Terminátor je dnes již považován za naprostou legendu sci-fi žánru. Vypráví příběh o zabijáckém stroji podobném člověku, který je vyslán z roku 2029 do Los Angeles roku 1984. Jeho úkolem je zabít Sarah Connorovou dřív, než přivede na svět syna, který se má později stát vůdcem lidí ve válce proti strojům. Avšak lidé žijící v budoucnosti do současnosti také vyslali svého muže, který se bude snažit Sarah zachránit. (Pannonia Ent.)

petaspur

Plechovka vyráběná pod názvem T-800 se právě přenesla v čase do roku 1984, vzala na sebe podobu rakouského kulturisty - guvernéra a dle telefonního seznamu začala likvidovat vše, co po Los Angeles pobíhá pod typovým označením Sarah Connorová. Nezná totiž přesné výrobní číslo oběti a tak musí zabít všechny. Jenže hledaná budoucí mrtvola už z televizních zpráv vytušila, že na ní také dojde řada a navíc ji nenechává klidnou podivný vágus, který se za ní potuluje v dlouhém kabátě. Má-li si však v rozhodující chvíli vybrat, zda svěří svůj život do rukou naprogramovaného stroje nebo partyzána z budoucnosti, tak je pro ni volba živého organismu snadná. Bojovník se jmenuje Kyle a Sarah si už v hlavě pomalu srovnává jeho historku o tom, že její dosud nenarozený syn John ho poslal z budoucnosti, aby zachránil lidskou rasu. Sarah mu sice moc nevěří, ale likvidaci kovového svalovce také považuje za nezbytnou. ()

salahadin

Další hero s příponou -átor drží v ruce velkou bambitku, má okuláry z 80. let a nasranej výraz...a ejhle, kultovní legenda přichází. Industriální apokalypsa se lidstvu vysmívá (proč jen Chetité objevili železo, kdyby jen věděli, že nás jednou bude ohrožovat taková kovová bestie!), přesto je tu spasitel a pochází...jak jinak než z LA (a má stejné iniciály jako Kristus, v anglištině JC). Velká vizuální a triková jízda, při níž se Arnie rozkládá, rozkládá, až z něj zbude kus šrotu s červenými očičky a nakonec slisovaný kovový cédéčko. Legenda...a já k akčním legendám nechovám nikterak přívětivý postoj. Přesto dát nižší hodnocení nemohu, protože zábava to prostě byla. A hlavně - současné akčňáky se tomuhle nevyrovnají ani záměrně, ani omylem, ani náhodou. ()

Stegr

90% - Trhané pohyby plechového Arnolda na konci byly na tuto dobu tak primitivní, až byly dokonalé a hrůzu nahánějící. Jinak klasa, která se musí bezpodmínečně vidět... ()

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 10/10 Efekty 9/10/// +atmosféra, triky, herci, příběh -závidím těm co to tehdá viděli v kině./// Ohromující je nejen tenhle film, ale i fakt, že mě napopáté a v dnešní době dokázal Terminátor přikovat k obrazovce a měl jsem problém oči odtrhnout. Když mi bylo asi 12, tak jsem se schovával za sedačkou a strašně se bál a dodnes jsem neměl jasno, který ze tří filmů Termínátoří ságy je nejlepší. Je to tento, první díl. Za ním je třetí(94%) a potom teprve následuje druhý(92%). Dost možná nejlepší trilogie. Terminátor změnil svět, nejen ten můj, ale v jistém směru i ten filmový./// Celkem 96%/// ()

Cappuccino

Paradox v mojom prípade nastáva, keď som vlastne začal s Terminátorom 3 ako obyčajný (filmový) laik. Neskôr pokračoval druhou častou a nakoniec dnes, dokonal trilógiu. Prvý diel má v seba niečo odlišné, čo iné nemajú. Nie, nevravím o Arnoldovi na zlej strane "zákona". Vravím predovšetkým o špecifickej tiesnivej atmosfére, ktorá sa v iných častiach nedostavila. Na "efektoch" Terminátora bez oka alebo Terminátora bez ľudského tkaniva (kože) sa pekne nasmejete ak vezmeme v potaz, že ten samý režisér natočil neskôr najzárobkovejší a najefektívnejší film v histórii kinematografie (áno, reč je o Avatare). A robotický soundtrack? Thumb's up! ()

