Artuš a jeho rytíři kulatého stolu poctivě bojují za slávu římského císaře. Jeho oddíl hlídá Hadriánův val a bojuje s Brity, vedenými tajemným Merlinem. Jejich patnáct let dlouhá služba je téměř u konce, ale lstivý biskup Germanius má pro ně ještě jeden úkol. Pokud ho úspěšně dokončí, pak získají svobodu. Mají doprovodit do bezpečí za Hadriánův val rodinu bohatého římského šlechtice Maria Honoria, k jehož domu se blíží mocné saské vojsko vedené krutým králem Cedrikem a jeho synem. Mise to bude sebevražedná a Artuš i jeho rytíři to vědí. V Honoriově domě Artuš objeví malé vězení, z kterého osvobodí pohanku Guinevere, která se zalíbí Artušovi, ale i Lancelotovi. Cesta přes hory je náročná a musí přespávat v lese. Tam zprostředkuje Guinevere setkání Artuše a Merlina. Artuš si myslí, že jde o zradu, ale ukáže se, že mu Merlin nabízí spojenectví proti Sasům a připomíná mu, jak vlastně získal svůj slavný meč. Artuš spojenectví přijímá... (TV Nova)

MS Yogota

Velice se ztotoznuji s nazory Aiaxe a Danseura...taky mam dojem, ze sem videl jiny film nez ostatni, kteri se vicemene shodli na tom, jaky ze to je brak :) Mozna je to tim, ze jsem presne na takovyhle film mel naladu nebo mozna tim, ze jsem videl Directors Cut verzi, ktera je asi o 10 minut delsi...proto nechapu jak vsichni rikaji, ze tam neni zadna krev (aby byl film pristupnejsi), protoze v tom, co jsem videl, strikala az na kameru a ja si to nahodou skvele uzival...ty papundeklove kulisy mi papundeklove neprisly, a to jak se nadava na bojove sceny je mi take divne, jelikoz mam pocit, ze jsou stejne jako treba u Statecneho srdce (cili dobre)...proste tento film me dostatecne pobavil a s cistym svedomim davam 4* :) ()

jackieboy

Ani nevím, proč dávám jednu hvězdičku, film by si možná zasloužil i hůře, ale vždycky si vzpomenu na větší hrůzy, které mi zůstaly v paměti. Tenhle film totiž v mé paměti žádné místo nedostane. Po celou dlouhou dobu trvání filmu (a věřte, že dvě hodiny jsou dost hodně na film bez příběhu) jsem si říkal:"klid chlapče, to že je první hodina a půl nudná jako prase ještě neznamená, že to bude mít tak strašnej konec, třeba na konci bude alespoň nějaká řežba, něco na co budeš vzpomínat". A ejhle! Neměl jsem pravdu. Byl jsem přímo bláhový. Film bez příběhu, bez pointy, s absolutně strašnou režií a dokonce bez jakékoli herecké snahy. Proč tenhle film vlastně existuje?! Všichni ve své kampani oslavovali tu "skvělou přehlednou finální bitvu", já viděl jen zmatek, a možná jsem dost opožděnej, ale ani smysl tý stupidní bitvy sem nepochopil. Absolutní hrůza, pro mě největší zklamání roku a asi nejhorší historický film, jaký jsem kdy viděl. ()

Gabra

Film Král Artuš jsem odsoudila dávno předtím, než jsem měla možnost ho vidět. Stačily mi ukázky, které mi jako by kazily všechny představy o tajemnu té artušovské doby a merlinovské éry. Proč by Guinevera měla někde skákat namodralá s lukem? A proč Merlin nečaruje? A tak jsem několik prvních minut u nevýrazné bitevní scény zívala a přemýšlela, zda se na film vůbec dodívat. Nakonec jsem usoudila, že jsem tvůrcům křivdila. Proč bychom taky nemohli dostat naservírovanou trochu reálnější podobu legendy? Akční scény mě příliš, pravda, nebavily ani nezaujaly, i když u té poslední jsem byla napjatá. Ale herecké výkony bych neodsuzovala. Rytíři byli vážně sympatičtí a vtipní (mockrát jsem se opravdu zasmála), Keira byla sice divoká, ale šlo jí to. Přesto se mi opět nelíbil konec, kdy probíhala svatba dvou milenců a bylo voláno Artušovo jméno, hlavní hrdina mi tak najednou přišel jako protivný egoista a ješita a celé to bylo takové povrchní. Postavy měly být jistě probrány víc do hloubky, film tímto nedostatkem ztratil spoustu sympatií. Výtvarná stránka filmu je také jaksi nedokončená, prostě mi celkově přišlo, že to ze všech stran nedotáhli. Avšak i tak mě Artušův příběh (tedy další z jeho verzí) vcelku mile překvapil a doporučuji ho vidět už jen kvůli vážně milým dialogům artušových skvělých rytířů. ()

rubii

přepis téhle legendy se vubec nebpovedl,"krásný happy end" a spousta chyb v anglii na východ do hor, statečné srdce asi už nikdo nepřekoná ()

mansonn

Historický snímok z čias Kráľa Artuša ,ktorému asistuje podmanivá hudba od H.Zimmera.Rozpočet 90M Dolárov.Hlavna postava Arthur Castus a jeho družina ktorá chráni severné hranice rímského impéria. Rímania sa rozhodnu ztiahnuť z miest ktoré nemožu dobre ochraňovat a odchádzajú z Británie a pre Arthurových mužov majú ešte poslednú úlohu a to zaručiť odchod chránencovi cisára, ktorý ale je na územi modrých. Zápletka sa dotvára vylodením Sasov, ktorí chcú dobiť Britániu.Film je nabitý akčnými scénami, kamarátstvom až do smrti a veľmi peknými myšlienkami.Moje hodnotenie 5 hviezd a za hudbu by som dal aj šesť keby to šlo -ozaj vynikajúci soundtrack ()

