Náměstíčko (TV seriál)

Drama / Komedie

Česko, 2004, 8 h 43 min (Minutáž: 52–53 min)

Jaroslav Hanuš

Jan Míka

Petr Polák

Petr Hapka

Luba Skořepová, Josef Vinklář, Jan Šťastný, Václav Vydra nejml., Jiří Lábus, Kateřina Kaira Hrachovcová, Jiří Maria Sieber, Pavlína Mourková, Martin Učík, Jana Hlaváčová, Zdeněk Hess, Klára Apolenářová, Jaroslava Hanušová, Pavel Zedníček, Oldřich Navrátil, Veronika Freimanová, Ljuba Krbová, Jiří Langmajer, Claudia Vašeková, Dana Hlaváčová, Matěj Nechvátal, Jiří Kodeš, Hana Kusnjerová, Libuše Fanturová, Ilona Svobodová, Nela Boudová, Zdeněk Žák, Vladimír Javorský, Martin Stropnický, Gabriela Vránová, Lada Jelínková, Petr Vondráček, Vlasta Žehrová, Hynek Čermák, Sabina Králová, Dana Batulková, Roman Štolpa, Bert Schneider, Rostislav Novák ml., Jana Matějcová, Pavel Nový, Jan Hraběta, Pavel Kikinčuk, Kristýna Jetenská, Otmar Brancuzský, Miroslav Šnajdr, Daniel Dítě, Zdena Keclíková, Hynek Dřízhal, Lubor Šplíchal, Barbora Červenková, Vilma Frantová, Debora Štolbová, Magdaléna Pittnerová, Klára Hanušová, Petr Takáč, Matěj Novák, Jiří Kubovský, Nataša Čermínová, Sabina Kvášová, Petr Ledvina, Jan Gregor, Alena Vrbová, Petr Bambas, Karel Ledvina, Alžběta Šmídová, Zdeněk Kratina

Tento seriál je pro mě milé překvapení, ze současné tvorby určitě vyčnívá. Svou atmosférou, která je taková domácká, lidská, sympatickými postavami (ne sice všemi, ale ty lepší převažují), scénářem, který je bližší obyčejným smrtelníkům, než mnohé sci-fi úlety (jako Ošklivka na Letišti) a výborným hereckým obsazením. Pan Vinklář a Ljuba Skořepová se sem a k sobě krásně hodí, proto mi na konci seriálu bylo hodně smutno.(18.1.2012)

Relativní nesoudností ostatních přispěvatelů jsem vcelku zklamán, jejich autoři bohužel nepoznali, že v Náměstíčku má ČT konečně seriál, který se po dlouhých a zoufalých letech dá srovnávat s legendární předllistopadovou tvorbou. Seriál má rozhodně kvalitu jak v osobě režiséra, tak ve scénáři (Jan Míka po některých obzlváště pozoruhodných zhovadilostech jako Život na zámku nebo Šípková Růženka velmi příjemně překvapil), a také v civiliních a kompetentních hereckých výkonech téměř všech zúčastněných. Seriál má hlavu a patu, nerozpadá se tvůrcům pod rukama a také, což je asi ze všeho nejdůležitější, neplácá jen líbivé pohádky a nechce konkurovat stupiditám na komerčních televizích, ale vypráví lidské příběhy lehce, s humorem a nadsázkou. Byl jednou jeden dům nebo Nemocnice na kraji města to ještě ani zdaleka není, ale pokud to je začátek trendu, pak je ČT na dobré cestě. Bravo.(25.10.2004)

