož jméno se nesmí vyslovit, a ještě něco navíc. Přesto jsem byla v zásadě spokojená. Pokud by se na to ale chtěl dívat někdo HP nepolíbený (ovšem proč by to dělal), asi by se dost nudil. ()

HanzoBureshi

Velice příjemná nostalgie a pěkný způsob začátku nového roku 2022. Bylo hezké opět vidět všechny spolu a zavzpomínat na ty, co už nejsou mezi námi. Nemělo to na mě ale takový dopad jako speciál seriálu Přátelé z minulého roku, protože i když je toto 20. výročí od vzniku, tak je to zhruba 10 let od posledního dílu Harryho a není to pro mě taková doba, aby se takový speciál vytvářel. Dle mého měli ještě chvíli počkat. I přesto se jedná o příjemnou podívanou od začátku do konce. Byla to jedna kouzelnická éra na které jsem vyrůstal. Dávám 70%. ()

ESNYR

Vlastně ani nevím proč jsme na to koukaly, když ani já ani manželka nejsme nijak velcí fandové. Když to celé začalo, asi jsem byl trochu zvědavý a neříkám že ty filmy (a knihy) jsou špatné ale na rovinu si řekněme že pokud u těch filmů (a knih) začnete trochu přemýšlet, nedává ten svět moc smysl. K Harrymu jsem pociťoval jakousi nesympatičnost už tak od 3 dílů, protože mi na něm vadila ta dokonalost kterou mu Rowlingová přisoudila (ve filmech to až tak nevyzní ale v knihách je to v podstatě nesmrtelný superhrdina) Tato dodatková obhlídka známých tváří, mi vlastně připoměla že jsem si tenkrát ani nevšímal moc herců jako spíše jejich charakterů protože třeba Hermionu jsem měl celkem rád, Rona tak nějak člověk přijmul jako přicmrndávače, Harryho jsem začal nesnášet tak od 4 dílu, Malfoy byl jen do počtu ....... prostě postavičky na šachovnici která musí nutně nahrávat hlavnímu hrdinovi.  Setkání po letech bylo samozřejmě v přesně tom schématu jaký musí všichni očekávat . sejdeme se, zavzpomínáme jak to bylo úžasné, jak se všichni bavily, byly kamarádi, občas zabloudíme k rodinám, občas se podíváme na kariéry, sem tam si postěžujeme (ne moc, to by se nemuselo líbit kdyby nedejbože natáčení filmů bylo peklo) Překvapilo mě jak sympaticky někteří herci vypadají a jací jsou pohodáři a hlavně jak moc už vlastně vyrostly a že už mají i rodiny a nebo jsou už vyloženě staří (nebo i již nežijí) Na kouknutí dobré, poslouchat se to dá, bylo i celkem příjemné se "vrátit" zpět. Myslím že neuděláte chybu když na to mrknete, určitě to neublíží když víte do čeho jdete (kdo vlastní DVD a BR ví že tyhle bonusy jsou součástí každé edice a ví co tak nějak ti herci a lidi okolo budou říkat) Řekněme že si to 3 hvězdy zaslouží ale pokud čekáte tuny zajímavostí ze zákulisí a nebo zajímavosti o světě K. J. Rowlingové, budete zklamaní. Moc se nedozvíte. ()

capka

Bála jsem se, že to bude jen uměle vykonstruovaný doják bez valného obsahu, ale nakonec to bylo i docela podnětné. Uvědomila jsem si pár souvislostí a kontextu, o kterých jsem dřív nepřemýšlela. Trochu jsem si skrz film tu sérii prožila znovu, ale hlavně jsem si ji poprvé prožila jakoby v kůži jejích postav. Jak moc se někdy smazává hranice mezi hercem a postavou je... fascinující. ()

Luswani

Začalo to velmi nadějně a ten kdo má taky rád Potterovskou sérii, tak musel být nadšený. Ale vyloženě nic nového nebo hodně překvapujícího jsem se nedozvěděl. Přesto mě to moc bavilo, zvlášť kdy mám za sebou opět čerstvě nakoukané všechny filmy. Bohužel se to nevyhnulo očekávaným klišé, kdy se všichni mezi sebou vzájemně chválí, jak se jim skvěle spolupracovalo a jak se všichni cítili jako rodina a blá blá blá.... Nějak mě to nedojímalo, naopak, ke konci už to bylo otravné. Taky jsem si říkal, co je to tam za černocha, viděl jsem ty filmy víckrát, ale jeho jsem nějak nezaregistroval.... Až teď na youtube jsem zjistil, že byl jen takový klučík v pozadí, skoro komparz a za celých deset let řekl možná tři věty. Přesto v tomto vzpomínkovém díle vyprávěl, jako by měl nějakou důležitou roli :D I když je tento vzpomínkový díl spíše na čtyři hvězdy (i kvůli absenci Rowlingové), tak já ten Potterovský svět miluju a dávám pět. 85% ()

