Okrsek 49

Hasiči

Ladder 49

Akční / Drama / Thriller

USA, 2004, 105 min

85%Drama o životě požárníků, které překvapivě místo patosu (snad kromě posledních pěti minut) a záběrů na vlajku, ukazuje scény plné humoru, lidskosti a opravdových emocí. Navíc filmu dost pomáhá nehollywoodský konec a úžasné vizuální efekty, které vás vtáhnou do nitra plamenů. Joaquin Phoenix i John Travolta jsou dost nevýrazní, ale o to víc vynikne skvělá Jacinda Barrett v roli ženy hlavního hrdiny.(22.10.2005)

Dokonalá pocta požiarnikom. Najdete tu všetko. Od nástupu na stanicu, prvý víjazd, zaznamovanie s kolegami, rande a potom tie drsnejšie veci ako záchrana obete z horiacej budovy, vyslobodenie obete (najlepšia scéna, kde nič nieje za kúdol dymu vidieť, vy napínate oči, kamera je na milisekundy sem tam zrýchľovaná a spomaľovaná, prestrihávané zábermi tušiacej obete, je to proste totálne napínavé), smrť priateľa, brutálne zmrzačenie priateľa až nakoniec vlasné uviaznutie. John Travolta je konečne v nejakej výraznejšej úlohe, podobne aj Robert "T-1000" Patrick. Sám Phoenix je asi na najlepšom vzostupe svojej kariéry.(6.4.2005)

„Ľudia sa ma často pýtajú, čo núti požiarnika utekať do domu, z ktorého všetci ostatní utekajú. Odpoveďou je odvaha.“ Joaquinovi tieto tiché, pokojné, presvedčivo zamyslené, vnútorne zožierané postavy, pristanú. Mám pocit, že taký je aj v skutočnosti. Bohužiaľ (či skôr našťastie) mu nepristanú takéto stereotypné scenáre a rutinérski režiséri (Jay Russell pritom v minulosti nakrútil výbornú nostalgickú melodrámu MÔJ PES SKIP). Potom je už celkom fuk, že šedivého Johna Travoltu vidíme po dlhom čase v úlohe, za ktorú sa nemusí hanbiť. Ale nie, som krutý - na prvý raz som POSÁDKU 49 videl skôr na jedno oko. Vychutnal som si ju až v repríze. I keď, to je silné slovo. Nevravím, že to bolo super.. Bol to ale poctivý film, ktorému pomohli kvalitní Phoenixovi spoluhráči; okrem Travoltu (v netravoltovskej úlohe) ešte Robert Patrick (ktorý sa s Joaquinom neskôr stretol ako jeho otec vo WALK THE LINE), manželka Jacinda Barrettová či sympaťák Morris Chestnut. Scenár zjednodušuje menej, než sa mi zdalo na prvé pozretie, požiarne scény ma zaujali a dojemné scény sú úprimné a majú k pátosu pomerne ďaleko. Ja som sa v spoločnosti drsnej POSÁDKY 49 cítil miestami až vynikajúco. Ale choze má pravdu. Na 13 rokov starý OHEŇ to nemá.(19.8.2007)

Průměr, který ničím nepřekvapil, neoriginální a patetické, jak se při zvoleném tématu o hasičském povolání dalo předpokládat. Herecké výkony vcelku solidní, speciální efekty na úrovni, celkově není co vytknout, až na tu nudnou předvídatelnost. Jako pocta hasičům obstojné, leč podobných filmů už tu bylo... a tenhle nepřinesl nic nového. 58%(11.8.2009)

[imdb: 6.5/10] | me: Spočiatku čitateľné, priamočiaré a hollywoodske, avšak s narastajúcim časom čoraz zaujímavejšie a pútavejšie. Óda na firefighterov, nezištnosť a namáhavosť ich práce, odvahu a obetavosť. Jediný a hlavný cieľ: vzdať poctu týmto mužom, ich manželkám (za tú vôľu žiť so strachom) a ich od odhodlaniu bol splnený bez zbytočných hrdinských scén. Jednoduchý dlhý začiatok však navodí atmosféru typického žánrového kúsku a hoci sa ďalší vývoj filmu snaží o čosi viac, tento pocit proste už ostáva. Dobrý hasičský celovečerný priemer.(10.2.2010)

• - Jacinda Barrett, představitelka Lindy Morrison, je ve skutečnosti dcera hasiče, který má za sebou 33 letou kariéru. (KucC)

• - Okrem autentických miest v meste Baltimore sa natáčalo aj v ďalších dvoch mestách v americkom štáte Maryland, a to Annapolis a Curtis Bay. (MikaelSVK)

• - Hlavní roli měl původně ztvárnit Stephen Lang, který již má za sebou zkušenosti s úlohou kapitána hasičů v divadelní hře The Guys. Když ale o film projevil zájem John Travolta, Lang byl okamžitě nahrazen. (imro)