Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

Pete

Tato hra Oscara Wildea je etalonem pohodové, odpočinkové zábavy. Viděl jsem shodou okolností několik zpracování na českých divadlech, kde je velmi oblíbená. Tato filmová klasická adaptace nezůstává pozadu, zejména pro vynikající casting. Není to komedie výbušných vtipů, ale spíš ten typ, kdy divák na začátku nasadí úsměv od ucha k uchu, a ten mu vydrží až do konce - úplný balzám na nervy. Rozkošné. ()

ostravak30

To už je potřetí v řadě, co se Oliver Parker soustředil na klasika britské literatury. Po Othellovi od Williama Shakespeara zfilmoval dvě díla Oscara Wildea. Nejprve Ideální manžel a toto je druhý film - Jak je důležité míti Filipa. Já mám starou dobu dvacátých a třicátých let rád obecně, takže mě moc nezáleží na tom, zda jde o československou veselohru nebo Hercula Poirota, tzn, že mě takový film většinou potěší tak jako tak. Navíc Colin Firth je typický Brit, sympaťák a skvělý herec. Z hlavní čtveřice je tak jedinou Američankou Reese Witherspoon, kterou jsem už viděl v tematicky podobném Jarmarku marnosti. A znovu musím opakovat, že ačkoli je její zjev příjemný a působí mile, její ostře řezané rysy nevypadají dost anglicky. Mě v podobných rolích nesedí. Nevím jak podobná hra funguje na divadle, ale ačkoli kvalitně obsazená, tahle komedie mě místy trochu nudila. Přeci jen jde o kombinaci romantiky a hlavně konverzačního humoru. Celkový vizuál nepůsobí zle, ale celý ten děj mi přišel lehce slaboduchý... ()

jokerik

Pán Rejža je obdivovatel Wildeův, že? Docela zdařilá a lehká situační komedie. :-), s takhle zápalným materiálem mohl udělat díru /alespon maličkou/ do světa...Colline, Colline, ty vrtošivý Angláne - počátek 19. století ti sekne! :D ()

Charlinka

Film příjemně plynul a docela jsem se u něj bavila, avšak nejsem si zcela jista nakolik je to filmařským uměním a nakolik brilantní předlohou. ()

veverysiak

Úžasné dialógy a bravúrne herecké výkony, to je normálny štandard anglickej komédie, je škoda to rozoberať do akýchkoľvek detailov, lepšie je znovu si to pustiť a objavovať ďalšie a ďalšie skryté miesta, ktoré zostali pri tej smršti slov a gest neodhalené, takže 90%. ()

Snowdonia

Tato adaptace divadelní hry je vážně povedená a i když jsem zfilmovaných divadelních her neviděla mnoho, musím říct, že tahle na mě působí asi nejlépe. Výběh herců byl absolutní trefa do černého, osobně se mi líbila hlavně Reese Witherspoon a její podaní trochu naivní Cecile (i když naivní byla i v Pravé blondýnce). Celé to krásně plyne, není zde mnoho momentů, které by nudily a působily zdlouhavě. Rozhodně je to rozverná komedie, která potěší nejen divadelní fandy, na své si přijdou i ti, kterým divadlo nic neříká. ()

ToxicAli

"Kouříte?" "Ano, musím přiznat, že kouřím." "To ráda slyším. Muž má mít vždy nějaké zaměstnání..." Velmi dobrá Britská komedie, které možná až zbytečně staví na divadelní předloze, ale to nevadí, protože Oscar Wilde patří mezi mí oblíbené autory. Klasický britský humor je tu v umírněnější formě, ale stále jde výbornou situační záležitost, kterou podtrhují výberné herecké výkony snad všech představitelů, zejména Rupert Everett je neodolatelný. Velmi pozitivní je i rozumná délka filmu, která se nesnaží cpát divákovi zbytečnou omáčku. On je ten děj už tak dost plytký, a od začátku je vám celkem jasné, jak to dopadne. ()

Flamik

Super dialogy, na kterých je založen celý film. Chytání se za slovo, překrucování překroucených vět, střídání citů a emocí na základě představivosti a domýšlivosti. Já sem se bavil. ()

girasollle

Wildeova klasika na filmovém plátně... Příjemně zpracovaná adaptace divadelní hry, na oko zajímavá, veselá a vtipná, plná humorných nedorozumnění a omylů a nekonečných dialogů. ()

endrix

Za mě výborné zpracování divadelní hry. Konverzační komedie byly sitkomy své doby a věřím, že u dobře zahraného Filipa se muselo tehdejší publikum bavit stejně, jako jsem se bavil u této současné podoby já. Nedávám pět, protože mi zážitek rušily některé dodatečně dodané (ne)vtipné momenty (technika, tetování ...). Myslím, že kdyby zůstalo jen u Wildovy konverzační komiky, mohlo být hodnocení ještě o hvězdu lepší. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

PTuranyi

Briskná britská fraška založená na bláznivom klbku zámen postáv, z ktorých niektoré sú dokonca fiktívne. Okrem výbornej predlohy má na dobrom dojme zásluhu veľmi dobrá produkcia a výborné herecké výkony Colina Firtha a Ruperta Everetta, ktorí sa zamotávajú do svojich vlastných lží a snažia sa z nich nejako noblesne vymotať. Frances O'Connor, Reese Witherspoon a Judi Dench im skvele sekundujú a samozrejme im to veľmi neuľahčujú. Dôležitú úlohu v tejto motanici má aj najdúchovský pôvod hlavného hrdinu Jacka aka Filipa (v pôvodnom znení Earnesta) a posadnutosť jeho vyvolenej Gwendoleny menom Earnest. 75% ()

acervena

Taky mě to dostalo, další skvělý Colinův film, jeho krok a zpěv jsou prostě neodolatelné, Judi Dench opět v roli nesnesitelné madam dokonalá, skvělá předloha.. prostě mi srdéčko zaplesalo.. ()

tulen

Předloha O.Wilda je prostě geniální a s kvalitním hereckým obsazením a neošizenou výpravou to asi nemohlo dopadnout špatně. Přesto mi nějak víc sedne česká verze, kde je víc vytěženo z absurdity a vtipu dialogů. Takže nemůžu ohodnotit plný počet. Přesto moc pěkný film, na který není problém se podívat po čase znovu. (Snad jen ty "snové" vsuvky byly nakonec trochu moc násilné, přislo mi, že režisér trochu nevěděl co by, tak to "vycpal". A hudební čísla mohla být dobovější) ()