Jak je důležité míti Filipa

• Velká Británie The Importance of Being Earnest (více)

Dva mladí gentlemani, žijící v Anglii roku 1890, si pohrávají s pravdou, jen aby do svého poklidného venkovského života vnesli trochu vzrušení. Worthing (Colin Firth) si vymyslel bratra Filipa, kterého používá jako výmluvu, aby mohl navštěvovat okouzlující Gwendolen (Frances O´Connor). Moncrieff (Rupert Everett) si začne říkat Filip poté, co navštíví Worthingovu mladou a krásnou chráněnku Cecily (Reese Witherspoon) na venkovském sídle. Všechno se začne hatit, když se oba společně ocitnou pod jednou střechou. A to je ten správný čas odhalit, jak je důležité míti Filipa! (oficiální text distributora)

bouncer

Hezky převedená hra Oscara Wildea na plátno...tím je zaručen povedneý příběh. Herecké obsazení je taky perfektní a hlavně Judy Dench svou roli ovládla od detailu. Moc pěkné. ()

Blofeld

Rozkošné. Ty hlášky! Ta hudba! Ty hlášky! To obsazení! Ty hlášky! Ty hlášky! Ty hlášky! Judi Denchová vymáčkla z vděčné role tety Augusty všechno. Doporučuji vyhledat podobně skvělou domácí televizní inscenaci s Abrhámem a Hanzlíkem. ()

Skrk

Výborně natočená komediální divadelní hra Oscara Wildea. Postaralo se o to především skvěle vybrané herecké obsazení v čele s Colinem Firthem. Režisér Oliver Parker mě nezklamal ba naopak - potěšil. ()

joehot

Komorní, pozitivní, nádherně zahrané dílo podle divadelní klasiky Oscara Wildea, s dokonalým výběrem herců. Obzvláště Rupert Everett jako by z Wildeových děl vypadl do naší reality. Nádherné, jedním slovem, nádherné... ()

zablaga

Naozaj ,príjemná podívaná´ riešená ako s romantikou, tak i s humorom a anglickou noblesou. Navyše skvelí herci to vytiahli takmer do dokonalosti :-) ()

nervoznideda

mám 3 Filipy 1952, 1979 a 2002 jsou skvostní všichni včetně herců bravo deda :-) :-) PS být mladý a mít před svatbou je prostě nádherné jen vzpomínat:-)přímo nádhera i dnes 2.3.2020:-) ()

Greg

“I think it is high time that Mr. Bunbury decide whether he would like to live or die.“ Předlohu Oscara Wildea neznám, nevím jaká je, takže k filmu přistupuju pouze jako k filmu. Z tohoto hlediska musím film hodnotit velmi kladně, režisér Oliver Parker zvládl zfilmování britské klasiky velmi dobře, ale také hlavně proto, že k tomu měl dobré předpoklady. Výborný scénář s typicky anglicky vtipnými dialogy (asi nejvíc se mi líbily dialogy mezi Cecile a Gwendolen), svižnou a na film se skvěle hodící hudbu a v první řadě také výborné představitele prakticky všech hlavních rolí. Mně se nejvíce líbila Reese Witherspoon a Judi Dench (měla ve filmu absolutně nejvíc „hlášek“), ale i Colin Firth, Rupert Everett, Frances O’Connor a Tom Wilkinson byli výborní. Celý film se neobjede bez nějakého zakolísání, ale hodina a půl uteče jako voda a já jsem neměl příležitost se výrazněji nudit. Na plné hodnocení to není, ale jinak velmi dobře natočený a zahraný film. Rozhodně doporučuji. ()

speedy3

Nonšalance a nadsázka s jakou je tato komedie podávána je opravdu prvotřídní. Skvělé obsazení, skvěle zahrané a úžasná píseň "Lady come down" v podání obou Filipů :-)) Britské komedie mám prostě rád. 5* ()

ABLABLABLA

Já tu hru zbožňuju a mít možnost ji slyšet v originále aka britská angličtina byl dokonalý zážitek. Britský přízvuk mě zcela jasně dostává do kolen. A hlavně každá verze je sice blízká originální hře, ale pokaždě vyzní úplně jinak, pokaždé je tu něco nového, avšak vždy mě rozesměje. Hodlám si dát za úkol, vidět všechny zfilmované verze Earnesta... zatím mám na kontě jen dvě včetně této:D 1. Při pohovoru na vhodného kandidáta pro dceru ho i vyfotili, vedli ho několika dveřmi a schody.. prostě tak jak to má být, aby jej dostatečně znervóznili. 2. Tetování. To mluví za vše! :) 3. "I do not approve of anything attempts with natural ignorance. Ignorance is like delicate exotic fruit. Touch it and the bloom is gone. The whole theory of modern education is radically unsound." 4. Scéna s chlebíčky, zde teda muffiny byla povedenější než zde, tuhle scénu miluju. 5. Herecké obsazení luxusní. 6. Tak kdy si dám dalšího Filipa? ()