GilEstel

S tímto filmem jsem se poprvé setkal na základce ve 3. třídě. Nějak se nám podařilo přemluvit paní učitelku, která evidentně nevěděla, o co jde, aby nám to pustila místo Sněhurky a sedm trpaslíků. Bohužel nás to nenechala dokoukat a v momentě, kdy si Arnold začal dloubat oko skalpelem, přerušila projekci. Aniž jsem viděl film celý, udělal na mě silný dojem. Zakrátko jsem zašel s otcem do půjčovny VHS a z nabídky si vybral právě Terminátora. V té době jsem se na film podíval ještě mnohokrát. Byl jsem doslova unešený množstvím akčních scén s postavou Schwarzeneggra jako dokonalého vraždícího stroje terminátora model T101, živá tkáň na kovové vnitřní kostře. Inteligentní maskovaný nebezpečný stroj vraždící podle telefonního seznamu. Toto poselství temné a apokalyptické budoucnosti se objeví v naší době 80. let a začne kolem sebe šířit smrt. Nikdo neví proč, divák na začátku ani neví, že ten vraždící svalnatý chlápek není člověk. V tajemné fascinující atmosféře plné frustrace z něčeho nadpřirozeně silného a neznámého režisér postupně rozplétá zápletku filmu. Když se na film Terminator dívám dnes, hodnotím ho z vícero úhlů pohledu. Na rozdíl od mnoha béček té doby jako je Robocop a jemu podobné sr…., obstojí tento film i dnes na výbornou. Neobsahuje žádné hlášky vzbuzující ironický úsměv ani absurdní dialogy a logické nesmysly. Když už člověk v duchu přistoupí na myšlenku, že něco takového by mohlo existovat, může si říci. Ano, takto nějak by se to asi odehrálo. To považuji za hrozně důležitý a je to bezpochyby zásluhou režiséra, jeho perfekcionismu a smyslu pro detail, že se z tohoto filmu s béčkovým námětem stal kult. Z Arnolda udělal hvězdu. Ta role pro něj byla jako stvořená. Nedokážu si v ní představit kohokoli jiného. Jednotlivé charaktery postav tu jsou vykresleny velmi dobře a zcela dostatečně k obsahu filmu. Do toho složil Brad Fiedel asi svůj nejslavnější song. Vše do sebe krásně zapadlo. Celkovou temnou atmosféru filmu ovlivňuje i fakt, že se většina scén odehrává v noci. Když na konci říká onen mexičan Sáře, že přichází bouře, ona odpoví "JÁ VÍM!" a spustí se hudba, tak běhá mráz po zádech. První Terminátor přišel s nápadem a příběhem sice jednoduchým, ale tajemným, zajímavým a na svou dobu šokujícím. Toto vše bylo následně pompézně rozvedeno v druhém díle, ale to už je zase jiná kapitola. ()

Rominator

Arnoldův nejoblíbenější tréninkový partner a také nejlepší přítel Franco Columbu si ve filmu ve scéně z budoucnosti zahrál Terminátora. Scénárista William Wisher Jr. si ve filmu zahrál v malé roli policistu, který se do vysílačky hlásí jako 1L19, jedná se o scénu, kde se snaží Kyle Reese (Michael Biehn) a Sarah Connor (Linda Hamilton) setřást Terminátora (Arnold Schwarzenegger) z přední kapoty automobilu. Randall Frakes a scénárista Bill Wisher (William Wisher Jr.) jsou autoři knihy Terminátor, která je napsaná podle scénáře Jamese Camerona a Gale Anne Hurd. Legenda se zrodila. Arnold Schwarzenegger (Terminátor) poprvé pronese „I'll be back“. Tato hláška se umistila na 37. mistě v zěbříčku 100 filmových hlášek. ()