EPIZODA 1: Veselé velikonoce - Hlavní hrdinkou je paní Lucie Veselá, učitelka mateřské školky. Její zaměstnání je značně nejisté, ve školce je jen na záskok za mateřskou dovolenou a kromě toho nemá vždycky nervy na rozmazlené dětičky zdejší honorace. Ani v osobním životě nemá zrovna ideální období, i když dorůstající dcera Zuzana je jí oporou. Na letošní velikonoce za ní přijede její dlouholetý „občasný“ přítel Jetel, bankovní úředník. Lucie má ale o jejich vztahu jiné představy… Rozhodne se k ráznému řešení. EPIZODA 2: Nepovedený syn - Michal, syn manželů Loučných se popral. Proč? Kamarád obvinil jeho matku, že zaplatila Michalovo přijetí na vysokou školu. Nešťastná matka se přizná a marně se snaží své jednání obhájit. Syn vyhrožuje odchodem ze studií… Zdá se, že situace je skoro bezvýchodná, ale poslední zvrat v jejím řešení je nečekaný… EPIZODA 3: Špalek - Farář, který v kostele občas využívá služeb pana Antonína, si jednoho dne všimne, že s obětavým pracovitým mužem není vše v pořádku. Požádá o pomoc doktorku Emu. Vyšetření bohužel potvrdí podezření ze zákeřné choroby. Má být vyslovena milosrdná lež nebo krutá pravda – pro kterou variantu se rozhodnout? Těžké dilema musí řešit nejen lékařka, ale tentokrát také farář. EPIZODA 4: Banální diagnóza - Sympatická doktorka Ema se stane objektem obdivu tajného ctitele, který ji nejprve jen fotografuje, ale později se odváží ji i oslovit… Pokušení přichází v každém věku a romantické sny mají i ti, kteří tak na první pohled nevypadají. Prožít malé dobrodružství by si snad přál každý, ale změnit tím celý svůj život? Tam je rozhodnutí mnohem těžší… EPIZODA 5: Máti - Rodině Pantoflíčků kdysi patřila na náměstí cukrárna, ale dnes je všechno jinak. Jediným majetkem paní Rozálie Pantoflíčkové je její syn Milan, který vyučuje na místní „lidušce“, vede místní pěvecký sbor a v kostele hraje krásně na varhany… Maminka by chtěla dirigovat celý jeho život a celkem se jí to daří. Jenže syn Milan začíná být trochu tvrdohlavý a k dovršení všeho si sám namluvil nevěstu, kterou mu maminka neschválila… EPIZODA 6: Bič - Bohunka, poštovní úřednice, je krásná, ale poměrně naivní plachá osůbka. To poznáme hned na začátku, kdy ji obviní jeden ze zákazníků, že ho chtěla okrást a ona se nedovede bránit. V rodině však, jak se zdá, všechno dobře klape. Oddaně a vášnivě miluje svého manžela – podnikatele. Do jejich soukromého štěstí však „zasáhne doba“. Manžel nebezpečí krachu firmy před svou ženou tají, ale před milující manželkou neutají. Bohunka by mu ráda pomohla z neštěstí a tak se zabývá jedinou myšlenkou – kde a jak sehnat peníze. Madam Paříž jí nezištně a bezelstně nabízí relativně slušný a snadný výdělek ve svém „salónu“. EPIZODA 7: Poklad - Tentokrát blíže poznáme paní Plecitou. Pochází z komediantské rodiny a říká se o ní, že má doma poklad. Jednoho dne se tu objeví „zčistajasna“ syn Milda. Paní Plecitá je šťastná jako každá milující matka. Netuší ovšem, že synova návštěva není nezištná – Milda si totiž vzpomněl na matčin „poklad“. Svůj záměr úspěšně chvíli tají, předstírá zájem o společnou budoucnost, ale protože má zájemce, který dobře zaplatí, musí brzy matce přiznat barvu… EPIZODA 8: Vánoční dárky - Blíží se Štědrý večer. V rodině Svatých, jako téměř ve všech spořádaných rodinách, se peče cukroví, porcují se kapři a míchá se bramborový salát. Když dcera Laďka odchází na diskotéku, nikdo z nich ještě nemůže tušit, jak těžká zkouška je v následující noci a o Štědrém dni čeká. Na jedné straně tradiční rodina se svými rituály, přísná výchova – a na druhé straně revoltující dcera v pubertě. EPIZODA 9: O rybáři a rybce - Radim Rybář je novinář z místních soukromých novin Vetešník a kromě toho bojovník proti různým nepravostem, které se dějí v jeho okolí. Takže se logicky množí řady jeho nepřátel. Právě se k nim zařadil i jeho kamarád a spolužák Jiří, nyní tiskový mluvčí městského úřadu, se kterým občas zašli k rybníku chytat ryby. A jak už to s neohroženými bojovníky bývá, ani život pana Rybáře není spojen s bohatstvím. Jemu to nevadí, ale odolá lákadlům zlaté rybky jeho žena? EPIZODA 10: Stěhování - Jednoho dne navštíví pana Lopušného nečekaně jeho dávná láska – Irena. Proč se tu objevila, ptá se nejen pan Lopušný. Paní Plecitá samozřejmě ví své, marně se snaží svého přítele varovat, on ji však odmítá poslouchat. Kdo by si nepřál na stará kolena ještě jednou – naposledy – dotknout se lásky? A jak to bude s Náměstíčkem? Už v předcházejících dílech se nad ním vznášela zprvu tušená, později potvrzená hrozba – Náměstíčko by se mělo stát cílem zahraničních investorů, má být vystěhováno a změnit se v jakýsi „skanzen“. Jak to s ním nakonec ale vlastně dopadne, to se dozvíme až na úplném konci seriálu.(16.3.2015)

