poster

Du bei dao wang

 • Hongkong

  獨臂刀王

 • Hongkong

  Duk bei do wong

 • angličtina

  Return of the One-Armed Swordsman

Akční / Dobrodružný

Hongkong, 1969, 101 min

 • majo25
  ***

  Jednoruký šermiar sa vracia a ovláda meč ešte lepšie ako v prvom filme, omnoho lepšie. Asi platí premisa, čím menej rúk, tým lepší šerm. Napriek tomu, že sa opäť jedná o štúdiovku, má väčší dobrodružný nádych a výpravnejšie postavený dej, vďaka čomu vôbec nenudí a je to aj jeho najväčšou devízou. Nemám to síce spočítané, ale myslím, že sa jedná o film s najpočetnejšímí katovačkami, alebo aspoń jeden z naj, ktoré som videl. Oproti jednotke pribudlo množstvo wuxia prvkov - žabacie skoky sú ešte vyššie, lieta sa o dosť ďalej, ale vyskytol sa aj jeden nový prvok. To keď pri skoku z jednej strechy na druhú nešiel skok oblúkom nahor, ale nadol. Veru viackrát som si musel pretierať oči, či tento jednoduché fyzikálne zákony obchádzajúci skok nie je len výplodom mojej fantázie. Nebol.(8.7.2018)

 • Flipnic
  *****

  Naprostej skvost a v rámci roku vzniku dvojnásobnej pečlivě broušenej diamant v oblasti "martial arts řežeb" od SB. Zatímco původní, toliko uznávaný díl, se mi absolutně nelíbil a nechápu jeho úspěch ani v rámci tehdejší doby, pokračování je excelentní nářez narvaný špičkovou akcí, hektolitry krve, gore a jako třešnička na dortu pěkně sebejistej a charismatickej Wang Yu, kterej to zde doslova po desítkách, káždýmu jeden smrtící zásah mečem ... prorube si cestu od začátku až na celý konec dlouhé stopáže s naprostou nonšalancí ... Tento film mne úžasně naladil na crossover "Zatoichi meets One-armed swordsman" ... Už se nemůžu setkání těchto dvou "titánů" boje s mečem dočkat ... Filmu se nedá nic vytknout, jak akce, choreografie soubojů, zbraně, postavy, prostředí, atmosféra ... fakt pecka!!(13.9.2010)

 • miklaras
  ****

  Return navazuje na úspěšného Jednorukého šermíře, ale ač je dobrý, jehopohrobek New One Armed Swordsman v hlavní roli s Davidem Chiangem je natolik úžasný, že Return nemá šanci. zajímavé na tomto filmu pro fanoušky old school HK filmů je nejen to, že právě David Chiang a Ti Lung se tu sešli poprvé a načali tak svoji neuvěřitelnou kariéru, ale třeba i to, že Lau Kar Leung si tu opět střihnul choreografii a pěknou roli (zavilák s létajícím srpem), pro opravdu hodně nemocné fanoušky musím jemně dodat, že i jeho bratr Lau Kar Wing je tu k vidění, ale musíte hodně napínat zrak, před kamerou se mihne Ho Hsiao, Yen Shi Kwan a také jeden z Yuenů, Yuen Cheung Yan. Tedy, pro opravdu fanatické obdivovatele je tu pěkná plejáda budoucích hvězd Shaw Bros, ale i Golden Harvest.(5.8.2008)

 • Pecival
  ****

  Ze začátku sled unylých, nekončících dialogů, což ve mě vzbudilo pocit, že to je film - sranec, viděný pár nadšenci s vysokým hodnocením. Ale po chvíli tvůrcům došlo, že scénárista vypotil velký zla, vykopli ho a přešli od keců k činům. A nastanou pravé, nefalšované jatka. Jistě choreografie a rychlost exekuce jednotlivých kousků není nějak extra ultimátní (přecijen to má svoje léta), ale bohatě to vynahrazuje počtem mrtvol, který je maximální. Téměř všechno porubaný mečem, případně nožem, píkou, lukem, ozubeným kolem nebo prostě rukou. Sice nemám zbraňové MA moc v lásce, ale tohle je fakt festovní řež. A k tomu úžasné použití drátů, které je občas tak nablbé, že nemůže nevyvolat úsměv. Prostě skvělá podívaná.(28.11.2010)

 • MaedhRos
  ****

  Prvnímu dílu se "Return" nevyrovná, na to je v něm moc málo příběhu a málo dynamiky (nezaměňovat prosím dynamiku s nonstop akcí, některým lidem to má tendenci splývat); a závěru trilogie, "Novému jednorukému šermíři" se tenhle sequel nevyrovná už vůbec (třetí jednoručka totiž dokonale vychytal jak tu dynamiku a příběh, tak akci, a co do cool faktoru a stylovosti dává zejména "Návratu" stokrát flek). Což ale v žádném případě neznamená, že by se mi tahle úžasná krvavá řežba nelíbila. Je to sice trochu ploché a ve vertikále poněkud chudší a vlastně to na mě působí jako rozcvička na New One-Armed Swordsmana s Davidem Chiangem - ale být o něco horší než (New) One-Armed Swordsman není zas taková tragédie, a na ty 4/5 to *bohatě* stačí...:-)(7.9.2011)