FemmeFragile

Musím říct, že jsem měla opravdu velký strach (zvlášť poté, co se jako příšerné fiasko ukázal Turnaj ze sklonku loňského roku), aby to nedopadlo jako naprostá blbost. Takhle to totiž občas bývá, když se vracíte k něčemu, co bylo v minulosti skvělé a nepřekonatelné, a zkoušíte to překonat. Prostě to nejde, skřípe to a drhne, a už se to nikdy nevrátí do starých kolejí. V Návratu do Bradavic se to ale nestalo. Ano, přiznávám, že bych při takové příležitosti původně možná uvítala hraný film (i kdyby jen krátký), ale vlastně jsem nakonec ráda, že je to "jen" vzpomínková akce. Protože ze světa Harryho Pottera zůstalo to skvělé, co se nemění - kulisy, příběh, myšlenka... A to, co už nikdy nebude moci být stejné, se nijak nepřetvařovalo: herci se změnili a nemělo smysl předstírat, že těch deset let mezi tím neuteklo. To přiznané plynutí času, posun, zpětná reflexe... přesně to podle mého z tohoto "ohlédnutí se zpět" udělalo mistrný kousek, který dostál kvalitě a cti celé filmové ságy. Stejně jako byla s citem natočena ona, pak byl s britským citem i vkusem natočen tento polodokument. A i když je to plné patosu, klišé a opakování, jak se mají všichni rádi... výjimečně to nepovažuju za pouhá slova. Věřím tomu, že Harry Potter něco změnil nejen v dějinách literatury a kinematografie, ale především v celých generacích, které s ním vyrůstaly. Měla jsem tu výjimečnou výsadu, že jsem zažila, jaké to je, čekat úmorné roky, než vyjde celá série knih i filmů, a učinilo to mé dětství neopakovatelným. A tak se plně ztotožňuju s celkovou atmosférou tohohle vzpomínkového díla: Harry Potter měl, má a bude mít v mém srdci velmi speciální místo. Navždy. ()

Marcas

Nádherný. Jsem fakt naměkko. Harry Potter je moje dětství a vidět takovéhle setkání po 20 letech mi prostě vlhčí oči. Hodně dojemné byly vzpomínky na herce, co už bohužel nejsou. Stále vzpomínáme. Jediná věc, co mě zaráží, je absence Rowlingové, zejména tedy styl, jakým se k ní tvůrci zachovali. Protože jako pardon, ale zavrhnout ji kvůli tomu, že řekla že existuje pohlaví, to už mi přijde hodně ujetý. Nicméně stejně jako u Přátel, tak taky Harryho budu milovat do konce života a vždy se k němu budu rád vracet. ()

Kytarka

Tyhlety filmové návraty z duše nesnáším a zásadně jim odmítám věnovat čas, ale po přečtení pár recenzí jsem se zde rozhodla udělit výjimku a se sklenicí dobrého vína zasedla k dvouhodinovce vzpomínek na svět Harryho Pottera. A musím říct, že toho stráveného času vůbec nelituju. "Sraz spolužáků z Bradavic" je natočený věru s úctou k řemeslu a příběhu samotnému, je to milé, dojemné a něžné. A slyším hudbu Thomase Bergersena. Nu dobrá. Tedy pět hvězd není problém :) ()

Adaaamecek

“After all this time?”…”Always.” Po úplně nepovedeném reunionu Přátel jsem se lehce bál. Pravý Harry Potter to ale zase dokázal. Dokázal vykouzlit úsměv na tváři. 8/10 ()

Karlos8

Je zajímavé jak se všichni tři shodují na jednotlivých aspektech z natáčení. Prvně na tom, že kolem sebe měli ty nejlepší herce, jaké si vůbec mohli přát. Za druhé. Během cca 10 let si k sobě vytvořili takové pouto, že se z nich stali více než přátelé. Za třetí. Když chtěla Hermiona skončit, tak i ostatní k tomu neměli daleko. Moc pěkný dokument, který pobaví a nechá vzpomenout na staré dobré časy. Nouze o vtipné a zajímavé historky rozhodně není. ()

wowylgu313

Nedávno jsem recenzoval celou serii Harryho Pottera a úplně jsem zapomněl na již vydány tento "výročí alá dokument" jasně samozřejmě by bylo lepší kdyby se na plátně zjevil nový "film" čar a kouzel v podání slavné trojice. No člověk se musí spokojit i s tímto. Vzhledem k tomu že ve filmu jakože vážně filmu by už dost vážených herců a hereček bohužel chybělo. Děkuji světu magie aspoň za toto krásné připomenutí že tu něco takového spousty let s námi bylo. Je až neskutečné že to je již 20 let :) toto bylo hezké posezení na křesle a nostalgické ukapnuti slzy jake to bylo krásné. Děkuji vám! :) Hodnocení jsem psal u celé této serie v procentech proto i zde bez vyjímky: 90% a proč né víc nebo míň? No je to adekvátní protože se jedná čistě o vzpomínky a povídání na křesle. Tak je to brané jako celek jak jsem to celé vnímal a cítil. Zde není na místě psát co chybí a co nechybí. Prostě pocit, emoce :)) ()