01Zuzana10

Skvelé, skvelé, skvelé! Po tomto filme budete mať dobrú náladu celý deň. Krásne, veľmi zábavné, hravé! A tí herci! A tá hudba! Po skončení som sa ešte 5 minút smiala :) Hl. ich výroky si treba zapisovať. Výborné od začiatku do konca. Nie je tam pasáž, kedy sa nič nedeje, kedy nemáte úsmev na tvári. :) ___ /tento film som si neskor pustila i ked ma silene bolel zubcek a nemohla som nic robit. T IoBE ma dokonale rozptylilo a rozveselilo. Lepsie ako ine lieky./ ()

Aiax

Hlavní devizou tohohle filmu je nesporně původní a geniální Wildova hra, ovšem samotná adaptace už tak podařená není. Formálně (režie, herci) jí není co vytknout, ale mně osobně se zdála příliš....anglická, příliš chladná. Česká televizní adaptace s Abrhámem a Hanzlíkem, ač mnohonásobně lacinější a méně okázalá, je mnohem vřelejší, zábavnější a taky vtipnější. ()

Dont

Příjemná komedie s kvalitním hereckým obsazením dle slavné divadelní předlohy, která uteče jako voda a těžko někoho urazí, ale na druhou stranu mě ani nijak zvlášť nenadchla. Z herců již tradičně dominoval Colin Firth, kterého je těžké trumfnout, byť Rupert Everett se o to snažil hodně. Judi Dench tradičně dobrá, Reese Witherspoon tentokrát nijak zvlášť nevynikající. Jako největší negativum vnímám jednoduchou zápletku a s tím související zřetelnou předvídatelnost celého dění. U komedie to možná není to hlavní, ale trošku to ubralo na výsledném dojmu a asi právě tohle připravilo snímek o čtvrtou hvězdu. ()

Aleee89

Tato dvě slova mě napadají jako jediná po shlédnutí filmu Jak je důležité míti Filipa. Prostě zvláštní, ne špatné, ale navíc ještě zajímavé. Osobně jsem Wildovu předlohu ani nečetla, ani neviděla v divadle, takže nemůžu srovnávat. Jako film to ale nebylo špatné, herecké výkony mě dost zaujaly a Reese mi už delší dobu připadá, že není jen ta Pravá blondýnka, ale umí i hrát něco více. Tenhle film určitě překvapí hezkými scenériemi, dialogy jsou dobré, ale chvílemi jsem nevěděla, co si o tom mám myslet. Nevím, opravdu mi to párkrát připadalo jako parodie na tu dobu a svět, jako by si z toho převážně oba hlavní mužští hrdinové dělali srandu, byli tak upjatí a vážní, až se mi to zdálo k pousmání... ale to je jen můj pocit, který určitě jinak nemůže přehodnotit můj veskrze kladný názor na tento film. ()

kagemush

Hra,kde mi text automaticky vždycky zvedne hodnocení o jednu až dvě hvězdy.Takže furt hodnotím různé verze za čtyři až pět hvězd,ať se mi to líbí,nebo ne.Nelze jinak a tady za pět. ()

easaque

+3* životopisným filmem o Oscaru Wildovi to začalo, jeho divadelními hrami to pokračovalo a duelem s Filipem to skončí. Mám tu srovnávací komentář asi spisovatelova nejhranějšího díla (Vějíř lady Windermerové si nechám třeba na důchod :-). Základ jeho úspěchu je zápletka a brilantní dialogy, které na televizní obrazovce vždy prozradí svůj původ na divadelních prknech. A jak je zvykem u tohoto klasika, tak to je i hodně kostymově výpravné. Starší český bratříček je poněkud chudší, ale o to víc se přibližuje své divadelní předloze a nabízí herecký koncert oblíbených herců. Oproti tomu britská verze působí živěji a rozšafněji. V obsahu rozdíly nejsou, jen britská je možná zbytečně vysvětlující a proto i delší. Obě stojí za shlédnutí a vítězem se tím pádem u mě nestává ani jedna a každá mi přinesla příjemný zážitek, za který však své čtyři hvězdičky těsně nedám. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Antabelus

Ještě trochu nechutnější než Mamma Mia!, a to se tu ani nezpívá... Filipes měl ale jednoznačně zůstat divadelní hrou, neboť některé manýry snad všech dramatiků všech dob na filmovém plátně prostě nestrávím. Nechť si nadále v házení s dějovou linií desítkami směšných, nesmyslných a zásadních zvratů libují kulturně založení aktivisté v kvádru v Národním divadle - hlavně ale potichu, ať už nikdy nic podobného ve filmu nevidím a nemusím zde sobecky ventilovat svou diváckou nevolnost. ()

Martin741

Britske filmy mylujem a nedam dopustit na britskych hercov /raz darmo, UK je europska krajina, ze jo/ a herecky /najme tie/ a tuna sa divakovi dostane presne ten suchy britsky humor, zaujimave realie Velkej Britanie a slusne herecke vykony : 80 % ()