Ramesse

Bohužel musím říct, že jsem od tohoto zpracování legendy o Artušovi očekával trochu víc. Ale když se to vezme kolem a kolem, není to úplně nejhorší. Herecké hvězdičky sice příliš nezazářily, zato co můžu jenom pochválit je výborná Zimmerova hudba. A příběh je taky originální, takže lepší průměr. ()

BullittSF

Ač mám rád Clive Owena a Keira je podle mě nejhezčí současná herečka, tenhle film po slibném našlápnutí s docela inteligentním se vypořádáním s legendou ztrácí poté, co se vypraví rytíři na "poslední akci" šťávu a začíná se utápět v hollywoodských středověkých klišé. Hezky to hraje a kouká se na to, ale prostě tenhle biják měl na víc. ()

emil_sojka

Namísto historického rádoby velkofilmu tu máme kožakovou komedii, a teď se podívejme proč. Dějová linka zmizela jaksi do ústraní, anebo jinak řečeno ji zabíjí milenecký trojúhelník (poté dvojice), důraz na vizuální stránku, absurdní scény a bitky. Sledovat hereckou dvojici Owen - Knightley, která ovládá všeho všudy tři výrazy, je k pláči. Obvzlášť když extrémně kontrastuje se sympatickými Artušovými druhy. Nakonec se ani nedivíte, že největší borec je zde sokolník, který většinu filmu mlčí. Když už překonáte pocit, že sledujete jednu dlouhou reklamu, nemáte dost síly spolknout pitomý děj (při scéně na zamrzlé řece jsem čekal, že každou chvílí odněkud vyskočí Leslie Nielsen) a při bitkách vás nepřekvapí pořadí umírajících hrdinů. Snímek tak zoufale míří na podrůměrný vkus, že při světlých okamžicích si říkáte, jak mohl režisér takhle zprznit přitažlivý námět. ()

P0dbi

Relativně "historicky" pojaté zpracování, kterému chybí lepší choreografie soubojů a charisma hlavního hrdiny, krále Artuše. Nezaujal mne ani legionářský Lancelot. Pokud zpracování artušovských legend, tak raději neerealistický, ale o to lepší Excalibur, anebo pěkný televizní Merlin. ()

JQK

Výprava dobrá, kamera také, ale historický film? Pokud máte rádi alternativní ahistorii, tak je to něco pro vás. Merlin jako vůdce partyzánského odporu, Artuš jako v podstatě okupant, který se přidá na stranu národně-osvobozeneckého boje, Guinevra jako divoženka Xena. A Sasové? No linka k německé brutalitě zřejmá, jen ten jejich "führer" vypadal věčně jak nějaký zhulený Gandalf. Ale vše dopadlo dobře. Dekandentní římská okupace skončila, německá vlna brutality zastavena a svobodná britská republika založena. Vše bez nutnosti použití nějakých kouzel. Teda až na to kouzlo s benzínem v závěrečné bitvě, který Merlin obstaral bůhvíkde. Jen škoda, že Titus Pullo (viz série Řím) nedožil posledního střetnutí - jeho práce s bojovou sekerou by to ještě pozvedla. ()

Kubasino

Říkejte si co chcete, ale mě se tohle líbilo mnohem víc než ta srágora se Samem Neillem, nebo ještě hůř ta filmová verze z roku 2006. A Mads Mikkelsen byl naprosto super. Někomu je proti srsti, když se hýbe s legendou, ale tohle mé srdce velmi potěšilo. ()

Eve Lyn

Nebýt otravné Keiry Knightley (která mi jinde tolik nevadí), tak hodnotím i výš. Realistické vyprávění o Artušovi má spád, vypilované bojové scény, krásné kostými i kulisy. ()

P@\/EL

Povedený historický film o králi Artušovi a jeho rytířích, který je pojat tak trochu jinak, než jsme zvyklí, přesto však skvěle. Film nabídne několik pořádných bitev, které jsou celkem obstojně propracovány, ikdyž trochu víc efektů by jim neuškodilo. Houževnatí Sasové jsou krvelačný a tvrdý národ a když se k tomu všemu ještě přidává drsná, syrová příroda Velké Británie, tak máme na světě unikátní atmosféru, která se táhne celým filmem. ()

chosan

Jeden z nejlepších historických filmů a to myslím vážně přesně takto si představuji zfilmovaného Artuše! Za 85%. ()

meeow-glee

Na to, že se tento kousek o králi Artušovi tváří jako dekonstrukce mýtu o britském sjednotiteli, je to přece jen trochu příliš Hollywood. Keira, Clive a -považte- dokonce i božský Mads- trochu přehrávají, vše je jaksi nadojené plnotučnými emocemi a pokud by to mělo být všechno tak, jak vyobrazeno, všem by tekly slzy, jakže je ta realita melodramatická. Pro mě plus jen skrze fajn exteriéry, realtivně doložitelné římské reálie a už méně ty britské a saské. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)