HAL

Parádní trashová sci-fi řežba notně nařezaná prvky slasheru, který byl v té době na vrcholu popularity. Paradoxně jediný problém filmu je, že jede na plné obrátky od začátku až do konce, a od akce je v něm jen velice málo oddechu. 9/10 ()

Satan

Kultovní záležitost s promyšleným scénářem, která dělá z filozofického sci-fi atraktivní podívanou a z béčkového akčňáku něco víc. Nepřekonatelné ztrvárnění budoucnosti, nápad se stroji za milion, Schwarzík hláškuje a "hraje" jako nikdy. Přímý tah na bránu, spousta pamětihodných scén a hlavně Cameronova představivost. [Přesná stopáž: 103 min] ()

Vančura

Nedávné zklamání z filmu Terminator Genisys mě ponouklo k tomu, abych si spravil chuť u prvních dvou Terminátorů. Díky tomu jsem s úžasem zjistil, že jsem jedničku vlastně nikdy neviděl, ačkoli jsem byl dlouhá léta přesvědčený o opaku. Možná o to víc jsem si mohl užít tuhle klasiku, která nastartovala celé to pozdější sequelové šílenství. Ten film mě strašně bavil, a to dějem, obsazením (vrcholně zábavný Arnold Schwarzenegger, skvělá Linda Hamilton), jedinečnou hudbou i perfektní kamerou, která se celá nese v takovém jako zakouřeném oparu a velice často jde do detailu (čímž mi hodně připomínala kameru v mém oblíbeném filmu Poslední skaut, která v podstatě jiné než detailní záběry nezná, což se mi osobně strašně líbí). První Terminátor je super i díky předpotopním trikům, které dnes působí vyloženě úsměvně, a právě proto sympaticky - tohle je to správné osmdesátkové retro se vším, co k tomu patří. Pro mě osobně rozhodně nejlepší ze všech filmových Terminátorů a skvělá oddychovka, která si 5 hvězd zaslouží bez stínu pochybností. ()

mzss1

Naprosto perfektní zahájení skvělé série. Dříve mi vadilo, že je v tomhle díle Schwarzenegger padouch, ale to vůbec nevadí. Další herecké obsazení je skvělé, nejvíc pak zaujme Linda Hamilton a Michael Biehn. Akce je tu dost, nejlepší je vyvraždovačka na policejní stanici nebo konečná naháněčka. Hudba dokonalá. 90% = ***** ()

k212

Ou je, po dlouhých letech jsem se opět dostala k této těžkotonážní klasice žánru ... a nutno podotknout, že mě opět nezklamala. Na nic si nehraje, nic nepředstírá, nemoralizuje, jde o brutální thrillerovu podívanou, která zavdala impuls k žánru jménem --- hustá scífková vyvražďovačka. Béčko vymalovaný originálními nápady a vyšperkovaný bombasticky průhlednými triky. K tomu vyhrávají těžký synťákový osmdesátky, do toho poskrovnu hláškaří sympaťák T, ale ve skutečnosti za něj mluví bouchačky. K tomu se nám tu profiluje matka Connorová, která úspěšně startuje svůj boj proti budoucnosti v růžově batikovaným tričku a konverskách, navíc po boku sexy vojáčka Kylea Reese. Mám ráda filmy Jamese Cammerona, obzlášť ty osmdesátkový neb jsem na nich vyrostla (Vetřelci, Propast), nemám ráda druhý díl Terminátora, protože se u něj nikdy nedokážu tak moc odlehčeně bavit jako u jeho staršího bratříčka. A u Terminátora se bavím jen tím, že ho blaženě propírám jako klasický výpotek osmdesátých let. 60% ()

kingik

Z daleké budoucnosti jsou vysláni dva muži, aby vyhledali jistou ženu, matku budoucího vůdce lidstva. Jeden z nich má za úkol ji chránit, druhý zlikvidovat. Jeden z nich je člověk, druhý nezničitelný stroj - terminátor. Akční žánr režisér James Cameron obohatil o film, který každý viděl nejméne třikrát kvůli dynamické akci, originalitě a Arnoldu Schwarzeneggerovi v hlavní roli. 100% ()

