Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

Monoxid

Spousta krásných a inteligentních herců v komedii tak pitomé, že nad ní zůstává rozum stát. Asi jsem ztratila schopnost rozlišovat mezi těmi okamžiky, co mají být vtipné, protože jsou trapné, a těmi, co jsou 'vtipné' až tak, že jsou trapné. ()

bobby_jean

"Pravda není zrovna to, co se říká hezké a sladké jemné dívce. Máš podivné představy jak jednat se ženou". Film plný skvelého anglického humoru a neskutočných hlášok, ktoré ma bavili od začiatku až do konca. K tomu jemne plynúci nevtieravý dej a sympatické postavičky, ktorým musíte fandiť. Filmom som preplávala s úsmevom a zostal po ňom nevídane príjemný pocit. Takmer za 5* . ()

venison

Moc hezky přenesená divadelní hra na filmové plátno :-) Teatrálnosti se nezbavila, ale díky klasice to na kráse neubíralo :-) Moje mínus je, že příběh velmi dobře znám a tak jsem byla připravena o momenty překvapení :-( Colin Firth se do historických kostýmů fakt hodí :-) ()

Thommie

"Musíme si promluvit. Musíš okamžitě odjet!" - "Jak si promluvíme, když budu pryč?" K dokonalosti není potřeba přidávat žádné hodnocení. ()

Mishqo

ako prvé som videl divadelné predstavenie a preto ten film stratil pre mňa tu iskru kedže všetko som vedel dopredu...ale ako namet to bolo vynikajuce cize davam 4* aj kvoli divadlu ()

fabecc1222

Tak už rovnou vim, kterou divadelní hru nepotřebuju vidět...Film hodně věrně napodobuje styl klasické divadelní hry, ale pro mě jí nedokázal dát ten správný filmový tah na branku, aby tomu dal něco navíc. Plus asi už v základu bude pro mě "chyba" v samotné předloze, jejíž příběh je hodně triviální a snaží se zbytečně kombinovat, aby byl zajímavější. Je fakt, že herecké obsazení je výborné, občas je tu nějaký povedený slovní fór či dialogová výměna, ale i přes krátkou stopáž to pocitově ubíhá hodně pomalu. ()

Kali4

Dialogy v tomto filmu jsou na skutečně vysoké úrovni a zápletka od Oscara Wilda není roztahaná, takže nikdy nemáte pocit nudy. Colin Firth hraje výborně (ostatně jako vždy) a Judi Dench mě opět přesvědčila, že se na role nepříjemných povýšených babizen skvěle hodí. ()

IvyH

skvělé herecké výkony ve skvělé dobové komedii, která jen potvrzuje, že i Oscar Wilde se dá převést na plátno. Vyniká hlavně Rupert Everett a Colin Firth, jejichž slovní přestřelky jsou nepřekonatelné. Reese Witherspoon tentokrát tak neoslní. ()

PollyJean

v každém pohledu je vidět, že štáb filmu oplýval bohatým rozpočtem a na ničem nemusel šetřit. Interiéry jsou patřičně přepychové, v exteriérech se nešetří početnou stafáží. Nic z toho ale nepomáhá zakrýt fakt, že sledujeme jakkoli vtipnou ale přece jen dost plytkou zábavu s až výsměšně prostinkou zápletkou. Spíš naopak tento opulentní film tuhle skutečnost zdůrazňuje mnohem razantněji než papundeklové studiové kulisy české adaptace ze 70. tých let, které pranic neskrývají, že se koukáme na divadelní konverzačku. Ba co hůř, přišlo mi, že tato velkolepá adaptace účinkem daleko zaostává za až lehce fraškovitou českou verzí. Jako kdyby ten anglický humor byl příliš chladný, příliš decentní, najednou se Wildeovy brilantní, hravé a místy dost švihlé repliky (dámy lpící na jménech, Ceciliiny zásnuby) dostávají do podivného kontrastu s úplně normálním jen místy lehce upjatým chováním postav. Početné rádobyvtipné vsuvky typu Algernonova prchání před věřiteli nebo Ceciliina snění o rytíři vyznění spíše zhoršovaly. Do sekce wtf pak spadaly záležitosti typu vzpomínky lady Bracknellové, tetování (??) nebo naprosto nepochopitelný posun do Algieho mladšího, nikoli staršího bratra (přičemž Firth tu vypadá o dost starší než Everett) nebo zpochybnění toho, kdo se tu vlastně doopravdy jmenuje Filip (Ernest). Jako třešinka na dortu stařičká a nevýrazná slečna Prismová, u které se těžko dalo předpokládat, že by si ji ještě někdo (kromě hrobníka) mohl chtít vzít. ()

pinguinka

Kdo říká pravdu a jmenuje se Filip? Jaké je tajemství příruční tašky? Proč Algy často jezdí na venkov a Jack do Londýna? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v této vtipné komedii ve velmi kvalitním zpracování. Skvělý nestárnoucí humor, šarm a ironie vynikají díky skvělým hercům – zvláště roztomilý a okouzlující je Colin Firth v roli Jacka a přímo úžasná je Judi Dench jako Lady Bracknell. K příjemné atmosféře přispívají i krásné exteriéry West Wycombe a honosné kostýmy. Oscar Wilde je zárukou výtečné zábavy a s nadsázkou lze říci – co replika, to vtip – tedy pro toho, kdo má tento typ humoru rád. ()

Ludivitto

Výtečně obsazená a především zábavná komedie postavená na skvělých hercích a neméně dobrých dialozích. Vyzdvihnout musím především J. Dench (teta Augusta) a samozřejmě C.Firtha a R. Everetta. ()

Pecival

Po všech stránkách pohodový, zábavný film, s tipicky Wildovsky skvělými dialogy. Oproti svému o tři roky staršímu bratříkovi, ale přecijen trochu strácí. Co je ovšem opět skvělé je herecké obsazení, kde absolutně kraluje Rupert Everett. Ten chlap se pro podobné role narodil. ()

MaxipesFik

Poměrně zdařilá adaptace, která není sice nikterak objevná, ale rozhodně neurazí. Sympatické jsou herecké výkony, zvláště z tety Augusty občas běhá mráz po zádech. ()

Madluska

Jak je důležité znát Oscara Wildea... Výtečná sestava, výtečné prostředí, výtečný námět. Co víc si od komedie přát? ()

Hopper

Veľmi príjemná komédia so skvelým hereckým obsadením, kde je naozaj ťažko vypichnúť jednotlivca - keď už tak snáď Judi Dench. Brilantné dialógy a šmrnc dodávajú filmu spád, takže nuda tu skutočne nehrozí. ()

Tery16

Tenhle film je opravdu báječný - hrají tam mí oblíbení herci, je to podle mého oblíbeného dramatika a je to opravdu vtipné. Navíc miluju anglické komedie, takže jsem nižší hodnocení vážně dát nemohla. ()

Fary

Klasika je prostě klasika. To už by muselo být velký střevo, aby tenhle příběh dokázalo zkazit. :) Vřele doporučuji nejen kvůli hudbě! :) ()