• pipapa

Pár hereckých legend drží seriál horko těžko nad vodou, Skořepové jsem ale nikdy na chut´ nepřišla. Seriál má docela depresivní atmosféru, která vrcholí smrtí jedné z hlavních postav v poslední povídce. Některé povídky se povedly, některé méně, některé vůbec. Střídají se povídky otravné, nudné se zajímavějšími. Pan Míka ve svém scénáři zkritizoval okrajově a vlažně i některé atributy kapitalismu, ale hlavně se nezapomněl otřít o socialismus takovými výroky, že soudnému člověku zůstává rozum stát. Výrok, že za socialismu jsme neměli ani šunkofleky, může vyslovit/napsat jenom blbec nebo bezpáteřní sprost´ák. Na čem pak pan Míka vyrůstal? Tipla bych si, že pan Míka, jako většina těch nejzuřivějších kritiků socialismu, si žil za socialismu jako prase v žitě. Ale pravděpodobně panu Míkovi chyběly iPhony, drogy, pornografie a jiné produkty konzumu a on je prostě nazval "šunkofleky"...Silná erotičnost (erotická témata, erotické situace, ženská nahota) některých povídek by nevadila, pokud by se seriál vysílal v nočních hodinách a pro dospělé. Ale jako rodinný seriál, který se vysílal v podvečer pro celou rodinu?!(29.10.2017)

• ArsenalEagle

Jelikož se tento seriál natáčel v Žatci (v mém rodném městě) tak jsem si to nemohl nechat ujít. Bohužel stav českých seriálů nepatří k nejlepším (k horším patří třeba španělské a turecké seriály). Byl jsem ale mile překvapen, viděl jsem sice jen 3 díly, ale to mi stačilo, abych nedal odpad,popřípadě 1 hvězdičku jak to většinou bývá u českých seriálů. 45%(13.2.2012)

• - V kostele zpívá v seriálu Žatecký příležitostný sbor. (M.B)

• - V první epizodě, kdy Lucie Veselá (Ilona Svobodová) vezme ze zdi rámeček s poslední cigaretou, rozbije sklo a cigaretu vykouří. V dalších záběrech je však rámeček z cigaretou opět na zdi. (M.B)

• - V epizodě "Máti" stojí lampa u Milana Pantoflíčka (Vladimír Javorský) na peřiňáku, v dalších záběrech se ale objevuje na polici na druhé straně. (M.B)