Snorlax

Námětem dnes již pomalu aktuální, leč přesto stále pouze vyprávěnka pro děti, která se pokouší přenést z říše dětských do příběhů pro velké holky a kluky chlapáckým pojetím. Když jsem tento film viděla počátkem devadesátek v kině (ano, za něco takového jsem ještě ke všemu i zaplatila), jen mě nudil a nechápavě jsem kroutila hlavou nad nadšením mých kamarádů, kteří se v kině dobře bavili. Dnes vidím i to, že scénář kulhá na obě nohy, z osmdesátkového looku se mi nedělá dobře (ještě štěstí, že se film odehrává praktický celý v noci) a o hereckých výkonech nemá cenu hovořit, neboť sestávají ze schopnosti utíkat, upadnout, tvářit se naštvaně, více naštvaně, vyděšeně a více vyděšeně. Stále více nemohu pochopit, jak se infantilnímu Cameronovi mohla přihodit Propast. ()

Legas

Vedle Conana je Terminátor snad jediná role, která Arnoldovi sedne (nejen) na tělo. Jeho prkenost se k chování cyborga dokonale hodí - jeho (s prominutím) ksicht taky. Hned úvodní titulky s vynikající elektronickou (až cybernetickou) hudbou dávají najevo, že budoucnost bude možná hodně zlá a temná. Cameronův vizualismus je opravdu úžasný. Tehdy ještě s malým rozpočtem dokázal divy. První díl je docela dost hororový a dodnes jsem nadšený z jeho triků - úžasná ruční práce, kam se hrabou dnešní CGI. Zkrátka klasika. Když ho dávali u nás v kině, bylo mi 12, byl jsem nemocný a obrečel jsem to. Viděl jsem ho potom až po dvojce. ()

InJo

Triky a synťáková hudba (nikoliv však proslulý ústřední motiv!) sice stárnou, jedinečná vize, osobitý feeling, Arnoldovo charisma a hlavně Cameronův um (čistka policejní stanice, několikafázové finále) však rozhodně nikoliv. Je to (stále) masterpiece (na poli akčních filmů i temných sci-fi thrillerů), ale dvojku, která je větší, vypilovanější, osudovější, emocionálnější a ještě bohatší na geniální ikonické scény, jsem měl vždy ještě o něco raději. "You're terminated, fucker!" 95 % ()

Webb

Průlomový akční sci-fi film s originálním námětem - apokalyptická budoucnost s vraždícími stroji. Terminátor je propracovaný do nejmenších detailů se skvělou režií (James Cameron zachytil surovou, temně děsivou a beznadějnou atmosféru tak výborně, jako po něm už nikdo) a hudbou. Arnold zahrál svojí roli záporáka perfektně a až tolik věrohodně působil, že kdybych ho potkal na ulici, uvěřil bych, že je to skutečný terminátor. Když jsem to viděl jako dítě poprvé, tak jsem při závěrečné scéně "souboje" v lisu skoro umíral strachy - a po skončení filmu jsem měl před očima jen tu hrůznou mechanickou kostru. Vždy mi zamrazí při scéně, kdy Sarah, chvíli předtím namlouvající na diktafon vzkaz pro svého nenarozeného syna - příštího vůdce války proti terminátorům, na benzínce v polopoušti zapózuje polaroidu mexického chlapce a za tichého znění hudby a pohledu na větrem hnané chuchvalce suché vegetace po poušti, se na fotopapíru začíná rýsovat její podoba. Tu fotografii už jsme totiž jednou viděli - hořet ve válce s terminátory v budoucnosti... A najednou díky tomu bezpečně víme, že se to opravdu stane. [9/10]10/10(Cinema 84, Euro Film Fund, Hemdale Pacific Western) (Barevný /// Produkce: Gale Anne Hurd /// Scénář: James Cameron, Gale Anne Hurd podle scénářů Soldier a Demon with a Glass Hand Harlana Ellisona /// Kamera: Adam Greenberg /// Hudba: Brad Fiedel) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (více)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019