Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva otrávení muži v luxusním hotelu a Hercule Poirot na stopě rafinovaného vraha v americkém detektivním filmu na motivy románu Agathy Christie.  Hercule Poirot přijíždí na pozvání kapitána Hastingse do Acapulka na dovolenou. Na večírku u americké filmové hvězdy na odpočinku, Charlese Cartwrighta, dojde k tragédii - po přípitku zemře reverend Baddington. Ani Poirot zpočátku nepovažuje reverendovu smrt za vraždu, a proto odjíždí do Los Angeles psát své paměti. Tam ho zastihne zpráva, že na večírku neurologa dr. Strange byl zavražděn sám hostitel - prakticky ve stejné společnosti jako reverend. Už zase v Acapulku Poirot zjišťuje, že oba byli otráveni stejným jedem, což ovšem nijak nezužuje široký okruh podezřelých... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

loveless odpad!

všechny recenze uživatele

Posunout děj příběhu o několik desetiletí dopředu by se nemuselo zdát jako špatný nápad. V tomto případě opak je bohužel pravdou. Vždy elegantní a geometricky přesný pan Poirot se zde (velkým viníkem je hrozná móda té doby) v podání Petera Ustinova stal nevkusným, nudným a líným staříkem s neupraveným knírem, kterého ani šedé buňky mozkové nezachrání. David Suchet forever! ()

mac000 

všechny recenze uživatele

Lety jsme si až příliš navykli identifikovat image Poirota s hercem Suchetem. Ale Peter Ustinov se s touto dnes již ikonickou postavou vypořádat neméně dobře - a jinak. Zčásti filmové, zčásti televizní adaptace románů A. Christí daly vyniknout osobitému šarmu Ustinova, který je jedním z mých oblíbených herců (a dabérů - skvělý je např. jeho výkon v Richardu Lvi srdce z produkce Walt Disneye) ()

Reklama

bloom 

všechny recenze uživatele

Svůj původní komentář jsem musel psát snad omámený. Zcela nešťastně a neuvědoměně jsem napsal, že Poirot neopustil Evropu (naprostý nesmysl) pouze z důvodu, abych zdůraznil skutečnost, že Poirot nenavštívil ani jednu z Amerik (což je skutečně fakt!) a jelikož jsem ho psal po uplynutí určité doby po zhlédnutí filmu, napsal jsem, že Poirot přijel do Argentiny na návštěvu za kapitánem Hastingsem, což mi vyplynulo z toho, že tam se (aspoň podle Agathy) Hastings později odstěhoval. Na umístění zápletky do Acapulca jsem zcela zapomněl. Tímto se omlouvám, je mi trapně a doufám, že komentář nečetl nikdo z mých vyučujícíh. Právě ten násilný přesun do současnosti a do jiných míst mě rozhořčil. Původní předloha se odehrává v Anglii (česky pod názvem Tragédie o třech jednáních) a místo v Los Angeles pobývá v knize Poirot na francouzské Riviéře a hlavní zápletka se neodehrává v Mexiku, ale na starém dobrém anglickém venkově. Pitomost kapitána Hastingse je tu sice dotažena ad absurdum, ale nevinil bych z toho Jonathana Cecila (mým kandidátem na tuto roli v tomto filmu by byl britský herec Kenneth Williams) a není to aspoň takový odklon od původního pojetí postav jako tady. (Mimochodem v knize Hastings nevystupuje, místo něho zde máme pana Satterthwhitea, asisenta jiného hrdiny Agathy, tajemného Harleyho Quinna) Zápletka je celkem povedená, Tony Curtis příjemný a Peter Ustinov mi nikdy jako Poirot nevadil. Ale až později televizní tvůrci dokázali pochopit, že kouzlo těhle detektivek nespočívá pouze v pátrání a vraždách, ale i v dobovém zpracování, které současnost osmdesátých let nezachrání. ()

maoc 

všechny recenze uživatele

Můj první Poirot s Ustinovem. Zatím jsem viděl jen britské kousky se Suchetem a nutno dodat, že tohle je dost jiné. Holt britská aristokratická společenská smetánka a historické kulisy jsou přece jen jiná káva než americké a mexické reálie „dneška“. Velmi vtipný začátek, kdy jsem se několika frkům hlasitě smál, ale celkové vyznění prostě na 4 hvězdy nemůže mít i kdyby se Curtis na hlavu stavěl. A propos, všimli jste si, jak děsně nesouměrné má rysy v obličeji? Obzvlášť to vyniklo na konci, kdy hrál „někoho, kdo rozhodně není blázen“. A ještě jedna poznámka. U britského Poirota v podstatě můžete pachatele jen tipovat, důkazy tahá tučňák Suchet až na konci z klobouku, ale tady to bylo fakt lehké uhodnout i zdůvodnit. A to je možná dobře, přesto čtvrtou hvězdu nedám. Ne a ne. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Všiml jste si někdy, že většina tajných chodeb vede z knihoven, Hastingsi ??" ;) Skvělý Peter Ustinov dodává Poirotovi velké množství charismatu i důstojnosti, zachovává také v detektivovi jistou dávku nezbytné infantility i neurotičnosti, bohužel u něj však oproti Davidu Suchetovi naprosto postrádám noblesu, vtip i pověstný lišácký pohled detektivního génia !! Jistě z tohoto mého srovnání vychází jediné, že David Suchet pro mě představuje Poirota nedostižného a neopakovatelného !! Sám Ustinovův Poirot dává najevo, že Američané se prostě chtěli s tématem vypořádat po svém a dodat Poirotovi lidský rozměr, když Ustinov říká: "Jistě mám skvělou dedukci, ale nejsem jasnovidec !!" Bohužel mně osobně tato Poirotova poloha "obyčejného smrtelníka" prostě nesedí a činí z filmu obyčejnou tuctovou detektivku !! Tragédie o třech jednáních s již zmiňovaným Suchetem v hlavní roli jako verze této dosti překomplikované povídky Agathy Christie právě tuto televizní americkou záležitost převálcuje na celé čáře, přičemž o poznání slabšímu příspěvku poirotovskému tématu schází atmosféra i ten nutný nádech teatrálnosti, byť právě tato slabina činí Vraždu o třech dějstvích mnohem přehlednější !! Také velmi exotická lokace Acapulca musí těšit, jistě tuto detektivku s dostatečným napětím jasně ozvláštňuje, ani herecké obsazení Nelsonovu snímku nedělá ostudu jmény jako Dana Elcar, vynikající Tony Curtis či krásná Emma Samms.. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Román Tragédie o třech jednáních z roku 1935 původně vyšel česky pod názvem Nikotin. (NinadeL)

Reklama

Reklama